Ako si vybrať prilbu na bicykel?
Poradíme vám, ako vybrať prilbu, ktorá bude dokonale sedieť a zároveň poskytne dostatočnú ochranu pre vašu hlavu
V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako si vybrať prilbu na bicykel. Existuje mnoho faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pri kúpe prilby, a preto býva proces výberu zdĺhavý. My sa však pokúsime všetko vysvetliť a zjednodušiť, aby ste mohli prísť do obchodu a odísť odtiaľ s prilbou, s ktorou budete najspokojnejší.
Všeobecné pravidlá ako si vybrať prilbu na bicykel
Pri výbere prilby na bicykel platia niektoré pravidlá, ktorých sa je dobre pridržiavať.
Výber prilby na bicykel online a v kamennej predajni
Prilbu si môžete kúpiť buď v kamennom obchode alebo online. My však určite odporúčame kúpiť si prilbu v kamennom obchode po tom, ako si ju vyskúšate.
V prípade, ak je prilba ktorú chcete omnoho lacnejšia online, stále odporúčame najskôr prísť do obchodu, vyskúšať si ju, a poznačiť (zapamätať si) presný typ a veľkosť, ktorá vám sedí.
Rôzny výrobcovia vyrábajú rôzne tvary prilieb, a preto je najlepšie nájsť si svoju značku. Samozrejme, tovar objednaný online sa dá vrátiť do 14 dní, ale budete s tým mať zbytočné starosti.
Typy výplne prilby na bicykel a výmena po páde
Existujú dva základné typy materiálov, z ktorých sa prilby na bicykel vyrábajú.
Najpoužívanejším materiálom je typ polystyrénu a tieto prilby majú označenie IPS.
Tieto prilby na bicykel bývajú lacnejšie, a nie sú vôbec menej bezpečné. Jediným rozdielom je, že tento materiál sa po silnom páde deformuje aby náraz stlmil, ale nevráti sa do svojej podoby.
Preto všetci výrobcovia v rámci bezpečnosti odporúčajú prilbu na bicykel po silnom páde vymeniť za novú, pretože nebude taká efektívna v tlmení ďalšieho nárazu. Mnoho firiem dokonca ponúka výmenné programy, kedy po páde dostanete takú istú prilbu za výrazne lacnejšiu cenu.
Druhý materiál nesie označenie IPP. Jediným veľkým rozdielom je to, že tento materiál je elastický. V tom prípade sa prilba aj po silnejšom náraze vráti do svojej podoby, a bude vás ochraňovať aj naďalej bez potreby výmeny. Nevýhodou IPP prilby je to, že bude pravdepodobne drahšia ako IPS prilba na bicykel.
Systém doťahovania prilby na bicykel
Určite vždy odporúčame kúpiť a vybrať si prilbu na bicykel, ktorá bude mať systém doťahovania. Väčšinou vzadu na prilbe nájdete koliesko, ktorým dotiahnete alebo uvoľníte prilbu na hlave.
Toto má nespočetne veľa výhod. V prvom rade je vždy najdôležitejšia bezpečnosť, a je omnoho menej pravdepodobné, že vám prilba spadne z hlavy počas pádu, ak si ju môžete ľahko a pohodlne dotiahnuť.
V rámci bezpečnosti odporúčame urobiť nasledujúci test. Dajte si prilbu na hlavu a pohodlne ju kolieskom dotiahnite, bez toho aby ste zapli spodný remeň pod hlavou. Teraz sa nakloňte dopredu aby ste boli dole hlavou. V tomto prípade by mala prilba stále bezpečne držať na vašej hlave, aj bez zapnutého remeňa.
Tak isto budú tieto prilby pohodlnejšie, a nebudú vás otravovať pohybom na hlave počas jazdy. V dnešnej dobe sa ale takmer všetky prilby vyrábajú s týmto systémom.
Drahé alebo lacné prilby na bicykel?
Dobrou správou je, že v rozvinutejších oblastiach sveta, ako napríklad v Európe, sú všade automaticky vysoké bezpečnostné štandardy prilieb na bicykel.
Prilba sa nedostane na trh bez toho aby bola otestovaná a spĺňala všetky regulácie. Tým pádom aj pri kúpe lacnejšej prilby dosiahnete dobrú ochranu.
Existujú ale aj pokročilé systémy bezpečnosti, ako napríklad ochrana proti rotácii prilby pri páde. Ak si chcete byť viac istý, nie je na škodu kupovať si tie najbezpečnejšie prilby.
Kvalitnejšie a drahšie prilby na bicykel
Prečo by ste si potom mali kupovať drahé prilby na bicykel?
Odpovedí je viac, v prvom rade ide o funkcie prilby. Na niektorých prilbách môžete meniť, či chcete mať lepšiu aerodynamiku alebo lepšie vetranie úplne jednoducho posunutím plastového panelu.
Iné prilby napríklad ponúkajú časti ktoré môžete pridať alebo odstrániť podľa typu jazdy. Napríklad môžete úplne jednoducho pridať chrániť brady, a urobiť z normálnej prilby integrálnu, ktorá bude chrániť aj vašu tvár pred nárazom do stromu.
