Ako sa obliecť

Ako sa obliecť na svadbu ako hosť?

Svadba je významnou udalosťou, na ktorú sa treba správne obliecť - naučte sa, ako sa obliecť na svadbu ako hosť

Ako sa obliecť na svadbu ako hosťSvadba ako taká patrí medzi najradostnejšie udalosti v živote človeka. Ide predsa o spojenie dvoch zamilovaných ľudí, ktorí sa rozhodli spečatiť svoju lásku obradom. Čo však robiť keď to nie ste vy, kto sa ide ženiť alebo vydávať ale idete na svadbu ako hosť, ktorý bol pozvaný? Čo by ste si mali na svadbu vôbec obliecť? Svadba ako taká je viac menej spoločenskou udalosťou, ktorá si vyžaduje v závislosti od jej typu a okolností určitý štýl oblečenia. V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili pár tipov, ako by ste sa mali obliecť na svadbu ako hosť.

Základné rády ako a čo si obliecť na svadbu ako hosť

Takže ako to funguje s oblečením na svadbe? Je nutné si obliecť šaty/smoking, sukne či nohavice, korzety či košele?

Na svadbe je prvoradá nevesta a ženích nakoľko to je to ich deň a ich udalosť. Zvyčajne muži ako hostia nemajú čo na svadbe so svojím oblekom pokaziť (teda pokiaľ nevyzeráte identicky ako ženích), avšak ženy by si mali dať pozor na to, aby príliš nevyčnievali z davu a neobliekali si príliš provokatívne alebo nemali výrazné oblečenie. Všetka pozornosť by mala byť sústredená na zamilovaný pár.

ako sa obliecť na svadbu - rady

Biela je pre hostí skrátka zakázaná. Táto farba má patriť výlučne neveste a nikomu inému. Jedná sa o jedno z najzákladnejších pravidiel, ako by ste sa mali, resp. nemali obliecť na svadbu, čiže vyberte si radšej iné farby, akékoľvek len nie čisto biele (samozrejme môžete si vybrať nejaké menšie kúsky bielej farby s farebnými vzormi a pod.).

Často sa môže na moderných svadbách stať, že snúbenci dajú v pozvánke vedieť, v akom štýle a motíve sa bude svadba niesť. Možno sa bude jednať o tradičnú klasiku a možno to bude niečo moderné. Každopádne venujte pozornosť aj udalosti ako takej, resp. aká bude téma oblečenia na svadbe.

Pár pravidiel ako sa obliecť na svadbu ako hosť:

  • pravidlá ako sa obliecť na svadbuNeobliekajte si oblečenie vo farbách ako sú napríklad: červená, biela, telová a pod.
  • Dajte si pozor na to, aby ste to s čiernou farbou neprehnali, nejdete na pohreb ale na svadbu
  • Ak uviedli snúbenci nejaký konkrétny dresscode, mali by ste mu vyhovieť
  • V kostole nemajte oblečenie, ktoré vás príliš odhaľuje
  • Ak si chcete vybrať nohavice namiesto šiat: skúste overal pre ženy alebo kombináciu nohavíc spolu s elegantnejším vrchom
  • Neobliekajte si príliš tesné ani krátke šaty
  • Nemajte príliš vyzývavý a hlboký výstrih
  • Snažte sa obliecť si šaty, ktoré sú skôr pohodlné
  • Nenoste príliš výrazné šperky
  • Mini sukne a odhalené ramená nepatria na obrad

Čo by si mali obliecť na svadbu ženy

Celkom záleží na tom, kde sa bude svadba odohrávať. Ak sa bude svadba konať tradične v kostole, bolo by vhodné, aby ste mali zakryté plecia pod nejakým svetrom alebo iným oblečením s dlhými rukávmi. Ak by sa svadba konala niekde v prírodne, určite si neberte so sebou topánky na opätkoch. Zvoľte radšej pevnejšiu obuv.

ako obliecť na svadbu ženyV prípade výberu farieb sa hodí počas svadieb na leto alebo na jar skôr levanduľové, zelené, bledoružové či bledomodré oblečenie.

