Ako sa obliecť

Ako sa obliecť do opery?

Dajte svojmu vzhľadu operný nádych: poradíme vám, ako sa obliecť do opery!

Idete prvý krát na operu a nemáte potuchy ako sa vhodne na takúto udalosť obliecť? Opera je miestom, kde môžete byť svedkom rôznych extravagantných outfitov, zaujímavých vzhľadov, honosných oblekov a bizarných kostýmov. Pokiaľ ste ešte nikdy na opere neboli, máme pre vás pár tipov a rád, ako sa môžete obliecť do opery, resp. čo je vhodné z pohľadu etikety, dress codu, aké druhy oblečenia si môžete vybrať a aké oblečenie by ste si radšej mali nechať na inú udalosť. V nasledujúcich riadkoch si prejdeme pár orientačných rád, ktoré vám pomôžu s výberom oblečenia na operu, ako aj pár konkrétnych tipov spolu s doplnkami, ktoré sa vám môžu hodiť.

Ako sa obliecť do opery

Čo si obliecť do opery?

čierne šaty na operuTakže čo presne si obliecť na operu? Obyčajné šaty? Pekný oblek? Extravagantné oblečenie ako nosí napr. Lady Gaga? Ako to funguje?

Operná móda môže ísť z jedného extrému do druhého. V podstate neexistuje operná udalosť, kde by ste to trochu mohli prehnať s tým ako sa oblečiete.

Samozrejme treba brať do úvahy to, že tam neprídete výstredne oblečená, resp. celá oblepená napr. perím, kožušinou z mláďat pandy, alebo v čomkoľvek na podobný bláznivý spôsob.

Pokiaľ sa vyhnete vyššie spomínaným extrémom, nemali by ste nič pokaziť s tým, keď sa rozhodne si obliecť do opery svoj najlepší oblek, šaty, kostým alebo ak prídete v slávnostnom korzete.

Existujú však určité normy, podľa ktorých by ste sa mohli orientovať, čo sa na operu hodí tak, aby ste dodržiavali etiketu opery, vyjadrili úctu k udalosti a pod.

Okrem toho existujú určité faktory ako napr. opera cez deň alebo večer, miesto udalosti, a pod., ktoré vám napovedia, ako sa vhodne obliecť do opery.

Aké oblečenie zvoliť do opery

Oblečenie na operu nie je také striktné ako by ste si mohli myslieť. Samozrejme, že musíte dodržiavať určité spoločenské pravidlá, avšak všeobecne sa dá povedať, že je to skôr na vás a na vašom štýle, preferenciách a v neposlednom rade na vašej fantázií, čo si oblečiete.

Určite sa však snažte dodržať opernú etiketu, pragmatickosť udalosti a zvyšok je len na vás.

Etiketa v opere

Pokiaľ sa opera koná cez víkend v noci, môžete sa obliecť aj extravagantnejšie. To kedy sa presne koná opera vám napovie, v akom štýle by ste sa mali obliecť, resp. či sa obliecť na operu formálnejšie alebo menej formálne.

Ak sa koná opera štandardne cez víkend večer, môžete sa obliekať formálnejšie a slávnostnejšie a naopak, ak by sa opera konala povedzme v utorok o 11 večer, určite si neoblečiete cez pracovný deň slávnostnú róbu.

Okrem času kedy sa koná opera vám napovie aj miesto, kde sa koná. Ak by ste išli napr. na honosnú operu do Viedne, určite sa od vás očakáva formálnejší vzhľad oproti opere na strednej škole vo vašom meste. Niektoré operné udalosti zadávajú aj tému, v ktorej by ste si mali vyberať svoj kostým na operu.

To aká téma to bude si musíte zistiť sami či už na stránkach opery alebo priamo na mieste, popr. sa musíte spýtať kompetentného človeka. Aj keby nebola zadaná žiadna téma, stále sa môžete inšpirovať vo výbere svojho oblečenia na operu podľa toho, čo sa presne bude hrať na opere.

