Návody

Ako na sušenie kvetov?

Návod ako sušiť kvety doma

Chcete sa dozvedieť ako na sušenie kvetov u vás doma? V tomto článku sa dozviete, ako si môžete uschovať sušené kvety po Valentínovi alebo keď si ich skrátka chcete udržať na očiach o niečo dlhšie, aj keď vám sezóna na vašej záhradke práve končí. Návod na sušenie kvetov sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Ako na sušenie kvetov

Sušenie kvetov na vzduchu

Tento typ sušenia funguje najlepšie s kyticami kvetov, ktoré majú robustné hlávky ako sú napríklad ruže alebo levandule.

Ako doma vysušiť kvety

Pre iné druhy kvetov ako sú napríklad tulipány, gerbery alebo určité krehké druhy kvetov, nemusí tento proces fungovať tak efektívne.

Plne dospelé kvety môžu stratiť svoje lupene už počas sušenia, takže nestrácajte zbytočne čas tým, že budete čakať, kým vám dorastú do plnej veľkosti.

Postup sušenia je nasledovný:

Zbavte sa prebytočných lístočkov na kvete a odrežte stonku kvetu na požadovanú dĺžku (nie viac ako len pár centimetrov). Pre zaistenie toho, aby si kvety zachovali farbu ich schovajte pred priamym slnkom hneď po ich odrezaní.

Odrezané kvety zviažte dohromady gumičkou tak, aby vám v podstate vznikla taká malá kytička.

Nájdite si tmavé a suché miesto s dobrou cirkuláciou vzduchu (povala, komora alebo pokojne aj skriňa). Kvety v tomto priestore zaveste tak, aby viseli dolu hlavou. Kvety takto nechajte sušiť približne dva až tri týždne, dokým sa vám kompletne vysušia.

Po vysušení kvetov ich zveste a postriekajte nearomatizovaným sprejom na vlasy aby ste ich ochránili, nie je to však nutné).

Ako a na čo použiť vysušené kvety

Vysušené kvety majú rôzne využitie, môžete si ich položiť len tak na okrasu, ale dajú sa taktiež použiť aj ako ozdoba na rôzne veci, záleží len na vašej predstavivosti.

Ako sušiť kvety a levanduľu

Či už ide o jedlé kvety, ktoré môžete použiť ako ozdobu na tortu alebo koláče, alebo ako ozdobu na stôl ak ide o nejakú udalosť či dokonca na veľkonočné alebo vianočne dekorácie, vďaka čomu budú mať vaše ozdoby ten pravý šmrnc.

Máte nejaké iné vlastné tipy a postupy ako sušíte kvety doma?

Poraďte aj ostatným v komentároch pod článkom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button