Ako sa obliecť

Ako sa obliecť na pohreb?

Viete, ako sa obliecť na pohreb tak, aby ste vyjadrili úctu k zosnulému a rešpektovali tradície?

Ako sa obliecť na pohrebPohrebné udalosti nepatria medzi často rozoberané témy. Nie je na tom dohromady nič pozitívne, odišiel človek, ktorého ste možno poznali a teraz sa s ním musíte rozlúčiť. Problém však môže nastať vtedy, keď si budete vyberať oblečenie, ktoré si vezmete na pohreb. Často krát sa stáva to, že ľudia nemajú predstavu o tom, čo si majú obliecť na pohreb. Niekedy môže dôjsť naozaj k trapasu alebo nedajbože urážke rodiny, ktorá musí byť svedkom neúcty zo strany nejakého človeka, ktorý sa dostavil na pohreb naozaj nevhodne oblečený. Nasledujúce riadky budú teda venované tomu, čo by ste si mali a nemali obliecť na pohreb tak, aby nenastali žiadne problémy.

Čo si obliecť a ako na pohreb

Prvou podmienkou každého pohrebu je jednoducho čierna farba. Čiernu farbu by ste mali zvoliť za každých okolností, nakoľko sa to nielen vyžaduje od rodiny zosnulého, ale zároveň to vyjadruje smútok nad stratou človeka.

Tradične sa od vás očakáva, že sa dostavíte na pohreb v konzervatívnom štýle, bez nejakých moderných alebo netradičných outfitov. Myšlienkou pohrebu je sa rozlúčiť s človekom, ktorého ste poznali, nie aby ste zažiarili medzi ľuďmi či vzbudzovali nežiaducu pozornosť.

oblečenie na pohrebTradičné oblečenie na pohreb, t. j. sako, šaty, sukne v čiernych farbách sú myšlienkou západnej kultúry. To však nemusí platiť všade a pri všetkých náboženstvách.

V tomto článku sa budeme orientovať na klasické pohreby na západe, avšak ak by ste mali ísť na pohrebnú udalosť východnej kultúry či náboženstva, určite sa v prvom rade poraďte s niekým kompetentným o tom, čo by ste si mali na pohreb obliecť, ako bude pohreb prebiehať a čo sa od vás vyžaduje, nakoľko môže ísť o úplne odlišné typy pohrebov.

Keď sa rozhodnete ísť na pohreb človeka, ktorý sa bude niesť v tradičnom kresťanskom duchu západnej kultúry, mali by ste si uvedomiť pár vecí pred tým ako tam pôjdete:

  • V prvom rade tam idete kvôli tomu aby ste sa rozlúčili so zosnulým človekom (či už ste ho poznali dobre alebo nie).
  • Na pohrebe chcete vyjadriť rešpekt a úctu voči zosnulému a smútiacej rodine.
  • Určite by ste tam nemali ísť s myšlienkou, že vaším hlavným cieľom je sa dobre zabaviť, ukázať či zoznámiť sa s ľuďmi.
  • Dôstojnosť je pri pohrebe veľmi dôležitá, snažte sa ju teda neskaziť tým, že sa oblečiete nekorektne k udalosti.

Čo by si mali obliecť na pohreb ženy?

pohrebné oblečenie ženaŽenský outfit by sa mal niesť skôr v konzervatívnejšom a nenápadnom štýle. Najtypickejším oblečením, ktoré by ste si mohli vziať na pohreb a nič ním nepokaziť sú čierne šaty, s jednoduchými topánkami. Taktiež si môžete vyskúšať obliecť sukňu spolu so šatami, ktorá však nesmú byť nad kolená.

Okrem toho je dovolené si obliecť sukňu spolu s blúzkou alebo svetrom, či čierne nohavice s košieľkou s dlhými rukávmi.

Hlavnou myšlienkou ženského outfitu na pohreb by mala byť skromnosť a nevýraznosť. Rozhodne vaše oblečenie nesmie odhaľovať z vášho tela viac ako to slušnosť a etiketa dovoľuje! Účelom oblečenia nie je sa príliš zvýrazniť ako skôr vyjadriť smútok, rešpekt voči zosnulému.

Na väčšine pohrebov sa nesie štýl oblečenia zvyčajne v tradičnom konzervatívnom duchu, avšak s napredujúcou dobou sa pomaly prijímajú aj modernejšie štýly obliekania sa, s o niečo svetlejšími farbami.

Pokiaľ si nie ste istá, o aký druh pohrebu pôjde, popr. nepoznáte tak dobre rodinu zosnulého, radšej stavte na tradičnejší, konzervatívnejší štýl obliekania sa, nič s ním nemôžete pokaziť. 

Čo by si mali obliecť na pohreb muži?

oblečenie na pohrebnú udalosťTradične sa od mužov vyžaduje určitý štandard v obliekaní sa na pohreb. Zvyčajne sa odporúča si jednoducho obliecť na pohreb kompletne čierny oblek s gombíkovou košeľou, ktorá by mala byť zakasaná za opasok.

Džínsy sú absolútne neakceptovateľné na pohrebe (hoci pri čiernych rifliach sa môže spraviť výnimka, ak nie je pohreb veľmi, veľmi striktný, popr. ak si rodina zosnulého nezakladá výrazne na tradíciách).