Váha prilby
Ďalším faktorom, ktorý je dobre zvážiť keď si idete vybrať prilbu na bicykel je aj jej váha. Všeobecne platí, že čím drahšiu prilbu si kúpite, tým bude ľahšia, zatiaľ čo bezpečnosť ostane rovnaká.
Veľkým trendom sú dnes prilby vyrobené z karbónových vlákien, ktoré sú síce drahé ale veľmi ľahké. To v konečnom dôsledku zaručí omnoho lepšie pohodlie a pocit z jazdy
Drahšie prilby sú vždy omnoho viacej aerodynamickejšie, čo vám umožní jazdiť s menším odporom vzduchu. Tiež majú lepšie vetranie, a vzduch vám bude počas jazdy v teple chladiť celú hlavu.
Takisto je pravidlom, že drahšie prilby majú lepší vzhľad. Záleží ale na osobnom vkuse, a určite si budete vedieť nájsť aj lacnejšiu prilbu, ktorá na vás bude vyzerať dobre.
Neodporúčame ale úplne zanedbať vzhľad, pretože sa budete cítiť lepšie keď vám prilba pristane.
V akom počasí a teple väčšinou jazdíte?
Prilbu si určite vyberte podľa vášho typického miesta a času jazdenia. Ak jazdíte hlavne v lete, prípadne sa nachádzate v tropickejšej krajine, vyberte si prilbu do horúcich podmienok, pretože tá bude perfektne vetraná.
Tieto prilby budú tiež dobre prispôsobené na slnečné okuliare. Tiež existujú prilby do dažďa, ktoré neprepustia vodu a tá vám nebude stekať po tvári.
V prípade že jazdíte v chladných podmienkach, určite si kúpte špeciálnu tenkú čiapku pod prilbu, a skúste si prilbu nasadiť na ňu. Taktiež existujú špeciálne prilby do chladných podmienok.
Ak väčšinou jazdíte po frekventovaných cestách, je dobré si vybrať prilbu na bicykel s krikľavými farbami, v ktorej vás uvidia všetci účastníci premávky.
V prípade že idete jazdiť súťažne, niekedy vaša prilba bude potrebovať dodatočné certifikáty, preto sa uistite aké sú regulácie súťaží, na ktorých sa chcete zúčastniť.
- Mohlo by vás zaujímať aj: Aké tipy bicyklov existujú?
Ako si vybrať prilbu podľa konkrétnej disciplíny cyklstiky
Cestná cyklistika
Ak ste vyznávačom cestnej cyklistiky, určite si kúpte prilbu s dobrým vetraním.
Cestná cyklistika väčšinou nie je až taká nebezpečná, a preto vám bude stačiť ľahšia cyklistická helma.
XC (Cross-country) prilby
Čo sa týka disciplíny cross-country, budete tu potrebovať o niečo viacej ochrany, ale stále veľmi dobré vetranie. Pri náročných stúpaniach vám chladenie hlavy určite pomôže.
Trail prilby
Čo sa týka trail cyklistiky, je dobré zaobstarať si prilbu ktorá poskytne viacej ochrany. Sú to napríklad prilby, ktoré siahajú nižšie vzadu a po bokoch hlavy.
Tiež je dobré zvážiť či používate klasické slnečné okuliare, alebo „lyžiarsky“ typ.
Ak používate druhý typ, uistite sa že okuliare dobre držia na zadnej strane helmy. V tejto disciplíne budete stále potrebovať dobrú ventiláciu hlavy.
BMX prilby
Prilby na BMX neponúkajú dobrú ventiláciu, pretože v helme nestrávite dlhý čas. Jazdy sú väčšinou veľmi krátke a rýchle, a tým pádom si proste medzi jazdami môžete dať prilbu dole z hlavy.
Tieto prilby siahajú vzadu skoro až na krk, a niekedy sú vyrobené s viacerými typmi výplne. Potrebujú totiž tlmiť silné nárazy na betónové plochy napríklad v skate-parkoch.
Enduro, Freeride, Downhill prilby
Určite najbezpečnejšími prilbami sú prilby na celú hlavu s chráničom na bradu. Nazývajú sa buď integrálne, alebo v angličtine „fullface“.
Väčšinou sa používajú na disciplíny enduro, downhill a freeride. Na enduro stále treba zvážiť vetranie, pretože v helme budete šliapať do kopca. V tejto disciplíne sa veľmi používajú spomínané prilby, na ktoré môžete nasadiť chránič brady podľa toho, kedy to potrebujete.
Čo sa týka freeride a zjazdu, väčšinou budete hore kopcom tlačiť, a preto budete prilbu niesť v batohu alebo na riadidlách. Tieto prilby poskytnú najviac ochrany zo všetkých strán.
Dobrým nápadom je tiež nosiť chránič krku, ale je to veľmi osobná záležitosť pre každého jazdca.
Už dlhšie roky sú chrániče krku kontroverznou témou, pretože vás ochránia pred veľmi nebezpečnými zlomeninami krku, ale za to dokážu zlomiť kľúčnu kosť aj pri menších pádoch, kedy by nebola zlomená bez chrániču krku. O tejto téme vám najlepšie poradia profesionáli v špecializovaných predajniach bicyklov.
S ktorými značkami prilieb máte dobré a zlé skúsenosti? Aké mate názory na chránič krku?
Poraďte aj ostatným v komentároch pod článkom.