Bicykel

Ako vybrať brzdy na bicykel?

Návod ako si vybrať dobré brzdy

Tento článok vám poradí, ako vybrať brzdy na bicykel. Brzdy sú neodmysliteľnou súčasťou bezpečnosti na bicykli a správny typ vám umožní jazdiť lepšie a bez zranení. Či už jazdíte v meste alebo po horách, po prečítaní tohto článku budete vedieť, ako si správne vybrať brzdy tie práve pre vás.

Ako vybrať brzdy na bicykel

Podľa čoho si vybrať brzdy na bicykel

Existuje pár hlavných kritérií, ktoré musíte zvážiť keď kupujete brzdy na bicykel. V prvom rade by ste sa mali zamyslieť nad tým, ako a na čo používate svoj bicykel.

Jazdíte len raz za čas po meste, ste bmx jazdec, cestný jazdec alebo máte najradšej zjazd?

Toto veľmi ovplyvní výber typu brzdy.

Cena

Ďalším faktorom, keď si chcete vybrať brzdy, je určite cena. Na výber máte od najlacnejších plastových bŕzd až po profesionálne hydraulické karbónové brzdy.

Všetko to závisí od toho na čo presne používate svoj bicykel, ale tiež od toho či ste začiatočník alebo profesionál.

Najdrahšie profesionálne brzdy vám budú zbytočné ak ste začiatočník alebo stredne pokročilý jazdec, pretože nikdy nevyužijete ich plný potenciál. Na brzdách ale nešetrite, a kúpte si radšej o niečo lepšie brzdy ako v skutočnosti potrebujete.

Dobré brzdy sú jediná vec, ktorá vás chráni pred stretom s najbližším stromom alebo autom.

Typy bŕzd na bicykel

Existuje viacero rozličných typov bŕzd na bicykel od pedálových, cez rafíkové až po kotúčové brzdy.

Pedálové brzdy na bicykel

Pedálové brzdy môžete najčastejšie nájsť na mestských „cruiser“ bicykloch, alebo detských bicykloch.

Je to jednoduchý a lacný typ, ale nie je tak bezpečný ako páčkové brzdy. Pri brzdení totiž musíte mať aspoň jednu nohu stále na pedáli, čo vás môže obmedziť v kritických prípadoch kedy musíte rýchlo zoskočiť z bicykla.

Ráfikové brzdy

Brzda na ráfiky, tiež známa v cyklistickom jazyku ako „v-brake“ bola pár rokov dozadu najpoužívanejším typom brzdy.

Tieto brzdy by ste mohli nájsť všade, od mestských až po najväčšie horské bicykle. Dnes ich nájdete väčšinou na veľmi lacných bicykloch, pretože kotúčové brzdy sú drahšie. Tieto brzdy sú omnoho menej efektívnejšie. Taktiež vám vedia narobiť problémy, keď máte mokré ráfiky, pretože ich efektivita pôjde výrazne dole.

Ďalším problémom býva ohnutý ráfik na kolese, pretože brzda sa bude dotýkať ohnutých častí.

rafíkové brzdy na bicykel

Ráfikové brzdy sú ale napriek všetkému stále používané v niektorých disciplínach.

Až do roku 2018 sa dokonca tieto brzdy používali na Tour de France, pretože použitie kotúčových bŕzd bolo ilegálne. Taktiež ich stále môžete nájsť aj na drahších cestných bicykloch. Tiež sa používajú v disciplíne bmx, pretože jazdci na tento štýl nepotrebujú efektívne brzdy.

Čo sa týka veľkosti, tvaru a materiálu brzdových gumičiek, existuje veľa možností. V tomto vám najlepšie detailne poradí skúsený predajca od ktorého ich budete kupovať.

Kotúčové brzdy

Kotúčové brzdy sú dnes uprednostňované drvivou väčšinou cyklistov. Majú nespočetne veľa iných výhod, ako napríklad jednoduchosť, odolnosť, brzdenie v mokrých podmienkach a vzhľad.