Samozrejme, nie každá žena je fanúšičkou týchto farieb, takže pokojne si vezmite aj tmavo modré šaty či šaty s béžovými odtieňmi, záleží na vašom vkuse a predstavivosti.

Ak by sa však svadba konala skôr na jeseň alebo zimu, skúste nakombinovať do vášho outfitu farby ako sú čierna, alebo tmavo modrá. Plus nezabudnite na samotný typ oblečenie – bude predsa zima.

Pri výbere šiat so vzorom si dajte záležať na tom, aby vyzerali ako elegantne, tak aj nie príliš výrazne. Chcete predsa vyzerať skvelo ale zároveň nechcete odpútavať pozornosť od nevesty.

Pri čipkovanom oblečení to zbytočne nepreháňajte, stačí si vybrať len pár kúskov oblečenia.

Doplnky pre ženy na svadbu

Ženu bez doplnkov si nevie predstaviť asi nikto. Medzi prvé doplnky, na ktoré by ste mali určite myslieť je ako inak – kabelka. V prípade kabelky sa riaďte heslo „malá a praktická“, neberte si so sebou žiadnu priveľkú kabelku.

topánky s podpätkami na svadbuJednak si ju nebudete mať kde položiť, jednak vám bude len zavadzať a nakoniec ju aj tak veľmi nevyužijete. Snažte sa zobrať si takú, kde si schováte všetky potrebné veci od vreckoviek až po parfumy.

Veľmi si dajte záležať na tom, aby vám ladila k šatám, popr. ak si už nebudete vedieť dať rady, stačí vám kabelka v neutrálnych farbách.

Topánky ako také by mali spĺňať účel, s ktorým prídete na svadbu. Jednak by vás nemali tlačiť počas nekonečných minúť pri obrade a zároveň by mali vyzerať elegantne. Taktiež by ste si mali uvedomiť, že ak sa rozhodnete na svadbe tancovať, určite si nebudete chcieť obuť topánky s úzkymi podpätkami.

Ak áno, potom si radšej vezmite so sebou dvoje topánok – jedny na obrad a jedny na tancovanie. Netreba snáď pripomínať, že by mali byť v perfektnom stave a mali by sa hodiť k vášmu outfitu.

Pri otázke šperkoch sa medze ženám nekladú. Môžete si zobrať šperky podľa vášho osobného vkusu. Jedinými podmienkami sú, aby vám ladili k oblečeniu a aby neboli prehnane extravagantné. Inak si môžete pokojne zobrať aj väčšie náušnice či náhrdelník.

Poslednými kúskami oblečenia sú, alebo môžu byť, opasok, pančušky (najlepšie so vzorom) a klobúčik (len v prípade potreby).

Čo si obliecť na svadbu – muži

Hoci sa to môže zdať jednoduché, aj muži musia trochu popremýšľať, ako sa na svadbu oblečú.

V prvom rade by sa mali muži držať niekoľkých základných pravidiel etikety na svadbu ako sú napr. farby (žiadne biele obleky alebo prehnane svetlé oblečenie) a ladenie s partnerkou (bolo by vhodné keby sa farby oboch zhodovali alebo dopĺňali). Určite chcete vyzerať ako pár, nie ako dvaja cudzí ľudia.

smoking na svadbuEtiketa taktiež káže, aby si muži obliekli pod sakom vestu a v prípade, že si ženích ide obliecť na svadbu smoking a ste jeho príbuzný, mali by ste si obliecť takisto. Našťastie sa v súčasnej dobe takto prísne pravidlá nevyžaduje dodržiavať, takže pokojne na ne môžete zabudnúť (ak to teda nevyžaduje rodina, snúbenci alebo tradícia v rodine).

Dnešné moderné svadby sú tak trochu menej formálne a uvoľnenejšie. To sa odráža aj na štýle oblečenie pre mužov na svadbu. Už nie je úplne podmienkou si obliecť na svadbu oblek či smoking, pokojne si môžete počas leta obliecť vkusné a elegantné nohavice, vestu alebo sveter a nejakú spoločenskú obuv.

