Máte vo vašej domácnosti až privysokú spotrebu vody? Voda ako taká sa vníma v našej dobe ako samozrejmosť. Máme ju prakticky všade, naoko veľa nestojí, tak prečo ju skrátka nevyužívať ako chceme? Jednoducho preto, lebo z dlhodobého hľadiska nás stojí nemalé peniaze. Ako sa dá teda šetriť vodou v domácnosti?
Ako znížiť spotrebu vody?
Spotreba vody je v niektorých domácnostiach až extrémne vysoká, podľa niektorých výskumov hovoríme až o niekoľkých tisícoch vody denne.
Hoci možno väčšina ľudí nejaví záujem o to, aby šetrili vodou kvôli ekológií zeme, určite ich môže zaujímať to, koľko by ušetrili peňazí, ak by sa naučili šetriť vodou.
1. Skontrolujte všetky kohútiky
Čudovali by ste sa, ale zlé utiahnuté kohútiky či kvapkajúca voda v práčke môžu spôsobiť to, že stovky niekedy až tisíce litrov vody len tak odtečú do kanála.
Ak chcete začať šetriť vodou, kontrola tesnenia je najlepším miesto, kde môžete začať. Jednoducho začnite prezerať všetky miesta, kde môže odkvapkávať alebo tiecť voda – kohútiky, práčka, umývačka, rúrky či dokonca radiátory.
Pokiaľ máte v domácnosti takéto úniky vody, ich oprava vám zaručene ušetrí nemalé peniaze. Nepodceňujte tesnenie vody.
2. Sprchujte sa šetrne
Šetrenie vodou pomocou sprchy snáď nie je nutné príliš rozoberať. Krátke sprchy vám dokážu ušetriť ohromné množstvo peňazí.
Ak ste teda fanúšikom hodinových spŕch v horúcej vode, skúste zvážiť do akej miery sú tieto sprchy naozaj nutné. Nie je to predsa len až príliš veľký luxus?
Prípadne sa skúste pozrieť na to z iného pohľadu: ak sa dokážete sprchovať namiesto hodiny len 5 – 10 minút, na konci roka ušetríte toľko peňazí, ako by ste dostali trinásty plat!
3. Šetrite s perlátorom
To je síce pekné ale ako to pomôže ušetriť vodu? Vďaka perlátoru sa vytvára jednak nižší prietok (t. j. preteká menej vody) ale zároveň sa vytvára silnejší prúd.
Vďaka tomu si dokážete umyť ruky, vyčistiť zuby či umyť riad rovnako efektívne a zároveň na vode ušetríte.
4. Nainštalujte si pákové vodovodné hlavice
Pokiaľ máte v domácnosti staré klasické batérie na 2 kohútiky, je vhodné ich zmeniť a investovať do moderných pákových hlavíc, ktoré sú podstatne úspornejšie.
To už znie ako investícia, ktorá sa oplatí, no nie? Pákové vodovodné hlavice nestoja veľa a v kombinácií s vyššie spomínaným perlátorom zaručene ušetríte kopu peňazí na vode.
5. Zabezpečte si 2 stupňové splachovanie
Ďalšou investíciou, ktorá sa rozhodne pri šetrení vody oplatí, je investícia do dvoj stupňového splachovacieho zariadenia.
Tradičné WC misy majú len jeden splachovací systém, pri ktorom sa spotrebuje 7 – 12 litrov vody. Pri duálnom máte ma výber na menšie spláchnutie (malá toaleta – cca 3 litre) a veľké spláchnutie (veľká toaleta – cca 6 litrov).
Ide o lacnú investíciou, ktorá vám z dlhodobého hľadiska (rovnako ako pákové hlavice) dokážu ušetriť desiatky eur. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť WC.
6. Prestaňte odpúšťať vodu
Priznajme si to, kto vždy počká počas umývania rúk, zubov alebo dokonca pri umývaní riadu, kým nezačne tiecť voda?
Alebo horšia varianta: Hore ruku kto necháva pri umývaní a hygiene tiecť prúd vody neustále? Odpúšťanie vody je jeden z kritických žrútov, ktoré sa eventuálne prejavia v cene za vodu. Pritom sa dá takýto problém vyriešiť veľmi jednoducho.
Pokiaľ si umývate zuby, nalejte si vodu do pohárika, s ktorým si po umytí vypláchnete ústa. A naopak pokiaľ potrebujete studenú vodu ale tečie vám zo začiatku teplá, odlejte si ju do fľaše a odložte do chladničky, prípadne na chladné miesto, neskôr sa vám určite zíde.
