Aké typy bicyklov existujú?
Zistite, aké typy bicyklov sú k dispozícii a ktorý z nich je pre vás najvhodnejší!
V tomto článku sa dozviete, aké typy bicyklov existujú, a tiež ktorý z nich bude pre vás najvhodnejší. Či už chcete bicykel využívať iba do obchodu, na každodennú cestu do práce alebo na profesionálnu horskú cyklistiku, určite si nájdete a vyberiete ten najvhodnejší typ bicykla.
Kategórie, typy bicyklov a aký si vybrať
Bicykle sa rozdeľujú podľa rôznych parametrov, a vlastností. Napríklad sa môžu bicykle rozdeľovať podľa určenia, kto na danom bicykli bude jazdiť.
Bicykle podľa toho kto na nich bude jazdiť:
- muži
- ženy
- alebo deti
Iné rozdelenia bicyklov sú napríklad podľa veľkosti kolies alebo podľa materiálu z ktorého je vyrobený rám.
Typy bicyklov podľa odpruženia:
- pevné bicykle
- odpruženie vpredu (hardail)
- alebo odpruženie vpredu aj vzadu (full-suspension).
V tomto článku sme vybrali rozdelenie typov bicyklov podľa ich druhov, pretože je najviac intuitívne, zrozumiteľné, a vy ľahko pochopíte ktorý typ bicykla je vhodný pre vás.
Kategórie a typy bicyklov sú zoradené podľa terénu, na ktorý sú určené, od najdrsnejších horských podmienok po mestské prostredie. Ako posledné sú potom zaradené špeciálne typy bicyklov.
Tiež treba poznamenať že nie všetky bicykle spadajú len pod jednu kategóriu. Mnoho bicyklov sa nachádza na pomedzí, alebo dokonca majú charakteristiky troch a viacerých kategórií.
Vo všetkých kategóriách sa nachádzajú bicykle za rôzne ceny a s rôznymi vlastnosťami. Ktorý presný bicykel si vyberiete záleží od toho koľko chcete minúť a tiež od toho aký dobrý cyklista ste.
Typy bicyklov pre začiatočníkov a pokročilých jazdcov
Ak ste začiatočník, je pre vás zbytočné kupovať si drahý bicykel, pretože ho nevyužijete naplno. Ak ste naozaj pokročilý jazdec, budete potrebovať ľahší bicykel so špeciálnymi komponentami.
Súčasným, neprehliadnuteľným trendom sú určite elektro bicykle, tiež nazývané e-bike. Tie ale nechceme vyčleniť samostatne, pretože takmer v každej z nasledujúcich kategórií sa nachádzajú verzie bicyklov s pomocným elektrickým pohonom.
V dnešnej dobe už technologický progres prináša e-biky, ktoré sú iba o pár kíl ťažšie ako normálne bicykle. Nevýhodou je však stále vysoká cena.
Typy bicyklov
Downhill bicykle (zjazdové bicykle)
Downhill, po slovensky zjazd, je kráľovskou disciplínou v horskej cyklistike. Je určite jednou z najzábavnejších kategórií cyklistiky a táto disciplína je rozšírená po celom svete. Zjazdový bicykel je určený najmä pre jazdcov, ktorý jazdia kvôli nezameniteľnej zábave a pocitu z jazdy.
Tieto bicykle sú určené čisto na jazdu dole kopcom, a s ľahkosťou dokážu prejsť aj najväčšie skaly a korene, ktoré im prídu do cesty. Tiež sú vhodné na najväčšie skoky a najťažšie technické trate. Tieto bicykle majú komplikovanú stavbu, ale tiež sú to najkrajšie bicykle zo všetkých kategórií.
Nevýhodou býva vysoká cena a tiež fakt, že je na nich takmer nemožné vyšliapať väčšie kopce. Preto na nich budete väčšinou jazdiť v bike parkoch kde vás na kopec vyvezie lanovka, a tak môžete všetku energiu minúť na cestu nadol.
Mimo bike parku budete pravdepodobne hore do kopca tlačiť, ale tak či tak to stojí za to.
Freeride bicykle
Pod kategóriu downhill bicyklov tiež spadá aj kategória freeride. Freeride bicykle sú takmer totožné so zjazdovými, ale predovšetkým sa používajú na skoky a triky v ťažkých terénoch.
Enduro bicykle
Enduro sa postupne stáva čoraz viac populárnejšou kategóriou a typom bicyklov. Technologický pokrok bicyklov je v posledných rokoch veľmi rýchly. Bicykle sú z roku na rok dlhšie a s veľmi pokročilými stavbami odpruženia.
Ak si dnes kúpite enduro bicykel, dole kopcom budete mať veľmi podobný pocit z jazdy ako pri zjazdových bicykloch.
