Ako sa obliecť

Ako sa obliecť do lietadla?

Naučte sa, ako sa obliecť do lietadla tak, aby ste sa cítili pohodlne a štýlovo

Ako sa obliecť do lietadlaPriznajme si to, nikto nechce nosiť svoje najlepšie oblečenie v dusnom a preplnenom lietadle. Väčšina ľudí chcete skrátka nosiť v lietadle niečo, čo je pohodlné, praktické a čo relatívne dobre vyzerá. Preto by ste mali premýšľať nad cestovaním v lietadle pragmaticky. Nie je to práve prechádzka ružovou záhradou. Preto sme si pre vás pripravili pár zaujímavých rád a tipov, ktoré vám pomôžu sa adekvátne obliecť do lietadla.

Čo si zvykli ľudia obliecť do lietadla v minulosti? 

V minulosti bolo cestovanie lietadlom niečo extravagantné, výnimočné. Ženy sa obliekali do šiat a nosili klobúky a muži šli do lietadla vo fraku, obleku a s kravatou. V súčasnej dobe sa však cestovanie lietadlom stalo rutinnou záležitosťou, pri ktorej ide skôr o to, ako sa dostať z bodu A do bodu B, prežiť v lietadle bez ujmy a v pohodlí, popr. sa nejako vyspať.

Správny výber oblečenia sa hodí hlavne pri medzinárodných letoch, kde by ste sa mali sústrediť na to, ako si zaistiť určitý komfort počas letu, nakoľko budete usadený v sedačke spolu s x počtom cestujúcich mnoho hodín.

Až na konci letu by ste si uvedomili, že obliecť sa kvôli vzhľadu nebol najlepší nápad, nakoľko aj tak vyzeráte po vystúpení z lietadla vyčerpane a zničene. Preto nie je na škodu si obliekať do lietadla niečo všedné, obyčajné, pohodlné a praktické.

odevy do lietadla

Letiská a samotné lietadlá sú plné unavených cestujúcich, ktorí aj tak nemajú chuť ani energiu vyzerať úžasne, nehovoriac o tom, aby si obzerali ostatných, čo majú oblečené.

Okrem toho, pri správnom výbere oblečenia do lietadla môžete vyzerať skvelo a čisto aj bez toho, aby ste si obliekli svoj najlepší outfit. Záleží len na vašej predstavivosti a praktickej mysli.

Nasledujúce body vám môžu ukázať zlatú strednú cestu ako sa obliecť do lietadla.

Čo si obliecť do lietadla:

  • V prvom rade si samozrejme oblečte niečo pohodlné a praktické.
  • Skúste premýšľať nad reálnym sledom udalostí, ktorými si prejdete na letisku a v lietadle, ako je napr. bezpečnostná kontrola. Ak sa jej nemôžete vyhnúť, nenoste zbytočne opasok, ktorý si aj tak budete musieť dať dolu. Majte na sebe obuv, ktorá sa dá dať ľahko a rýchlo dolu (nie takú, pri ktorej sa budete vyzúvať a šnurovať celú večnosť.
  • oblečenie do lietadlaV žiadnom prípade si neobúvajte nejakú extravagantnú obuv ako sú topánky s vysokými podpätkami, nakoľko chôdza do lietadla a v lietadle môže byť trošku komplikovaná (nehovoriac o tom, ako by ste sa v prípade núdze dostali z lietadla).
  • Nech vás ani nenapadne si obliecť tričká alebo iné kusy oblečenia s urážajúcimi sloganmi alebo obrázkami. Nemuselo by vám to len tak ľahko prejsť v očiach ostatných cestujúcich, keď by ste mali oblečené napr. tričko s rasistickým vtipom alebo napr. s obrázkom vystrčeného prostredníka a pod. Na letisku a v lietadle je množstvo odlišných ľudí s odlišnými názormi, vierami a náboženstvom, takže by ste sa mali snažiť o to, aby ste rešpektovali ľudí naokolo.
  • Šperky si absolútne na seba nedávajte, len si tým skomplikujete život v lietadle (a pri letiskovej kontrole). Ostaňte len pri náušniciach, všetko ostatné si dajte do batožiny (to znamená aj náhrdelníky, náramky, prstene a pod.). Hneď ako pristanete, tak si ich dáte naspäť na seba. Bez nich sa vám bude nie len lepšie presúvať z letiska do lietadla, ale aj pohodlnejšie cestovať (a hlavne spať).
  • Čo sa týka typu oblečenia, naozaj vás nikto nebude súdiť za to, čo máte oblečené (ani to nebude nikoho zaujímať a ak áno, rozhodne ľudia, ktorí súdia iných podľa vzhľadu nestoja veľmi za pozornosť). Pokojne si oblečte aj tepláky s teniskami, ak by ste už nevedeli čo si máte zobrať.

