Zdravie

Aké účinky má Ľubovník bodkovaný?

12 pozitívnych účinkov Ľubovníka bodkovaného

Aké účinky má Ľubovník bodkovanýĽubovník bodkovaný je zázračná bylinka, ktorú si pochvaľujú bylinkárky už celé storočia vďaka svojím liečivým vlastnostiam, ktoré sa dodnes využívajú ako v bežnom lekárstve, tak aj v bylinkárstve. Mnohé výskumy už poukázali na benefity, ktoré nám dokáže táto rastlina poskytnúť a neustále sa odhaľujú jej ďalšie zázračne vlastnosti. O tom, čo vie táto bylina ponúknuť sa dočítate v tomto článku.

Charakteristika rastliny Ľubovník bodkovaný

Zber a vlastnosti ľubovníka bodkovanéhoAnglický názov: St John’s-wort
Český názov: Třezalka tečkovaná
Latinský názov: Hypericum perforatum
Ľudové názvy: trezalka, krvavník, čarovník, svätojánska bylina, krv sv. Jána, koreň matky Božej, svätojánsky zvonček, ľubeník, láskavec, kvieťa matky božej, zvonček, kvieťa panny Márie, prestrielavec, červený zvonček, dieravec
Čeľaď: ľubovníkovité

Ľubovník bodkovaný sa dá veľmi ľahko rozpoznať vďaka svojej takmer drevnatej základni, výrazným žltým kvetom (ktoré majú veľkosť približne 2cm) a listami, ktoré sú posiate priesvitnými bodkami. Zhluky žltých kvetov vyrastajú na konci každej vetvičky.

Tieto kvety obsahujú päť okvetných lístočkov s niekoľkými malými čiernymi bodkami pozdĺž ich okrajov. Taktiež obsahujú väčšie množstvo tyčiniek, ktoré sú vždy spojené do troch skupín s jediným piestikom v strede. Rastlina ako taká dorastá do výšky cca 1 metra.

Výskyt a zber

Ľubovník bodkovaný sa zvyčajne nachádza v suchej až štrkovitej pôde, na poliach, záhonoch a podobných slnečných miestach, prakticky v akejkoľvek krajine vrátane strednej a východnej Kanady. Avšak príliš veľa alebo naopak príliš málo svetla môže tejto rastline uškodiť.

Najlepšie miesta pre ľubovník sú tie, ktoré sú jednak dobre presvetlené (najmä ráno) a zároveň poskytujú trochu tieňa počas horúceho poobedia.

Třezalka-tečkovaná-alebo-Ľubovník-bodkovanýĽubovník môžete začať zberať niekedy počas júna (20 – 24), popr. začiatkom júla.

V prípade, že sa chystáte použiť z tejto bylinky len listy, môžete ich začať zberať aj podstatne skôr. Najlepší čas, kedy môžete zberať listy a stonky z ľubovníka je hlavne skoré ráno a večer, kedy ešte nestihla napadnúť rosa a zároveň ešte nesvieti na rastlinu priame slnko.

Stonky odsekávajte približne 1-2 centimetre od zeme a nechajte ich dobre vyschnúť na rovnej ploche alebo ich zaveste smerom nadol.

V prípade kvetov sa oplatí oberať ľubovník skoro zrána alebo skoro večer. Kvety oberajte takisto približne 1 – 2 centimetre od stonky, nakoľko vďaka tomu budú ešte obsahovať olej, ktorý potrebujete na spracovanie.

Najideálnejšie je oberať tie kvety, ktoré ešte ostali zatvorené a nevykvitli úplne. Preto je najlepší čas ich oberať skoro zrána, kedy sa kvety ľubovníka ešte len začínajú otvárať.

Všetky informácie v tomto článku sú čisto informatívneho charakteru. Uvedené informácie o rastlinách a ich použití nie sú a nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia.

Všetky informácie majú len informatívny účel. Všetky texty sú čerpané z voľne dostupných zdrojov a štúdií na internete.

