Ako sa obliecť

Ako sa obliecť do Izraela?

Nepríjemné prekvapenia s oblečením na dovolenke v Izraeli? Tieto rady vám pomôžu vyhnúť sa chybám a nepríjemnostiam!

Rozhodli ste sa pre dovolenku v Izraeli ale nemáte potuchy čo si obliecť? Izrael je úžasná krajina, ktorá vám dokáže ponúknuť neskutočný kultúrny, náboženský a spoločenský zážitok. Avšak na to, aby ste si mohli do Izraela vyraziť si potrebujete uvedomiť niekoľko faktorov, na ktorých naozaj záleží, keď chcete ísť do Izraela ako turista. Medzi nimi patria zvyky v Izraeli, etiketa, kultúra, tradície a v neposlednom rade aj oblečenie. V tomto článku sme si preto pre vás pripravili pár tipov a orientačných rád, ako by ste sa vhodne mali obliecť do Izraela ako z pohľadu kultúrno-náboženských noriem, tak aj z praktickejšieho pohľadu vzhľadom na obdobie a počasie v Izraeli.

Ako sa obliecť do Izraela

Čo si obliecť do Izraela?

Pri dovolenke v Izraeli si musíte uvedomiť, že sa nachádzate v krajine, ktorá je rozdelená na niekoľko spoločenských skupín, ktoré si potrpia na odlišné spôsoby obliekania, resp. toho, čo je vhodné a čo je veľmi nevhodné si obliecť.

Okrem toho treba brať do úvahy neskutočné teploty, ktoré sa navyše líšia v Izraeli v závislosti od oblasti, kde sa nachádzate. Všeobecne vám pre orientáciu pomôžu tieto tipy:

Obliekajte sa neformálne

Všeobecne povedané, dress code v Izraeli sa považuje za extrémne pohodlný a obyčajný. To však neznamená, že sa môžete obliecť ako špinavý tulák. Pointou je to, že by ste sa mali snažiť zapadnúť do spoločnosti.

neformálne sa obliecť do izraela

Pokiaľ nie ste práve právnik alebo sudca (čo zrejme ako turista v Izraeli určite nie ste), pokojne môžete sako a kravatu nechať doma.

V Izraeli môžete bežne vidieť ľudí v džínsoch a tričku, popr. v košeli na gombíky.

Ženy by si mali obliecť do Izraela taktiež niečo neformálne, pokojne to môžu byť aj pekné šaty či blúzka (avšak určite si môžete obliecť aj rifle s tričkom).

Pripravte sa na horúce leto

Pokiaľ sa plánujete vydať do Izraela niekedy medzi aprílom a októbrom, určite sa pripravte na vysoké teploty, to znamená, že by ste si mali obliecť niečo ľahké, jemné, krátke a pohodlné.

Ako sa obliecť do izraelaMožno si pre istotu zoberte so sebou tenkú bundu alebo tričko s dlhými rukávmi. Ak by ste sa vybrali niekde do púšte, do Jeruzalema či na turistiku, možno ju budete potrebovať.

Okrem toho je veľa miest, resp. budov v Izraeli vybavená klimatizáciou, pri ktorej môže byť mnohým ľuďom celkom zima.

Dáždnik si so sebou brať určite nemusíte nakoľko dážď v Izraeli je počas mesiacov od mája do septembra extrémne zriedkavý.

Na túru sa vhodne oblečte

Turistiku, resp. hiking v Izraeli sa odporúča absolvovať skôr počas chladnejších mesiacov, avšak ak tam plánujete ísť počas leta, zoberte si so sebou oblečenie s dlhými rukávmi, aby ste mali zakrytú čo najväčšiu časť tela a nezabudnite ani na šortky, klobúk a slnečné okuliare.

Snažte sa vyrážať buď skoro ráno alebo neskoro poobede inak sa môžete celkom silno spáliť (nezabudnite na opaľovací krém). Väčšina miestnych ľudí rado chodí na hiking v sandáloch či teniskách.

