Ako sa obliecť

Ako sa obliecť na pohovor?

Tipy a rady ako sa vhodne obliecť na pracovný pohovor

Ako sa obliecť na pohovorPohovor je stresujúca udalosť takmer pre každého človeka, aj kvôli tomu že – čo sa týka vzhľadu, v ktorom by ste mali naň prísť. Stačí sako a nohavice, či treba niečo viac? Akú blúzku si vybrať? Aký a koľko make-upu na pohovor je vhodné si na seba dať? Na tieto otázky a mnoho ďalších vám v tomto článku odpovieme. Pokiaľ netušíte ako sa obliecť na pohovor, určite si prečítajte nasledujúce riadky, v ktorých si prejdeme základne tipy a rady spolu s konkrétnymi príkladmi oblečenia na pohovor.

Ako sa vhodne obliecť na pohovor?

ako sa neobliecť na pohovorPrvý dojem na pohovore (aj keď si to ľudia často nepripúšťajú), je veľmi dôležitý.

Kontakt a prvých niekoľko sekúnd, ktoré nastanú medzi vami a vaším potenciálnym zamestnávateľom, môžu nastoliť atmosféru, v akej sa bude pohovor niesť a hlavne si môže váš zamestnávateľ, či chce alebo nechce, vytvoriť určitú mienku o vás.

Preto je pomerne dôležité, aby ste sa hneď od začiatku prezentovali ako človek, ktorý stojí za to, aby bol zamestnaný. Na to, aby ste uspeli na pohovore, vplýva váš aj zovňajšok a niekoľko ďalších faktorov.

Prvý z nich je určite etiketa, resp. to, čo by ste si mali/mohli alebo určite nemali brať so sebou na pohovor. Sú totiž určité pravidlá, podľa ktorých sa musíte riadiť.

Ďalším faktorom je napríklad aj farba vášho oblečenia, nakoľko môže vyjadrovať to, kým ste.

V neposlednom rade tu patrí aj dress-code, resp. spôsoby obliekania, ktoré sú určené na základe povahy firmy.

Pointou dress-codu je to, aby váš vzhľad korešpondoval s pracovnou pozíciou, o ktorú by ste sa chceli uchádzať a aby ste s vaším vzhľadom boli schopný reprezentovať vašu potenciálnu firmu (a zamestnávateľa).

Farby oblečenia na pohovor

Možno vás to prekvapí ale farby vášho oblečenia dokážu o vás povedať veľa.

Samozrejme by ste sa mali pozerať na to aj tak, že neplánujete teraz zažiariť svojím úžasným jasným tričkom a svetlými červenými nohavicami na pohovore. Síce si vás tak určite zapamätajú ale taktiež vás určite v takom odeve nikde nezamestnajú.

Aký vzor oblečenia si zobrať na pracovný pohovor

Čo sa týka vzorov na oblečení, bude najlepšie ak si na pohovor neoblečiete nič, čo by mohlo mať nejaké výrazné vzory. Vyberajte si radšej niečo klasické, nenápadné, dôstojné a decentné. Premýšľate, aké farby oblečenia by ste mali na pohovor použiť?

čierny oblek na pohovorČierna farba

Ide o absolútnu klasiku, s ktorou nemôžete nič pokaziť.

Čierna farba, sako alebo nohavice vyzerajú dobre prakticky na každom a vyjadrujú určitú dôstojnosť, konzervatizmus a autoritu.

Zbytočne to však nepreháňajte s čiernou (neobliekate sa predsa na pohreb) a doplňte ju aj o iné farby, napr. šedou/bielou košeľou.

Modrá farba

Modrá farba je veľmi dobrou voľbou nakoľko nie je ani výrazná ani veľmi nudná či nenápadná a predsa len človek v tmavomodrom saku je určitým spôsobom pútavý objekt.

