Bicykel

Ako vznikol bicykel?

Odkiaľ pochádza bicykel? Preskúmajte jeho fascinujúcu históriu a vývoj

V tomto článku vás oboznámime s tým, ako vznikol bicykel. Trvalo dlhé storočia, kým bicykle prešli cestu z prvých konceptov do dnešnej podoby. Preto vám dnes prinášame článok, ktorý vám popíše ako vznikol bicykel krok po kroku.

Ako vznikol bicykel

História bicyklov

História bicyklov je veľmi dlhá a zaujímavá. Prvé bicykle boli vyrobené z dreva, z ktorého boli tiež vyrobené kolesá bez pláštov. Prvé bicykle boli preto veľmi nepohodlné a trvalo dlhé roky, kým ľudia mali technológie na to, aby sa bicykle stali verejne uznávaným dopravným prostriedkom.

Začnime teda tým, kto vymyslel bicykel a ako vznikol.

Evolúcia bicyklov

Kedy vznikol prvý bicykel?

Existuje mnoho príbehov o tom kto vymyslel bicykel, a ako presne bol vynájdený.

V dejinách môžeme nájsť zmienky o dopravnom prostriedku poháňanom ľudskou silou dávno pred tým ako sa stal populárnym.

Prvá zmienka o bicykli je z roku 1418, kedy vynálezca Giovanni Fontana z talianska vytvoril prvú jeho štvorkolesovú podobu. Mnohé zdroje ale uvádzajú iné dátumy kedy vznikol prvý bicykel, a dokonca aj iných vynálezcov.

O 4 storočia neskôr, v roku 1813, Nemecký vynálezca Karl von Drais vytvoril taktiež štvorkolesovú verziu bicykla, ale o štyri roky neskôr prišiel s prvou dvojkolesovou verziou. Tento bicykel nemal pedále, a jazdec sa nohami odrážal od zeme.

Toto vozidlo skôr pripomínalo „odrážadlo“ pre deti ako klasický bicykel. Táto verzia bicykla bola ale vraj veľmi nebezpečná, náročná na ovládanie a vážila asi 23 kg. Tento bicykel je považovaný za prvý, ktorý sa stal komerčne úspešným. Karl von Drais ho doviezol do Anglicka a Francúzska, kde sa začal dobre predávať.

Po pár rokoch bolo ale zakázané bicyklovať na nich po chodníkoch kvôli zrážkam s chodcami. Po pár rokoch tieto bicykle prestali byť populárne.

Prvé bicykle s pedálmi

Prvý krát vznikol bicykel s pedálmi až okolo roku 1860. Väčšinou to boli bicykle s pedálmi priamo na prednom kolese.

V týchto rokoch vzniklo viacero tvarov, ako napríklad „velocipéd“, s predným a zadným kolesom približne rovnakej veľkosti. Taktiež ale prišli na svet zvláštne tvary bicyklov, ako napríklad „Penny Farthing“. Je to typický starý bicykel, ktorý je veľmi vysoký a má obrovské predné koleso.

Svoj názov dostal presne kvôli rozdielnosti kolies, Penny a Farthing boli rozdielne mince používané v tej dobe v Anglicku.

Tento bicykel bol veľmi nebezpečný, pretože predné obrovské koleso bolo používané na pohon aj na zatáčanie. Taktiež bolo takmer nemožné nasadnúť a zosadnúť.

Kedy vznikol prvý bezpečný bicykel

Až v roku 1885 vznikol bicykel s intuitívnym názvom „bezpečný bicykel“, a jeho autorom je John Kemp Starley.

Bol znova o niečo podobnejší dnešnej verzii bicyklov, pretože používal pedále v strede bicykla a reťaz, ktorá slúžila na pohon zadného kolesa.

pôvodný prvý bezpečný bicykel

Kedy vznikol bicykel pre ženy

Neskôr, v roku 1894 bol vynájdený prvý bicykel pre ženy s názvom „Betty Bloomer“. Bol postavený tak, aby umožnil ženám jazdu počas nosenia sukne.

Čím roky postupovali ďalej, tým viacej typov a značiek bicyklov sa začalo vyrábať. V roku 1920 bol prvý krát vyrobený aj bicykel a trojkolka pre deti.

V roku 1930 bola vynájdená aj pružinová vidlica, ktorá mala tlmiť nárazy a urobiť tak bicykel odolnejším pre používanie mladými. Toto neskôr vyústilo k moderným tlmičom, ktoré sa dnes používajú na horských bicykloch.

Od tej doby počet bicyklov na cestách iba stúpal, a s ním aj počet typov bicyklov. 70 roky dvadsiateho storočia sú ale najvýznamnejšie, pretože vtedy mnoho ľudí začalo vnímať bicykle ako typ prepravy, ktorý je dobrý pre zdravie.

Vtedy začali vznikať nové, aerodynamickejšie tvary cestných bicyklov, po ktorých neskôr nasledovali aj BMX a prvé horské bicykle.

Súčasnosť a budúcnosť bicyklov

Popularita bicyklov je v dnešnej dobre obrovská. V mnohých krajinách, ako napríklad Holandsko alebo Dánsko sú cyklisti v mestách veľmi podporovaní, pretože znižujú počet áut.

Preto sú na všetkých frekventovanejších uliciach vybudované dlhé cyklotrasy, so semaformi a odbočkami vybudovanými v záujme bezpečnosti.

bicykel vynález a výrobcovia bicyklov

Vďaka obrovskej popularite sú výrobcovia bicyklov takmer v každom štáte svete, a tak sa celosvetovo vyrobí viac ako 100 miliónov kusov ročne. 

V dnešnej dobe môžeme tiež vidieť veľmi úzku špecializáciu bicyklov. Napríklad iba v kategórii horských bicyklov môžeme nájsť mnoho podkategórií.

Elektro bicykle

Samostatnou kapitolou sú dnes elektro bicykle. Čo sa týka elektro bicyklov, už dnes sú na trhu také, ktoré vážia iba o kilo alebo dve viacej ako bicykle bez prídavného pohonu.

V tejto technológii dnes odborníci vidia budúcnosť cyklistiky, a čím lepšie technológie existujú, tým rýchlejšie sa elektro bicykle budú vyvíjať. Preto je veľmi ťažké predpokladať, na akých bicykloch sa bude jazdiť o 10 až 20 rokov.

Máte viacej informácií o dôležitých vynálezoch ktoré prispeli k dnešnej podobe bicykla? Alebo si trúfate predpokladať ako bude bicykel vyzerať o 20 rokov?

Podeľte sa s ostatnými o vaše názory v komentároch nižšie.

Detský horský bicykel 300 x 600

Podobné články

1 komentár

  1. Vôbec si neviem predstaviť ako by som jazdil na tom veľkom historickom, jednokolesovom bicykli. Ved to muselo byť veľmi nebezpečné :O a už vôbec nechápem ako na tom mohli zatáčať do zákruty alebo ako na takých bicykloch jazdili do kopca alebo dolu kopcom. To boli bicykle asi len tak na parádu a na ukazovanie sa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button