Počas zimy v Izraeli sa pripravte na všetky možné druhy počasia

Čo si obliecť do Izraela počas zimy je skutočná dilema nie len pre turistov ale taktiež aj pre miestnych obyvateľov. Niekedy môže byť celkom príjemne, kedy vám stačí aj tričko s krátkym rukávom, inokedy pri príchode studeného frontu budete skutočne potrebovať nepremokavú bundu a teplejšie oblečenie.

Taktiež by ste mali zobrať do úvahy fakt, že ak sa plánujete vybrať na miesta ako sú napr. Jeruzalem, Golanské Výšiny či oblasť hornej Galilee, budete potrebovať teplejšie oblečenie.

Okrem toho, možno si predstavujete Izrael ako horúce a suché miesto ale na púšti je skutočne možné vidieť sneženie!

Nenechajte sa oklamať slnkom na púšti v Izraeli počas dňa, noci vedia byť naozaj chladné. Kľúčom k úspechu ako na oblečenie do Izraela počas zimy je, aby ste premýšľali nad ním ako všade inde vo svete – vo vrstvách.

Nezabudnite na plavky

V Izraeli budete mať neskutočne veľa príležitostí si zaplávať, čiže plavky si proste zobrať musíte. Stredozemné more sa oplatí vyskúšať od júna až do neskorého októbra.

plavky do izraela

Okrem toho sa môžete vyskúšať okúpať v Tiberiadskom jazere alebo do rieky Jordán.

Samozrejme nesmieme zabúdať na Mŕtve more, ktoré by malo byť položkou, ktorú musíte navštíviť za každú cenu. Čiže plavky ako oblečenie si rozhodne so sebou zoberte.

Zakryte sa pri návšteve náboženských miest

Pokiaľ si chcete pozrieť mešity, synagógy, kostoly alebo dokonca Múr nárekov, budete sa musieť obliecť od hlavy po päty.

Na niektorých miestach je dovolené mať kratšie oblečenie, avšak zvyčajne je pravidlom slušnosti sa obliecť na takéto miesta v dlhom oblečení, čiže nohavice, tričko s dlhými rukávmi a pod.

To platí pre mužov aj ženy. V niektorých prípadoch ako sú napríklad ceremónie, môžete byť vyzvaný, aby ste si zobrali so sebou aj čiapku, klobúk, poprípade si celkovo zakryli celú hlavu.

Vhodne sa oblečte pri návšteve ortodoxných židov

Pri návštevách miest ako sú napríklad Me’ah She’arim v Jeruzaleme alebo Bnei Brak je veľmi dôležité, aby ste sa obliekli slušne a nie vyzývavo. Uistite sa, že máte so sebou oblečenie s dlhými rukávmi, nohavice alebo dlhú sukňu.

Neobliekajte si arafatku v židovských štvrtiach

Nikdy za žiadnych okolností si neobliekajte v Izraeli arafatku na miestach, kde sa nachádzajú židovskí obyvatelia, nakoľko by ste v ich očiach mohli znamenať hrozbu (politická a kultúrna história).

Okrem toho by ste si mohli spôsobiť problémy, nakoľko by na vás mohli zavolať izraelskú políciu aby vás preverila. Je to niečo podobné, ako keby ste si pri návšteve arabských osád zobrali na hlavu jarmulku – skrátka takú hlúposť nikdy neurobte.

Nemali by ste si obliecť od Izraela provokatívne oblečenie

Hoci je Izrael veľmi bezpečným miestom na cestovanie, je vždy lepšie sa vyvarovať provokatívnymi sloganom, obrázkom a pod. Ide jednak o slušnosť a jednak o nekonfliktnosť.

Tak ako vyššie spomínaná jarmulka a arafatka, určite sa vyhnite taktiež tričkám s textami, obrázkami a symbolmi, či už v hebrejčine, arabskom jazyku alebo v obyčajnej angličtine.

Miestny obyvatelia by si to možno nemohli prečítať, avšak mohli by ste pôsobiť ako provokatér. Skrátka nepropagujte so svojím oblečením v Izraeli radšej nič.

