Ako sa obliecť

Ako sa obliecť na stužkovú?

Prečítajte si, ako sa obliecť na stužkovú tak, aby ste vyzerali a cítili sa skvele

Ako sa obliecť na stužkovúStužková, resp. maturitný večierok dá zabrať všetkým účastníkom tejto významnej udalosti. Ženy – maturantky sú už dospelé ženy a majú pred sebou celý život, muži – maturanti by zas mali preukázať určité známky dospelosti a samozrejme rodičia maturantov sa chcú prísť pozrieť na svoje deti a spolu s nimi vyzerať dôstojne a hrdo. Problém však pre všetky tieto skupiny nastáva pri výbere toho správneho oblečenia. Čo by ste si teda mali obliecť na stužkovú? V tomto článku sme si pre vás pripravili pár zaujímavých rád a tipov, ktoré vám pomôžu sa s týmto problémom efektívne vysporiadať.

Čo si obliecť na stužkovú

Stužková vie byť celkom náročná udalosť či už pre maturantov (mužov aj ženy) ale prekvapivo aj pre rodičov žiakov, nakoľko v každej kategórií platia určité pravidla, ktoré by ste sa mali snažiť dodržovať.

Či už ste matka alebo otec maturanta a chystáte sa na stužkovú, alebo ste maturant/maturantka a nemáte potuchy čo si máte na túto udalosť zobrať, nasledujúce riadky by vám mali dopomôcť sa lepšie zorientovať v tom, čo si obliecť na stužkovú (resp. čo by ste si obliecť určite nemali).

Oblečenie na stužkovú pre maturantky

Pre mladé maturantky môže byť stužková tak trochu stresujúca udalosť: vyberať správne topánky, líčenie, kabelku a hlavne šaty, to všetko si vyžaduje určitú pozornosť a premýšľanie.

V prvom rade si však uvedomte, že je to váš večer, je o vás a mali by ste si ho hlavne užiť. Poďme sa však pozrieť na to, aké sú vaše možnosti pri výbere outfitu na stužkovú.

Šaty sú základ

maturantky na stužkovejŠaty na maturantkách sú v podstate zlatý klinec programu a jedna z najzložitejších položiek pre ženy – maturantky.

Aké šaty si obliecť na maturitný ples? Akú by mali mať dĺžku takéto šaty? Aké farby si vybrať?

Výber šiat je pre väčšinu maturantiek nesmierne komplikovaný ale v zásade sa môžu držať niekoľkých zásad:

V prvom rade je nutné si dobre premyslieť, v akej téme si prajete, aby sa vaše šaty niesli Podľa toho si môžete začať skladať dokopy farby jednotlivých kusov odevu.

Ak ste si doteraz ešte vôbec nepremysleli, aké šaty by ste si na maturitný ples zobrali, tak je najvhodnejšia chvíľa si začať prezerať fotky šiat na instagrame, stránkach s módou a pod.

Okrem toho si musíte uvedomiť fakt, že to, čo vidíte na obrázku sa nemusí úplne zhodovať s vašimi predstavami, resp. šaty, ktoré by ste si čisto na základe fotiek vybrali by vám nemuseli padnúť, nemusel by padnúť strih, popr. by sa vaša postava nezhodovala s dizajnom, v akom boli šaty navrhnuté.

Preto je nesmierne dôležité, aby ste si vyskúšali hneď niekoľko variantov, ktoré by ste si chceli obliecť na stužkovú.

Topánky na stužkovú

Azda jedinou rovnako dôležitou položkou ako sú šaty na stužkovú sú vaše topánky, ktoré si k šatám oblečiete.

Pri výbere topánok si treba uvedomiť pár vecí ako sú napríklad: či sa vám topánky hodia k šatám, či budú ladiť farby, aké sú vyzdobené a pod. Najlepšiu kombináciu dosiahnete vtedy, keď budete mať šaty, pri ktorých bude vidno aké topánočky ste si k nim vybrali.

Ďalšou vecou, s ktorou treba rátať je, aby ste si zbytočne neobúvali topánky s príliš vysokými podpätkami, nakoľko v nich budete pravdepodobne chodiť a tancovať celú noc.

Na niektorých stužkových sa už bežne nosia malé baleríny či dokonca tenisky.