7. Umývajte riady v umývačke
Vo väčšine prípadov je umývačka riadu vždy ekonomickejší spôsob, ako využiť vodu na riad v porovnaní s ručným umývaním.
Pokiaľ chcete posunúť šetrenie vodou na vyšší level, umývajte riad výlučne v umývačke. Samozrejme to neznamená, že kvôli dvom tanierom a jednej vidličke budete zapínať umývačku. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť umývačku riadu.
Pri ručnom umývaní sa z ekonomického hľadiska oplatí naplniť drez vodou, v ktorej riady umyjete (nie pod tečúcou vodou).
8. Perte s plnou práčkou
Tak ako pri umývačke, aj pranie oblečenia vám dokáže „odsať“ nemalé množstvo vody. Šetrenie pri praní sa dá uskutočniť rovnako jednoduchým spôsobom: jednoducho spustite práčku vtedy, keď budete mať dostatočne veľa oblečenia na vypratie.
Rovnako sa pri praní oplatí investovať do práčky, ktorá má šetrné režimy prania. Tieto programy môžu zabrať viac času, ale vďaka ním ušetríte na vode. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť práčku.
Ako recyklovať vodu v domácnosti?
Okrem šetrenia vody sa však môžeme na vodu pozerať aj z ekonomického hľadiska – resp. ako sa dá nie len ušetriť, ale aj získať na vode.
Voda sa totiž dá recyklovať rôznymi spôsobmi, to ako môžete využiť použitú vodu sa dozviete v nasledujúcich tipoch.
9. Využite odstátu vodu
Máte vo vašej kanvici, umývadle či v nejakej nádobe odstátu vodu, ktorú už nepotrebujete? V takom prípade sa jej ešte nezbavujte! Prečítajte si aj článok ako vyčistiť kanvicu.
Existuje x možností, ako môžete takúto odstátu vodu využiť. Či už ju nalejete do práčky, do umývačky riadu prípadne s ňou polejete rastliny, je už len na vás.
Hoci ide o malé množstvo vody, s postupným šetrením sa toto malé množstvo môže nazbierať na desiatky až stovky litrov vody, ktoré sa dajú využiť. Stačí sa len na chvíľu zamyslieť a zvážiť, kde môžete takúto odstátu vodu použiť. Prečítajte si aj ako vyčistiť odtok.
10. Zachytávajte dažďovú vodu
Načo využívať vašu vodu z domácnosti na polievanie kvetov či záhradky, keď môžete využiť obyčajnú dažďovú vodu, ktorá na vás doslova padá zadarmo?
Zachytávanie dažďovej vody je jednou z top možností, ako môžete ušetriť na vode. Dažďovú vodu môžete zachytiť či už sudom pod odkvap, vedrami v záhrade, prípadne môžete investovať do nádrže a zachytávať vodu z dažďa vo veľkom.
Pri efektívnom zachytávaní dažďovej vody získate stovky litrov, ktoré môžete bezplatne a efektívne využiť na polievanie.
11. Využite vodu zo studne
Pokiaľ bývate na dome, prípadne máte k dispozícii pozemok/záhradku, tak môže byť studňa pre vás zlatým prasiatkom, na ktorom ušetríte niekedy aj stovky eur!
Počiatočná investícia môže byť na vykopanie a zariadenie studne pomerne vysoká, avšak využívanie studne sa vám po rokoch zaručene vyplatí.
Studňa v kombinácií s domácim darlingom vedené až do vášho domu vám dokáže ušetriť ohromné množstvo vody.
Existujú aj rôzne iné možnosti, ako sa dá ušetriť na vode (ako napr. šetrenie vody pri varení, kúrení, spotrebičoch a pod), vyššie uvedené tipy sú však tie najzákladnejšie, od ktorých sa môžete odraziť.
To ako sa ďalej rozhodnete šetriť vodou je už len na vás. Máte vlastné finty, tipy a triky, vďaka ktorým ste dokázali ušetriť na vode? Podeľte sa s nami a napíšte nám o nich v komentároch pod článkom!
Zaujímavé tipy, snažíme sa v domacnosti šetriť vodou čo najviac. Nejde len o to že cena za vodu stále stúpa hore a hore a dajú sa tak ušetriť nejaké peniaze, ale chceme chrániť aj prírodu a celkovo celé enviromentálne prostredie a pritom šetriť vodou je úplne jednoduché – stačí len niekedy zbytočne nepušťať vodu. Dobrý typ je aj tie pákové vodovodné hlavice – myslím, že investícia do nich sa môže veľmi rýchlo vrátiť.