Brzdenie je efektívnejšie vďaka tomu, že brzdové platničky stláčajú brzdové kotúče. Samotné kotúče sa rozdeľujú podľa veľkosti – čím väčší brzdový kotúč, tým efektívnejšie brzdy sú.

Malé kotúčové brzdy môžete nájsť na cestných alebo mestských bicykloch. Čím viac a prudšie potrebujete v cyklistike spomaliť, tým väčšie budete potrebovať kotúče.

Úplne najväčšie kotúče sa používajú pri zjazde, pri ktorom mnoho krát potrebujete na pár metroch úplne spomaliť z vysokej rýchlosti. Niekedy je až neuveriteľné vidieť, ako prudko môžete na veľkých kotúčoch zastaviť.

Určite odporúčame si niekedy vyskúšať jazdu na zjazdovom alebo enduro bicykli, a vyskúšať si čo tieto brzdy dokážu.

Mechanické kotúčové brzdy

Jednoduchším variantom sú mechanické brzdy. Mechanické preto, lebo páka na riadidlách a brzda je prepojená kovovým lankom.

Tento typ sa stále používa na lacnejších bicykloch a poskytnú vám omnoho bezpečnejšiu jazdu ako klasické ráfikové brzdy. Tieto brzdy sa ale tak isto časom pomaly vytrácajú z bicyklov, pretože hydraulický typ sa stáva čoraz lacnejším.

Ak sa ale aj tak rozhodnete si vybrať brzdy s lankom, ich výhodou bude veľmi jednoduchá oprava.

Hydraulické kotúčové brzdy

Hydraulické brzdy fungujú tak, že používajú namiesto kovových laniek brzdovú kvapalinu.

Kvapalina nie je stlačiteľná a má v bowdenoch omnoho menší odpor voči pohybu ako lanko. Práve preto sú tieto brzdy úplne najefektívnejšími, a na prudké zastavenie vám stačí malý, ľahký pohyb jedného prsta.

Osobne pre mňa bol prechod z ráfikových bŕzd na hydraulické až neuveriteľný rozdiel. Na tieto brzdy sa môžete spoľahnúť, ale tiež si na ne musíte nejaký čas zvykať. Ľahko sa môže stať, že zabrzdíte až moc prudko a preletíte cez predné koleso.

Pri hydraulických brzdách je tiež dobré zvážiť aké brzdové platničky budete potrebovať. Ak máte radi dlhé zjazdy, klasické brzdové platničky sa môžu prehrievať. Na takéto jazdy existujú platničky so zvláštnymi predelenými výčnelkami. Tie slúžia na to, aby boli platničky chladené vzduchom, a boli tak stále v najefektívnejšej teplote.

bicyklové brzdy

Nevýhodou hydraulických bŕzd je v prvom rade cena, ktorá ale postupom času stále klesá. Ďalšia vec, ktorá odradzuje ľudí od kúpy týchto bŕzd je údržba.

Raz za čas tieto brzdy potrebujete odvzdušniť, prípadne vymeniť brzdovú kvapalinu. Nie je to nič zložité, ale potrebujete na to špeciálne náradie bez ktorého to bude veľmi ťažké.

Ak sa ale aj tak rozhodnete si vybrať brzdy s brzdovou kvapalinou, výsledkom bude pre vás najefektívnejšie a najpohodlnejšie brzdenie.

Na čo sa zamerať, keď si chcete kúpiť nové brzdy na bicykel

Pred kúpou nových bŕzd sa musíte uistiť o niektorých veciach na vašom bicykli.

Úchyty na brzdy

V prvom rade sa uistite, že na vašom ráme a vidlici sú úchyty na brzdy ktoré si chcete kúpiť. Môže sa stať, že si kúpite kotúčové brzdy, ale na vašom ráme alebo vidlici nebudú úchyty na tento typ. V tom prípade si budete musieť vybrať brzdy na ráfiky.