Zbytočne z opery nepanikárte

Opera nie je zas tak striktná ako si myslíte, nemusíte sa príliš báť posudzovania za to čo si oblečiete.

Pokiaľ ste už fakt zúfala a nemáte potuchy ako sa obliecť do opery, skúste pokojne svoj formálny dress so štipkou vašej fantázie nech niečím vyčnievate.

Pripravte sa na operu

Niektoré operné udalosti môžu trvať aj pol dňa ak do toho rátame prestávky, večeru a pod. Hostia môžu prísť na operu skoro poobede, pozrieť si polovicu opery, ísť na večeru a dopozerať druhú polovicu, ktorá bude trvať do noci.

Čiže rátajte s tým, že opera môže niekedy ako udalosť vám zabrať jeden celý deň. Keď si budete pripravovať svoj outfit na operu, rátajte aj s okolnosťami navôkol, nie len s tým ako budete priamo na opere vyzerať.

Praktickosť je kľúč k úspechu

Tak ako by ste si obuli pohodlné a pekné topánky na svadbu, alebo sa dobre obliekli na stužkovú, tak by ste mali premýšľať aj nad operou.

Ako bolo spomenuté už vyššie, opera môže trvať naozaj dlho a preto by ste mali vziať do úvahy praktickosť a pohodlnosť oblečenia.

Neobúvajte si krásne ale nepohodlné topánky, v ktorých by ste vydržali maximálne 3 hodiny, nakoľko to bude pre vás agónia prežiť celú operu spolu s prestávkami.

oblečenie na operu

To platí aj pre oblečenie na operu, snažte sa vyberať si ako elegantné, tak aj pohodlné oblečenie, v ktorom sa nezačnete potiť.

Vyberajte si také oblečenie, v ktorom vám nebude ani zima ani príliš teplo, a budete môcť sedieť v ňom celý večer bez nejakých väčších problémov.

Na doplnkoch k outfitu sa môžete vyblázniť

Opera je miestom, kde môžete vytiahnuť svoje najkrajšie šperky, doplnky a príslušenstvo bez strachu z toho, že by ste to mohli s nimi prehnať. Vyberajte si akékoľvek chcete, hlavne aby vám sedeli k vášmu outfitu a boli ste s nimi spokojná.

Ak máte náušnice, ktoré by ste si bežne nikde nevzali, lebo sú „trochu príliš“ na obyčajnú udalosť, opera je miestom kde si ich môžete konečne zobrať.

Máte zaujímavé prstene, ktoré bežne nenosíte? Tento krát si ich určite vezmite!

Nemíňajte zbytočne veľa peňazí na outfit do opery

Ako bolo spomenuté vyššie, na opere sa môžete so svojím outfitom vyblázniť. To však neznamená, že teraz musíte utrácať priveľa peňazí na to, aby ste vyzerali skvelo.

Všeobecná mienka verejnosti je, že opera je miestom pre bohatých a slávnych, to však nie je vôbec pravda.

Nemusíte teraz vyhadzovať stovky eur na drahé kusy oblečenia. Ľudia na opere sa budú skladať ako z obyčajných turistov, občasných fanúšikov umenia, bežne pracujúcich ľudí, tak aj z módnejších celebrít alebo osobností. Nemusíte mať strach z toho, že tam nezapadnete.

Rátajte s cestovaním na operu

Ak musíte dlhšie cestovať na to, aby ste sa na operu dostavili, zvážte možnosť prezlečenia sa a prípravy až niekde na mieste.

Určite vám nebude pohodlné cestovať v kostýme niekoľko hodín v aute. Ak dokonca musíte cestovať lietadlom, uschovajte si svoj kostým so všetkým do cestovnej tašky, a pripravíte sa až po dorazení.

Čo si nikdy neobliekajte na operu

 • čo si neobliekať do operyŠľapky alebo plážové sandále
 • Tenisky
 • Potrhané nohavice alebo iné oblečenie
 • Šortky/kraťasy
 • Tepláky alebo nohavice na jogu
 • Legíny
 • Tričká s krátkym rukávom
 • Baseballové čiapky
 • Sveter od vašej babičky a pod.