V prípade, že si chcete obliecť na svadbu oblek, vyberajte si oblečenie v tmavších farbách od modrej po šedú, pokojne môžete použiť aj oblek so vzormi.

Doplnky pre mužov na svadbu

Ako doplnky máte na výber motýlika alebo kravatu. V prípade farieb si môžete zobrať aj niečo v odvážnejších farbách (to platí aj pri napr. gombíkoch či dokonca trakoch), nemusíte si obliekať len čiernu farbu.

oblek pre mužov na svadbuNakoniec netreba zabúdať na vreckovku. Vreckovka ako taká môže byť vyslovene akejkoľvek farby, záleží len na vašich preferenciách.

Pokiaľ by sa však vyžadovalo od vás dodržiavanie etikety – vreckovka by mala ladiť spolu s vašou kravatou či motýlikom. Pokiaľ ste fanúšik tradičnej módy, nezabudnite na klasické retro hodinky!

V konečnom dôsledku záleží na tom, kde sa bude svadba odohrávať, kedy sa bude konať (počasie), v akom duchu sa bude niesť a nakoniec či sa nevyžaduje určitý špecifický dress code.

Nezabudnite taktiež na fakt, že si chcete svadbu užiť a nie sa cítiť vo svojom oblečení nepohodlne.

Teraz sa bližšie pozrieme na pár dress-codov, resp. štýlov obliekania sa na svadbu keď ste hosť ako aj na pár konkrétnych kúskov oblečenia, ktoré sa na svadbu hodia.

Aké konkrétne oblečenie si môžete obliecť na svadbu?

Pokiaľ si stále nie ste istý, čo konkrétne si obliecť na svadbu, máme tu pár tipov, ktoré môžete zvážiť poprípade vyskúšať pre obe pohlavia – aj mužov aj ženy.

Štandardne sa však riaďte už vyššie spomínanými tipmi ako aj etiketou, ktorá sa na svadbe vyžaduje.

Taktiež berte do úvahy vaše osobné preferencie, nie každý je fanúšikom tradičného oblečenia alebo naopak nemusíte mať v láske príliš odvážne kúsky. V každom prípade je to aj na vás, čo si nakoniec na svadbu ako hosť oblečiete.

Oblečenie na svadbu – muži

klasický oblek na svadbuUrčite ako prvú možnosť treba spomenúť starú dobrú klasiku, to znamená: košeľa, čierne nohavice, sako, kravata/motýlik. Košeľu by ste mali mať v bielej farbe (krátke aj dlhé rukávy sú povolené).

Sako ako také môže byť rôznych farieb, len nie príliš farebné ani svetlé, t.j. šedá čierna farba je akceptovateľná. Pri vzoroch sa snažte to nepreháňať.

Pokiaľ chcete trochu zaexperimentovať, môžete si obliecť sako napr. v modrej farbe so vzormi. V prípade topánok si vyberajte topánky v čiernej alebo hnedej farbe.

Pri svadbe počas leta si nemusíte brať až tak formálny oblek a navyše si môžete vyberať aj trochu svetlejšie farby. Snažte sa vyberať oblečenie z ľahších materiálov ako sú napr. ľan či bavlna.

Štýl Black Tie na svadbu

Tento druh štýlu je jeden z najformálnejších typov. Pointa spočíva v tom, že si musíte obliecť smoking, t.j. smokingové sako (čierne), vesta, smokingové nohavice (takisto čierne), manžety, biela košeľa (s vystuženým golierom), topánky (kožene a v čiernej farbe)/lakovky, motýlik (čierny, v materiáloch ako sú napr. zamat, satén či hodváb), vreckovka do saka (ozdobná).

black tie na svadbu

Samozrejme varianty tohto štýlu sa môžu trochu líšiť v závislosti od vašich preferencií, požiadaviek na udalosť a pod. Niektoré veci si môžete zameniť alebo skombinovať s inými kusmi oblečenia.