Pokiaľ by bolo vaším cieľom vzbudiť u zamestnávateľa ako prvé dôveru, tak tmavomodrá farba alebo námornícka farba sú to pravé pre vás.

Hnedá farba

Hnedá farba vyjadruje skôr príjemnú a upokojujúcu atmosféru.

Ak ste človek, ktorý raz nevie, čo by si chcel obliecť na pohovor, vyskúšajte hnedú – dodá vášmu zovňajšku neagresívny vzhľad.

Sivá farba

Pri tejto farbe je určite nutné to, aby ste ju ešte s niečím skombinovali. Sivá farba vyzerá veľmi dobre, avšak pri čisto sivej by ste mohli vyzerať tak trošku príliš nenápadne.

Avšak ak ju skombinujete s inou farbou, môže z vás vyžarovať určitý druh zručnosti a potenciálu.

Biela farba

Táto farba sa skôr hodí ako doplnok v kombinácii s inými už vyššie spomínanými farbami. Nie že by to nebola dobrá voľba, koniec koncov v bielom tričku či blúzke budete vyzerať celkom úprimne, avšak pri veľa bielej farbe by ste mohli tak povediac „potichu kričať“ na svojho potenciálneho zamestnávateľa na pohovore.

S týmito farbami by ste nemali nič pokaziť, stačí zapojiť trochu fantázie a hneď sa dojem z vás zvýši o niekoľko úrovní.

Farby ako sú napr. červená, oranžová alebo žltá radšej nepoužívajte nakoľko je takmer nepredstaviteľné ich nejak dôstojne skombinovať s inými farbami na pohovor.

Pár základných pravidiel o obliekaní sa na pohovor

Hoci nie je nikde priamo napísané, „toto a toto si musíte na pohovor obliecť a toto a toto si rozhodne obliecť nesmiete“, existujú určité nepísané pravidlá, podľa ktorých vás môže potenciálny zamestnávateľ posudzovať, resp. to, čo by ste si chceli obliecť.

Čo si nezobrať a neobliecť na pohovor

 • Aj keby vám bolo počas leta horúco, zabudnite na to, že by ste si na pohovor nemali obliecť kraťase, tielko alebo nedajbože sandále či šľapky
 • Neupravený vzhľad, priveľa make-upu či nevhodne upravené nechty sú taktiež kritériom, ktoré môže rozhodnúť o vašom osude na pohovore
 • Pokrývky hlavy sa veľmi na pohovor nehodia a už určite nie čiapky, šiltovky a podobné nezmysly
 • Rifle/džínsy – sú proste tabu, zákaz, proste nie!
 • Roztrhané rifle nechajte radšej doma na inú príležitosť
 • Trička so vzormi, nadpismi a obrázkami si vezmite radšej na festival, koncert ale určite nie na pohovor
 • Určite sa vyhnite akémukoľvek provokatívnemu oblečeniu, príliš erotickému štýlu, mini sukniam a hlbokým výstrihom

Čo si môžete zobrať na pohovor

 • návod ako sa správne obliecťČistota a hygiena by mali byť pre vás samozrejmosťou
 • Decentná upravenosť je základom dobrého vzhľadu
 • Namiesto výrazného a extravagantného oblečenia dôverujte radšej klasickému štýlu obliekania
 • Oblečenie by malo korešpondovať s pozíciou, o ktorú sa uchádzate a s typom spoločnosti, do ktorej chcete ísť
 • Pri šperkoch radšej opatrne, nezaškodí nejaký drobný doplnok ale neberte si ich priveľa
 • Snažte sa viac o jednoduchosť ako o komplikovanosť
 • Vyberajte si také oblečenie, v ktorom sa budete cítiť pohodlne aj počas sedenia

Čo by si mala obliecť na pohovor žena

 • Vyberajte si na pohovor buď kombináciu šiat, kostýmov alebo jednoducho blúzku či sveter
 • V žiadnom prípade si neobliekajte nič s veľkým dekoltom
 • Zabudnite na priesvitné oblečenie alebo odhaľujúce kusy odevu
 • Snažte sa o vhodnú dĺžku sukne, tak aby ste nepôsobili príliš provokatívne
 • Šaty bez rukávov sa odporúča doplniť napríklad sakom
 • V prípade topánok je vhodné si obliecť pekné topánky s opätkom
 • Výnimočne nemusíte počas horúcich dňoch si obliekať pančuchy
 • Make-up, tak ako aj šperky, by mali byť jednoduché a decentné.

