Bicykel

Ako kúpiť detský bicykel?

Podrobný návod podľa čoho a ako kupovať bicykel pre dieťa

Tento článok vám prinesie návod na to, ako kúpiť detský bicykel. Výber správneho bicykla pre dieťa je veľmi dôležitý, pretože dobré skúsenosti s cyklistikou v detstve sa zaryjú do pamäte, a tak je viacej pravdepodobné, že vaše dieťa bude zdravšie, bude mať lepšiu kondíciu, koordináciu tela alebo aj, že doma vychováte vášnivého cyklistu.

Ako kúpiť jazdený bicykel

Podľa akých kritérií kupovať detský bicykel

Pri kupovania bicykelu pre dieťa treba zvážiť niekoľko základných kritérií napríklad, akú veľkosť bicykla vybrať, aký typ bicykla, kde chcete detský bicykel kúpiť ale najmä aj to, aby bol takýto bicykel bezpečný.

Bezpečnosť detských bicyklov

Každý rodič sa zhodne na tom, že bezpečnosť vašej ratolesti je prvoradá. Preto vám ponúkame tipy na výber bicykla, vďaka ktorým sa o svoje dieťa nemusíte tak obávať.

V prvom rade sa uistite, že dieťa dosiahne prstami na brzdy, a je schopné ich aj stlačiť. Určite mu povedzte, nech skúsi pár krát zabrzdiť, striedavo raz s prednou a raz so zadnou brzdou, najskôr z pomalej a potom vyššej rýchlosti. Taktiež prednú brzdu nastavte tak aby brzdila, ale nie moc pretože dieťa by mohlo preletieť cez predné koleso.

Celkovo platí pre všetky komponenty, vrátane bŕzd, že by mali byť určené pre deti. Neodporúča sa používať komponenty pre dospelých.

V každom momente by malo dieťa nosiť na bicykli prilbu. Uistite sa že prilba na bicykel je pre dieťa vhodne veľká a nespadne pri páde z hlavy.

Chrániče, prilba a bezpečnosť detí na bicykloch

Keď sa dieťa začína učiť jazdiť na bicykli, určite mu nasaďte chrániče kolien, lakťov a rukavice. Dieťa určite pár krát z bicykla spadne na zem, a ušetríte tým zbytočne rozbité kolená a odreniny.

Tiež sa uistite, že sú malí cyklisti dobre viditeľní. Preto na bicykel pridajte svetlá, reflexné prvky a celkovo jasné farby. Dobrým prídavkom je tiež klaksón alebo zvonček.

Chránič na reťaz je veľmi dôležitým komponentom, ktorý by mal zdobiť každý detský bicykel. Zvedavosť v mladom veku býva veľká, a dieťa sa môže poraniť pchaním prstov do reťaze a prevodov. V prvom rade ale tento chránič poslúži na to, aby sa nohavice nezachytili do reťaze, čo môže viezť k nepríjemným pádom.

Deti väčšinou zbožňujú jazdiť po kalužiach a blate, preto sú skvelým nápadom aj blatníky.

Mnohým pádom zabránite tým, že bicykel nebude pre dieťa priveľký, a sedlo bude nastavené tak, aby dieťa dosiahlo popri sedení nohou na zem.

Tak isto určite zvážte mäkký chránič na riadidlá, čím predídete poraneniam tváre a zubov pri nárazoch.

Zábava na detskom bicykli

Ďalšou základnou vecou na ktorú treba myslieť je, že vaše dieťa chce mať na bicykli zábavu. Práve preto treba kúpiť bicykel, ktorý nebude ťažký, a bude dieťaťu dobre sedieť, aby sa mohlo na bicykli zdokonaľovať.

Preto je dôležitou vecou kúpiť detský bicykel, ktorý bude mať ergonomické komponenty určené pre deti. 

detské bicykle

Ergonómia detského bicykla

V prvom rade kúpte taký detský bicykel, ktorý bude ľahký a krátky. Dlhé bicykle sú pre deti nočnou morou, pretože si kvôli nahnutiu dopredu jazdu vôbec neužijú.

Veľmi dôležité sú už spomínané detské brzdy. Kľuky musia byť tak isto menšej veľkosti a bližšie pri sebe, prevody ľahšie a riadidlá užšie.

