Návody

Ako správne prať pyžamo?

Prať pyžamo nie je žiadna veda - stačí sa riadiť týmito jednoduchými tipmi

Nie ste si istá, ako by ste si mali správne oprať vaše pyžamo? Pranie pyžama nie je zas taká veda, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Zvyčajne sa môže prať pyžamo spolu s inými kusmi oblečenia, avšak v určitých prípadoch môžu nastať problémy, ktoré by mohli výrazne ovplyvniť životnosť vášho pyžama. V nasledujúcich riadkoch si preto prejdeme niekoľko základných orientačných rád, ktoré vám pomôžu s problémom ako správne prať pyžamo.

Ako správne prať pyžamo

Pyžamo si vyčleňte a zatrieďte

Tak ako aj pri inom druhu oblečenia, aj pyžamo nesmiete miešať len tak s inými farbami. Vo všeobecnosti platí, že svetlé pyžamo, popr. čisto biele pyžamo, by ste mali prať spolu s inými svetlými kusmi oblečenia, čierne a tmavšie pyžamo s tmavými kusmi oblečenia (tu si dajte pozor na pyžamo vyrobené zo saténu, ktoré by vám určite začalo púšťať farbu) a iné farby pyžama ako je červená či ružová s podobnými farbami.

Spôsob prania pyžama

Pyžamo sa perie podľa toho, z akého druhu materiálu je vyrobené a aké vlastnosti dané pyžamo má.

V prípade saténového pyžama, popr. pyžama s potlačou, pyžamo vždy obráťte naruby. Oblečenie, ktoré periete spolu s pyžamom a je vyrobené napr. z bavlny sa vám za to poďakuje.

V rámci pracieho programu si začleňte pyžamo podľa toho, či ide o bavlnené pyžamo, alebo pyžamo vyrobené z umelých látok, popr. ak ide o veľmi jemné pyžamo a pod.

Neperte pyžamo, ktoré si vyžaduje jemný prací program spolu s, povedzme, džínsami.

Výber pracieho prášku pre pyžamo

pranie pyžama a farbaDajte si radšej záležať na výbere pracieho prostriedku a radšej zvoľte tekuté pracie prostriedky, ktoré sa určite vyplatia pri jemnejšom druhu pyžamka.

V prípade farebného pyžama sa vyhnite univerzálnym pracím práškom, ktoré by mohli spôsobiť vyblednutie pyžama.

Naopak pri čiernom alebo veľmi tmavom pyžame budete potrebovať pracie prostriedky, ktoré obsahujú farbivo, vďaka ktorému vám vaše čierno pyžamko nevybledne ani po dlhšom čase.

Aviváž sa veľmi pri praní pyžama neodporúča, nakoľko by v prípade jemného pyžama mohlo poškodiť štruktúru látky.

Pranie špinavého pyžama

Pokiaľ máte škvrny na vašom pyžame, budete potrebovať na to prostriedok, ktorý sa odstraňovaním škvŕn zaoberá.

Existuje nespočetné množstvo čistiacich prostriedkov na odstraňovanie nečistoty. Pri správnom výbere čistiaceho prostriedku musíte zobrať do úvahy jednak materiál z ktorého je pyžamo vyrobené (nakoľko každý materiál si vyžaduje iné zaobchádzanie a prostriedok na pranie), farba pyžama a samozrejme typ pyžama.

Preto si pri výbere čistiaceho prostriedku na pyžamo najprv dôkladne prečítajte návod, resp. popis prostriedku, na čo sa používa, k čomu sa hodí a pod.

Ak máte dodatočné informácie o vašom pyžame, ako sa môže a nesmie čistiť, prečítajte si ich tiež. Zvyčajne sa prostriedky na odstraňovanie škvŕn môžu kombinovať spolu s práškom na pranie priamo v práčke. V najhorším prípade, ak nemáte žiaden prostriedok dostupný, použite ocot.

Ako zavesiť pyžamo na sušenie

Klasické bavlnené pyžamo si môžete bez problémov zavesiť na šnúru alebo na sušičku, avšak pri jemnejšom pyžamku, ktoré je vyrobené z jemných materiálov sa takýto spôsob sušenia neodporúča.

Pri sušení si dajte pozor na to, aby farebné alebo čierne pyžamo nebolo vystavené priamemu slnku, nakoľko by vám mohli takéto farby veľmi ľahko vyblednúť.

sušenie pyžama

Ako často prať pyžamo

Frekvencia toho, ako často by ste mali prať pyžamo je dosť komplexnou a pomerne individuálnou témou.

Pri tom ako by ste vaše pyžamo mali často prať, záleží napr. od počtov nosenia (vo všeobecnosti sa odporúča prať pyžamo po 3 – 4 noseniach), od toho ako rýchlo alebo ako veľmi sa potíte (prepotené pyžamo sa nosiť neodporúča zo zdravotných dôvodov) ale aj od toho, o aký druh pyžama ide (niektoré materiály sa neodporúča prať každý deň).

Štatisticky zvyknú ľudia meniť a prať svoje pyžamo v rozmedzí 1 – 2 týždňov (kedy 2 týždne je už pomerne dlhá doba).

V ideálnom prípade, ak sa príliš nepotíte by bolo vhodné prať pyžamo aspoň raz týždenne s tým, že ho v rámci týždňa vymeníte za druhé pyžamo (aby ste nemuseli nosiť jeden druh pyžama celý týždeň a zároveň aby ste nemuseli prať pyžamo 2x za týždeň, čím by ste ho rýchlejšie zničili).

Pár tipov na záver ako na pranie pyžama

Zvyčajne by nemal nastať žiaden problém, ak budete svoje pyžamo prať tak ako aj iné kusy odevu. Pyžamo ako také, vyrobené napr. z bavlny, má v podstate rovnaké vlastnosti, ako akékoľvek bavlnené oblečenie, ktoré nosíte a rovnako periete.

Dajte si však pozor na luxusnejšie materiály ako je hodváb (veľmi ľahko púšťa farby), satén či kašmír, ktoré si vyžadujú špeciálnu starostlivosť a pranie.

Pokiaľ to je možné, zistite si najprv od výrobcu, popr. na samotnom pyžame spôsob prania, aké môže vaše pyžamko podstupovať a akým pracím prostriedkom a chemikáliám by ste sa mali pri praní pyžama vyhnúť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button