Ako sa obliecť

Ako obliecť novorodenca?

Viete, ako obliecť novorodenca tak, aby bol v teple a pohodlí a zároveň sa cítil pohodlne

Ako obliecť novorodencaOblečenie pre novorodenca je prakticky jedna veľká dilema nakoľko výber oblečenia záleží na veciach ako sú napr.: potreby dieťaťa, počasie vonku, teploty vo vnútri, v izbe, materiál a typ oblečenia, skrátka je v tom priveľa faktorov na to, aby existoval jeden priamy návod, ako by ste mali obliecť novorodenca. Je nutné si však uvedomiť, že dieťa potrebuje všetku vašu pozornosť nakoľko aj zlý výber oblečenia môže bábätku uškodiť. Preto sme si pre vás pripravili pár rád a orientačných tipov, ktoré vám pomôže obliecť novorodenca adekvátne k situácií, počasiu a okoliu.

Obliekanie dieťaťa podľa ročného obdobia

Tak ako aj vy by ste si počas zimy obliekli tričko, sveter, bundu, teplé nohavice a šál s čiapkou, rovnako to bude potrebovať aj vaše dieťa. V prvom rade by ste mali zabezpečiť dieťaťu kvalitné oblečenie, t.j. hrejivú čiapočku a rukavice, ktoré mu zaistia dostatočné teplo počas chladného obdobia.

oblečenie pre novorodencaTo isté platí aj pre zvyšné časti oblečenia ako sú deka, šálik, či bundička.

Malý tip: nezakrývajte ústočká novorodencovi šálom ani ničím podobným nakoľko by sa mu počas chladného obdobia zrážala para z jeho úst na vodu, ktorá by mohla rýchlo zamrznúť a tak by ste spôsobili novorodencovi problémy.

Opačne to platí počas leta a teplých období, kedy musíte pre istotu stále dávať pozor, či sa trochu neochladilo alebo nezačal fúkať silný vietor či pršať.

Dieťa počas leta nechcete predsa uškvariť v oblečení a taktiež by sa nemalo príliš v ňom potiť nakoľko by ste mu mohli spôsobiť zapareniny.

Základnými orientačnými pravidlami ako by ste mali obliecť novorodenca sú:

  • Vrstvy oblečenia – začnite od najjemnejších a najtenších tak, aby pokožka dieťatka mohla dýchať a nezaparila sa a postupne (podľa potreby) vrstvy pridávajte až po tie najhrubšie.
  • Zakrytie – uistite sa, že novorodenec je zakrytý od hlavy po päty v oblečení (samozrejme hovoríme o rôznych situáciách, hlavne v zime, avšak môže to platiť aj cez leto, kedy chcete zakryť celé dieťatko aby sa na priamom slnku nespálilo, tenučkými vrstvami oblečenia).
  • Kryt nad kočíkom – pri kočíku nezabudnite na vrchnú vrstvu ako ochrana pred dažďom/vetrom/mrazom.
  • Pozor na autosedačky – nedávajte priveľa oblečenia na dieťa, ak ho chcete usadiť do auta nakoľko by mu mohlo byť tesno.
  • Pozor na prehriatie – priveľa vrstiev oblečenia môže uškodiť.
  • Neprežeňte to s prikrývkami – pozor si dajte na to, aby vaše dieťatko nemalo prihrubú prikrývku alebo deku v postieľke, mohlo by sa mu tak zle spať a príliš by sa potilo.

Ako obliecť novorodenca v lete

Čo sa týka oblečenia pre novorodenca počas leta, treba zobrať do úvahy teplotu ako aj samotné žiarenie slnka. Snažte sa vyberať také oblečenie pre dieťa, ktoré by ho chránilo pred slnečnými lúčmi.

To znamená, že by sa malo niesť skôr v svetlých farbách (najlepšie biela). Taktiež by ste mali vyberať oblečenie, ktoré je vyrobené z kvalitných materiálov, aby sa vám dieťatko príliš nepotilo.

zohrievanie novorodenca

V obchodoch s oblečením pre novorodencov je možné nájsť detské oblečenia, ktoré chránia dieťa pred slnečným UV žiarením a v podstate spĺňajú rovnakú funkciu, ako opaľovací krém. Taktiež by ste nemali zabudnúť na letnú čiapku, resp. klobúk, ktoré ochráni vaše bábätko pred slnkom.