Rozhodne sa vyhnite teniskám, sandálom a podobnej nezmyselnej obuvi, ktorá skrátka nemá čo hľadať na pohrebe. Obujte si klasické čierne, alebo tmavo hnedé kožené topánky. V prípade pokrývky na hlavu sa vyhnite šiltovým čiapkam alebo športovým čapiciam.

Výzor by mal v podstate korešpondovať s biznisovým outfitom modernej doby. Pokiaľ by ste si chceli obliecť niečo iné ako len čierne oblečenie, môžete skúsiť tmavo šedé sako, popr. niečo v tmavších odtieňoch, ale zbytočne to nepreháňajte.

Čo si neobliecť na pohreb?

Nakoľko je čierna štandardom pohrebov, logicky by ste sa mali vyhnúť akýmkoľvek svetlým a veselým farbám. Hoci sa akceptujú aj iné farby, ako len čierna, nesmú byť príliš výrazné ani priveľmi svetlé.

Pri oboch pohlaviach by sa nemalo odhaľovať priveľa z tela, t.j. žiadne hlboké výstrihy (najlepšie žiadne), žiadne šortky, krátke rukávy (pokiaľ to počasie neprikazuje), ani sandále, tenisky, botasky a pod.

Taktiež sa vyhnite oblečeniu s potlačou a logami. Pointou oblečenia je vyjadriť ľútosť nad stratou človeka, nie to, aby ste všetkým bili so svojím oblečením do očí.

Premýšľajte nad oblečením ako keby ste mali ísť na omšu do kostola alebo na pohovor do potenciálnej práce.

Čo si obliecť na pohreb v zime?

Zimné pohreby môžu byť o niečo náročnejšie, aj keď platia štandardné zásady obliekania sa na pohreb. Okrem už vyššie spomínaných outfitov by ste určite nemali kvôli svojmu zdraviu zabudnúť na tmavší šál, rukavice alebo aj klobúk. Taktiež si v prípade zlých podmienok vonku vezmite čierny (a iba čierny) dáždnik.

zimné oblečenie na pohrebŽenský zimný outfit na pohreb by mal určite zahŕňať klasický čierny zimný kabát, ktorý vás udrží v teple ako počas obradov kostole tak aj vonku počas pochovávania zosnulého.

Samozrejmosťou by taktiež mali byť rukavice, šál a klobúk tmavých farieb. V prípade topánok môžete použiť odolné vysoké topánky do dažďa.

Pri mužoch platí etiketa obliekania sa na pohreb približne rovnako. Určite by ste si mali so sebou vziať kvalitný čierny zimný kabát, tmavý šál a tmavé kožené rukavice.

Nezabudnite tiež na hrubé, čierne, bavlnené ponožky. Pri daždivom počasí si radšej zvoľte odolnejšie topánky, ktoré môžete počas karu vymeniť za štýlovejšiu obuv.

Deti by mali nasledovať vzor svojich rodičov. Oblečte im preto tmavšiu bundu spolu s odolnými topánkami do dažďa a čiernymi nohavicami. Snažte sa vyhnúť svetlým farbám, nakoľko to aj pri deťoch nemusí vytvárať dobrý dojem počas pohrebu.

Čo si obliecť na pohreb v lete?

Pokiaľ sa musíte obliecť na pohreb, ktorý sa odohráva počas leta, je dovolené si obliecť o niečo tenšie oblečenie. Snažte sa vyberať kusy oblečenia, ktoré nie sú vyrobené z umelých látok a dokážu dýchať, resp. nebudete sa v nich tak potiť. Taktiež si so sebou môžete zobrať čierne slnečné okuliare.

obliekanie sa na pohrebPri ženskom outfite počas leta si môžete vyskúšať čiernu sukňu po kolená s ľahkou blúzkou (ktorá však nesmie byť za žiadnych okolností priehľadná).

Môžete samozrejme použiť aj iné vrchy oblečenia, avšak nesmú odhaľovať z vás priveľa (resp. plecia a hruď).

Rozhodne si v lete neobliekajte na pohreb minisukne, legíny ani nič priliehavé. Môžete si obliecť čierne, šedé alebo tmavo modré oblečenie.

Muži si nesmú za žiadnych okolností obliecť krátke nohavice či šortky, ani nič, čo by odhaľovalo niečo z ich nôh. Mali by si obliecť dlhé čierne nohavice spolu s topánkami, košeľou (ktorá však môže mať krátke rukávy). Taktiež by ste nemali zabudnúť na čierne ponožky.

Pri deťoch sa môžu spraviť určité výnimky, avšak mali by nasledovať vzor oblečenia svojich rodičov. Ak by bolo príliš horúco, môžu si obliecť krátke nohavice a tmavé tričko/košeľu s krátkymi rukávmi, avšak určite im nedávajte sandále ako obuv. Radšej ich obujte do pekných topánok.

Pár tipov na záver ako sa obliecť vhodne na pohreb

Hoci sa môže zdať trochu zložité to, ako by ste sa mali obliecť na pohreb, nie je to tak ťažké. Jednoducho premýšľajte nad takouto udalosťou s konzervatívnym a tradičným prístupom a položte si pri outfite otázku:

Nepohorším svojím oblečením smútiacu rodinu či ľudí na pohrebe?

Vyjadrujem svojím odevom rešpekt a úctu zosnulému a rodine?

Nepôsobím provokatívne v očiach ľudí na pohrebe?

Ak ste si na takéto otázky odpovedali správne, nemusíte sa ničoho obávať. Dúfame, že vám tento článok pomohol sa lepšie zorientovať v problematike obliekania sa na pohreb.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button