Ozdoby, šperky a doplnky na stužkovú

maturanti a stužkové oblečenieHoci sa to môže zdať ako nepravdepodobná vec, šperky by mali byť to posledné, na čom by vám malo záležať. Samozrejme určite sa hodia nejaké pekné náušnice s doplnkovým náhrdelníkom, avšak nikdy to netreba zbytočne preháňať.

Je lepšie keď si vyberiete pár špecifických šperkov, ktoré budú dopĺňať váš celkový výzor ako naopak, by ste sa mala celá povešať samými šperkmi

V prípade kabelky ide o ešte nepodstatnejšiu vec ako pri otázke šperkov nakoľko väčšinu času strávi vaša kabelka pri stole na stoličke, zatiaľ čo vy budete tancovať a zabávať sa.

Nevyberajte si zbytočne priveľkú kabelku, len s ňou budete mať priveľa práce. Radšej si vyberte niečo menšie a praktickejšie, kabelku, do ktorej si môžete schovať potrebné veci a ktorá sa vám bude ľahko a bez problémov prenášať.

Samozrejme treba brať do úvahy fakt, že by vaša kabelka na stužkovú mala ladiť so zvyškami vášho outfitu.

Líčenie a účesy na stužkovú

Hoci tieto dve veci až tak s výberom oblečenia nesúvisia, tak sú kritickým doplnkom, ktoré dokáže buď vyzdvihnúť alebo totálne zruinovať váš celkový výzor a vzhľad.

Snažte sa vyberať si také make-up artistky, ktorých práca sa vám pozdáva najviac a majú taktiež s prípravami na stužkové slávnosti skúsenosti. V súčasnej dobe sú trendom „holé líčenia“ pri ktorých je žena namaľovaná ale zároveň vyzerá ako „natural woman“.

Pri otázke účesu je to trošku zložitejšie, nakoľko veľmi záleží na tom, aké šaty a doplnky ste si vybrali. Až potom môžete uvažovať nad tým, aký účes si zvolíte.

Môžete si dať voľný alebo stiahnutý drdol, rozpustené vlasy alebo v závislosti od stužkovej ich kombináciu (najprv si ich zopnete a neskôr večer rozopnete).

Oblečenie na stužkovú pre maturantov

Muži – maturanti majú tak trochu jednoduchší výber oblečenia na stužkovú oproti ich spolužiačkam. Cieľom mužského outfitu na stužkovú by mala byť jednofarebnosť, uhladenosť a elegancia. Nič zložité.

V prípade farieb si ako maturant zvoľte radšej tmavšie farby: buď klasickú čiernu alebo tmavo modrú. Taktiež netreba zabúdať na bielu košeľu a kravatu (alebo motýlika).

Pánske topánky na stužkovú

Vyjasnime si pri tejto položke pár vecí: účel topánok je, aby pôsobili elegantne, dopĺňali váš celkový outfit a zároveň musia byť veľmi pohodlné na nosenie, nakoľko budete na maturitnom plese pomerne veľa hodín.

Podľa týchto kritérií môžete zabudnúť na akékoľvek tenisky, zipsové topánky, topánky bez viazania, mokasíny a podobne.

topanky na stužkovú

Rovnako zabudnite na to, že by ste si požičali topánky od známeho, od rodiny, otca či vášho brata, nakoľko by ste sa mohli v nich zblázniť do konca večera, ak by vám nepadli dobre.

Vyberajte si topánky, ktoré majú lakovanú kožu – lakovky. Topánky by mali byť (ako inak) v čiernej farbe. K nim bude najlepšie, keď si vezmete dlhé čierne ponožky (žiadne farebné, krátke ani inak provokatívne ponožky si neberte).

Košeľa na maturitný ples

V prípade košele na stužkovú sú pravidla etikety celkom jasné: biela s dlhými rukávmi. Nič viac, nič menej.

Neobliekajte si žiadnu farebnú košeľu, nič výrazné, žiadne provokatívne farby, žiadne košele s potlačou ani nič podobné. Nehodí sa to a je to tak trochu nedôstojné. Takisto zabudnite na to, že by ste si obliekli na stužkovú košeľu s krátkymi rukávmi.

S košeľou sa taktiež spája (a to platí pre obe pohlavia) tielko alebo podobná spodná bielizeň. V žiadnom prípade si nič také neobliekajte nakoľko to môže byť pod košeľou vidno a vyzerali by ste tak hlúpo. To isté platí aj pri ženách – neobliekajte si žiadne priesvitné/neviditeľné spodné prádlo.

