Ako sa obliecť

Ako sa obliecť do divadla?

Prečítajte si, ako sa obliecť do divadla tak, aby ste vyzerali a cítili sa skvele

Divadelné predstavenie je jedným z aspektov, kedy si môžete kultúrne obohatiť ducha a vychutnať si zaujímavú hru. S divadlom sa však spája aj niekoľko pravidiel, ktoré musíte dodržiavať, ak si nechcete spôsobiť hanbu. V tomto článku si preto prejdeme pár základných tipov a pravidiel ako by ste sa mali slušne a adekvátne obliecť do divadla.

Ako sa obliecť do divadla

Čo si obliecť do divadla?

Hoci môžete v divadle vidieť rôzne zvláštne indivídua v teplákoch, roztrhaných rifliach či dokonca ľudí v pyžame (vážne), mali by ste sa aspoň vy snažiť dodržiavať určitú dôstojnosť danej udalosti a podľa toho sa aj adekvátne obliecť. Problém však nastáva vtedy, keď si rozdelíme „chodenie do divadla“ na niekoľko kategórií.

divadlo a oblečenie

Chcete ísť na operu, či divadelné predstavenie alebo dokonca na muzikál? Hoci ide pri otázke obliekania sa len o malé rozdiely, predsa tam sú.

Každopádne nechoďte za žiadnych okolností neupravený, spôsobíte tým hanbu nie len sebe, ale aj samotnej udalosti.

V nasledujúcich riadkoch si prejdeme pár základných pravidiel, ktoré vám pomôžu sa zorientovať pri otázke oblečenia do divadla.

Čo by ste si mali obliecť do divadla

  • Muži si musia zásadne brať topánoky čierne a len čierne ponožky
  • Okrem vyleštených lakoviek alebo klasických topánok je vhodné použiť tmavší oblek alebo čierny smoking spolu s košeľou
  • Často sa zvykne nosiť do divadla čierna kravata
  • Ženy by si mali obliecť do divadla klasické večerné šaty doplnené topánkami s podpätkami
  • Môže sa nosiť aj krátka sukňa okolo kolien alebo sukňa až po členky
  • Nohavicový kostým je taktiež vhodnou alternatívou
  • V prípade kabelky sa odporúča klasická listová kabelka
  • Pokiaľ si chcete obuť lodičky, mali by mať zavretú špičku a mali by byť doplnené pančuškami

ženské oblečenie do divadla

Čo by ste si nemali obliecť do divadla

  • Za žiadnych okolností si neobliekajte rifle ani tenisky
  • Minišaty a minisukne sa považujú za nevhodné
  • Pokiaľ nie je leto, nemali by mať ženy holé nohy (bez siloniek)
  • Samozrejmosťou je nemať vo vnútri budovy na hlave žiadnu čapicu ani klobúk (pri dámach existuje však výnimka)
  • Tepláky ani mikina sa nesmú brať do divadla
  • Pokiaľ to je možné, neobliekajte si farby s príliš svetlými a teplými farbami

Aké oblečenie si vybrať do divadla

Aké oblečenie si vybrať do divadlaV prvom rade si musíte uvedomiť, počas akej ročnej sezóny idete do divadla a podľa toho sa zariadiť.

Určite sa nechcete obliecť ľahko a letmo keď pôjdete do divadla v zime, čiže dámy si môžu pokojne obuť čižmy alebo vyššiu obuv.

Taktiež berte do úvahy, že v tom, v čom prídete do divadla, budete mať na sebe prakticky celý večer, takže by bolo vhodné, aby ste sa cítili čo najpohodlnejšie v danom oblečení.

V tomto ohľade to majú muži trochu zložitejšie, nakoľko aj počas zimy by mali prísť v topánkach čiže určite si od nikoho nepožičiavajte cudziu obuv, nakoľko to môže byť pre vás po pár hodinách v divadle agónia. Teraz sa pozrieme na formálne, neformálne a špecifické štýly oblečenia, ktoré si môžete obliecť do divadla.

Formálne oblečenie do divadla

formálne oblečenie do divadlaVo všeobecnosti si vyberte svoj najlepší formálny odev. V niektorých prípadoch môže byť udalosť vedená v štýle, kedy sa vyžaduje buď „black tie“ alebo „white tie“.

Zvyčajne sa však očakáva oblečenie tmavej, čiernej farby a toho by ste sa mali držať či už by išlo o divadelné predstavenie, operu alebo aj muzikál.

Dobrým orientačným smerom obliekania sa do divadla je, aby ste sa obliekali tak, ako keby ste išli na pohovor, na pohreb, či do nóbl reštaurácie. Ženy si môžu do divadla obliecť buď stredne veľkú sukňu alebo aj nohavicovú súpravu, ak je elegantná. Muži by sa zas mali držať tmavých odtieňov obleku.