Zloženie rastliny

  • Liečivé vlastnosti ľubovníkaEsenciálny olej
  • Fenol
  • Fenoly
  • Flavonoidy
  • Floroglucinol
  • Hyperosid
  • Chlorofyl
  • Cholín
  • Izoquercitrín
  • Kaempferol
  • Karotenoidy
  • Karyofylen
  • Kvercetrín
  • Kvercitrín
  • Kyselina myristová
  • Limonene
  • Luteín
  • Proanthocyanidiny
  • Prokyanidíny
  • Rutín
  • Saponíny
  • Steroly
  • Taníny
  • Vitamín A
  • Vitamín C
  • Xantony

Ľubovník bodkovaný, jeho využitie a pozitívne účinky

Ľubovník bodkovaný sa využíva ako v bežnej domácnosti, tak aj v odbornom liečiteľstve, nakoľko má skutočne široké využitie v rámci jeho schopností liečiť rôzne zdravotné problémy, ale aj v jeho forme aplikácie na ľudské telo. Užitočné účinky ľubovníka bodkovaného sú:

1. Pomáha pri liečbe depresie

Motýľ na rastlinke ľubovník bodkovaýDepresívne stavy sú serióznym problémom moderného sveta, ktorým trpia tisíce ľudí po celom svete a bránia im viesť normálny, šťastný život.

Väčšinu antidepresívnych liekov sprevádza veľa vedľajších účinkov, a práve v takýchto prípadoch sa javí ľubovník bodkovaný ako skvelá, naturálna alternatíva.

Výskumy a štúdie z určitých európskych krajín už poukázali na fakt, že ľubovník je schopný efektívne pomôcť pri boji s depresiou, v určitých prípadoch dokonca lepšie ako placebo či klasické antidepresíva.

Navyše vďaka svojmu prirodzenému zloženiu ho sprevádza podstatne menšie množstvo vedľajších účinkov. Táto schopnosť je jedným z hlavných dôvodov, prečo je Ľubovník bodkovaný tak obľúbený.

2. Disponuje protizápalovými vlastnosťami

Ľubovník bodkovaný sa často používa pri ranách, podliatinách, kŕčových žilách, boľavých svaloch a pri miernych popáleninách, nakoľko je schopný liečiť všetky tieto problémy ale hlavne (podobne ako Kostihoj lekársky) znižuje riziko zapálenia rán či infekcie.

Boľavé miesto stačí natierať výťažkami z tejto bylinky 3x do dňa a za pár týždňov by sa mali výrazne zlepšiť všetky vyššie spomenuté ťažkosti.

Okrem protizápalových účinkov dokáže táto rastlina aj uľaviť od bolesti a vydezinfikovať poranené miesto.

3. Zmierňuje symptómy menopauzy

Väčšina výskumov vzťahujúcich sa na Ľubovník bodkovaný poukazuje na to, že užívanie tejto bylinky pomáha pri návaloch horúčky, ktorá sa spája s procesom menopauzy.

Navyše je schopná zmierniť hormonálnu nerovnováhu, ktorej sa ženy v menopauze tak obávajú a zároveň pomáha redukovať výkyvy nálady, bolestivé kŕče, podráždenie, depresiu a úzkosť. Kvôli týmto účinkom sa často zvykne ľubovník podávať ženám v kombinácii s inými liekmi.

4. Zmierňuje pocit úzkosti

Úzkosť nie je ničím novým v dnešnom svete. Dôležité udalosti, životné rozhodnutia, psychologická nerovnováha, to všetko môže u človeka vyvolávať pocity úzkosti.

Úzkosť však môže byť pre mnohých ľudí, hlavne pre ľudí v strednom a neskoršom veku, nebezpečná.

Liečivé účinky Ľubovníka bodkovaného siahajú podstatne ďalej ako je pomoc pri depresií, nakoľko je schopný potlačiť pocity úzkosti a výkyvy nálad.

Vďaka regulovaniu hormonálnej rovnováhy v tele je ľubovník schopný prehodiť metabolizmus späť do normálu čím eliminuje problémy so spánkom, podráždenosťou či chronickou únavou. Vytlačením chronického stresového hormónu z tela sa môže tak zlepšiť celkové zdravie a kognitívne funkcie človeka.