Dieťa by ste sa mali počas horúcich slnečných dní snažiť vždy, kedykoľvek to je možné, vyberať z kočíka, položiť ho do tieňa a skontrolovať, či sa príliš nepotí, resp. či má správnu teplotu.

To, či má dieťa na sebe vhodné oblečenie na leto zistíte tak, že mu skontrolujete telíčko, hlavičku a záhlavie, či nie sú prepotené. 

Stačí sa len dotknúť oblečenia a hneď zistíte, či je mokré alebo vlhké. Vtedy je dobré dieťa vyzliecť a ochladiť ho vodou na nôžkach, rúčkach a zátylku.

V prípade potreby budete musieť dieťa aj prezliecť, nakoľko to je pre bábätko veľmi nepohodlné nosiť mokré oblečenie a okrem toho mu môžete pri pridlhom nosení vlhké oblečenia spôsobiť určité zdravotné ťažkosti.

Oblečenie pre novorodenca cez leto

novorodenec a oblečenieZvyčajne sa pri dieťati používa cibuľová metóda, t. j. obliecť mu o jednu vrstvu navyše oproti dospelému človeku. Avšak počas horúceho leta táto metóda neprichádza samozrejme do úvahy. Zvyčajne stačí dieťaťu len jedna vrstva oblečenia.

Samotné oblečenie by malo byť vyrobené z bavlny nakoľko tento materiál veľmi dobre „dýcha“, je jemný, mäkký a nedráždi detskú pokožku.

Taktiež treba zobrať do úvahy organickosť látky, určite nechcete obliekať dieťaťu počas leta oblečenie, ktoré obsahuje pesticídy, nezdravé farbivá a pod.

Pokiaľ máte dieťa počas letnej prechádzky v kočíku, nedávajte mu na hlavu čiapku, zvyčajne ju nie je potreba, avšak ak mu chcete niečím zakryť hlavičku, použite čiapočku z veľmi jemnej bavlny.

Oblečenie pre dieťa počas letnej noci

Horúce letné noci dokážu bábätku dať poriadne zabrať. V prvom rade vytvorte pre novorodenca ideálne podmienky na spánok, to znamená udržujte príjemnú izbovú teplotu a nechajte otvorené okno aj počas noci. Samozrejme berte do úvahy to, aby vám nevznikol v izbe prievan.

Čo sa týka oblečenia pre bábätko na noc, postačia mu jemné tenké pyžamu a tenká prikrývka, nedávajte mu žiadnu hrubú prikrývku, perinu ani nič podobné. Dôležité je, aby sa vám novorodenec cez noc neprehrieval a aby mal dostatočne veľa tekutín v sebe.

Nechať dieťa zababušené v hrubom oblečení a pod hrubými prikrývkami môže byť nebezpečné. To, koľko vrstiev, alebo aký typ prikrývky pre dieťa vybrať záleží od toho, ako dieťa zvláda letné noci a vysoké teploty počas leta.

Letné oblečenie pre novorodenca v aute

Cestovanie s dieťaťom v aute počas leta môže byť nebezpečné. Snažte sa chodievať s dieťaťom v aute buď skoro ráno alebo neskôr poobede, keď už slnko zapadá a nie sú také extrémne horúčavy.

obliekanie novorodenca v lete

V žiadnom prípade neponechávajte novorodenca v aute bez dozoru, v aute sa totiž môže extrémne zvýšiť teplota vplyvom vonkajšej teploty a priamym slnkom, čím ohrozujete vaše dieťa.

Čo sa týka oblečenia, v prvom rade by ste mali vystlieť autosedačku letnou vložkou pre novorodencoch nakoľko všetky autosedačky sú vyrobené z umelých materiálov a nedýchajú, resp. spôsobujú potenie.

Okná áut sa oplatí zakryť auto záclonami, takže ochránite dieťa pred priamym slnkom. Určite nezabudnite auto dobre vetrať, aby ste v ňom nemali dusný vzduch.

