Ako sa obliecť na lyžovačku?
Inšpirujte sa týmito tipmi a radami, ako sa obliecť na lyžovačku
Nemáte potuchy čo si máte obliecť na lyžovačku? Lyžovanie patrí medzi obľúbené zimné športy na Slovensku a každoročne je možné vidieť stovky lyžiarov na rozličných svahoch ako zo Slovenska tak aj zo zahraničia. Jeden z dôležitých aspektov lyžovačky je však aj zimné, resp. lyžiarske oblečenie. Často krát sa stáva, že nováčikovia v lyžovaní podcenia podmienky, ktoré sa pri lyžovaní vyskytnú a veľa krát na to aj doplatia. Oblečenie určené na lyžovanie má celkom odlišnú charakteristiku od klasického oblečenia do zimy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, čo by ste si mali obliecť na lyžovačku tak, aby ste ju prežili bez nejakej výraznejšej ujmy.
Ako a čo si obliecť na lyžovačku?
Oblečenie na lyžovačku má svoju vlastnú kategóriu a podmienky, ktoré musí spĺňať. Jednak ide o uchovanie ľudskej teploty počas extrémnej zimy, silného vetra alebo vlhkého snehu ale zároveň aj o ochranu vás samých a odolnosť voči prírodným podmienkam.
Lyžiarske oblečenie by malo spĺňať niekoľko štandardov ako sú napríklad: uchovanie teploty, dýchanie oblečenia, odolnosť voči pádom a nárazom, odolnosť voči vetru či snehu a pod. Nie je preto jednoduché si vybrať to správne oblečenie na lyžovačku.
Ak ste nováčikom v lyžiarskom oblečení, skúste nad ním premýšľať ako nad jednotlivými vrstvami.
Druhá vrstva je niečo ako mostík medzi vnútornou a vonkajšou vrstvou, ktorá by vás mala sama o sebe zahrievať a udržať vás v bezpečí od poveternostných podmienok.
Vrstvenie oblečenia na lyžovačku
Vonkajšia vrstva by mala byť tá najodolnejšia, nakoľko na ňu sa budú klásť najväčšie nároky. Musí vás udržať od vonkajšieho chladu a zároveň by mala zabrániť úniku tepla z vášho tela. Rovnako musí odolať silnému a chladnému vetru a musí byť vode odolná, aby sa vám pod ňu nedostala vlhkosť z vonkajšieho prostredia. Ide o tú najsilnejšiu vrstvu oblečenia.
Zároveň okrem týchto vlastností je dôležité to, ako na vás jednotlivé vrstvy budú sedieť.
Nemali by ste si za žiadnych okolností vyberať voľné druhy oblečenia, nakoľko sa vám tak budú veľmi zle obliekať, nebudú schopné vás izolovať od vzduchu vonku a netreba zabudnúť ani na to, ako by ste v takom oblečení vyzerali nafúknuto.
Prvé dve vnútorné vrstvy by mali byť veľmi priliehavé, resp. mali by byť doslova „obopnuté“ okolo vášho tela.
Keď si budete reálne skúšať lyžiarske oblečenie, dbajte na to, aby na vás oblečenie perfektne sedelo a nebolo pre vás ani veľké ani mále. Pri oblečení, ktoré je určené na lyžovanie totiž kompromisy neexistujú.
Rovnako to platí aj pre poslednú, vonkajšiu vrstvu, ktorá síce nemusí byť taká priliehavá, avšak nesmie byť za žiadnych okolností voľná. V nasledujúcich riadkoch si rozoberieme jednotlivé vrstvy bližšie, resp. čo konkrétne by ste si mali, popr. nemali obliecť na lyžovačku.
Základná vrstva oblečenia
V prvom rade by ste si mali vyberať také oblečenie na lyžovačku, ktoré je odolné voči vlhkosti ako z vášho tela, tak aj z vonkajšieho prostredia.
Na prvú vrstvu si vyberajte tenké termálne tričko, ktoré dobre prilieha na vaše telo (v niektorých prípadoch to môže byť problém, nakoľko nie je tak úplne jednoduché si nájsť to správne termálne tričko, ktoré by perfektne sedelo na vaše telo, avšak mal by to byť základ).