5. Redukuje výkyvy nálady

V rámci ženského pohlavia existujú hlavne 2 odlišné obdobia, ktoré môžu byť pre ženu rozhodne zložité a náročné čo sa týka výkyv nálad: predmenštruačný syndróm a menopauza.

Počas týchto období sa obzvlášť odporúča užívanie Ľubovníka bodkovaného, nakoľko jeho chemické látky vykazujú schopnosť zredukovať výkyvy nálad a pocity úzkosti, obzvlášť pri ženách v menopauze. Navyše zjemňujte bolesti z kŕčov, predmenštruačnú podráždenosť a depresiu.

6. Zjemňuje abstinenčné príznaky

Hoci výskumy v oblasti zníženia abstinenčných príznakov pomocou ľubovníka stále pokračujú, už súčasné výsledky indikujú, že užívanie Ľubovníka bodkovaného môže byť veľmi nápomocné pre zjemnenie abstinenčných symptómov pre tých, ktorí chcú skoncovať s fajčením cigariet, užívaním alkoholu či iných návykových látok.

Práve v takýchto prípadoch by sa mohol ľubovník osvedčiť ako veľmi nápomocná rastlina, nakoľko závislosť na drogách je neustále veľkým problémom, s ktorým treba v dnešnej dobe bojovať.

7. Môže pomáhať v boji proti vírusom

Najnovšie výskumy zistili, že Ľubovník bodkovaný disponuje určitými proti vírusovými látkami, ktoré redukujú riziko hepatitídy typu B, AIDS a iných vážnych vírusových ochorení.

Ľubovník môže slúžiť ako prevencia proti vyššie spomenutým vírusovým ochoreniam. Jeho jediným problémom je dávkovanie, ktoré (podľa niektorých štúdii) pri vysokých množstvách síce funguje veľmi efektívne, avšak spôsobuje pár nepríjemných vedľajších účinkov. Každopádne sa v rámci tejto bylinky jedná o jednu z mála prírodných látok, ktoré by mohli pomôcť bojovať s týmito vážnymi ochoreniami.

8. Navracia hormonálnu rovnováhu

Ako bolo spomínané už vyššie, Ľubovník bodkovaný funguje ako antidepresívum ale aj ako aktívny prvok, ktorý ma silný vplyv na hormonálnu reguláciu v tele. Práve táto bylinka pomáha pri liečení hypotyreózy, ktorá je jedných z najbežnejších druhov tyroidných ochorení.

Ľubovník bodkovaný vykazuje pozitívny vplyv pri liečení tohto ochorenia, redukciu symptómov a pomáha tyroidnej žľaze znovu uvoľňovať potrebnú hladinu hormónov.

Nepomer hormonálnej hladiny môže viesť k rôznym zdravotným a kožným problémom vrátane akné (ktoré vám môže pomôcť vyliečiť aj napríklad Fenikel obyčajný), hyper/hypotyreózy a k úbytku/naberaniu telesnej hmotnosti.

9. Urýchľuje hojenie pokožky

Pokiaľ použijete Ľubovník bodkovaný na určité miesto na koži vo forme balzamu či tinktúry, môže vám výrazne urýchliť hojaci proces či už ide o hojenie popálenín, modrín alebo škrabancov. Vďaka stimulácii cirkulácie okysličenej krvi napomáha opraviť poškodené bunky kože.

Výťažky z listov ľubovníka tak môžu pomôcť mnohým nešikovným ľuďom v kuchyni, ktorí majú tendencie si spôsobovať najrôznejšie nehody počas prípravy rodinnej večere. Táto čarovná bylinka vďaka svojím antibakteriálnym a proti zápalovým vlastnostiam môže uľaviť od bolesti a urýchliť proces hojenia kože.

10. Znižuje bolesti počas tehotenstva

Ženy počas tehotenstva môžu zažiť veľa bolesti kvôli hemoroidom alebo iným natiahnutým častiam tela. Hoci sa veľmi neodporúča užívať rôzne doplnky orálne, stále je možné používať Ľubovník bodkovaný povrchovo v podobe balzamu alebo pasty najmä pre tie ženy, ktoré trpia výraznou bolesťou počas tehotenského obdobia. Vďaka tejto byline sa môže takýmto trpiacim ženám uľaviť od bolesti a podstatne ľahšie prestáť toto obdobie.