Výhodou endura je ale to, že táto kategória bicyklov je pripravená aj na jazdu do kopca. Stačí iba jednoducho zamknúť odpruženie a hore kopcom sa vám pôjde pohodlne.
Na týchto bicykloch si tiež užijete veľa zábavy v bike parkoch, pretože sú určené na rýchlu jazdu, skoky a technické pasáže. Typickým príkladom stráveného dňa na endure je buď deň strávený v bike parku, alebo tiež vyšliapanie do kopca a následná jazda po veľmi technických náročných tratiach s ktorými si tento bicykel hravo poradí.
Enduro je o niečo málo ľahšia verzia downhillu, ale o niečo ťažšia a zábavnejšia verzia nasledujúcej kategórie – trail.
Prečítajte si aj článok ako opraviť defekt na bicykli.
Trail bicykle
Trail po anglicky znamená horská trať pre bicykel alebo chodník. Táto kategória je určená pre tých, ktorý radi šliapu do kopca ale tiež si chcú užiť cestu nadol. Nahor sa vám pôjde ľahšie ako na enduro bicykli, ale nadol to bude o niečo menšia zábava, a tiež budete pomalší.
Nenechajte sa ale spliesť, tieto bicykle vám stále umožnia jazdiť bleskovo rýchlo a užijete si na nich kopec zábavy. Bicykle v kategórii trail tiež bývajú o niečo lacnejšie.
Trail bicykle sa tiež niekedy nazývajú aj all-mountain, čo znamená že sú viacúčelové a poradia si úplne so všetkým. Typickým príkladom dňa na trailovom bicykli býva vyšliapanie do kopca po lesnom chodníku a následne jazda nadol, prípadne tiež môžete urobiť veľké horské okruhy.
XC alebo cross-country bicykle
XC je asi najpredávanejšou kategóriou bicyklov. Kupujú ich profesionáli, hobby jazdci ale tiež veľa ľudí, ktorí chcú bicykel len na cestu do obchodu a naspäť. Cross-country bicykle sú prvé čo vám napadne keď počujete slovné spojenie horský bicykel.
Ak vás baví šliapať do kopcov po lesných cestách a chodníkoch, tento typ bicyklov je presne pre vás. Geometria rámu je navrhnutá tak, aby pozícia tela bola presunutá viac na predné koleso čo veľmi oceníte pri stúpaniach.
Tieto bicykle sú kratšie ako predchádzajúce kategórie, ale poloha tela je na nich viacej natiahnutá. Preto pri jazde nadol nepôjdete tak rýchlo, ale stále to zvládnete v rámci možností.
Kvôli nižšiemu odpruženiu sa ale budete musieť vyhnúť ťažkým technickým pasážam, prípadne ich prejsť veľmi pomaly, čo záleží na zručnosti jazdca. Tieto bicykle sú tiež najvhodnejšie na typické obrovsky dlhé horské okruhy s najkrajšími výhľadmi, ku ktorým sa tak ľahko nedostanete na žiadnej inej kategórii bicyklov.
Ak teda jazdíte viac kvôli poznávaniu prírody a vyhliadkam namiesto zábavy zo samotnej jazdy, XC kategória je pre vás najvhodnejšia.
Fatbike typy bicyklov
Fatbike bol pár rokov dozadu obrovským trendom, ktorý však dnes pomaly vymiera. „Tučné bicykle“ sú väčšinou cross-country bicykle, s tým rozdielom že majú obrovsky široké plášte.
Špeciálne sa to dá napríklad využiť pri jazde v snehu alebo piesku. Pri tejto kategórii ide ale viac o nejakú zaujímavosť a iba zriedkavé využitie.
Typickým dňom stráveným na fat-biku je napríklad nejaká menšia túra na bicykli v snehových podmienkach.
Touring alebo trekking bicykle
Tieto typy bicyklov je pohodlnou verziou cestných bicyklov. Sú to v podstate tiež cestné bicykle, ale určené na dlhé cestovanie.
Ak ste na cestách videli cyklistov, ktorý so sebou viezli aj batožinu zavesenú okolo bicykla, s najväčšou pravdepodobnosťou išlo práve o túto kategóriu trekingových bicyklov.
Tieto bicykle majú špeciálne úchyty a vaky, čo zaručuje obrovské možnosti na prepravu všetkého čo potrebujete.
Typickým príkladom dňa (alebo viac dní) na tour alebo trekkingovom bicykli je jazda po ceste na dlhé vzdialenosti, napríklad okruh okolo Slovenska.
Gravel a cyklokros bicykle
Tieto typy bicyklov vyzerajú skoro tak isto ako cestné bicykle. Majú zahnuté riadidlá a podobné tvary rámov. Sú ale rozdielne v tom, že tieto kategórie sú pevnejšie, o niečo ťažšie a prispôsobené na občasnú jazdu v nenáročnom teréne mimo asfaltovej cesty. Preto majú silnejšiu stavbu rámu a tiež hrubšie plášte so vzormi na dezéne.
