Bicykel

Ako ochrániť bicykel pred krádežou?

Vyhnite sa krádeži bicykla - ochráňte ho správnymi bezpečnostnými opatreniami!

V tomto článku sa dočítate, ako ochrániť bicykel pred krádežou. Bicykle sa kradnú všade a neustále. Dôvodom je že niektoré z nich sú veľmi drahé, a je veľmi ľahké bicykel previezť na iné miesto a tam ho predať. Taktiež treba poznamenať, že nie je možné bicykel ochrániť na sto percent, pretože sa vždy nájde spôsob ako prekonať jeho ochranu. Pri ošetrení bicykla pred krádežou vám ide hlavne o to, aby ste to zlodejom sťažili, odradili ich alebo poriadne natiahli čas, ktorý potrebujú na ukradnutie.

Ako ochrániť bicykel pred krádežou

Ako ochrániť bicykel dobrým zámkom na bicykel

Existuje mnoho zámkov a mnoho funkcií, ktorými disponujú. V prvom rade by mal byť zámok určite odolný voči hrdzi, pretože slabý hrdzavý zámok je veľmi ľahké prerezať.

Celkovo platí pravidlo, že čím hrubší zámok je, tým je bezpečnejší. Trubkové a skladacie zámky sú väčšinou bezpečnejšie ako tie reťazové.

Čo sa týka trubiek, najlepšie je keď nie sú okrúhle, ale hranaté, čo veľmi sťaží prerezanie.

Jednou z veľmi dôležitých prídavných funkcií zámku je to, či môžete zamknúť bicykel na viacerých bodoch. Slúžia na to „predlžovačky“ zámkov, čo sú v podstate dlhé kovové káble.

Konce týchto káblov treba nasadiť na hlavný zámok a omotať s nimi kolesá. Na kolesách niekedy bývajú drahé náboje, výplety, ráfiky a aj plášte, čo z kolies robí jeden z najdrahších komponentov na bicykli. Preto ich chcete mať vždy zamknuté spolu s rámom.

Ak investujete do drahších zámkov, uistite sa že sú tiež odolné voči kyseline. Takisto má veľa lepších zámkov ochranu voči vypáčeniu zámku, a voči odomknutiu použitím pakľúčov.

Celkovo hrubšie zámky, a tiež napríklad reťazové zámky obalené látkou budú odolné proti zmrazeniu dusíkom a následnému rozbitiu.

zámky na bicykel

Ako sa dá zničiť zámok na bicykel

Asi najjednoduchším spôsobom, ako vám niekto ukradne bicykel je použitie veľkých nožníc na železo. Takto sa zlodej dostane jednoducho cez tenké káble a tenké reťaze.

Preto si vždy zaobstarajte hrubší zámok, aby ste predišli tomuto základnému prelomeniu ochrany.

Zaujímavý konceptom sú tiež nové možnosti tachometrov. Na mobilnej aplikácii môžete zapnúť alarm, a ak sa bez vypnutia alarmu bicykel pohne, tachometer začne vydávať hlasný zvuk, čo zlodeja môže odradiť.

Cena zámku na bicykel

Všeobecne platí pravidlo, že čím je zámok lepší, tým vyššia je jeho cena. Cenu zámku by ste mali odhadnúť podľa toho, aký drahý bicykel chcete zamknúť.

Je úplne zbytočné, aby ste si kúpili ten najlepší zámok na starý bicykel, kde je menšia pravdepodobnosť, že by  bol ukradnutý.

Ak ste ale vášnivý cyklista, a váš bicykel stál niekoľko tisíc eur, určite si kúpte poriadny zámok, pretože váš bicykel zlodejov zaujme.

Váha zámku

Sú rozličné typy zámkov, ktoré sa hodia na rozličné tipy príležitostí. Prvý scenár je, ak bývate v paneláku a svoj bicykel zamykáte v spoločnej pivnici, prípadne musíte doma parkovať bicykel na verejnom priestranstve.

Na tieto príležitosti je najlepšie použiť silný a veľmi ťažký zámok, ktorý po odchode s bicyklom necháte doma. Tieto zámky sú veľmi nepohodlné na prenášanie, ale doma vám zaručia najvyššiu ochranu.

V prvom rade sa nemôžete spoľahnúť na zámok, ale na vašu šikovnosť bicykel zamknúť dobrým spôsobom, a na správnom mieste.

Ako ochrániť bicykel zvolením dobrého miesta a spôsobu zamknutia

Vzdialenie sa od bicykla na pár sekúnd

ochrana bicykla pred ukradnutímV prvom rade treba poznamenať, že hlavne drahšie bicykle treba zamykať vždy, aj keď sa od neho vzdialite iba na pár sekúnd.