11. Pomáha pri liečbe infekcií ucha

Liečivá rastlina Ľubovník bodkovanýUšná infekcia alebo aj „otitis media“ môže spôsobovať pri deťoch silnú bolesť ucha. Vďaka ľubovníku sa jej však môžete relatívne ľahko a efektívne zbaviť.

Jedna zo štúdii testovala Ľubovník bodkovaný v kombinácii s cesnakom, nechtíkom a divozelom na 100 deťoch, ktoré trpeli infekciou ucha a dokázala, že toto bylinkové zloženie je schopné efektívne poskytnúť úľavu od ušnej bolesti.

12. Znižuje krvný tlak

Máte problémy s nestabilným, popr. vysokým krvným tlakom? V takom prípade vám môžu kapsule z Ľubovníka bodkovaného pomôcť.

Ako bolo už spomínané v článku, táto bylinka má silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú zredukovať zápal v kardiovaskulárnom systéme a tým pádom aj znížiť tlak na ľudské srdce. To následne pomáha znížiť krvný tlak.

Vedľajšie účinky

Ľubovník bodkovaný sa odporúča užívať maximálne po dobu 12 týždňov, nie viac. Niektoré výskumy naznačujú, že by sa mohol užívať bez prestávky viac ako rok, avšak tieto štúdie je potrebné ešte viac prehĺbiť.

Rozhodne sa neodporúča užívať ľubovník ORÁLNE počas tehotenstva. Pri vysokých dávkach (ktoré sa neodporúčajú podávať dlhodobo, max. len pár dní) môže táto bylinka spôsobovať nežiaduce vedľajšie účinky ako sú nespavosť, živé sny, nervozitu, podráždenosť a pod. Za žiadnych okolností neužívajte ľubovník pred operáciou.

Použitie Ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný sa dá využiť v najrôznejších formách či už vo forme liečivej tinktúry, lahodného bylinkového čaju ale aj vo forme balzamu alebo oleja.

Ľubovník a jeho účinky

Jeho spracovanie je pomerne jednoduché a uchovávanie nie je nijak zvlášť náročné. Ľubovník bodkovaný môžete používať v týchto formách ako:

Aromatický čaj

Čo je potrebné:

  • 1 lyžica sušeného Ľubovníka bodkovaného
  • 1 šálka vody
  • 1 čajová lyžička sladila (med, cukor a pod.)

Postup prípravy:

Nahrejte hrniec do ktorého následne vlejete vašu šálku s vodou. Potom pridajte lyžicu sušeného ľubovníka a nechajte vodu s bylinkou povariť cca 5 minút.

Následne pridajte vaše obľúbené sladidlo a nechajte čaj odstrediť. Pre tých, ktorí večer predtým skonzumovali priveľké množstvo alkoholu a majú nasledujúci deň bolesti hlavy a pod. sa odporúča užívať čaj z ľubovníka 3-4x denne.

Olej z ľubovníka

Čo je potrebné:

  • Púčiky z Ľubovníka bodkovaného
  • Jojobový olej (popr. podľa vášho výberu)
  • Uzatvárací sklenený pohár/nádoba

Postup prípravy:

V prvom rade naplňte vašu nádobu až po okraj pukmi z ľubovníka a jemne ich zatlačte dovnútra. Následne celú nádobu zalejte vaším olejom. Keď je váš pohár naplnený, dobre ho uzatvorte vrchnákom a odložte na miesto, kde svieti slnko.

Nádobu nechajte odstáť na niekoľko týždňov, avšak kontrolujte ju každý deň nakoľko je nutné, aby puky z ľubovníka boli vždy pod hladinou oleja a vypúšťali svoje látky priamo do neho.

Po pár týždňoch by mal olej nabrať tmavo červený odtieň. Po odstáti nádoby vyceďte kúsky rastliny a hotový ľubovníkový olej uchovávajte na tmavom a chladnom mieste.