Čo konkrétne si obliecť do lietadla?

V tejto časti si prejdeme základné tipy oblečenia, ktoré by ste mohli využiť v lietadle bez toho, aby ste s nimi mali zbytočné trampoty. Od nohavíc, cez šaty až po spodné prádlo. Čudovali by ste sa, na čo všetko by ste mali myslieť pri leteckom cestovaní.

Spodná bielizeň

spodné prádlo v lietadleV prvom rade si oblečte komfortnú a podpornú spodnú bielizeň. Vyberte si skôr jednoduché prádlo, bez nejakých výrezov, vzorov či nepohodlných švov (ak by náhodou bola možnosť (a bolo by to naozaj nutné), zvážte možnosť si pribaliť nejakú spodnú bielizeň naviac – ale to platí len v prípade, že by ste mali možnosť sa rýchlo prezliecť (čo sa veľmi často, resp. vo väčšine letov nestáva).

V prípade žien sa veľmi neodporúča si obliecť tangá či podprsenku bez ramienok nakoľko asi nebudete mať možnosť si v strede letu upraviť tento druh odevu len tak, keď vás začne iritovať.

Taktiež by ste mali zvážiť v prípade podprseniek, či si obliecť podprsenku s kosticou alebo bez. Možno by bolo pre vás najlepšie si obliecť niečo ultra ľahké a komfortné.

Nohavice

Pri otázke nohavíc si vyberte také, ktoré sú skôr voľnejšie. Vyberte si radšej nohavice v čiernej alebo v inej tmavej farbe nakoľko na temnejších odtieňoch nieje tak veľmi vidno záhyby, pokrčenia a pod.

Snažte sa vybrať si nohavice do lietadla, ktoré nepotrebujú opasok nakoľko pri dlhšom lete vás môže začať tlačiť.

Zároveň si však nevyberajte nohavice, ktoré sa budú do vás doslova zarezávať. Ideálne by boli nohavice so šnurovaním, nakoľko vás tak nebudú tlačiť a môžete si ich aj počas letu relatívne rýchlo upraviť. Do lietadla môžete využiť rôzne typy nohavíc, ako napr.:

Legíny

aké nohavice si zobrať do lietadla

Dlhé a tmavé legíny vám pomôžu zakryť vaše krivky a perfektne sa obopnú okolo vašich nôh aj počas dlhšieho letu počas sedenia. Navyše vás udržia v teple počas chladných nocí v lietadle.

Môžete ich skombinovať napr. s ľahším otvoreným svetrom (ktorý môžete skombinovať prakticky s akýmkoľvek druhom nohavíc).

Ako obuv si k nim môžete dať napr. plátené topánky, ktoré oceníte najmä pri kontrole na letisku (jednoducho si ich dáte rýchlo ako dolu tak aj naspäť).

Plus sa výborne hodia do teplejšieho počasia. Len si dajte pred tým, ako pôjdete do lietadla, pár dní na to, aby ste si ich dobre roztiahli a prispôsobili si ich vašej nohe.

Džínsy

Keď už premýšľate nad tým, aké nohavice si obliecť do lietadla, vždy sa vyhýbajte príliš úzkemu alebo sťahujúcemu kusu oblečenia (určite by ste neboli takí blázni, aby ste si so sebou napríklad zobrali a nosili korzet v lietadle, však?).

Preto nie je veľmi dobrý nápad si obliecť príliš tesné alebo pevné džínsy, najmä pri dlhších letoch. Látka v džínsoch moc dobre nedýcha a ľahko sa môžu tak stať pre vás rifle nepohodlné.

Ak si ich však za každú cenu chcete zobrať, vyberte si džínsy, ktoré sú trochu voľnejšie (alebo ich proste „ukradnite“ svojmu priateľovi zo šatníka).

Šaty

Pokiaľ nieste fanúšičkou voľných nohavíc a tričiek, môžete použiť ako alternatívu dlhé (ale pohodlné) šaty.

Vyberte si radšej voľnejší letný odev, ktorý vás zakryje od členkov až nahor a vrch si zakryte ľahším svetrom. Ak by bolo v lietadle príliš teplo, môžete si sveter vyzliecť a sukňu si vyhrnúť o niečo vyššie.

šaty do lietadlaVeľké šaty sa veľmi hodia pri dlhých letoch. Ich neobmedzujúci tvar a jemná látka vám tak dovolia byť dokonalé zakrytá a vďaka nim sa budete cítiť „sviežo“ počas celého letu.

