Ako sa obliecťBicykel

Ako sa obliecť na bicykel?

Bicyklovanie v každom počasí: ako sa obliecť pre rôzne poveternostné podmienky

Ste vášnivý cyklista alebo začiatočník na bicykli, ktorí sa rozhodol vyskúšať športovanie cykloturistikou? V takom prípade sa na tento šport musíte vhodne obliecť! Obliekanie sa na cyklistiku podceňuje mnoho ľudí, vďaka čomu sa počas jesene a zimy zvyšuje počet prechladnutých ľudí. Veľa ľudí má často mylnú predstavu o tom, ako by sa mali obliecť na bicykel. Preto sme si v nasledujúcich riadkoch pre vás pripravili článok, v ktorom si vysvetlíme aké oblečenie si vyberať pri rôznych podmienkach vonku. Ako sa teda správne obliekať na cyklotúru?

Ako sa obliecť na bicykel

Ako sa obliekať na bicykel

Oblečenie na bicykel sa mení v závislosti od počasia, podmienok vonku, vlhkosti ako aj od samotného človeka. Niektorí ľudia si zvyknú obliekať ľahké cyklistické oblečenie aj počas chladnej jesene, iní sa musia naobliekať až po uši aby zvládli cykloturistiku cez zimu.

Každé počasie so sebou prináša svoje čaro, avšak pri každom počasí treba zvážiť aj určité aspekty.

Cez jar a leto nie je vhodné sa obliekať príliš ľahko, nakoľko sa dá prechladnúť aj počas teplého obdobia a naopak cez jeseň a zimu to netreba preháňať s vrstvami oblečenia nakoľko paradoxne prechladnete z prílišného potenia a následného ochladzovania tela.

Preto sme si pre vás pripravili pár tipov a rád, ktoré vám pomôžu sa vhodne obliecť na bicykel do každého ročného obdobia.

Oblečenie počas jari

Jar vie byť veľmi príjemným ale aj zároveň zradným obdobím. Počas jari sa zvykne slniečko na cyklistu pekne usmievať ale dokáže sa i zamračiť. Z toho dôvodu je dôležité si dávať pozor na často sa meniace počasie a podľa neho sa aj adekvátne obliecť. Pri výbere toho správneho odevu treba zvážiť oblečenie, ktoré vás zohreje ale zároveň aj schladí.

Z toho dôvodu by ste si mali na bicykel obliecť viacero tenkých vrstiev oblečenia, aby ste mali určitú flexibilitu pri meniacom sa počasí.

V prípade spodného prádla si určite oblečte funkčné spodné prádlo a dres na cyklistiku, ktorý môže mať dlhé alebo krátke rukávy. Prvá vrstva oblečenia je tá najdôležitejšia, nakoľko jej úlohou je udržať vaše telo v suchu.

Okrem funkčného prádla a dresu môžete doplniť svoj outfit cyklistickými nohavicami, ktoré vám v prípade vetra udržia nohy v teple (pokiaľ by ste vyrazili na cyklotúru v chladnejšom jarnom ráne, môžete si pod nohavice obliecť návleky).

Taktiež by ste nemali zabudnúť na tenkú bundu, ktorá vás v prípade vetra ochráni.

Návleky na ruky a rukavice by mali byť taktiež povinnou súčasťou vašej výbavy, najmä počas jarných večerov, kedy sa dokáže teplota vonku výrazne znížiť. Tak ako ruky by ste si mali chrániť aj hlavu. Mimo prilby (ktorú noste za každých okolností na bicykli) by ste mali nosiť pod ňou tenkú čiapku, prípadne inú ochranu, ktorá vám udrží vašu hlavu v teple.

obliekanie na bicykel

Ako sa obliecť na bicykel v lete

Bicyklovanie počas leta je jednou z najpríjemnejších a najobľúbenejších činností. Spolu s letom však taktiež prichádzajú aj extrémne horúčavy, na ktoré sa treba vhodne pripraviť.

Počas leta je vhodné, aby ste si na bicyklovanie obliekli veľmi tenký krátky dres na bicykel spolu s krátkymi a tenkými cyklonohavicami.

Cyklistické oblečenie

Určite nezabudnite na funkčné spodné prádlo, ktoré je počas tohto obdobia veľmi dôležité, nakoľko vďaka nemu dokáže vaše telo lepšie odvádzať pot a nebudete sa tak prehrievať.

Moderné cyklistické oblečenie je vyrobené zo špeciálnych materiálov, ktoré chránia vaše telo pred prehriatím a efektívne odvádzajú z tela pot.

Z toho dôvodu je lepšie ak uprednostníte takéto oblečenie pred klasickým tričkom či obyčajnými nohavicami. Ďalším dôvodom, prečo by ste mali uprednostniť cyklonohavice pred obyčajnými nohavicami je ich schopnosť zabrániť oderom v citlivých partiách tela. Okrem oblečenia by ste nemali zabudnúť ani na vhodnú cyklistickú obuv.