Čo si teda zobrať na seba na operu?

Zaujímavým aspektom opery je to, že neplatia tak úplne presné pravidlá, ako by sa mali obliekať ženy a ako muži.

Samozrejme ak nie ste veľmi fanúšikom alebo fanúšičkou experimentovania, môžete pokojne vyraziť na operu v tradičnom formálnom štýle ako sú pekné večerné šaty či formálny oblek, avšak sú tu aj iné možnosti ako sa môžete obliecť na operu.

V nasledujúcich častiach článku si prejdeme niekoľko formálnych a neformálnych typov oblečenia a kusov odevu spolu s doplnkami k nim.

Formálne oblečenie na operu

Formálne oblečenie sa dá ponímať ako tradične, tak aj trochu netradične a predsa budete mať stále formálny vzhľad. Oblečenie, ktoré si môžete zobrať na operu a zároveň vyzerať formálne môže byť napríklad:

Oblek/smoking

V prípade mužov sa odporúča ako formálny outfit na operu použiť klasický ale kvalitný oblek alebo smoking. Formálne obleky sa vždy hodia na operu nech by bola téma, resp. dress code opery akýkoľvek.

smoking do opery

Ak chcete vyzerať tradičnejšie, vyberte si čierne sako s jedným náprsným vreckom, popr. si môžete vybrať tmavo modré sako v dobrých rozmeroch, ktoré vám padne.

Nech už si vyberiete akýkoľvek typ obleku, uistite sa, že vám sako, nohavice a košeľa vhodne padnú. Oblekové nohavice alebo smoking si však môžu na operu zobrať aj ženy (budete vyzerať naozaj odvážne).

Šaty

Ak si ako žena neviete vybrať správne oblečenie na operu, nič nepokazíte s peknými čiernymi šatami.

Rovnako si však môžete obliecť aj väčšie šaty, ktoré vám zakryjú väčšinu vášho tela. Šaty môžu mať nejakú špeciálnu textúru alebo viazanie, popr. si k nim môžete zobrať aj doplnky ako je napr. choker.

Róba

Pre super formálne oblečenie si môžete vyskúšať obliecť na operu róbu. Farba, strih a štýl sú úplne na vás, resp. na vašich preferenciách.

Hlavne sa vyhnite lacným materiálom ako je napr. polyester. Róba môže mať rôzne vzory a tóny farieb, problémom je maximálne to, čo si k nej ešte vezmete.

Príslušenstvo a doplnky

 • Vyberte si jedno také hlavné príslušenstvo, resp. doplnok, ktorý bude charakterizovať celkovo vašu osobnosť. Ak bola niekedy chvíľa, kedy ste si mohli vytiahnuť svoj robustný golierový náhrdelník alebo kryštálové náušnice, tak je to práve opera. Snažte sa to však nepreháňať s extravagantnými doplnkami, vyberte si jednu hlavnú.
 • Muži si môžu pre tento krát zobrať so sebou klobúk a zaujímavého motýlika, nezabudnite si však pred vstupom do opery klobúk dať dolu z hlavy.
 • Saténové rukavice sú taktiež veľmi tradičnými doplnkom na operu. Skombinujte ich s farbou vášho outfitu tak, aby sa oba kusy oblečenia dopĺňali. Napr. vezmite si trblietavé biele rukavičky k lesnej-zelenej róbe.

rukavičky do opery

 • Snažte sa ísť do lesklých a žiarivých podtónov oblečenia, ktoré budú zároveň vyzerať formálne. Čo sa týka obuvi, vyberte si niečo pohodlné, nakoľko budete sedieť asi väčšinu večera. Nemusia byť však nevyhnutne praktické, môžete sa odvážiť aj na naozaj vysoké topánky.
 • Nezabudnite na oblečenie, ktoré vás dokáže udržať v teple. Operné budovy môžu byť niekedy naozaj chladné, takže majte so sebou ešte jednu vrstvu oblečenia, ktorú v prípade potreby si oblečiete. Môže ísť napríklad o  čipkový šál, vlnený kabát či dokonca o dlhý plášť. Umelé kožušiny dodajú šatám elegantný vzhľad. Vesty a rifľové bundy či dokonca vybíjané kabáty si však radšej nechajte doma na inú udalosť.