Ak by bola počas letu zima, môžete si na ne obliecť nejaké bez-rukávové tričko/blúzku alebo si jednoducho obliecť kabát (kabát by ste mali mať so sebou prakticky pri každom lete, nakoľko vám môže slúžiť aj ako taká prikrývka počas „krátkych“ zdriemnutí).

Obuv na let v lietadle

Topánky do lietadla je trochu ošemetná a relatívna záležitosť. Záleží od toho, či sa chcete v topánkach cítiť len pohodlne, alebo chcete, aby ste nejako v lietadle aj vyzerali.

Okrem toho si uvedomte, že aj tak ich nebudete mať obuté počas celého letu, eventuálne si ich budete chcieť vyzuť (resp. bolo by divné keby ste vydržali trpieť 20 hodín v lietadle v topánkach).

Niekedy je najlepšie, ako bolo už spomenuté vyššie, si obuť obyčajné plátené topánočky, inokedy sa zas hodí použiť tie najväčšie topánky aké máte (s prihliadnutím na to, ako rýchlo sa z nich dokáže pri kontrole vyzuť).

V každom prípade však nikdy nezabudnite na priliehavé ponožky, ktoré sa vám nezrolojú počas vyzúvania.

Pokrývka hlavy v lietadle

klobúk na cestovanie v lietadleŽeny by si vždy mali so sebou brať nejaký klobúk alebo čiapku.

Klobúk spĺňa tri účely: môžete ho nosiť vtedy, keď nemáte práve top účes (na to vám stačí fedora alebo šiltovka), čiapka by vás mala zahriať ak je v lietadle chladno, alebo keď cestujete na miesto, kde je chladno.

A po tretie čiapka dokáže zmeniť pomerne značne váš celkový výzor. Slamený klobúk sa skvelo hodí napríklad k bielemu tričku a džínsom.

Ak chcete vyzerať trošku športovejšie, vezmite si šiltovku alebo baseballovú čiapku.

Šál do lietadla

Pokiaľ si plánujete obliecť do lietadla šál, berte na vedomie, že môže rovnako ovplyvniť váš celkový vzhľad ako napr. slamený klobúk.

Tričko s džínsami by mali dobre spolupracovať´spolu so šálom. V prípade horúceho počasia použite bavlnenú alebo hodvábnu šatku.

Len sa uistite, že daný šál je relatívne dlhý a môže sa vrstviť a kombinovať spolu s ostatnými kusmi odevu.

Kompresné ponožky

Ponožky sú asi to posledné, na čo by ste mysleli pri balení. Ľudia zvyčajne používajú klasické dlhé ponožky, ktoré sa hodia k teniskám.

Avšak keď cestujete v lietadle, kompresné ponožky sú skrátka nevyhnutnosť. Je nutné totiž, aby sa pri dlhom lete vaše nohy nezapálili a aby v nich dobre cirkulovala krv. Kompresnými ponožkami tak vyriešite oba problémy naraz a vyhnete sa napríklad takej cievnej trombóze. Nikdy, nikdy, nikdy si nezabudnite obliecť do lietadla kompresné ponožky.

Zvyšné druhy odevov ktoré si môžete obliecť do lietadla

Obliekajte si viac ako jednu vrstvu oblečenia. Začnite nejakým tielkom alebo tričkom s krátkymi rukávmi a na neho si môžete obliecť tričko s dlhými rukávmi.

Keby bolo moc chladno, noste poruke sveter alebo mikinu. Takto budete pripravený na všetky druhy podmienok. Snažte sa nosiť oblečenie vyrobené z prirodzených vlákien ako je napríklad bavlna.  

šál do lietadlaNoste pár ponožiek, ktoré dýchajú. Najlepšie bude, keď ich skombinujete s obuvou, ktorú môžete aj v lietadle diskrétne zo seba vyzuť, resp. zošmyknúť (ako napríklad semišové topánky).

V prípade potreby si vezmite taktiež so sebou veľký, jemný šál, ktorý môžete mať poruke, ak by ste sa potrebovali zahriať v lietadle alebo v konečnej destinácii.

Okrem toho sa vám určite hodí saténová maska na oči pre lepší spánok, tú stačí mať v taške v lietadle spolu s veľkými slnečnými okuliarmi, čiže budete krytý do spoločnosti hneď ako vystúpite z lietadla.

Čo si určite neobliekať do lietadla?

Prešli sme si základné rady a tipy, ako by ste mali uvažovať na oblečením, ktoré si chcete dať na seba pred odletom. Teraz sa pozrieme na pár vecí, ktoré by ste určite nemali robiť, resp. si obliecť do lietadla.