Kravata na stužkovú

Kravata by mala mať len jednu farbu s veľmi jednoduchým vzorom. Pokiaľ ste nováčikom v nosení kravaty a nemáte potuchy ako sa viaže, poproste niekoho z rodiny, popr. vašu milovanú polovičku, aby vám s tým pomohla.

Pri kravate taktiež platí pravidlo, že čím máte užší oblek, tým by mala byť vaša kravata rovnako užšia. Motýlik sa skôr hodí ku smokingu ako ku klasickému obleku na stužkovú.

Pánsky oblek na maturitný večierok

oblečenie a maturantiOblek na stužkovú je asi najväčší kameň úrazu pre maturantov.

V žiadnom prípade si nepožičiavajte oblek od vášho staršieho brata, strýka, otca, deda, skrátka od nikoho. Jednak vám stopercentne nebude sedieť tak, ako by mal a jednak ide o udalosť, pri ktorej by ste už mali disponovať aspoň jedným normálny (a hlavne vlastným) pánskym oblekom.

Pokiaľ teda ste rozhodnutý, že si ho vyberiete sami, mali by ste si dať pozor na: ramená (mal by vám pekne padnúť), hrudník, rukávy by mali byť cca 1cm nad rukávom vašej košele, pri nohaviciach by ste mali mať korektnú dĺžku (resp. by vám nemali siahať po zem, a nemali by vám celkovo padať).

Pri výbere farby to je o niečo jednoduchšie – čierna alebo tmavomodrá (popr. sa akceptuje aj sivá farba) bez vzorov či nedajbože potlače.

Malý tip na záver: do vreciek nohavíc sa nič nedáva, skrátka nič a navyše spodný gombík na vašom obleku by ste si nemali zapínať.

Pár tipov pre rodičov na stužkovú

Snažte sa o to, aby farby jednotlivých kusov oblečenia spolu ladili (to znamená: nekombinuje príliš veľa farieb, snažte sa o jednoduchosť).

Rovnako zabudnite na všetky ruksaky, tašky a podobné nezmysly. Tie si nechajte v aute, v šatni alebo doma. Jediné čo si so sebou vezmete je zimný kabát.

Oblečenie na stužkovú pre rodičov

Oblečenie pre rodičov by sa malo držať jednej priamej myšlienky – nemali by ste so svojím outfitom zatieniť svoje deti, nakoľko to je pre nich významná udalosť (ale samozrejme aj pre vás).

Cieľom oblečenia na stužkovú pre rodičov je, aby ste vyzerali skvelo a predsa nie príliš výrazne. To platí ako pre mamičky svojich detí ale aj pre otcov.

Oblečenie pre mamy na stužkovej

stužkováPred stužkovou slávnosťou je dôležité si v prípade mamičiek uvedomiť fakt, že ide o udalosť, ktorá sa týka hlavne ich dieťaťa, či už syna alebo dcéry.

Podľa toho sa treba samozrejme aj zariadiť a zvoliť vhodný outfit, ktorý nie je ani príliš prostý a jednoduchý, nakoľko sa tiež chcete ako mamička a žena ukázať a zároveň by nemal „zatieniť“ vaše dieťa.

S týmto nastavením mysle si môžete prečítať niekoľko smerodajných rád, podľa ktorých by ste sa mali obliecť na stužkovú:

Čo je vhodné pre mamičky na stužkovú:

 • Oblečenie by malo byť skôr jednoduché s jemným nádychom šarmu a elegancie
 • V prípade účesu sa hodí mať vypnuté vlasy
 • Šaty by mali mať midi dĺžku
 • Snažte sa nepoužívať až príliš výrazné šaty (napr. trblietavé alebo inak „bijúce do očí“)
 • Ku tmavým šatám sa veľmi hodia kontrastné doplnky (ako sú napríklad kabelky a topánky v zlatej či striebornej farbe)
 • Nezabudnite taktiež na adekvátny a vhodný make-up a úpravu vašich nechtov
 • Pri šatách s úzkymi ramienkami sa hodí si prehodiť štólu alebo bolero

Čo je nevhodné pre mamičky na stužkovú:

 • Rozhodne si neobliekajte šaty s dekoltom
 • Nemali by ste mať odhalené príliš veľa z vášho tela (ako sú výstrihy či odhalenie veľkej časti vašich nôh)
 • Nepreháňajte to zbytočne so šperkmi či zlatými doplnkami
 • Účes by nemal byť príliš komplikovaný
 • Čižmy alebo inú koženú obuv nechajte radšej doma na inú udalosť
 • Neberte si so sebou priveľkú nepraktickú kabelku
 • V žiadnom prípade si neobliekajte čierne pančuchy, nejdete na pohreb

Šaty, kostýmy a dizajn

Nakoľko by ste sa mali držať neustále toho, že nechcete zbytočne upútavať pozornosť ľudí z maturantov na vás, mali by ste sa snažiť o niečo medzi slávnostným a jednoduchým dizajnom vášho oblečenia.