Snažte sa vyberať si termálne trička buď zo syntetických materiálov, ako je napríklad polypropylén, alebo tričká, ktoré sú vyrobené z vlny.
Vlna ako taká má skvelé teplotné vlastnosti, nakoľko je schopná vás udržať v teplote (resp. si udržuje 80 percent teploty) aj keď je vlhká.
Pri termálnych nohaviciach v rámci prvej vrstvy platí rovnaké pravidlo: mali by vám veľmi dobre priliehať a ako materiál sa najlepšie hodí syntetická látka, ktorá je odolná voči vlhkosti a dokáže uchovávať ľudské teplo.
Stredná vrstva oblečenia
V rámci strednej vrstvy sa hodí použiť sveter vyrobený z vlny. Určite nezabudnite na zips, ktorý by mal sveter obsahovať nakoľko sa vám tak bude lepšie po lyžovačke vyzliekať.
Taktiež by ste mali hľadať taký vrch, resp. sveter, ktorý má takzvané „potiace otvory“, vďaka ktorým vám bude lepšie dýchať a rovnako z vás bude efektívnejšie unikať pot a vlhkosť.
Na vrch svetra sa niekedy hodí si obliecť tenkú bundu, alebo iný druh vrchného oblečenia, ktorý má zips ale je hlavne odolný voči poveternostným podmienkam, ktoré na lyžovačke môžu panovať. Takáto medzivrstva vás môže ochrániť od chladného vetra, kedy riskujete vážne prechladnutie z potenia vášho tela a kontrastného chladu z vonku.
V prípade potreby sa taktiež oplatí si obliecť medzi-nohavice, ktoré by boli súčasťou strednej vrstvy. Ak ste nováčikom v obliekaní sa na lyžovačku, skúste sa pri nákupe zimného oblečenia poradiť s predajcom. Hoci to nie je práve najefektívnejšia metóda výberu oblečenia na lyžovačku (nakoľko môže ísť predajcovi v obchode len o zisk a nie o spokojnosť či zdravie zákazníka), inú možnosť mať nemusíte.
Nohavice v rámci strednej vrstvy by mali byť relatívne priliehavé, aby ste nemali problém si následne obliecť vrchnú vrstvu oblečenia na lyžovačku.
Vrchná vrstva oblečenia
Po prvej a druhej vrstve oblečenia si môžete obliecť bundu na lyžovanie. Snažte sa si vybrať takú, ktorá vám poskytuje dostatok miesta pre spodné vrstvy, avšak nemala by byť zároveň príliš nafúknutá ani voľná.
Samozrejmosťou by mala byť vode odolnosť a izolácia lyžiarskej bundy. V žiadnom prípade si neobliekajte mikinu alebo obyčajný sveter ako vrchnú vrstvu.
Lyžiarske bundy používajú špeciálne látky, izoláciu a prvky, ktoré vás udržia v teple a zabránia vonkajšiemu prieniku snehu a vlhkosti.
Zároveň by mala takáto bunda „dýchať“ a mala by udržiavať telesnú teplotu vo vnútri (nemala by z vás unikať).
Samozrejmosťou musí byť aj jej fyzická odolnosť, nakoľko musí vydržať určité poškodenie, resp. nemala by si sa pri prvom páde poškodiť a potrhať.
Pri lyžiarskych nohaviciach platia rovnaké pravidlá ako pri lyžiarskej bunde: udržanie teploty, izolácia, vode odolnosť a celková odolnosť voči nárazom, škrabancom a pádom by mala byť samozrejmosťou.
Zvyčajne by lyžiarske nohavice mali mať vnútornú podšívku, vďaka ktorej si môžete jednoducho nasadiť lyžiarsku obuv tak, aby vám do nej neprenikol sneh alebo voda. Zároveň by na vás takéto nohavice mali vhodne priliehať, resp. by nemali byť vyduté.
Ponožky na lyžovačku
Nezabudnite na lyžiarske ponožky. Nikdy si neobliekajte viacero vrstiev ponožiek na seba nakoľko sa vám tak bude len viac potiť noha a horšie sa vám budú obúvať lyžiarky.