Ako obliecť novorodenca v zime

Pri novorodencoch platí princíp cibuľového obliekania, to znamená, že oblečiete novorodencovi počas zimy o jednu vrstvu navyše ako pri dospelom jedincovi. Samozrejme je nutné zobrať do úvahy to, že každé dieťa je trochu iné a môže mať iné štandardy obliekania sa. Je však dôležité dbať na to, aby vaše bábätko neprechladlo.

Najlepšie ako skontrolujete či nie je bábätku zima je, keď mu skontrolujete dotykom chrbátik, rúčky, zátylok, ktoré by mali byť teplé a suché. Paradoxne musíte zobrať do úvahy taktiež privysokú teplotu počas zimy, nakoľko to môže spôsobiť potenie u dieťaťa, čo je veľmi nebezpečné.

Hneď ako zistíte, že je dieťa mokré a prepotené, tak mu vymeňte oblečenie za suché. Novorodencovi by ste mali obliekať viac tenkých vrstiev ako pár hrubých. Taktiež berte do úvahy praktickosť oblečenia nakoľko čím bude vaše bábätko staršie, tým sa bude viac hýbať a tak bude pre vás obliekanie o niečo komplikovanejšie.

Aký materiál oblečenia zvoliť pri novorodencovi

zimné oblečenie pre novorodencovPri jednotlivých materiáloch, resp. to, ako je oblečenie pre novorodencoch vyrobené, by ste mali zobrať do úvahy niekoľko faktorov ako sú napr.: spôsob výroby (skontrolujte napríklad gombíky na oblečení, či nie sú slabo prišité, či ich dieťa nemôže prehltnúť omylom a pod.), pach oblečenia (niektoré kusy oblečenia môžu z výroby nepríjemne páchnuť), výrobný materiál (chemikálie).

Často môžete naraziť na oblečenie pre bábätká, ktoré sú vyrobené a obsahujú toxické látky, čo môže byť veľmi nebezpečné, nakoľko môžu spustiť pri dieťati rôzne druhy alergií, kožných problémov a pod.

Najlepším materiálom na zimu, akým môžete obliecť novorodenca je skrátka bavlna. Tá je voči detskej pokožke neutrálna a nespôsobuje dieťaťu prakticky žiadne problémy. Určite sa vyhnite oblečeniu, ktoré je vyrobené z umelých materiálov a vlákna.

Kontrola teploty novorodenca počas zimy

Každá matka sa musí naučiť výber správneho oblečenia pre novorodenca tak, že mu skontroluje teplotu, resp. či nie je bábätku príliš teplo alebo príliš zima. To, že by malo dieťa napr., studené ruky ešte neznamená, že má bábätko nízku teplotu. Často sa môže stať že dieťa bude mať studené ruky a nôžky.

Pre správnu kontrolu teploty preto skontrolujte bábätku: chrbát, noštek, hrudník a krk so šijou. Ak sú dané časti teplé, znamená to, že by mala byť teplota dieťaťa v poriadku (malý tip: uistite sa, že nekontrolujete bábätku teplotu studenými rukami, nakoľko to môže byť pre dieťa veľmi nepríjemné).

Ak pri kontrole teploty zistíte, že má telesnú teplotu v poriadku, ale aj tak má studené rúčky, môžete novorodencovi obliecť rukavičky. Počas noci v zime môžete obliecť novorodenca do pyžama, ktoré disponuje záhybmi, ktoré skryjú ruky dieťaťa, čím ich uchránite pred chladom.

Oblečenie pre dieťa na zimu

Nakoľko je každé dieťa odlišné je skôr na vás, koľko vrstiev mu oblečiete. Dôležité je to, aby ste ho uchránili od zimy a zároveň aby sa vaše dieťa cítilo v oblečení pohodlne. Niekedy budete potrebovať dieťa vybaviť zimnou vetrovkou spolu s dekou a ďalšou vrstvou oblečenia, inokedy nebudete okrem deky potrebovať nič iné.

ako obliecť bábätkoPri otázke čiapky a šálu pre novorodenca sa riaďte radšej svojimi zmyslami, resp. sami uvidíte, či bude dieťa potrebovať čiapku a šál. Samozrejme pre extrémnej zime ho musíte niečím vybaviť, avšak pri izbovej teplote ho nemusíte obliekať ako takú cibuľu.