Určite na detský bicykel nepoužite odrezané riadidlá pre dospelých, pretože detská ruka nebude pevne držať na veľkom priemere riadidiel pre dospelých.

Kde nekúpiť detský bicykel

V prvom rade musíte odolať kúpe bicykla v supermarketoch a v obchodoch ktoré sa v prvom rade nešpecializujú na predaj bicyklov. Väčšinou tam uvidíte farebné bicykle s namaľovanými rozprávkovými postavami, ktoré by si dieťa určite obľúbilo.

Urobíte ale chybu, pretože tieto detské bicykle bývajú veľmi nekvalitné, s hroznou geometriou, nekvalitnými komponentami a môžu byť tým pádom dokonca nezdravé pre dieťa.

Ak chcete dieťa potešiť rozprávkovými postavami na bicykli, dokúpte radšej nálepky a dajte ich na kvalitný bicykel.

Správne miesta na kúpu detského bicykla

Vždy kupujte bicykle od autorizovaných predajcov a od známych značiek. Dobrých značiek je nespočetne veľa, ale každý cyklista vám veľmi rád poradí.

Naše odporúčania sú napríklad známe slovenské značky bicyklov, na ktoré môžeme byť hrdí, ako napríklad CTM alebo Kellys. Čo sa týma zahraničných značiek, skúste sa napríklad pozrieť na Commencal, pretože majú veľmi široký výber veľkostí bicyklov pre každé dieťa.

Obchody špecializované na predaj bicyklov

Toto miesto bude pre vás najlepšie, pretože vám predavač poradí kompletne so všetkým čo potrebujete. Vo väčšine prípadov budú mať tieto predajne kvalitné bicykle od overených značiek.

Kúpou overenej značky získate nespočetne veľa výhod. V prvom rade bude bicykel omnoho kvalitnejší, nezničí sa a bude sa ľahko predávať keď z neho dieťa vyrastie. Tieto značky väčšinou vyvíjajú bicykle spolu s deťmi, ktoré ich testujú. Tým naozaj dostanete presnú geometriu pre detské pomery tela. Taktiež majú raz za čas bicyklové obchody akcie na predĺžené záruky.

Ďalšou výhodou, ak ste vášnivý cyklista, je celková podpora cyklistického priemyslu. Čím viacej ľudí kúpi bicykel pre dieťa od overenej značky, tým viacej peňazí pôjde do výskumu a testovania, čím pôjde technológia bicyklov celkovo dopredu.

Je dobré kúpiť detský bicykel online?

Nevýhodou online obchodu je, že sa nebudete môcť porozprávať s predajcom a nechať si poradiť.

Veľa obchodov to má ale vyriešené tak, že väčšinou na každej stránke máte možnosť online chatu s predajcom, ktorý vám poradí, ale osobnému kontaktu sa to nevyrovná.

Taktiež si dieťa bicykel nevyskúša, ale platí tu pravidlo, že detský bicykel budete môcť do 14 dní vrátiť a dostanete späť peniaze. Inak sa ale nemusíte kúpy bicykla online obávať, pretože stránky vás prehľadne prevedú celým procesom výberu a kúpy veľmi jednoducho, dokonca niekedy kúpite bicykel online lacnejšie.

Detské bicykle na bazári

Ak chcete kúpiť lacný detský bicykel, skúste kúpu na bazári. Často sa tam totiž objavia bicykle len z dôvodu, že dieťa z neho vyrástlo a tým pádom dostanete plne funkčný bicykel za dobrú cenu.

Toto platí hlavne pre rodičov, ktorých deti rastú rýchlo. Musíte byť pripravený, že nebude trvať dlho kým dieťa z bicykla vyrastie, a tak je predaj starého a kúpa jazdeného bicykla pomerne výhodná.

Ako vybrať veľkosť detského bicykla?

Veľkosť detského bicykla by mala zodpovedať výške dieťaťa v momente kúpy. Toto pravidlo je základom pri kúpe bicykla pre hocikoho, aj pre dospelého človeka.

Mali by ste sa držať ďalej od výrobcov, ktorí kategorizujú bicykle podľa veku, pretože takéto značky nemajú dostatočné skúsenosti.

Ako správne odmerať dieťa na veľkosť bicykla

Pred kúpou bicykla doma zmerajte výšku dieťaťa bez topánok, a uistite sa že to je čo najpresnejšie číslo. Najlepšie to dosiahnete tak, že zmeriate dieťa opreté chrbtom ku stene, zaznačíte si jeho veľkosť a potom zmeriate výšku.