Menej formálny oblek na svadbu

Menej formálny oblek na svadbuIde o neformálnejšiu variantu oblečenia na svadbu. V tomto prípade si môžete vybrať aj iné farby mimo čiernej ako sú napríklad modrá či šedá. Okrem toho nie je podmienkou si obliecť na svadbu vestu.

V prípade košele si môžete vybrať takú, ktorá má nejaké jemné vzory a vo farbách ako sú biela, čierna, šedá či modrá. Namiesto klasických formálnych topánok či lakoviek môžete využiť vaše poltopánky v čiernej alebo hnedej farbe.

Výhodou semi-formal oblečenia je to, že môžete byť pri ňom o niečo kreatívnejší, to znamená, že si môžete prakticky obliecť akékoľvek ponožky, kravatu a vreckovku do saka.

Oblečenie na svadbu – ženy

Jednou z prvých možností, ktoré môžete ako žena vyskúšať sú šaty okolo krku, ktoré majú tvar písmena „A“. Vďaka takýmto šatám sa budete jednak cítiť pohodlne a jednak schováte problematickejšie partie vášho tela.

Okrem toho, ak si ich oblečiete vo vhodnej farbe, si môžete zvýrazniť vašu pokožku. K tomuto druhu plisovaných šiat sa perfektne hodí otvorenejšia obuv ako sú napr. sandále. Je nutné podotknúť že tento druh šiat sa viac hodí na letné svadby ako na svadby počas zimy.

Dlhšie šaty – róba

róba na svadbuHlavnou výhodou tohto oblečenia je tá, že vás perfektne zakryje spolu s vašimi krivkami od hlavy po päty, vďaka čomu sa budete cítiť sebavedomo a pohodlne.

K šatám, ktoré majú strih županu  alebo róby nepotrebujete príliš veľa šperkov, skôr si dajte záležať na type obuvi, ktorú si k nim vyberiete.

Tento druh oblečenia na svadbu sa zas naopak hodí skôr do chladnejšieho počasia.

Sukne na svadbu

Pokiaľ nechcete kompletné šaty, môžete vyskúšať sukňu v A-čkovom štýle, vďaka ktorej sa budete môcť vyblázniť na zvyšku vášho oblečenia.

Dajte si hlavne záležať na tom, aby išlo o jednoduchú sukňu a nešlo o nič príliš provokatívne.

K sukni sa najlepšie hodia buď lodičky alebo sandále (malý tip: zabudnite na príliš úzke sukne alebo mini sukne, hoci to nemusí byť podmienka na každej svadbe, tieto druhy sukní sa skôr hodia do klubu, baru či ako oblečenie na párty ale nenosia sa bežne na svadbu).

Midi šaty na svadbu

Pokiaľ máte to šťastie že ste žena so štíhlou postavou, určite dajte šancu šatám v midi veľkosti. Tieto priliehavé šaty perfektne vyzdvihnú vaše krivky.

Treba však brať do úvahy fakt, že nechce pôsobiť príliš vyzývavo avšak s takýmito šatami budete definitívne vyzerať originálne.

midi dress a šaty na svadbu

Pár tipov ako sa obliecť na svadbu ako hosť

Pokiaľ sa stále neviete rozhodnúť, ako by ste sa mali obliecť na svadbu ako hosť, zvoľte skrátka také oblečenie, ktoré bude spĺňať kritéria ako sú: etiketa (slušnosť a úcta sú na prvom mieste), okolnosti (tu môžeme spomenúť znovu miesto, obdobie svadby a požiadavky zo strany snúbencov, pohodlie oblečenia (logicky) a v neposlednom rade váš vkus na to, čo je podľa vás pekné a čo naopak sa vám nepáči.

Ak budete všetky tieto kritéria spĺňať, nemôže sa prakticky nič pokaziť. Budete sa cítiť skvelo, nespôsobíte si spoločenský trapas a navyše budete vyzerať tak, ako si to prajete hlavne vy. Pevné dúfame, že sa dobre na svadbe zabavíte a užijete si ako ceremóniu, tak aj oslavu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button