Aj keď máte na bicykli úchyty na kotúčové brzdy, veľa rámov, vidlíc a tiež bŕzd je rozdielnych. Netreba sa ale báť, pretože existujú adaptéry ktoré dokážu skombinovať úplne všetko.

Najlepšie je doniesť bicykel, alebo fotku úchytov do predajne bicyklov, kde vám dajú presný typ, ktorý bude sedieť. Typ adaptéru tiež závisí od veľkosti kotúčov ktoré používate.

Brzdové hadičky

Čo sa týka bowdenov (brzdové hadičky), môžete si vybrať z rôznych typov. Hlavne sa uistite, že dĺžka bowdenu zodpovedá tomu, či ho chcete vymeniť na prednej alebo zadnej brzde.

Bowdeny sa vyrábajú v rôznych farbách, a môžete tak dodať bicyklu zaujímavý detail.

Pri mechanických brzdách tiež závisí na materiáli vnútra bowdenu. Napríklad také teflónové bowdeny znížia trenie lanka, čo zaručí ľahšie brzdenie.

Pri výmene bowdenow je tiež dôležité zistiť, kadiaľ po ráme budú viesť ku zadnej brzde. Ak sú bowdeny vedené po vonku bicykla, bude to pre vás jednoduché.

V posledných rokoch býva ale trendom, že sú vedené vnútri trubiek bicykla (internal linkage). Výhodou tohto riešenia je, že vám na ráme nič nezavadzia, ale v prvom rade dosiahnete čistý vzhľad bicykla.

Na výmenu tohto typu bowdenov bude najlepšie použiť špeciálne náradie s magnetom, aby ste konce mohli naviesť tam, kam potrebujete.

Výborným kompromisom medzi jednoduchosťou a dobrým vzhľadom býva plastový kryt, ktorý vedie pozdĺž trubky spredu dozadu a pod ktorý všetky hadičky schováte.

Toto riešenie ale nepoužívajú všetci výrobcovia bicyklov.

Ako si skontrolovať brzdy na bicykli

Brzdy sú najdôležitejším faktorom bezpečnosti na bicykli. Preto si vždy pred jazdou treba skontrolovať brzdy, aby ste si boli istí že dokážete zastaviť.

Najskôr sa po rovine pomaly rozbehnite na bicykli a skúste osobitne skontrolovať brzdy, najskôr prednú a potom zadnú. Ak brzdy fungovali a zastavili ste, skúste postupne väčšiu rýchlosť.

Správne fungujúce brzdy musia z vysokej rýchlosti zastaviť prudko na pár metroch, aby ste dokázali predísť zrážke pri nepredvidateľných situáciach.

Bezpečnosť a starostlivosť o brzdy

Čo sa týka všeobecnej bezpečnosti bŕzd, treba meniť gumičky a platničky vždy, keď sú opotrebované, a taktiež nikdy priamo rukami nechytajte brzdové kotúče alebo ráfiky.

Stačí len trochu mastnoty, a brzdy stratia veľkú časť efektivity. Aj v prípade že máte čisté ruky, nachádza sa na nich mastnota ktorá sa na brzdové plochy dostane. Tak isto si dajte pozor pri mazaní reťaze alebo odpruženia, hlavne ak ide o sprejové mazanie.

V prípade, že ste na brzdové kotúče alebo ráfiky nejakým spôsobom naniesli mastnotu, môžete použiť odmasťovač ako napríklad WD-40 alebo prípravok na riad s vodou.

Tiež nezabudnite odmastiť brzdové platničky alebo brzdové gumičky. Po vyčistení treba znova skontrolovať brzdy spôsobom popísaným vyššie.

Máte vlastné tipy a triky ako jednoducho vymeniť brzdy ? Aké máte skúsenosti s rôznymi typmi bŕzd?

Poraďte aj ostatným vášnivým cyklistom v komentároch nižšie.

Detský horský bicykel 300 x 600

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button