Ako vzniklo pyžamo?
Od staroveku po dnešok - prečítajte si náš článok a dozviete sa všetko o histórii pyžama!
História pyžama ma prekvapivo zaujímavé počiatky a samotné pyžamo ako kus odevu si prešlo dlhú cestu, kým sa dostalo do podoby ako ho poznáme dnes. Od objavenia Európanmi, cez vplyv módnych návrhárov až po spôsob a obdobie nosenia, to všetko ovplyvnilo pyžamo a jeho štýl či dokonca zmysel. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na vznik pyžama, jeho históriu, odkiaľ pochádza, ale aj čím si všetkým prešlo.
Vznik pyžama a jeho história
Slovo pyžamo pochádza z hindského jazyka „pae jama“ čo v preklade znamená odev na nohy a jeho používanie sa začína datovať už od Osmanskej ríše.
Pyžamo bolo neskôr prijaté Európanmi, ktorí si ho priniesli domov ako kus exotického odevu. Hoci nosenie pyžama nebolo rozšírene až do 20. storočia, bolo používané už v 17. storočí ako symbol statusu a múdrosti.
História a vznik pyžama – 20. storočie
Pyžamá boli predstavené západnému svetu približne v roku 1870, keď britskí kolonisti prijali pyžamo ako alternatívu za tradičnú nočnú košeľu a začali ho užívať aj po svojom návrate domov.
Koncom 19. storočia sa termín pyžamo používal pre dvojdielny odev, teda pyžamové nohavice a pyžamový vrch, ktorý mal štýl kabátu.
V roku 1902 bolo pánske pyžamo široko dostupné zarovno s nočnými košeľami a vyrábalo sa z materiálov ako bol flanel a prestalo byť považované za kus exotického odevu nakoľko už išlo o moderný kus oblečenia na aktívny životný štýl.
Pyžamo začalo naberať na popularite počas 20 rokov 20. storočia medzi ženami ale aj medzi mužmi.
Pánske pyžamo bolo zväčša vyrobené z bavlny, hodvábu či flanelu a ženské bolo zas vyrábané zväčša z jasného potlačeného hodvábu a bolo zdobené stuhami a čipkami.
Prvé modely mali zdvihnutý alebo klasický pás s rozšírenými nohavicami, ktoré sa najviac rozširovali v oblasti členku, aby mali štýl „tureckých nohavíc“ zatiaľ čo neskoršie modely mali rovné nohavice a znížený pás ako štýl siluety, ktorý bol populárny v 20 rokoch 20 storočia.
Historický vývin pyžama v 20. storočí
Do 40. rokov 20. storočia nosili ženy na sebe pyžamo s krátkymi rukávmi, ktoré sa neskôr pozmenilo na „baby doll“ pyžamo. Tento druh pyžama sa skladal z vrchu bez rukávov, z goliera a nafúknutých nohavičiek. V polovici 60. rokov bolo toto pyžamo štandardným oblečením na noc pre milióny žien a dievčat.
S popularitou unisex oblečenia v 70. rokoch začali byť pyžamá inšpirované pánskym oblečením. Saténové pyžamo na mieru bolo populárne už v 20. rokoch 20 storočia, avšak neskôr už bolo používané oboma pohlaviami.
Unisex štýl oblečenia je aktuálny v ženskej móde dodnes, vďaka ktorému sa rozdelenie medzi oblečením a spodným prádlo zmiešalo a rozmazalo.
Pyžamo ako móda 20. storočia
Pyžamo začalo byť brané ako módne šaty na začiatku 20 rokov 20. storočia, kedy dizajnéri propagovali pyžamo ako alternatívu k čajovým šatám. Francúz Paul Poiret predstavil na trh pyžamový štýl cez deň ale aj na večer už v roku 1911 a jeho vplyv zohrával pri pyžame veľmi významnú úlohu.
Plážové pyžamo, ktoré sa zvyklo nosiť pri mori bolo spopularizované Gabriellou „Coco“ Chanel na začiatku 20. rokov minulého storočia.
Prvé plážové pyžamo vtedy nosilo len pár ľudí avšak do konca dekády sa stalo toto pyžamo prijateľným oblečením pre priemernú ženu. Večerné pyžamo, ktoré sa malo pôvodne nosiť ako nový typ kostýmu pre neformálnu večeru doma sa taktiež rozšírilo počas tohto obdobia.
Večerné pyžamo zostalo populárne aj počas 30 rokov a znovu objavenie tohto štýlu sa vyskytlo v 60 rokoch v podobe „palazzo“ pyžama.
Palazzo pyžamo bolo predstavené rímskym dizajnérom Irenom Galitine v 60 rokoch ako elegantné a neformálne večerné šaty. Toto pyžamo výrazne ovplyvnilo módu od 60. až do 70. rokov 20. storočia.
Palazzo pyžamo malo extrémne široké nohavice a bolo často vyrábané z mäkkého hodvábu a zdobené korálkami alebo strapcami.
Počas sedemdesiatych rokov sa spoločenské odevy a večerné odevy spolu zlúčili, nakoľko sa stávali čoraz jednoduchšími a menej štruktúrovanými kusmi odevov.
Súčasné moderné pyžama
Neformálnosť oblečenia bolo spopularizované Halstonom a na základe toho sa stalo pyžamo moderným štýlovým kusom odevu, ktoré si prešlo vplyvom návrhárov ako boli Ralph Lauren či Giorgio Armani a ešte viac rozmazalo hranicu medzi denným oblečením a spodným prádlom. Tento trend sa preniesol až do súčasnosti a pravdepodobne bude pokračovať aj naďalej.
Pyžamo už nie je v súčasnej modernej dobe len kusom oblečenia na noc, stalo sa taktiež módnym trendom do spoločnosti, na večierky alebo aj do práce.
Pyžamo si od svojho vzniku prešlo mnohými zmenami a úpravami a je už len otázkou času, kedy sa posunie pyžamo znovu ďalej a stane sa niečím iným.