Veľmi dôležitým faktorom je aj to, aby dieťa dosiahlo nohami na zem. Buď nechajte dieťa nech si bicykel vyskúša, alebo mu zmerajte dĺžku nôh podľa tipov na stránke, z ktorej bicykel objednávate.

Veľa rodičov dieťaťu kúpi príliš veľký bicykel, aby do neho dieťa dorástlo. Nie je to však dobrý nápad, pretože sa bude ťažšie ovládať, a tiež bude nebezpečný. Taktiež tým dosiahnete to, že sa dieťa na bicykli bude prirodzene báť jazdiť, a nebude mať radosť z jazdy.

Ak vaše dieťa rastie rýchlo, kúpte mu len o jeden až dva centimetre väčší bicykel, aby mu netrvalo dlho kým mu bicykel bude naozaj dobrý. Prípadne kúpte správnu veľkosť bicykla na bazári, a potom ho predáte, a kúpite nový – väčší detský bicykel.

Tým dosiahnete to, že stále zaplatíte približne rovnako (alebo na tom dokonca zarobíte), a dieťa bude mať stále najvhodnejší bicykel na ktorom si užije kopec srandy.

Prečo dieťaťu kúpiť bicykel?

Kúpou bicykla dosiahnete v prvom rade to, že dieťa bude mať zdravý pohyb, ktorý je v čase rastu veľmi dôležitý. Tiež s dieťaťom budete tráviť spoločný čas v prírode a určite vám pribudnú nové zážitky.

Ak je moc energické, bicykel z neho všetku silu dostane, a tým pádom bude večer skoro spať a vy budete môcť oddychovať.

Cyklistika mu tiež dá základy motoriky a rovnováhy, ktoré môže neskôr použiť aj v iných športoch. Prípadne sa z vášho dieťaťa dokonca môže stať profesionálny cyklista, a v budúcnosti sa týmto športom živiť.

Typy bicyklov podľa výšky

Čím bude vaše dieťa rásť, tým sa bude meniť typ bicykla aký mu kúpite. Preto sa teraz dočítate, na aké bicykle sa treba pozerať podľa výšky dieťaťa.

Postupne s vami prejdeme od bicyklov pre najmenších, až po bicykle pre juniorov.

Bicykle pre najmenších

Bicykel pre najmenších by ste mali kupovať až keď vie dieťa samo a spoľahlivo chodiť, a dobre držať rovnováhu.

Na výber je tu buď trojkolka, bicykel s pomocnými kolieskami alebo odrážadlo. Každé má svoje výhody a nevýhody, ale dostanete aj naše odporúčanie, ktorá voľba je najlepšia.

Trojkolka

Výhodou trojkolky je to, že pri nej môžete porušiť pravidlo, že dieťa by malo vedieť dobre chodiť. Trojkolky sú väčšinou veľmi pomalé a stabilné, a sú určite najbezpečnejšou voľbou. Taktiež si dieťa zvykne na krúživý pohyb nôh na pedáloch.

Nevýhodou ale je, keď s dieťaťom niekde chcete ísť a necháte ho na trojkolke. Dieťa vám určite nebude stíhať, a skončí to tak že ponesiete dieťa aj trojkolku na rukách. Preto je trojkolka ideálna iba na malé vozenie po dvore alebo dome.

Tiež je nemožné na trojkolke získať skúsenosti s rovnováhou.

Pomocné kolieska

Bicykel s pomocnými kolieskami je pre deti ktoré už vedia dobre chodiť. Výhodou je, že si dieťa na tento bicykel zvykne, a potom na ňom bude jazdiť bez pomocných koliesok.

Tento bicykel je rýchlejší, takže ak budete kráčať, dieťa s vami dokáže držať krok. Nevýhodou sú ale samotné pomocné kolieska.

Dieťa nedostane takmer žiadne skúsenosti s tým, aké je to držať rovnováhu. Taktiež sú kolieska veľmi hlučné, hlavne ak kúpite menej kvalitné.

Odrážadlá pre deti

Najväčšou výhodou odrážadiel je to, že sa dieťa samo naučí držať rovnováhu. Postupne sa začne automaticky menej a menej odrážať na nohách a začne samo balansovať. Tak sa bezbolestne a bez strachu veľmi dobre pripraví na reálny bicykel bez pomocných koliesok.