Okrem toho, dieťatku často prospieva fyzický kontakt, to znamená, že namiesto čiapočky ho môžete hriať aj vy. Šál vyberajte podľa situácie, uvedomte si, že krk bábätka je veľmi malý, takže ho až tak zakrývať nemusíte, postačí mu aj obyčajný nákrčník.

Obuv pri novorodencoch sa zvyčajne nepoužíva, nakoľko aj tak ešte nevie chodiť a dieťa samotné sa vám bude neustále vyzúvať.

Namiesto topánok preto použite pančuchy a teplé ponožky, popr. mu môžete obliecť ešte jemné papučky.

Oblečenie pre novorodenca počas zimnej prechádzky

S dieťaťom by ste mali chodievať na vychádzky pravidelne každý deň, pokiaľ vám to počasie dovolí. Stále by ste sa mali držať pravidla, kedy by ste sa mali snažiť uchovať dieťa v teple, ale nemalo by mu byť extrémne horúca, aby sa vám nepotil.

Zároveň by ste mali obliecť novorodenca tak, aby ste ho uchránili pred studeným vzduchom, silným vetrom a pod.

Pri nosení dieťaťa u seba počas zimy sa oplatí investovať do detskej vetrovky na nosenie, ktorá má zips tak, že zakryje bábätko, čím mu udržíte správnu telesnú teplotu pri vás. Ako teda obliecť novorodenca cez zimu?

Môžete mu obliecť napríklad (od prvej vrstvy po poslednú): plienku, dupačky s dlhými rukávmi, overal na zimu spolu s čiapkou, rukavičkami, podbradník na krk.

Pri extrémnych zimách radšej pridajte o jednu vrstvu navyše, popr. mu oblečte ešte teplý sveter (malý tip: uistite sa, že so všetkým tým oblečením budete schopný zapnúť dieťa do auta na autosedačku).

Čo dať do kočíka počas zimy?

Pre novorodenca by ste mali počas zimy vložiť do kočíka spolu s dieťaťom buď fusak alebo teplú deku, ktorá je určená na zimu. Fusak ako taký je skvelý izolant proti zime a rovnako dokáže efektívne odolávať silným mrazivým vetrom.

bábätko a obliekanie v zime

Pri ňom však nastáva problém vtedy, kedy nie je až taká extrémna zima, a dieťa sa vám začne potiť. Vtedy sa oplatí namiesto fusaku použiť zimnú deku, ktorá sa dá prakticky využiť aj počas jesene a jari.

Okrem toho majú takéto deky pripínací mechanizmus, ktorý sa dá využiť nie len v kočíku alebo aj v aute, resp. na autosedačke, kde môžete takouto dekou zakryť dieťa.

Ako obliecť novorodenca do dažďa

Pokiaľ nie sú práve extrémne dažde, môžete vášho novorodenca zobrať na vychádzku aj počas jemného mrholenia. Dieťa oblečte primerane k teplote vonku, vložte ho do kočíka a kočík zakryte pršiplášťom.

Pri už väčších deťoch môžete použiť bundu z odolného materiálu voči dažďu alebo mu môžete dokonca (keď už vie chodiť po svojich) obliecť gumáky. Netreba zabudnúť ani na nepremokavé nohavice a bundu s kapucňou.

Prečítajte si aj články ako sa obliecť:

Pár tipov ako obliecť novorodenca

detské oblečenie pre novorodencaHoci môžete nájsť na internete veľa rád ako správne obliecť novorodenca (a určite nie sú na zahodenie), na konci to budete vy, kto bude najlepšie vedieť, čo by ste mali bábätku obliecť.

Stačí si len uvedomiť potreby dieťaťa, čo má rado, aké je okolie, podmienky a budete sa lepšie vedieť zorientovať, koľko vrstiev oblečenia, aké oblečenie mu máte vybrať.

Počasie, či už v lete alebo v zime vám jasne napovie, kedy treba novorodenca riadne naobliekať a kedy to radšej s oblečením nepreháňať, aby sa vám bábätko nezačalo príliš potiť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button