To znamená žiadne extrémne výstrihy, veľké alebo naopak primalé sukne a pod. Koktailové šaty by mali splniť všetky podmienky na maturitný ples nakoľko môžete v nich vyzerať skvelo a zároveň dodržať korektnosť oblečenia.

Pokiaľ patríte medzi fanúšičky kostýmov, rozhodne so správnym kostýmom nemáte čo pokaziť.

Šaty vs. nohavice

ako sa pekne obliecť na stužkovu šatyPri výbere nohavíc alebo šiat na stužkovú je voľba prakticky len na vás. Záleží na vašom uhle pohľadu.

Na jednej strane je pocit pohodlia a praktickosti v nohaviciach na nezaplatenie, nakoľko pekné nohavice vedia vyzerať pri správnej kombinácií oblečenia veľmi elegantne a zároveň si nemusíte dávať tak veľký pozor a stále striehnuť ako vyzeráte.

Na druhej strane šaty ako také sú predsa symbolom ženskosti a dodajú vašej osobe ten správny šmrnc.

Ako vidíte, v tomto prípade je to skôr na vás, do akého smeru sa uberiete pri vašom outfite na stužkovú.

Farby na stužkovú

Výber správnych farieb na stužkovú je tak trochu ošemetná záležitosť, nakoľko nie je presne stanovené, ktoré farby by ste si mali vybrať a naopak ktorým by ste sa mali vyhýbať.

Pokiaľ nechcete nič pokaziť tak si vyberte oblečenie so štandardnou čiernou farbou, nakoľko čierna sa hodí prakticky kdekoľvek a kedykoľvek a pri správnom strihu budete v nej vyzerať elegantne.

Pokiaľ sa vám bude zdať že budete vyzerať v čiernom oblečení tak trochu sucho – pridajte k nej sem tam zlatú alebo striebornú farbu, poprípade ju skombinujte s určitými neutrálnymi farbami ako sú šedá, svetlo modrá, bordová a pod.

Okrem čiernej farby však môžete vyskúšať aj kráľovskú modrú či zelenú farbu, ktoré môžete mať ako vo svetlých tak aj v tmavých odtieňoch.

Materiál šiat na stužkovú

Hoci materiál nie je až taký dôležitý (samozrejme na margo toho, že vás nikto nebude súdiť za to, aký ste použili, pokiaľ budete v ňom vyzerať dobre a vhodne), máme pre vás pár tipov, ktoré môžete vyskúšať.

Brokát ako materiál sa doteraz využíva v spoločnosti, nakoľko má za sebou dlhú históriu, pri ktorej sa mnohokrát osvedčil ako spoľahlivý druh materiálu na rozličné udalosti.

Ak by ste chceli vyskúšať teda brokátové šaty, vyberajte si také, ktoré budú slušne a pekne lemovať vaše ženské linky.

Hoci vás to môže prekvapiť, čipkovaný materiál ešte stále nie je zabudnutou históriou. Doteraz sa prakticky využíva na rôzne spoločné udalosti, nakoľko vyzerá pekne, jednoducho, slušne a dodáva osobe šmrnc ženskosti. Čipkovaný materiál na stužkovú sa perfektne hodí vo farbách ako sú klasická sivá, fialová alebo tmavo vínová.

Oblečenie pre otcov na stužkovú

Hoci nechceme zanedbávať otcov, ktorý majú tú česť ísť na maturitný ples svojho dieťaťa, z praktického pohľadu neexistuje toľko prísnych pravidiel, podľa ktorých by sa mali otcovia držať, resp. ľahšie sa rozhodnú, čo si obliecť na stužkovú.

Základným pravidlom (nečakane) je to, aby mali na sebe spoločenský oblek. Netreba zabudnúť na vhodné lakované topánky a spoločenskú košeľu.

Možno dobrým tipom pre otcov je, aby sa držali dizajnu, aký by mohol mať ich syn nakoľko tak budú spolu perfektne ladiť. 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button