Mali by ste kúpiť odrážadlo, ktoré bude mať pripravenú platformu, kde si dieťa môže nohy pri jazde vyložiť.

Tiež určite kupujte odrážadlá s brzdou. Tieto odrážadlá sú bezpečnejšie na jazdu dole kopcom, a dieťa si tiež zvykne na brzdenie rukou. Nevýhodou sú chýbajúce pedále, na ktoré si potom treba zvyknúť.

Naše odporúčanie

Určite vám odporúčame kúpiť dieťaťu odrážadlo. Držanie rovnováhy je najťažšou a najbolestivejšou schopnosťou na naučenie.

Najideálnejšie je pred odrážadlom, keď je dieťa veľmi malé, kúpiť trojkolku, na ktorej sa dieťa bude pohybovať pomaly po dvore alebo dome.

Detské bicykle s pedálmi a bez pomocných koliesok

Prechod na tieto bicykle býva pre dieťa veľkým krokom. Je to preňho začiatok ozajstnej cyklistiky. Tieto bicykle sú pre deti vysoké približne 95 až 120 centimetrov.

Na týchto bicykloch býva väčšinou len jeden prevod, a bývajú stále bezpečne pomalé. Kolesá bývajú vo veľkosti 14 až 16 palcov.

Čo sa týka brzdy, najlepšie je keď bude mať bicykel brzdu na riadidlách aby si dieťa zvyklo na ozajstné brzdy. Pri brzdení pedálovou brzdou sa tiež ťažšie drží rovnováha.

bicykel pre dieťa

Stredne veľké bicykle

Detské bicykle strednej veľkosti by sa mali kupovať deťom, ktoré sú vysoké približne od 120 do 140 centimetrov.

Nemajú síce všetky výhody bicyklov pre dospelých, ale môžete nájsť bicykle s prednou odpruženou vidlicou, prehadzovačkou vzadu a kolesami veľkými od 20 palcov.

Niektorí výrobcovia dokonca už v tejto kategórii vyrábajú celo odpružené bicykle.

Bicykle pre juniorov

Bicykle pre juniorov sú v dnešnej dobe na veľmi vysokej úrovni. Nájdete na nich kvalitné komponenty od výrobcov ako Shimano, SRAM, ROCK SHOX alebo FOX, ktoré sú bežnými značkami na bicykloch pre dospelých.

Sú vhodné pre deti vyššie ako 140 centimetrov, prípadne ich niekedy kupujú aj nízki dospelí. Sú totiž vzhľadovo veľmi podobné veľkým bicyklom, pretože majú kolesá vo veľkosti 26, a niekedy dokonca 27,5 palcov.

Akú kategóriu bicykla kúpiť pre dieťa?

Čím väčšie dieťa bude, tým viacej kategórií budete mať na výber. Záleží na vás na aký typ cyklistiky chcete dieťa naučiť.

Detské horské bicykle

Čo sa týka menších detí, odporúčame kúpiť horský bicykel pre deti.

Detské horské bicykle zvládnu všetko čo mestské, ale dieťa na ňom bude mať viacej zábavy a možností.

Elektrobicykle pre deti

V prípade že chcete dieťa brať na dlhé túry, v dnešnej dobe existujú elektrobicykle pre deti. Tým pádom s vami vaše deti zvládnu držať krok, a môžete sa pustiť aj na dlhšie trasy.

Elektrobicykle pre deti ale nie sú vôbec lacná záležitosť. 

juniorský bicykel

Kategórie bicyklov pre juniorov

Bicykle pre juniorov sú špecializované tak isto ako bicykle pre dospelých. V tomto veku by ste už vy aj dieťa mali vedieť, aký štýl cyklistiky je preňho najvhodnejší.

Existujú tu všetky kategórie od cestných po zjazdové bicykle alebo bmx. Ak si nie ste istý kategóriou, kúpte dieťaťu ideálne trail bicykel, pretože táto kategória je zábavná a zvládne úplne všetko.

Máte viac tipov na to, ako kúpiť detský bicykel? Podľa čoho sa rozhodujete pri kúpe bicykla pre deti? Chcete s niečim ohľadom detských bicyklov poradiť?

Napíšte nám v komentároch nižšie…

Detský horský bicykel 300 x 600

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button