Nenoste svetlé oblečenie

aké džínsy si obliecť do lietadlaNeobliekajte si oblečenie s výraznými vzormi alebo silnými farbami. Pamätajte na to, že tmavšie farby sa lepšie kombinujú s každým druhom oblečenia, či už by išlo o čierne, šedé alebo tmavo-modré odevy.

Nič nepokazíte s čiernym tričkom a vašimi obľúbenými legínami (alebo džínsami).

Okrem toho je nutné podotknúť, že s tmavšími farbami vyzerá človek o niečo usporiadanejšie a nenápadnejšie, čím ľahšie splyniete s davom a vyhnete sa tak nechcenej pozornosti (ako sú napríklad zlodeji).

Neberte si do lietadla viac ako jeden pár džínsov

Hoci sme už spomenuli, že džínsy nie sú tou najlepšou voľbou, majú svoju výhodu – môžete ich prakticky skombinovať s čímkoľvek a stále budete vyzerať dobre. Okrem toho sa hodia do akéhokoľvek typu počasia.

Zatiaľ čo zvyšok cestujúcich budú vyzerať ako turisti, vy budete vyzerať pomerne štýlovo (za predpokladu, že si vyberiete pohodlnejší typ džínsov, inak to môže byť pre vás nepohodlný let). Avšak nie je žiaden dôvod, prečo by ste so sebou mali brať viac ako jeden pár.

Zbytočne by ste si zaberali priestor v batožine. Keď už hovoríme o džínsoch, dostávame sa k ďalšiemu bodu, ktorý by ste určite robiť nemali…

Za žiadnych okolností by ste si nemali obliecť do lietdla skinny džínsy!

Už ste si to určite mohli uvedomiť ale aj tak je nutné to povedať ešte raz: nenoste úzke džínsy v lietadle. V opačnom prípade bude pre vás celý let jedna veľká agónia a budete sa modliť, aby vaše lietadlo buď núdzovo pristálo, alebo vám tam nabehli blázni so samopalmi či skrátka aby ste nabúrali do najbližšieho mrakodrapu. Stačí len pár hodín v lietadle a hneď sa v nich budete cítiť nepohodlne.

Okrem toho je nutné podotknúť to, že pri úzkych džínsoch riskujete trombózu alebo krvnú zrazeninu. Vždy si vyberajte pohodlnejšie, voľnejšie a širšie džínsy do lietadla.

Nenoste so sebou do lietadla obyčajné tašky

otvorená taška v lietadleMnoho žien, ktoré cestujú lietadlom, si často so sebou berú aj malé tašky do ruky/cez plece, ktoré nemajú zips ani žiadne uzavieranie, resp. sú skrátka stále otvorene.

Určite majú svoje výhody (ako napr. že nemusíte nič otvárať a máte povedzme okuliare alebo mobil stále poruke), avšak štatistiky hovoria, že takéto obyčajné tašky sú v podstate pozvánkou pre vreckových zlodejov.

Na drobnosti si radšej noste so sebou malú kabelku, ktorá má zips alebo gombíky. Pamätajte si, že zapnutá taška je náročnejšia pre zlodeja ako tá otvorená.

Nenoste si so sebou do lietadla hrubé bundy s kapucňou

Nikdy by ste nemali cestovať v lietadle v priveľkej zimnej bunde/kabáte. Hovoríme o hrubých bundách s falošnou kožušinou na kapucňu a o nafúknutých bundách a kabátoch.

Ak si takéto odevy obhajujete tým, že ich potrebujete, lebo idete na chladnejšie miesto, tak sa pozrite do zrkadla, či nevyzeráte, ako keby ste šli do Antarktíty. Ak tak vyzeráte TAK MÁTE NA SEBE NESPRÁVNU BUDU LEBO DO ANTARKTÍDY PRAVDEPODOBNE NECESTUJETE!

Okrem toho, bude pre vás celkom komplikované sa v takej bunde pohodlne usadiť na sedačku, nehovoriac o tom, ako si ju v nej vyzlečiete.

Najlepšou voľbou pre vás bude si obliecť bundu na každé počasie, ktorá sa hodí ako na zimu, tak aj na menej chladné počasia.

Naozaj si so sebou neberte drahé šperky

neobliekať si šperky do lietadlaNikdy, naozaj nikdy by ste so sebou nemali počas cestovania brať aj šperky.

Ak ich beriete a máte ich na sebe, tak sa môžte stať obeťou krádeže (nedajbože prepadnutia). Avšak krádež nie je jediným problémom.

