Ako sa obliecť

Ako sa obliecť na krstiny?

Inšpirujte sa týmito tipmi a radami, ako sa obliecť na krstiny

Ako sa obliecť na krstinyKrstiny sa radia medzi tie významnejšie udalosti, obzvlášť pre ľudí, ktorí boli na ne pozvaní ako krstní rodičia. Problémom pre mnohých ľudí je však to, že si nie sú tak úplne istí, čo by si mali obliecť na krstiny. Nie je to ani svadba, ani pohreb, ani výhra Nobelovej ceny alebo Oskara ale niečo celkom iné, odlišné. Ako sa teda presne stavať ku krstinám a či by ste si mali na ne obliecť? Odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo si obliecť na krstiny?

krstiny a oblečenieV určitom bode vášho života príde chvíľa, kedy budete musieť ísť na krst niekoho dieťaťa. Či už budete teta, ujo, krstný otec alebo krstná mama, mali by ste sa snažiť o to, aby ste vyzerali počas krstu čo najlepšie a najvhodnejšie.

Pokiaľ vám hostiteľ (alebo hostiteľka) krstu nezadá tému, v ktorej sa krst bude niesť, môžete sa sami rozhodovať o tom, čo si oblečiete na krstiny.

Existujú však určité pravidlá, podľa ktorých by ste mali rozhodovať.

Je to tak trochu jednoduchšie pre mužov ako pre ženy, nakoľko majú podstatne užší výber oblečenia, ktoré sa na krst hodí (čiže páni, nemusíte sa stresovať).

Cirkevné udalosti sa s postupom času začali niesť v čoraz viac neformálnejšom štýle, hoci tradičná konzervatívna téma udalosti stále pretrváva.

To, čo si oblečiete na krst vyjadruje jednak váš postoj voči samotnej udalosti, voči rodine dieťaťa, ktorej chcete preukázať rešpekt a úctu, postoj k tradícií a aj vašu náladu, s ktorou tam pôjdete. Je preto dôležité sa zamyslieť, čo si chcete obliecť na krstiny.

Podľa čoho vyberať oblečenie na krst

Orientačnými bodmi, ktoré by vám mali pomôcť sa korektne obliecť na krst by mali byť:

 • Samotná udalosť (nech by šlo o akúkoľvek cirkev, takáto udalosť sa radí medzi tie významnejšie, čiže by ste si mali uvedomovať fakt, že ste na krstinách a brať ju s rešpektom).
 • Miesto krstín (napr. v kostoloch – hlavne v tých starších, ktoré sú zvyčajne naozaj veľké a chladné) vám napovie, v akej téme a prostredí sa bude krst odohrávať a čo by ste si mali obliecť z praktického pohľadu (logicky by ste si mali obliecť niečo teplejšie ak budete v nevykúrenom chladnom kostole, alebo naopak niečo ľahšie ak by sa krst odohrával vonku počas slnečného a teplého leta).
 • Výzor vs. pohodlie, treba si rozmyslieť, či vydržíte počas obradov (ktoré bývajú niekedy celkom dlhé) vo svojom oblečení bez toho, aby ste sa z neho išli zblázniť (čiže také oblečenie ako je napríklad korzet radšej nechajte doma).
 • Slušnosť – neberte si nič provokatívne, nič prehnane výrazné nakoľko ste tam prišli kvôli samotnej udalosti a nie kvôli tomu, aby sa za vami otáčali všetky hlavy.
 • Čierna farba = NIE, proste si neobliekajte žiaden čierny oblek, šaty ani nič v morbídnom štýle. Čierna farba patrí na pohreby a do práce (nakoľko obe veci sú hrozne depresívne). Vyhnite sa preto outfitom na krstiny v čiernej farbe – má to byť udalosť radosti a nie smútku.