Lyžiarske ponožky by mali byť tenké, avšak mali by byť schopné udržať nohy v teple.
Lyžiarky
Pokiaľ si budete požičiavať lyžiarky, radšej si pre lepší komfort nohy vyberte tenšie lyžiarske ponožky. Taktiež sa uistite, že majú ponožky podšívku, resp. výstelku na vaše holene. Je to kvôli tomu, aby vaše holene boli chránené keď sa s nimi zatlačíte do lyžiarok.
Lyžiarky sú kapitola sama o sebe, nakoľko existuje pri nich nespočetne veľa faktorov. Základnými pravidlami by však mali byť samozrejme veľkosť, pohodlie a odolnosť. Lyžiarky by mali disponovať určitou flexibilitou.
Ak zvyknete lyžovať len rekreačne, vyhnite sa tvrdým a pevným lyžiarkam, ktoré sú určené na preteky.
Doplnky na lyžovačku
Lyžiarske okuliare
Základom každého lyžiara sú správne lyžiarske okuliare. Vyberajte si okuliare na lyžovanie, ktoré vás ochránia pred snehom ale zároveň sa vám nebudú rosiť a budete v nich dobre vidieť na svah.
Preto sa oplatí investovať o niečo viac do okuliarov, nakoľko sa vám to môže pri lyžovačke vypomstiť, resp. vyplatiť.
Lyžiarská prilba
Vždy noste lyžiarsku prilbu! Nedávajte si na hlavu obyčajnú čiapku, nakoľko tým ohrozujete svoje zdravie pri páde.
Lyžiarska helma by mala byť od certifikovaného a overeného predajcu, resp. značky a mala by vás dokonalé ochrániť v prípade nehody.
Tak ako pri okuliaroch, aj pri prilbe sa oplatí investovať o niečo viac, nakoľko ide o váš život a vaše zdravie.
Niektorí výrobcovia pri vyšších triedach taktiež ponúkajú lyžiarske prilby so zabudovaným audio systémom, ktorý stačí len spárovať s vaším smart-phonom a môžete si vychutnávať hudbu počas lyžovačky.
Mohlo by vás zaujímať aj ako si vybrať správnu prilbu na bicykel
Lyžiarske rukavice
Rukavice azda ani netreba príliš rozoberať nakoľko by mali patriť k základom každej lyžiarskej výstroje.
Rukavice musia byť v prvom rade z dobrého a odolného materiálu nakoľko to sú hlavné nárazové body v prípade pádu (keď padáte, automaticky dávate ruky pred seba, resp. sa snažíte stlmiť pád). Preto sa snažte vyberať rukavice, ktoré vás jednak udržia v teple ale zároveň sa rýchlo nezoderú. Taktiež by sa mali pomerne jednoducho navliekať a musia držať tak, aby sa vám pod ne nedostal sneh.
Prečítajte si aj:
Pár tipov ako sa vhodne obliecť na lyžovačku
Hoci by to mnohých nováčikov v oblasti lyžovania nenapadlo, je vhodné keď si so sebou vezmete ochranný krém proti spáleniu slnkom.
Ak plánujete byť na svahu cez deň pri priamom slnku, veľmi ľahko sa môžete opáliť, resp. spáliť. Vyberajte si o niečo kvalitnejší krém proti slnku nakoľko slnko je o niečo agresívnejšie vo väčších výškach (aspoň 15-ku a viac).
Či ste len rekreačný lyžiar alebo by ste sa chceli venovať lyžovaniu profesionálnejšie, mali by ste si uvedomiť, že lyžovanie je kultúra sama o sebe. Všetko čo do lyžovania investujete, resp. to čo sa rozhodnete obliecť na lyžovačku, bude mať vplyv na vašu skúsenosť s lyžovaním.
Pri takýchto veciach sa preto rozhodne investovať do kvalitnej výstroje a oblečenia nakoľko pri lacnejších variantoch riskujete nie len slabú životnosť oblečenia ale aj svoje zdravie.