Ak so sebou zámok nemáte a musíte sa na chvíľku vzdialiť, dajte bicykel na najľahší možný prevod, obráťte ho na riadidlá a zapnite pás na prilbe o zadné koleso. Toto ale robte iba v prípade krajnej núdze, pretože je vždy veľmi ľahké na takýto bicykel nasadnúť a ujsť s ním.

Existuje mnoho prípadov krádeží bicykla priamo spred nosu jazdca, preto sa vždy snažte ochrániť bicykel zámkom.

Zamknutie na dlhší čas

Dôležitým spôsobom ako ochrániť bicykel, je zamknúť ho na frekventovanej ulici. To zabráni zlodejom použiť pokročilé nástroje ako nožnice, kyselinu alebo brúsku. Ešte lepšie je ho zamknúť niekde, kde po blízku sedia a oddychujú ľudia.

Ľudia ktorí sa nepohybujú si určite skôr všimnú podozrivé správanie okolo vášho bicykla. Čo zlodejov tiež vždy odradí, je zaparkovať bicykel v zornom poli viditeľnej kamery.

Zlé miesta na parkovanie bicykla sú napríklad vedľajšie ulice po ktorých nechodí tak veľa ľudí, pretože tie dajú zlodejom dlhší čas na krádež. Prekvapivo nebezpečným miestom sú veľké spoločné bicyklové parkoviská.

Zlodeji vedia na takýchto miestach pôsobiť veľmi nenápadne, a ak sú okolo vášho bicykla iné, poskytne mu to dobré krytie, aby si nikto nevšimol nástroje ktoré používa.

Krutou realitou je to, že ak tu bicykel musíte zaparkovať, je treba zlodeja odradiť od vášho bicykla a nechať ho zamerať sa na iný. To presne dosiahnete použitím silných zámkov, zamknutím viacerých častí bicykla a parkovaním pod kamerou.

Spôsob uchytenia bicykla

Najlepšie miesto na uchytenie bicykla je pevné zábradlie. Poskytne vám viacej kontaktných bodov, takže môžete zaistiť rám aj kolesá.

Zámok treba dať vždy vysoko od zeme. Ak ho dáte na zem, poskytnete zlodejovi možnosť oprieť sa o zem nožnicami alebo brúskou.

Tiež si dajte veľký pozor na zamknutie bicykla tým spôsobom, aby nespadol a neoškrel sa, prípadne aby nepoškodil iné bicykle. Ak máte len jeden zámok bez predlžovačiek, zamknite spolu rám a ráfik zadného kolesa.

Ako postupovať po krádeži bicykla

V prvom rade sa hneď rozhliadnite okolo, či zlodej stále nebude na blízku. Zavolajte políciu a dajte im presný popis bicykla, prípadne jeho fotku.

Profesionálni zlodeji vždy bicykel prevezú do iného mesta, prípadne tiež bicykel pomenia tak, aby ste ho nespoznali. Ak si dnes kúpite bicykel od lepšej firmy, príde vám s papiermi vlastníctva, v ktorých bude napísané aj sériové číslo rámu. Sériové číslo je jedinečné a podľa neho svoj bicykel budete schopný identifikovať.

Ďalším krokom bude pridať fotky a popis bicykla čo najskôr na skupiny na sociálnych sieťach. Napríklad existujú špeciálne skupiny na Facebooku, kde ľudia posielajú veci ktoré im boli ukradnuté, aby ich ľudia mohli na ulici spoznať a nahlásiť.

Tiež pridajte fotky bicykla na najznámejšie online bazáry s popisom, že vám bol ukradnutý. Sami môžete dokonca aj vyhľadať váš bicykel na bazároch, či sa ho zlodej náhodou nesnaží predať.

Morálka pri kupovaní bicyklov

Niekedy býva lákavé kupovať bicykle na bazároch v až za neuveriteľne dobré ceny. Pamätajte však, že sa takto môžete dostať do serióznych problémov s políciou. Tiež je to absolútne nemorálne, a ak ste vášnivý cyklista, určite rozumiete aké sklamanie môže krádež bicykla niekomu priniesť. Preto vždy, ak spoznáte že je bicykel kradnutý, nahláste danú osobu polícii. Môže to nabudúce totiž byť práve váš bicykel, ktorý bude tou istou osobou ukradnutý.

Máte viac tipov, ako chrániť bicykel pred krádežou? Prípadne máte sa vám, že vám niekto ukradol bicykel?

Poraďte aj ostatným a podeľte sa o vaše skúsenosti v komentároch pod článkom.

Detský horský bicykel 300 x 600

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button