Ako vybrať svetlá na bicykel?
Ako vybrať správne svetlá na bicykel: tipy pre bezpečnú jazdu v noci a za zhoršených podmienok
V tomto článku sa dozviete, ako si vybrať svetlá na bicykel. Či už jazdíte len v meste alebo chcete ísť na nočný výlet s partiou, poradíme vám, ktoré svetlá sú pre vás najvhodnejšie.
Kritériá, podľa ktorých si vybrať svetlá na bicykel
Svetlá na bicykel si vyberajte podľa týchto základných kritérií a vašich preferencií. Ku každému kritérií vám ponúkneme približné údaje ktorých sa môžete pri kúpe svetiel držať.
Svietivosť v lúmenoch
Prvým, hlavným faktorom na ktorý sa musíte pozerať je svietivosť ktorá sa meria v lúmenoch.
Počet lúmenov tiež ovplyvňuje cenu svetla, čím viacej lúmenov, tým vyššia cena.
Výdrž batérie
Ďalším dôležitým faktorom je výdrž batérie. Tento faktor nemusíme komplikovať jednotkami, pretože výrobcovia svetiel udávajú koľko hodín svetlo vydrží svietiť.
Je už na vás akú výdrž svetla uprednostníte, čo závisí na dĺžke vašich nočných výletov. Vždy je ale dobré kúpiť svetlo s o niečo dlhšou výdržou ako naozaj potrebujete.
Ďalšou vecou ktorú by ste mali zhodnotiť je aj typ batérie. Závisí úplne od vašich preferencií, či uprednostníte tužkové baterky alebo špeciálne integrované batérie.
Spôsob a miesto uchytenia svetla na bicykel
Ďalším faktorom podľa ktorých si vyberajte svetlá na bicykel je to, kde na bicykel patria a ako ich uchytíte.
Väčšinou sa svetlá dávajú na stojan, ktorý sa namontuje na riadidlá alebo sedlovú trúbku.
Tiež ale existujú napríklad veľmi malé a lacné svetlá s gumeným obalom, ktoré uchytíte jednoducho kam chcete.
Iným typom sú svetlá, ktoré musíte prichytiť na blatníky, alebo dokonca na helmu.
Ako vybrať svetlá na bicykel presne pre vás?
Najlepším spôsobom ako si svetlá vybrať je podľa typu jázd, na ktoré ich chcete využívať. Podľa toho sa tiež môžete rozhodovať o tom koľko ste ochotný za svetlo zaplatiť a koľko ich prípadne potrebujete.
Svetlá na ľahkú cyklistiku v meste
Ak svetlá potrebujete len na dochádzanie krátkych vzdialeností v meste, po osvetlených cestách, úplne vám postačia základné, malé signalizačné svetlá.
Na osvetlených uliciach kde v noci vidíte jasne pred seba, ide v prvom rade o to aby vás spozorovali vodiči prechádzajúci okolo vás. Na to vám postačí jedno biele svetlo vpredu a jedno červené vzadu.
V týchto prípadoch sa nemusíte starať o počet lúmenov, len o výdrž batérie a čiže podľa toho ako dlho plánujete na bicykli jazdiť.
Najlepšie je ale zaobstarať si predné svetlo, ktoré vám umožní aj viditeľnosť mimo osvetlenej cesty.
Cyklistika po neosvetlených cestách
V prípade že sa chystáte na bicykli jazdiť po neosvetlených cestách, určite budete potrebovať svetlo so svietivosťou okolo 500 až 750 lúmenov.
750 lúmenov vám zaručí štandard viditeľnosti a bohato vám to postačí na cestnú cyklistiku.
Taktiež vždy treba mať svetlo na zadnej časti bicykla, ale to sa v žiadnej kategórii nemení, pretože to slúži len na signalizáciu.
Nočná horská cyklistika
Táto kategória je veľmi široká, kvôli veľkej rozmanitosti horskej cyklistiky. Preto si ukážeme dva scenáre ktoré popíšu spodnú a hornú hranicu svetiel ktoré budete potrebovať.
Prvým scenárom je klasický výlet na bicykli, kedy si nie ste istý že sa vrátite domov po svetle. Na ľahkú horskú cyklistiku po lesných a poľných cestách vám pokojne postačí svetlo so svietivosťou nad 750 lúmenov vpredu, a signalizačné svetlo vzadu.
Druhý scenár je o niečo extrémnejší. Niektorí cyklisti si chodia zajazdiť v noci a existuje na to mnoho dôvodov. Napríklad si chcú zajazdiť na frekventovaných turistických chodníkoch, a po tme je to z časti bezpečnejšie pretože sa tam nenachádzajú peší turisti. Tiež ide o samotný zážitok, jazdy v noci s výhľadmi na vysvietené mestá bývajú nezabudnuteľné.
Jazdu v noci tiež uprednostňujú ľudia ktorí bývajú v tropických krajinách, pretože počas leta sú večery a noci jediné možnosti na príjemnú jazdu.
Na náročnejšiu cyklistiku v noci po horských chodníkoch, najmä v disciplínach trail a enduro budete potrebovať omnoho náročnejšie svetlá.
Ak chcete mať profesionálne predné svetlo, s ktorým budete svietiť skoro ako auto, odporúčame vám svietivosť okolo 3000 lúmenov. Vyjde vás to draho, ale za to budete vidieť všetko ako za bieleho dňa.
Tieto svetlá väčšinou osvetľujú objekty do diaľky a šírky, ale smerujú len do jedného smeru, pretože sú upevnené na vašich riadidlách.
Kvôli tomu je veľmi dobré mať druhé svetlo na helme, pretože to bude svietiť presne tam kam otočíte hlavu.
Taktiež sa vám hlava počas jazdy dosť hýbe, a je náročné udržať ju stále na mieste ktoré chcete osvetliť pri jazde dopredu.
Bezpečnosť
Nikdy na nočné jazdy nechoďte sám, ale ak to je vaša jediná možnosť, povedzte niekomu presnú trasu kam idete.
Taktiež si pribaľte náhradné svetlo, pretože pri páde sa vám môže rozbiť.
Náhradné svetlo uľahčí vašu cestu domov. V najhorších prípadoch kedy sa zraníte, budete môcť signalizovať svoju polohu. Čo sa týka bezpečnosti jazdy na svetle, tak pri jazdách po tme musíte dodržiavať bezpečnostné pravidla minimálne dvakrát viac.
Po tme tiež môžete napríklad stretnúť alebo vyplašiť lesnú zver. Dávajte si pozor, vždy predvídajte a určite si zoberte mobil.
Prečítajte si aj články:
Jazdy na bicykli v noci
Ak ste ako tak skúsený jazdec, určite najskôr skúste malé, nenáročné trasy počas noci. Býva to úplne iný zážitok z jazdy, a je to recept na nové zážitky s partiou.
Máte nejaké vlastné osvedčené typy svetiel na bicykel, ktoré používate, prípadne nejaké netradičné zážitky z nočnej jazdy prírodou?
Poraďte aj ostatným v komentároch pod článkom.