Rozdiel medzi gravel a cyklokrosom je v tom, že cyklokrosové bicykle sa používajú najmä profesionálne, na krátke a rýchle okruhy v hline a blate. Gravel sú veľmi podobné bicykle, ale pohodlnejšie a určené na dlhšiu jazdu.
Počas typického dňa na gravel bicykli sa vydáte na dlhšiu vzdialenosť, pričom z časti pôjdete po nenáročných, hladkých lesných a poľných cestách.
Cestné, dráhové a triatlonové bicykle
Cestné bicykle sú veľmi ľahké, rýchle a dostanete sa s nimi najďalej pri použití najmenej energie. Tieto bicykle používajú napríklad jazdci na Tour de France, ale tiež obrovské množstvo obyčajných ľudí po celom svete.
Typické pre tieto bicykle sú hlavne „galusky“ – hladké plášte bez vzoru, zvyčajne nafúkané na vysoký tlak zaručujúce najmenší valivý odpor a odpor vzduchu.
Počas typického dňa na cestnom bicykli budete ľahko hltať kilometre na hladkých asfaltových cestách, a môžete skúsiť stúpania a prejazdy cez vysoké kopce.
Dráhové a triatlonové bicykle nie sú moc rozšírené medzi jazdcami, ktorý profesionálne nesúťažia a je to hlavne kvôli nepraktickosti a veľmi úzkemu použitiu.
Ak ale máte záujem o profesionálnu kariéru v dráhovej cyklistike alebo triatlone, budú pre vás najlepšou voľbou.
Mestské bicykle
Táto kategória bicyklov má hlavne praktické využitie pre ľudí žijúcich v meste, ktorí cestujú do práce. Tiež sú využívané na prácu, pre ktorú je bicykel veľmi vhodný, ako je napríklad roznáška pošty, jedla alebo novín.
Cruiser bicykle
Ak chcete štýlovejšiu verziu mestského bicykla, určite bude pre vás vhodná kategória tzv. „cruiser“. Čoraz viac firiem vyrába tieto bicykle, ktoré vám tiež veľmi dobre poslúžia aj ako módny doplnok.
Skladacie bicykle
V prípade že v byte nemáte dosť miesta tak sa čoraz častejšie vyrábajú aj tzv. „skladačky“, ktoré sa dajú rozobrať a uskladniť tak že ušetria priestor.
Trojkolky
Pre starších ľudí, prípadne pre ľudí so zdravotnými problémami tiež existujú trojkolky pre dospelých. Tie umožňujú týmto ľuďom pohodlnú a zdravú aktivitu, počas ktorej nemusia vôbec riskovať zranenie.
Trojkolky majú ale širšie využitie, pretože dokážu viesť náklad. Práve preto sa tiež využívajú na roznášku novín, ale napríklad aj na dopravu po dlhých chodbách veľkých tovární.
Dirt, street, park, pumptrack bicykle
Dirt, street, park a pumptrack sú extrémne disciplíny na ktoré sa používajú špeciálne bicykle. Na všetky tri športy sa dá použiť buď špeciálny horský bicykel, alebo bmx.
Na dirt a pumptrack sa viac používajú klasické „veľké“ bicykle, a na street a park skôr bmx. Oba typy bicyklov bývajú veľmi tvrdé a odolné, ale tiež ľahké, hravé a obratné. Tieto bicykle sú veľmi zábavné a umožnia vám jazdu, ktorá nie je možná pre ostatné typy bicyklov.
Dirt je disciplína zameraná na jazdu a triky na špeciálnych vysokých hlinených skokoch. Street čo po slovenský znamená ulica, je zameraný na jazdenie po klasických prekážkach v meste, ako napríklad schody a zábradlia.
Park sa jazdí v skate parkoch, typickou prekážkou je napríklad „bazén“ alebo „funbox“. Pumptrack je oproti ostatným disciplínam zameraný na rýchlosť, nie na štýl. Je to fyzicky náročná disciplína, ktorá vás ľahko dostane do dobrej kondície.
Výhodou týchto disciplín je ich podobnosť, a hlavne to, že vám na všetky štyri disciplíny bude stačiť iba jeden bicykel. Typickým dňom na takomto bicykli bude napríklad jazdenie v parku s kamarátmi.
Pekný článok, ale zabudli ste spomenúť ešte aj typy bicyklov ako sú:
Hardtail bicykel
Trekingove bicykle
a najmä retro bicykel
Myslím si, že rôzne retro bicykle budú čim ďalej viac a viac populárne a pôjdu znovu do módy.