Sérum z Ľubovníka bodkovaného

Čo je potrebné:

  • Čaj z ľubovníka bodkovaného30ml oleja z ľubovníka (recept vyššie)
  • 1 čajová lyžica antioxidačného extraktu z rozmarínu
  • 12 kvapiek oleja zo slamihy
  • 20 kvapiek esenciálneho oleja z levandule
  • Sklenený pohár

Postup prípravy:

Všetky ingrediencie vlejte do merateľnej nádoby, z ktorej sa dá dobre odkvapkať potrebné množstvo séra a dobre ju uzavrite.

Nádobou pár krát potraste tak, aby sa premiešali ingrediencie a odložte ju na tmavšie miesto. Sérum z ľubovníka môžete používať ako výživový doplnok pre vašu pokožku.

Tinktúra z Ľubovníka bodkovaného

Čo je potrebné:

  • Čerstvé kvety z ľubovníka
  • Vodka
  • Sklenená nádoba

Postup prípravy:

Do nádoby nasypte všetky vaše čerstvé kvety z ľubovníka a zalejte ich tradičnou vodkou zo zemiakov v pomere 1:2. Nádobu následne dobre uzavrite a odložte ju na 4 týždne na tmavšie a chladnejšie miesto.

Následne kvety z nádoby sceďte a tinktúru znovu uzavrite. Ľubovník bodkovaný sa v tejto forme odporúča užívať 3x denne v 12 – 20 kvapkách.

Balzam z Ľubovníka bodkovaného

Čo je potrebné:

  • Olej z Ľubovníka bodkovaného (spomínaný vyššie)
  • Včelí vosk
  • Kvety z Ľubovníka bodkovaného
  • Pár kvapiek vitamínu E
  • Uzatvárateľná nádoba

Postup prípravy:

Do malého hrnca nalejte olej, pridajte pár kvapiek vitamínu E, ktorý olej lepšie uchová a včelí vosk. Pre orientáciu budete potrebovať 120 ml oleja na 15 ml včelieho vosku (množstvo balzamu si určite sami).

Následne nechajte hmotu povariť pri nízkej teplote, až kým sa vám vosk kompletne neroztopí. Ešte za tepla ho nalejte do uzatvárateľnej nádoby a dobre ju zavrite. Balzam môžete použiť na ošetrenie rán, modrín či popálenín.

Uskladnenie

Spracovaný Ľubovník bodkovaný uchovávajte pri izbovej teplote. Bylinku držte v uzatvárateľnej nádobe tak, aby odolala teplu, vlhkosti či ostrému svetlu. Neuchovávajte ju v miestach s vysokou vlhkosťou, nakoľko vlhkosť môže rastlinu zničiť. V prípade zakúpenej bylinky z obchodu sa uistite, aby ste ju skonzumovali do vypršania dátumu záruky.

Zdroje:

  • https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-St-John’s-Wort-Cid1124
  • https://nccih.nih.gov/health/stjohnswort/ataglance.htm
  • https://nccih.nih.gov/health/stjohnswort/sjw-and-depression.htm
  • https://www.cochrane.org/CD000448/DEPRESSN_st.-johns-wort-for-treating-depression.
  • https://www.eclecticherb.com/blog//harvesting-and-using-st-johns-wort
  • https://www.ediblewildfood.com/st-johns-wort.aspx
  • https://www.ethicalnutrients.com.au/ingredients-2/st-john-s-wort
  • https://www.healthline.com/health-news/is-st-johns-wort-safe-080615#1
  • https://www.healthline.com/nutrition/st-johns-wort
  • https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-st-johns-wort/art-20362212
  • https://www.motherearthnews.com/natural-health/5-summer-herbs-to-preserve-fresh-zbcz1507
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010734/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11370698
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18843608
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25583895
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28011162
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28064110
  • https://www.sharecare.com/health/st-johns-wort/how-should-store-st-johns-wort
  • https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-st-johns-wort-for-skin-hair-and-health/#KeepsObsessiveCompulsiveDisorder(OCD)UnderControl
  • https://www.verywellmind.com/st-johns-wort-a2-89959
  • https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-329/st-johns-wort

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button