Akú obuv si zobrať na bicykel

Pri výbere obuvi na bicykel je v prvom rade dôležité, aby obuv veľmi dobre dýchala. Rovnako to platí aj pre športové ponožky nakoľko dlhodobo prepotené chodidlá vám môžu spôsobiť nemalé problémy.

Vyhnite sa taktiež všetkej obuvi, cez ktorú dobre neprúdi vzduch. Prepotená noha by vám vaše botasky kompletne zruinovala. Súčasťou vašej výbavy na cykloturistiku by mali byť aj slnečné okuliare, šatka pod helmu (vďaka ktorej vám nebude tiecť pot do očí), voda a ochranný krém na pokožku.

Ako sa obliecť na bicykel do dažďa v jeseni

oblečenie na bicykelCyklistika počas jesene býva už o niečo náročnejšou aktivitou, nakoľko sa príjemná teplota zmení na chlad, vlhkosť a časté dažde. Počas takýchto chladnejších období je teda vhodné si obliecť jednak oblečenie, ktoré odolá vetru ale i silným dažďom, ktoré by vás na bicykli mohli zastihnúť.

Rozhodne si oblečte dlhšie cyklonohavice spolu s návlekmi, ktoré udržia vaše dolné končatiny v teple.

Okrem toho by ste si mali (v závislosti od počasia) obliecť dlhšie tričko na bicyklovanie spolu s rukavicami, návlekmi na ruky a hlavne bundu, ktorá odolá ako vetru, tak i dažďu.

Dôležitým prvkom oblečenia na jeseň je viacvrstvosť – to znamená, že v prípade, že sa počasie zmení z chladu na príjemné teplo, budete mať možnosť sa vyzliecť.

V prípade potreby je taktiež vhodné si pribaliť na cyklotúru aj kvalitný pršiplášť, nakoľko počas jesene nikdy neviete, ako sa počasie vyvŕbi.

Ako neprechladnúť na bicykli počas zimy

Cykloturistika je prekvapivo populárna aj počas zimy, avšak počas tohto obdobia je veľmi dôležité sa adekvátne obliecť tak, aby ste neriskovali prechladnutie či ujmu na zdraví.

Tak ako počas jari či jesene, aj počas zimy je dôležité pre reguláciu teploty tela si obliecť viac vrstiev oblečenia. To znamená: cyklonohavice, cyklodres s dlhými rukávmi a kvalitnú bundu na cyklistiku.

Okrem toho by ste si určite mali obliecť zimné cyklistické rukavice a návleky. Základnou vrstvou oblečenia by však mala tvoriť funkčná termálna bielizeň. Hoci sa to môže zdať zvláštne, práve počas zimy môže pot ublížiť vášmu telu najviac.

Termobielizeň dokáže odbúravať z tela pot a zároveň uchovávať vaše telo v suchu. Do výbavy by ste určite mali zaradiť aj zimnú čiapku, kuklu, prípadne šál na krk.

Prečítajte si aj články ako sa správne a vhodne obliecť:

Pár tipov a rád k obliekaniu na cykloturistiku

  • Nepleťte si funkčné prádlo ako zázračný druh oblečenia, v ktorom vaše telo nebude produkovať pot, pretože poteniu sa nevyhnete. Úlohou funkčného prádla je, aby do seba nasalo všetok pot a neprenieslo ho na ďalšiu vrstvu.
  • Termo-prádlo by ste si mali obliekať nie len počas zimy, ale aj počas leta. Úlohou funkčného termo prádla je odsávanie a uchovávanie potu, vďaka čomu je veľmi vhodným oblečením aj do teplejších období.
  • Pri výbere vhodného funkčného oblečenia v obchode je dôležité, aby ste sa poradili s odborníkmi, prípadne si pozreli recenzie na internete. Nie každé funkčné prádlo je rovnako dobré a efektívne.

Či už sa chystáte na bicykel počas príjemného letného rána alebo počas chladnejšej jesene, určite nepodceňujte dôležitosť toho, ako sa do počasia oblečiete. Zdravie máte len jedno a hoci sa môže zdať cyklistika ako jednoduchý šport, pri ktorom netreba príliš rozmýšľať nad vaším outfitom, nie je tomu tak.

Preto sa vždy dobre pripravte a vybavte na akékoľvek obdobie a nenechajte sa prekvapiť ničím, čo vás môže počas jazdy na bicykli zastihnúť.

Ako sa obliekate na bicykel vy? Máte už svoje osvedčené metódy, podľa ktorých sa vhodne obliekate?

Napíšte nám o svojich skúsenostiach s oblečením na cyklistiku v komentároch pod článkom!

Detský horský bicykel 300 x 600

Podobné články

1 komentár

  1. Nepoužívam žiadne špeciálne cyklo oblečenie len obyčajné termo prádlo z Decathlonu na behanie a zatiaľ som nemal žiadne problemy s nim. a to chodím na bicykli do práce každý deň 10km ked neprší a je pekné počasie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button