Neformálne oblečenie na operu

Vyberajte si oblečenie na operu z kvalitných materiálov, ktoré je dobre štruktúrované a sofistikované. Vaším cieľom je dosiahnuť eleganciu, dôstojnosť a zároveň štipku bizarnosti. Vyberajte si také kusy odevu, ktoré sú vyrobené z pekných látok ako je napríklad bavlna alebo kašmír.

Pri výbere oblečenia na operu v obchode si skontrolujte ako je oblečenie zošívané a či nemá nejaké chybičky už z výroby. Kvalita je veľmi dôležitá. Ženy, ktoré chcú nosiť nohavice, by mali hľadať profesionálne kúsky oblečenia ako sú napríklad skladané nohavice alebo trendové členkové nohavice.

Pribaľte si so sebou aj sako v prípade, že by bola počas opery zima. Pre ženy, sako v zaujímavom vzore, ako je leopardia potlač alebo vzor s čipkou, dodá vaším čiernym šatám zaujímavý vizuálny vzhľad.

Prečítajte si aj články ako sa správne a vhodne obliecť:

Pár tipov čo si môžete obliecť do opery

 • Zbytočne to s voňavkami ani parfumami nepreháňajte. Počas opery budete sedieť ako ľudia jeden vedľa druhého takže majte rešpekt voči okolo sediacim ľuďom a vyhnite sa výrazným alebo ostrým vôňam. Pár kvapiek voňavky by mali bohato postačiť. Pri použití deodorantov v spreji ho aplikujte na zápästia, krk a zo spodnej strany kolien. To platí aj pri parfumoch nakoľko teplo z daných oblastí bude postupne rozširovať arómu vône ďalej.

make up a oblečenie do opery

 • Noste vlasy v elegantnom a upravenom, čistom štýle. Bez ohľadu na to, aký formálny alebo neformálny bude váš odev, vaše vlasy by mali byť pekne učesané a vytvarované. Muži si môžu vlasy trochu učesať dozadu alebo ich rozložiť na bok.
 • Ženy by sa mali vyhýbať akýmkoľvek štýlom, ktoré zvyšujú ich výšku, ako napríklad drdol na vrchu hlavy alebo vysoký cop. Čím sú vaše vlasy vyššie, tým ťažšie je pre osobu sediacu za vami vidieť na operu.
 • Pri výbere a aplikácií make upu by ste sa mali s ním vyhrať asi najviac. Vyskúšajte rôzne druhy odtieňov, aké žiarivé make upy máte k dispozícií a ako vďaka nemu vynikne vaša tvár spolu s vaším outfitom. Ak milujete svoje pery, zvýraznite ich výraznou rúžom a potiahnite trochu riasenky na riasach, aby vaše pery vynikli.
 • Ak chcete, aby vaše oči žiarili, silné očné linky, riasenku a tieň. Držte sa nenamaľovaných pier, resp. neutrálnych, aby vaše pery nesúperili s vašimi očami. Nebojte sa experimentovať s trblietkami, žiarivými farbami či dokonca s falošnými riasami, vďaka ktorým vytvoríte „drámu“ vo vašom celkovom vzhľade.

Hoci sa to nezdá, opera je miesto, kde je veľa vecí dovolených, vecí čo sa týka outfitu, oblečenia a celkového vzhľadu ako pri mužoch tak aj ženách.

Počas takejto udalosti môžete vidieť sto druhov farieb, odtieňov, oblečení, skrátka medze sa veľmi nekladú.

Preto sa nebojte experimentovať s vaším outfitom a pri premýšľaní čo si obliecť do opery a skúste byť trošku odvážna/odvážny vo výbere toho, čo sa rozhodnete si obliecť na operu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button