Bicykel

Ako bicyklovať do kopca?

Ako efektívne a bezpečne zdolať kopce na bicykli

V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako bicyklovať do kopca. Dočítate sa, ako čo najjednoduchšie zvládať stúpania na bicykli. Naučíte sa ako šliapať efektívne, ale tiež ako predísť zraneniam a preťaženým svalom.

Ako bicyklovať do kopca

Prvým krokom jazdy do kopca je správne nastavenie bicykla. Najhlavnejším nastavením na pohodlné a efektívne šliapanie je výška sedla. Správnym nastavením výšky sedla predídete bolesti kolien, chrbtice a tiež celkovo zvýšite svoj výkon.

Ukážeme vám starý overený trik ako sedadlo nastaviť, aby ste mohli ľahšie bicyklovať do kopca.

Ako nastaviť sedlo na bicykli?

Pred nastavením výšky sedla môžete tiež nastaviť uhol a vzdialenosť sedadla od riadidiel podľa toho, ako je to pre vás pohodlnejšie. Obujte sa do topánok v ktorých na bicykli jazdíte.

bicyklovať do kopcaNajlepšie je výšku sedla najskôr skúsiť bez jazdy. Oprite jednu stranu riadidiel o stenu, stlačte brzdy, dajte nohu na predný pedál a pomaly si sadnite. Malo by to byť veľmi jednoduché, ale prípadne to môžete skúsiť tak, že vám niekto podrží riadidlá alebo to proste skúsite za jazdy.

Dajte pedále tak, že bude jeden smerovať nadol a druhý nahor, pričom ten spodný by mal byť v pozícii čo najďalej tela (bedrového kĺbu). Položte pätu presne na stred pedálu (na osku).

Ak je sedlo v správnej pozícii, v tomto momente by mala byť noha vystretá, bez toho aby ste naklonili panvu na jednu stranu.

Keď potom chodidlo na pedáli presuniete do správnej pozície na jazdenie, noha bude v kolene mierne pokrčená, čo je nasvedčuje že máte sedlo nastavené správne.

Nastavenie odpruženia na bicykli

Ďalším trikom na lepší výkon do kopca je zamknutie odpruženia. Mnoho bicyklov má dnes na riadidlách páku na rýchle zamykanie odpruženia počas jazdy. Ak nie, mnoho tlmičov a vidlíc má na sebe malú páčku, ktorou odpruženie zamknete. Tiež vám to pomôže spomaliť „rebound“ čo je v angličtine rýchlosť odskoku vidlice.

Zamknutím odpruženia dosiahnete to, že sa pri šliapaní vaša energia nebude „utápať“ smerom nadol, kde ju pohltí odpruženie. Tvrdým nastavením bicykla tak vaša energia pôjde tým smerom ktorým má, čo je dopredu.

stúpanie na bicykli a ako jazdiť na bicykli do kopca

Jazda v sede na bicykli

Pri sedení počas stúpania by ste sa mali prispôsobiť uhlu kopca. Ak ide o prudký kopec, mali by ste sa posunúť na sedadle dopredu a celkovo celú váhu presunúť viac na predné koleso, aby ste zabránili jeho dvíhaniu.

Vrchná časť tela by mala ostať uvoľnená, ale bez veľkého pohybu. Tým dosiahnete, že najviac energie využijete nohami.

Trikom na uvoľnenú vrchnú časť tela, je uvoľniť ruky tak, aby ste ich mali akoby len položené na riadidlách. To automaticky presunie vašu váhu dopredu a uvoľní vrchnú časť tela.

Čím je stúpanie prudšie tým viac by ste počas sedenia mali byť naklonený dopredu, ale pravdepodobne sa budete nakláňať automaticky bez toho aby ste na to mysleli. V prípade, že sklon stúpania bude moc prudký, je výhodnejšie sa postaviť na pedále.

stúpanie na bicykli

Jazda v stoji na bicykli

Počas jazdy do kopca v stoji budete bicykel automaticky nakláňať zo strany na stranu, aby ste si uľahčili šliapanie. Nemôžete to ale prehnať, aby ste nezačali prehnane ťahať rukami. Hlavu by ste mali držať nahor a pozerať sa dopredu.