Ako by sa mali obliecť do Izraela ženy

 • oblečenie v izraeli - ženyObliekajte sa rozhodne konzervatívne na miestach ako sú napr. Jeruzalem alebo Mŕtve more, avšak vo väčších mestách ako je Tel Aviv a Haifa sa to až tak nevyžaduje a môžete si pokojne obliecť aj niečo voľnejšie.
 • Hoci bývajú letá v Izraeli nesmierne horúce, len veľmi málo Izraelských žien si oblieka šortky
 • Sukne alebo voľnejšie nohavice sa skvelo hodia do horúceho počasia a navyše vás ochránia pred slnkom
 • Pri návšteve náboženských miest sa obliekajte veľmi, veľmi slušne: musíte si zakryť plecia a chodiť občas aj bosá. Čiže vyhnite sa krátkym sukniam, šortkám a noste so sebou pašminu alebo sarong.
 • Slušné a konzervatívne oblečenie sa taktiež od žien očakáva v židovských miestach, kde by ženy mali mať oblečené dlhé oblečenie a sukne až pod kolená.
 • Pašmina je veľmi univerzálny kus odevu, ktorý vás slušne zakryje a ochráni vás pred slnkom
 • Voľné bavlnené tričko sa vám veľmi hodí si obliecť do Izraela nakoľko je pohodlné, ľahké, jemné a hodí sa k džínsom.

Ako sa obliecť do Izraela počas celého roka

Január – február

Teploty v Jeruzaleme a Galilee sú naozaj nízke, takže určite si oblečte teplú bundu alebo kabát, popr. budete možno potrebovať aj šál, hlavne počas noci a veterných dní.

V niektorých dňoch možno zažijete aj sneženie. V oblasti Tel Aviv sa tak teplo obliekať nemusíte, stačí vám aj ľahšie oblečenie, čiže kraťase, sandále a pod.

Počas tohto obdobia zvykne v Izraeli niekedy pršať čiže možno by ste si mali so sebou zobrať aj dáždnik.

Marec

Teploty v Jeruzaleme a Galilee budú asi stále nízke, avšak väčšinu dní si môžete obliecť aj kratšie tričko pod bundu. Pár minút chôdze po vonku a rozohrejete sa.

Apríl

V tomto mesiaci prichádza do Izraela jar a s ňou aj vyššie teploty. Tým pádom môžete v Jeruzaleme zažiť príjemnejšie dni a v pobrežných oblastiach bude pravdepodobne o pár stupňov teplejšie.

Zoberte si so sebou preto ľahké oblečenie.

Máj – jún

Počas týchto mesiacov je v Izraeli prakticky už leto a teploty sú naozaj vysoké, čiže určite si oblečte do Izraela letné oblečenie. Avšak rána a večere bývajú stále celkom chladné, takže nezabudnite na nejakú ľahkú letnú bundu, aby vás večerné teploty nezaskočili.

Júl – august – september

Leto. Definitívne horúce leto. Počas týchto mesiacov očakávajte  v Izraeli prívaly horúčav počas celého dňa, poprípade aj vysokej vlhkosti ak sa nachádzate niekde pri pobreží. V takom prípade sa oblečte veľmi letne a ľahko, kraťase, šortky, sandále, krátke tričká, či už cez deň alebo cez noc.

Taktiež si nezabudnite zobrať nejaké slušné, ľahké a letné oblečenie ak by ste sa rozhodli vyraziť do konzervatívnejších oblastí Izraela ako je Jeruzalem alebo Arabské mestečká a osady.

Možno by bolo dobré, ak by ste si pre istotu zobrali so sebou veľmi ľahkú letnú bundu pre prípadné „ochladenie“ v noci.

Október

V tomto sa mesiaci sa teplota postupne ochladzuje avšak nie dosť rýchlo. Október je skvelým obdobím na kúpanie v Stredozemnom mori, takže určite si nezabudnite plavky.

Možno bude občas pršať, avšak nebude to nič viac ako len obyčajná spŕška.

Čo si však určite so sebou vezmite je oblečenie na večer kedy je už teplota citlivo nízka.

November

V novembri celkom záleží na tom, kde presne chcete stráviť dovolenku v Izraeli. V Tel Aviv sú teploty stále veľmi vysoké, čiže budete potrebovať ľahké oblečenie a zároveň aj niečo do dažďa nakoľko sa v tejto oblasti vyskytujú zrážky o niečo častejšie.