Pri otázke doplnkov si môžete ako žena vybrať náhrdelníky, náramky, hodinky a iné doplnky. V tomto prípade sa však držte toho, aby vaše klenoty zbytočne neupútavali príliš veľa pozornosti. Účel šperkov je, aby dopĺňali váš celkový outfit do divadla, nie aby rozptyľovali divákov.

Ako už bolo spomenuté vyššie, vezmite si so sebou malú kabelku, veľká kabelka bude vám a prísediacim len zavadzať. Nezabudnite na telefón, ktorý by mal byť vypnutý a odložený v kabelke.

V neposlednom rade treba spomenúť aj účes a pár vecí s ním. Samozrejme preskočíme hygienu, ktorá by mala byť samozrejmosť. Často sa do divadla odporúča si spraviť účes v pomerne jednoduchom štýle, nič zložité, to znamená pri ženách cop, drdol a pod.

Muži by sa mali snažiť o viac uhladený účes. Tak ako sa to môže zdať smiešne, pri veľkom účese môžete zavadzať prísediacim za vami vo výhľade. Berte to preto na vedomie.

Neformálne oblečenie do divadla

Slovo „neformálne“ znamená v tomto prípade niečo celkom iné. Niektoré organizácie a divadelné udalosti povoľujú neformálnejšie oblečenie, to však ale neznamená, že môžete prísť do divadla v kraťasoch a v letnom tričku. Stále sa od vás očakáva určitá dávka slušnosti, čistoty a dôstojnosti.

neformálne oblečenie do divadla

Tak ako vás vaša mama obliekala v nedeľu do kostola, keď ste boli malí, tak by ste sa mali snažiť obliecť do divadla. V prípade mužov to môže znamenať košeľa, elegantné nohavice a topánky. Ženy si môžu vyskúšať blúzku, jednoduchú sukňu spolu s lodičkami.

Dôležité je si uvedomiť, aké bude počasie a v akej sezóne sa chystáte ísť do divadla. Musíte sa taktiež cítiť pohodlne vo svojom oblečení.

Len preto, že by išlo o neformálne predstavenie ešte neznamená, že sa nemusíte o seba starať. Dbajte o hygienu svojich vlasov, ako aj celého svojho tela, žiaden neosprchovaný pot ani iný zápach.

Môžete použiť v prípade potreby deodorant alebo parfum (avšak s ním opatrne, zbytočne to nepreháňajte). Nechty, čisté ponožky, svieža tvár a čisté ruky snáď nemusíme nikomu spomínať.

Špecifické oblečenie do divadla

Pri špecifických divadelných podujatiach je otázka oblečenia pomerne diskutabilná, nakoľko záleží na tom, čo presne a aká divadelná hra bude prebiehať, pre koho je určená a aké sú požiadavky zo strany organizátorov.

Napríklad: určite sa od vás nebude vyžadovať absolútne formálny štýl obliekania, ak je divadelná hra určená pre deti.

špecifické oblečenie do divadla

Preto veľmi záleží na type podujatia. Ak by ste si nevedeli dať rady, ako sa obliecť do divadla, ktoré má špecifickú udalosť, stavte radšej na menej formálny štýl, ako sme si spomenuli vyššie, nakoľko s ním určite nič nepokazíte.

Dobrým pravidlom je, aby ste si najprv zistili, či už na webových stránkach alebo priamo od organizátorov, o aké predstavenie ide a aký štýl obliekania sa vyžaduje.

V niektorých prípadoch sa vyžaduje kostým, hlavne vtedy ak je predstavenie určené mladšiemu publiku. Avšak nenechajte sa zbytočne uniesť, takéto udalosti celkom jasne dávajú najavo, čo si môžete a nemôžete obliecť do divadla.

Vo veľmi vyhradených prípadoch je dovolené si obliecť obyčajné denno-denné oblečenie. Menšie produkcie netrvajú vôbec na štýle obliekania sa do divadla, ani to nikde nestanovujú, ani neočakávajú. Avšak to neznamená, že by ste sa nemali snažiť prísť vhodne upravený. Pravidlo hygieny a upravenosti platí, nech by išlo o akékoľvek divadelné predstavenie.

Či už plánujete ísť do malého miestneho divadla alebo do veľkého národného divadla na prvé predstavenie kde bude plno zaujímavých ľudí, dôležité je hlavne to, že tam chcete ísť kvôli samotnému zážitku z podujatia, kvôli tomu, že sa chcete zabaviť a niečo si z divadelného predstavenia odniesť.

Preto sa pozerajte na divadlo ako na miesto, kde chcete vyzerať dobre, pohodlne a zároveň vyjadriť úctu k organizátorom a účinkujúcim. Koniec koncov, takéto pravidlo sa oplatí dodržiavať asi všade.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button