Tipy pre ženy čo si obliecť na krstiny

Ženy, ktoré sa chcú korektne obliecť na krstiny môžu mať tak trochu dilemu v tom, čo by si mali a nemali vziať. Pár orientačných rád sa však nájde:

 • oblečenie na krstinyÚplným štandardom na krstiny sú jednoduché šaty po kolená, s ktorými sa nedá nič pokaziť. Určite by ste sa mali vyvarovať krátkym šatám (takže na minišaty zabudnite, nehodí sa to). Pokiaľ ste fanúšičkou dlhých šiat, siahajúcich až po zem, pokojne si ich môžete obliecť.
 • Čo sa týka ženského výstrihu na šatách, určite by ste to nemali preháňať – sú to predsa krstiny dieťaťa a nie nejaký večierok. Výstrih by mal prináležať individuálne ku každej žene, resp. od jej postavy. V ideálnom prípade (ak ide o formálne krstiny), by ste mali mať svoj dekolt zahalený).
 • Môžete si obliecť šaty s výstrihom pod prsia, ktoré sa rozširujú do Áčka. Tento druh strihu šiat sa hodí na každú postavu nakoľko zakryje boky a stehná a mierne nadhodí tvar presýpacích hodín.
 • Pri topánkach si premyslite, ktoré a či sa hodia ku vaším šatám, resp. či budú spolu ladiť. Určite si neobúvajte topánky s vysokými podpätkami alebo s ihličkovým opätkom. Vyberajte si skôr tie nižšie.
 • Pokiaľ si plánujete obliecť šaty, kde budete mať odhalené nohy, nemali by ste zabudnúť na pančušky, ktoré dodajú ten správny šmrnc vášmu celkovému vzhľadu.
 • Pri kabelkách zabudnite na nejaké extravagantne veľké „tašky“. Radšej si so sebou vezmite niečo menšie a praktickejšie (malé kabelky, popr. tzv. „aktovky“).
 • V prípade šperkov by ste mali uvažovať triezvo. Určite nezaškodí mať na sebe niečo malé ako napríklad perličky, popr. aj niečo výraznejšie, ak vám to bude ladiť so šatami, avšak cieľom šperkov by nemalo byť prílišné upútavanie pozornosti.

Typy oblečenia na krstiny pre ženy

Kabátik – ak si konečne potrebujete nájsť ospravedlnenie pre to, aby ste si mohli vyskúšať svoj nový luxusný kabátik, môžu to byť práve krstiny. Ak k nemu máte niečo, čo si môžete spolu skombinovať, nie je dôvod, aby ste si ho so sebou nezobrali.

Džínsy a pekný vrch – táto kombinácia je azda najuniverzálnejším a najspoľahlivejším riešením na prakticky akúkoľvek udalosť. Ide o relatívne primeraný typ odevu, ktorý sa dá spojiť s čímkoľvek. Môžete si k nemu obuť nejaké nízke podpätky a jednoduché sako a hľa – ste pripravená ísť na krstiny.

Midi šaty – nič sa nehodí viac na letné krstiny ako jednoduché midi šaty, ktoré nie sú ani príliš provokatívne ani príliš konzervatívne. Jednoducho sú niečo medzi.

Okrem toho sa v nich nebudete počas leta príliš potiť. Pokiaľ si chcete k nim obliecť niečo do kostola, aby vám v ňom nebola príliš zima, môžete si k nim zobrať ľahký kabátik alebo bundičku, ktorá vám s nimi bude ladiť. K tomu pridajte nejaké jednoduché topánky s malým podpätkom a môžete vyraziť na krstiny.

Klobúčik – pri tejto položke je to tak trochu diskutabilné, nakoľko záleží od toho, aký typ klobúčika by ste si so sebou zobrali (nemal by byť príliš extravagantný) a či by dobre ladil so zvyškom vášho oblečenia na krstiny (čo nie je zas tak jednoduché). Okrem toho netreba zabúdať na to, čo sa zvykne v danej spoločnosti bežne nosiť, resp. či by nešlo o niečo nezvyčajné na daných krstinách. Ak máte vo všetkých trochu otázkach zelenú, tak smelo do toho.