V oblasti Jeruzalema a Galilee budete potrebovať teplejšie oblečenie, teploty na tých miestach sú podstatne nižšie. Celková teplota je však stále celkom vysoká.

oblečenie-na-zimu-v-izraeli

December

V tomto období začína oficiálne zimné obdobie v Izraeli, avšak v praxi to vyzerá tak (ak nie ste veľmi senzitívny na teploty), že sa môžete po Izraeli stále promenádovať v krátkom oblečení.

Treba si však uvedomiť, že sa môžu v decembri začať vyskytovať búrky, čiže určite budete potrebovať oblečenie do dažďa.

Počas decembra je dobré stále sledovať ako sa vyvíja počasie, nakoľko môžu byť niektoré dni celkom teplé a stačí sa obliekať iba o niečo teplejšie a inokedy budete potrebovať hrubšie oblečenie kvôli silným vetrom, nízkej teplote a dažďom.

Ako sa obliecť do Izraela podľa lokality

oblečenie do jeruzalemaTel Aviv

Hoci je Tel Aviv len hodinu jazdy od Jeruzalema, je tam o pár stupňov teplejšie. V marci tam dosahujú teploty vysoké čísla. V takom prípade vám úplne postačí, keď si oblečiete tričko s krátkymi rukávmi a nejakú mikinu.

Nezabudnite taktiež na sandále alebo botasky, pre pohodlnú chôdzu. Na piesok si pribaľte so sebou šľapky, nakoľko strávite určite veľa času na pláži alebo v bazéne pri hoteli.

Pokiaľ si plánujete užiť v Tel Aviv aj nočný život na párty, nezabudnite na pár topánok na tancovanie a pekné čierne šaty.

Jeruzalem

Pri návšteve Jeruzalema počas marca si zoberte so sebou niekoľko vrstiev oblečenia, nakoľko sa v tejto oblasti zvyčajne vyskytujú chladné dažde, ktoré sa naopak striedajú so slnečnými dňami.

Čiže budete potrebovať oblečenie do Izraela ako sú napr.: sandále, rifle, dlhé tričko, nepremokavá bunda, tenisky, pohodlné topánky, sveter/mikinu.

Taktiež nezabudnite si do Jeruzalema (ak ste žena) si obliecť dlhú sukňu, šál alebo šatku na zakrytie vašich pliec a hlavy.

Topánky sú nutnosťou na prechádzanie cez Jeruzalem, v Starom Meste a do múzea.

Pár tipov na cestu do Izraela

 • Uistite sa, že máte so sebou dostatočne veľa krému proti slnku, nakoľko v Izraeli nie je tak úplne jednoduché si jeden zakúpiť.
 • Nezabudnite na repelent proti hmyzu a moskytom – v Izraeli sa nachádza cez 30 rôznych druhov moskytov.
 • Voda z vodovodu v Izraeli by mala byť v poriadku na pitie, avšak ak si plánujete vodu kupovať, mali by ste si so sebou pribrať aj prenosnú fľašku na vodu, do ktorej si vždy doplníte vodu a tak nebudete neustále vyhadzovať plastové fľaše.
 • Počas dňa na výlete v Izraeli sa vám určite hodí buď ruksak alebo taška cez plece, kde si môžete na dosah ruky uschovať všetky doklady a potrebné veci.
 • Majte mobil zavesený na pracke/zámku aby ste si ho uchránili pred krádežou.
 • Na používanie elektrických zariadení, ktoré si so sebou zoberiete budete potrebovať adaptér do zástrčky.
 • Vyhnite sa poplatkom za priveľa batožiny alebo za privysokú hmotnosť, radšej si zoberte so sebou len to najpotrebnejšie oblečenie nakoľko budete potrebovať miesto aj na suveníry z Izraela.

Za každú cenu majte u seba vždy všetky doklady, pas, ID, nakoľko si to vyžaduje zákon v Izraeli. Musíte sa vždy vedieť preukázať kto ste.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button