Ak už nebudete vládať bicyklovať do kopca, tak môžete využiť určitý „psychologický trik“. Pri ťažkej jazde sa nebudete sústrediť na dlhú cestu pred vami, ale iba na blízku vzdialenosť, prípadne na zem pred vami.

Dajte si pritom ale veľký pozor na bezpečnosť a nepoužívajte to na cestách po ktorých premávajú autá, prípadne na neznámych cestách kde môžete prehliadnuť vašu odbočku.

Tak isto ako pri jazde v sede, čím prudší kopec bude tým sa budete viacej nakláňať dopredu.

Terén stúpania

Náklon a poloha tela pri stúpaní tiež závisia od povrchu trate. V prípade, že idete po klzkom teréne ako napríklad blato alebo štrk, nebude dobrý nápad presúvať moc váhy na predné koleso, pretože zadné začne prešmykovať.

Taktiež musíte zabrániť nárazovému šliapaniu, a uprednostniť plynulý pohyb pedálov, pri jazde s väčšou zotrvačnou rýchlosťou.

Pri jazde po náročnom teréne ako sú skaly a korene tiež môžete zvážiť, do akej miery nastavíte zamknutie odpruženia.

Mäkká vidlica a tlmič vám môžu pomôcť pri prekonávaní týchto prekážok. Všetky tieto faktory závisia veľmi na štýle vašej jazdy, a tiež na type a geometrii bicykla.

Strava pred jazdou na bicykli a hydratácia

jazda do kopcaVáš výkon v stúpaní veľmi závisí od stravy pred jazdou. Je dobré zjesť niečo ľahké a energické, čo vás poženie vpred. Určite vynechajte energetické nápoje, omnoho lepšou voľbou je iontový nápoj.

Zložitosť stravy závisí od toho na akej profesionálnej úrovni sa nachádzate, môžete dokonca požiadať výživového poradcu aby vám na mieru upravil jedálniček.

Ak ste len občasný hobby jazdec úplne vám postačí jedlo nejakú dobu pred jazdou, plus zobrať si so sebou banán a fľašku s vodou.

Hydratáciu tiež určite nepodceňujte pretože pri stúpaniach minie vaše telo veľa tekutín. Existuje veľa príkladov zranení, kedy dehydratovaný jazdec odpadol pri zjazde z kopca a vážne sa zranil.

Všeobecné tipy ako bicyklovať do kopca

Stúpania niekedy bývajú veľmi náročné, a nemali by ste ísť až na pokraj svojich síl. Pravdepodobne vás čaká ešte cesta nadol, na ktorú tiež potrebujete silu aby ste ju zvládli bezpečne.

Nie je absolútne žiadna hanba bicykel do kopca tlačiť, je to omnoho lepšie ako preťažiť niektorý zo svalov, čo vás môže na dlhšiu dobu úplne odstaviť od jazdenia.

Tlačenie bicykla hore kopcom

Čo sa týka techniky, ide hlavne o dodržiavanie všetkých rád, ale tiež zisťovať čo vyhovuje vám.

Čím viac stúpaní urobíte a častejšie budete bicyklovať do kopca, tým viac to pre vás bude jednoduchšie a budete si to čoraz viac užívať. Tak isto vaša technika bude každým kilometrom dokonalejšia.

Zaujímavé je tiež sledovať svoje zlepšovanie v mobilných aplikáciách alebo na tachometroch. V prvom rade ale na dvoch kolesách ide o zábavu a zážitky, a pri týchto dvoch veciach bude každé stúpanie výzvou ktorú budete chcieť podstúpiť.

Detský horský bicykel 300 x 600

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button