Cestujúcim sa často stáva to, že im kúsok šperku počas cestovania vypadne/odpadne, popr. ak máte šperky zbalené v cestovnej taške, môžu sa vám v nej zamotať.

Za žiadnych okolností nepoužívajte silné parfémy

Samozrejme, veľa žien používa parfémy a voňavky (resp. takmer všetky). Avšak počas cestovania v lietadle, kde všetci budete zdieľať rovnaký priestor – a teda aj vzduch – by ste sa mali snažiť obmedziť váš parfém na minimum.

V najlepšom prípade (hlavne ak používate ostré parfémy) by ste ho nemali použiť vôbec. To platí aj o voňavkách počas letu, jednoducho ich radšej nepoužívajte.

Snažte sa rešpektovať cestujúcich okolo vás. Ľudia s alergiami, alebo astmou, popr. ktokoľvek s bolesťou hlavy, by mohol kvôli vám mať veľmi nepohodlný let, nehovoriac o možných zdravotných problémoch.

Neobliekajte si do lietadla šortky či krátke nohavice

Nikdy by ste si nemali obliecť do lietadla šortky, aj keby ste cestovali niekde do teplých krajín. Ženy môžu nosiť ľahké plážové odevy, aby im nebolo horúco a ktoré sa ľahko zbalia a obliekajú.

Okrem toho, v niektorých krajinách môžu byť kraťasy znakom neúcty nakoľko odhaľujú až príliš z tela.

Napríklad v Indonézií či vo Vietname sa bez ohľadu na teploty nikdy nenosia žiadne kraťasy, šortky a pod. Radšej si jednoducho oblečte nejaké ľahké nohavice alebo džínsy.

Nenoste na sebe pyžamo počas letu

Ak často cestujete, možno ste si už všimli, že veľa ľudí na letisku alebo už počas letu sú oblečení tak trochu nevhodne.

Pyžamo môže byť jeden z odevov, ktoré sa do lietadla veľmi nehodia (aj keď môže byť celkom pohodlné, to je pravda). Pyžamo by malo patriť do vašej postele a nie na cestovanie v lietadle.

Tento bod je tak trochu na vás, ku ktorej skupine ľudí sa radíte (pyžamo vs. ne-pyžamo), avšak treba poukázať na to, že obsluha v lietadle sa pozerá na ľudí inak, ak majú na sebe vhodné oblečenie oproti ľuďom, ktorí vyzerajú ako hulváti a myslia si, že lietadlo je ich domovom.

Pár tipov čo si obliecť do lietadla

Vždy premýšľajte nad tým, do akej krajiny to vlastne cestujete. Okrem toho, že by ste sa mali cítiť v lietadle pohodlne, mali by ste si taktiež obliecť do neho také kusy odevu, ktoré budú potom po pristátí korešpondovať podmienkam v danej krajine. To znamená, že ak cestujete z chladnejšej krajiny na miesto, kde je extrémne horúco, určite si neoblečiete do lietadla zimný kabát a hrubé ponožky.

Samozrejme ak máte možnosť sa prezliecť v samotnom lietadle alebo pred odletom, tak je to niečo iné, avšak nie vždy sa vám takáto možnosť naskytne. Preto premýšľajte dopredu, aký účel bude vaše oblečenie spĺňať po pristátí.

Pri obliekaní sa do lietadla záleží aj na destinácií kde letíte

Okrem samotného praktického účelu oblečenia by ste mali uvažovať aj nad sociálnym a kultúrnym prostredím, v ktorom sa po pristátí budete nachádzať (resp. v akom lietadle poletíte).

Ak cestujete do veľkomesta, mal by váš štýl korešpondovať s prostredím mesta, ak plánujete navštíviť inú kultúru s iným náboženstvom, mali by ste sa vyhnúť provokatívnym štýlom a snažiť sa zapadnúť.

To zahŕňa aj farbu oblečenia (vždy radšej použite tmavé odtiene ako svetlé, dôvody sme vám vymenovali už vyššie).

oblečenie a cestovanie v lietadle

Snažte sa obliecť do lietadla s odevom, ktorý sa dá vrstviť na seba. Hovoríme o kombinácií odevov, ktoré sa dajú jednoducho vyzliecť alebo obliecť v závislosti od podmienok v lietadle.

Môže ísť o tričká, svetre, legíny, vode-odolne bundy a pod. skrátka čokoľvek, čo si môžete v prípade potreby jednoducho a pohodlne vyzliecť, ak by vám bolo teplo, alebo rýchlo obliecť, ak by vám zrazu bola zima.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button