Čo by si mal obliecť na pohovor muž

 • Košeľa, oblek a kravata sú klasika, nič s nimi nemôžete pokaziť (avšak nepoužívajte nič so vzormi)
 • Snažte sa o decentné a tmavé farby
 • Kravata nie je vždy nutnosťou
 • V prípade topánok sa odporúča (ako inak) použiť tmavé farby – čierna alebo hnedá, záleží od celkového outfitu
 • Nepoužívajte členkové ponožky na pohovor
 • Žiadne krátke nohavice, kraťasy, šortky a pod.

mužské oblečenie a pohovor

Kultúra firmy a dress-code

Veľmi záleží na tom, do akej firmy a na akú pracovnú pozíciu sa chcete dostať. Ide o prácu v banke, či v nejakej inštitúcií?

Chcete sa dostať na manažérsku pozíciu alebo chcete pracovať pod niekým? Ide o prácu v IT spoločnosti, práca so sociálnymi sieťami alebo niečo iné? Je preto nesmierne dôležité, aby ste si najprv prezreli a naštudovali profil firmy, o čom je, v akom duchu sa nesie, aká je jej kultúra a pod.

Taktiež musíte vziať do úvahy, že vaše oblečenie bude vyjadrovať to kým ste, kým chcete byť a niečo o vás na pohovore prezradí.

Aké oblečenie si obliecť na pohovor pre jednotlivé pracovné odvetvia

Smart casual look sa hodí vtedy, keď sa chcete uchádzať viac o multimediálne pracovné pozície. Môže sa jednať o prácu v novinárskych agentúrach, PPC firmách či dokonca v zákazníckej podpore.

Ženám sa odporúča použiť klasické tmavé nohavice spolu s blúzkou.

Samozrejme nič nepokazíte ani tričkom, sukňou či dokonca šatami. Pointou je, aby ste vyzerali pekne a slušne. V prípade obuvi sa odporúča použiť baleríny či lodičky. Mužom sa odporúča pre takéto druhy pracovných pozícii použiť sako, košeľu a nohavice v tmavej farbe.

Bussiness casual na pohovor

Bussiness casual look je určený pre prácu vo verejných inštitúciách, úradoch, na asistentské pozície či v rámci reprezentácie obchodov alebo edukačných zariadení.

Ženám sa v prípade tohto druhu vzhľadu odporúčajú kusy odevu ako sú napríklad kostým, sukňa, košieľka, sveter ale aj napríklad sako. Farby by sa mali viesť skôr v tmavších odtieňoch v kombinácií s bielou farbou.

Muži by sa zas mali snažiť vyberať oblečenie ako je napríklad klasická košeľa s dlhým rukávom, klasické sako, svete spolu s uzavretými topánkami. Taktiež platí pravidlo tmavších farieb s jednoduchšími vzormi.

Bussiness formal look sa týka hlavne pozícií, kde už ide o skutočne vedúce a riadiace funkcie, finančné inštitúcie a pod. Ženám na týchto pozíciách sa určite odporúča siahnuť buď po kostýme alebo po puzdrových šatách.

Rozhodne si na pohovor neobliekajte nič svetlé, vyberte si radšej tmavé a tlmené farby.  Muži musia vyzerať rozhodne a dôstojne, preto by si mali obliecť kravatu, košeľu, sako a nohavice – skrátka klasika.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button