Ženské „kombinézy“ – sú skvelou voľbou medzi štýlom a pohodlím, nakoľko sú hrozne pohodlné na nosenie a skvelo vyzerajú. Ak máte k dispozícií kompletnú kombinézu na formálne udalosti ako sú krstiny, určite si ju môžete obliecť.

Tipy pre mužov na krstiny

Krstiny ako také, by nemali byť komplikovanou vecou, pri ktorej musíte tuho rozmýšľať čo si oblečiete. V podstate máte na výber len niekoľko možností, čo si na krst vezmete.

Etiketa oblečenia na krstiny v prípade mužov je veľmi podobná tej svadobnej. Absolútne najjednoduchšou možnosť pre vás bude, keď si vezmete klasický šedý oblek.

Čo sa však neodporúča je kombinovať jednotlivé časti oblekov, nakoľko je to pomerne komplikovaný proces, ktorý môžete skaziť a výsledok nebude stáť za to (ak s tým teda nemáte skúsenosti, radšej sa separátnym kúsok obleku vyhnite). Okrem toho to môže vyzerať tak trochu neformálne.

ako sa obliekať na krstiny

Ak nie ste veľmi fanúšikom šedých oblekov, môžete si obliecť na krstiny kompletný oblek v námorníckej farbe (ktorý je skvelým kompromisom medzi čiernou a šedou farbou). Ten si môžete skombinovať napríklad s čiernymi alebo hnedými topánkami.

Takýto oblek v námorníckej farbe sa hodí ako na formálnu časť krstín, tak aj na večierok, resp. oslavu po krstinách – čiže s ním nemôžete nič pokaziť.

Čo si obliecť na krstiny v zime?

Počas zimy je vždy najlepšou možnosťou zvoliť tmavší oblek (môže byť tmavo modrej/belasej farby, popr. tmavo-hnedej). Zima sama o sebe sa nesie v pomerne tmavšom duchu, často prší alebo sneží, čiže tmavo-čokoládové oblečenie, popr. tmavo-šedý oblek bude vyzerať na krstinách lepšie.

Dôležitým faktorom, na ktorý si počas zimy treba dávať pozor je, aby ste si nikdy neobúvali na krstiny topánky, alebo inú obuv, vyrobenú zo semišu (nikdy proste neviete, kedy sa počasie zmení a začne byť hrozne mokro a vlhko).

Vyberte si radšej odolnejší typ topánok, ktoré spravia dojem a dobre vyzerajú (také, ktoré by ste si zobrali aj na svadbu, popr. na pohovor). Je to taktiež vhodné v prípade, ak ste príbuzný dieťaťa nakoľko je pravdepodobné, že sa na krstinách stretnete s väčším množstvom seniorov, ktorí sú taktiež príbuzní dieťaťa.

Čo si obliecť na krstiny v lete?

Krstiny počas leta sú ideálnou príležitosťou, kedy si môžete dopriať trochu zábavy tým, že si vezmete na krst oblečenie v jasnejších farbách.

Hoci by ste to určite nemali preháňať s farbami v podobe jasného žltého obleku, určite sa nič nestane, keď si na letné krstiny oblečiete o niečo bledší alebo svetlejší oblek v šedej farbe.

Výhodou leta (resp. pre niektorých ľudí) je to, že si nemusíte viazať na krstiny kravatu. Samozrejme záleží od osobnej, subjektívnej preferencie každého človeka a samozrejme aj od toho, či nemá hostiteľ krstu určité špecifické požiadavky, popr. či sa nebude krst niesť vo formálnejšom duchu.

Odporúčania na záver

Krstiny, resp. krst dieťaťa by mala byť radostná udalosť pre všetkých pozvaných ľudí a tak by sa mala niesť viac v pozitívnej nálade.

Hoci nie je presne stanovená etiketa oblečenia na krstiny, vyššie spomenuté tipy by vám mali pomôcť si utvoriť predstavu a zorientovať sa v tom, čo by ste mohli a čo by ste si nemali obliecť na krst dieťaťa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button