NávodyZáhrada

Ako sušiť levanduľu?

Návod a postup si ako si môžete usušiť levanduľu u vás doma!

Sušenie levandule je jedným z tradičných zvyklostí počas letnej sezóny v mnohých domácnostiach. Levanduľa ako taká sa využíva na tvorbu rôznych olejčekov, voňaviek, parfumov, čajov a pod. V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili veľmi jednoduchý návod, podľa ktorého môžete sušiť levanduľu efektívne hneď niekoľkými spôsobmi. Samotné sušenie si okrem času nebude od vás vyžadovať takmer nič viac. Poďme teda na to!

Ako sušiť levanduľu

Ako a kedy zberať levanduľu

Levanduľu môžete začať zberať až po niekoľkých dňoch, počas ktorých bolo naozaj veľmi horúco, vďaka čomu bude levanduľa plná voňavého oleja.

Najlepším obdobím, kedy kvitne levanduľa (a kedy môžete začať zberať a sušiť levanduľu), je niekde počas júna a augusta (v závislosti od toho, v akých podmienkach levandule rastú, lokality ale aj od formy, resp. druhu levandule).

Zvyčajne sa odporúča začať so zberom počas obeda, kedy je najvyššia teplota (a kedy samotné kvety sú aj najviac rozkvitnuté).

Levanduľu odstrihnite čo najdlhšie aj so stonkou (dĺžka stonky sa môže pohybovať niekde medzi 10 až 20 centimetrami).

Na zrezanie použite buď záhradný kosák alebo nožnice. Dôležité je, aby ich stonka bola čo najdlhšia, vďaka čomu dopomôžete levanduli lepšie rásť počas zimného obdobia.

Levandule začnite zväzovať do zväzkov. Jednoducho ich po skupinkách (za hrsť) zviažte dokopy tak, aby boli pekne zoradené a dobre sa vám viazali.

Na viazanie môžete použiť obyčajnú gumičku (v prípade potreby však pokojne môžete použiť aj šnúrku či špagát), ktorú omotáte okolo stoniek (dajte si pozor na to, aby ste stonky neponičili a zároveň aby bol každý zväzok dobre zviazaný).

Po zrezaní a zviazaní levandule sa môžete pustiť do jej sušenia.

usušené levandule

Sušenie levandule

Levanduľa sa dá sušiť rôznymi spôsobmi. Najodporúčanejším (a pravdepodobne aj najspoľahlivejším) typom sušenia je však sušenie na tmavom suchom mieste.

Vďaka miestu bez slnka sa vám bude levanduľa pomaly sušiť bez toho, aby hrozilo, že vám jej kvety vyblednú.

viazanie a sušenie levandulePokiaľ máte k dispozícií také miesto, určite ho využite – dôležité je, aby bola levanduľa v tieni, v suchom prostredí bez vlhkosti a relatívne vysokej teplote.

Každý zväzok zaveste hore nohami, to ako to spravíte je už len na vás – môžete si dopomôcť špagátom, klinčekom, zavesenou šnúrou, sieťkou a pod. Sušenie týmto spôsobom môže trvať od 1 a pol týždňa až celý mesiac.

Dôsledkom toho je dôležité, aby ste levanduľu pravidelne kontrolovali či je s ňou všetko v poriadku, resp. či sa suší, nie je vlhká, či neopadávajú z nej kvety a pod.

Po vysušení levandule sa vám budú dať odtrhnúť kvety veľmi jednoducho.

Malý tip: Pokiaľ plánujete využiť len levanduľové kvety, nemusíte ich sušiť vo zväzkoch, stačí ich jednoducho rozložiť na sieťke, aby sa postupne sušili a vetrali (vďaka čomu sa vám nezaparia ani nezačnú hniť).

Iný spôsob na sušenie levandule

Druhým spôsobom, ako môžete sušiť levanduľu, je paradoxne sušenie na slnku. Hoci týmto spôsobom riskujete, že vám levanduľa vybledne, môže ísť o pomerne rýchly a efektívny spôsobom sušenia so zaručeným výsledkom.

Nevýhodou však je to, že musíte mať niekoľko dní veľmi pekné, teplé a slnečné počasie.

Na sušenie budete potrebovať podložku – najlepšie drevenú dosku, alebo papierovú krabicu, na ktorú levandule rozložíte.

Upozornenie: Rozhodne nepokladajte levandule na kovový povrch – levanduľa vám môže doslova „zhorieť“ na rozpálenom kove. Rovnako sa vyvarujte plastovým či iným umelým povrchom – slnko by vám takýto materiál mohlo roztaviť.

strihanie levandulePodnos s levanduľami už len stačí položiť na pekné slnečné miesto (môžete ich položiť k oknu, kde svieti dlho slnko, prípadne si ich položiť priamo na von.

Počas dňa ich nechajte sušiť a na večer ich len odkladajte na suché miesto, kde by ich nemal zastihnúť dážď ani vlhkosť.

Tento spôsob sušenia môže trvať približne 5 – 7 dní, v závislosti od počasia.

Bonusový tip na sušenie:

Pokiaľ potrebujete urýchlene sušené levandule, môžete využiť aj domácu sušičku.

Jednoducho rozložte levandule v sušičke, regulujte teplotu na cca 35°C (rozhodne nie viac) a vysušíte ich ľavou zadnou.

Veľkou nevýhodou však je to, že takto usušené levandule stratia veľkú časť svojej vône. 

sušenie a zber levandule

Uskladnenie levandule

Pokiaľ neplánujete spracovať vysušenú levanduľu ihneď, môžete si ju odložiť na neskôr.

Vysušenú levanduľu stačí jednoducho odstrihnúť (resp. odstrániť stonky od kvetov) a kvety uskladniť v sklenených pohároch s dobrým uzatváraním.

Malý tip: Odstrihnuté stonky sa dajú taktiež využiť – môžu vám poslúžiť ako dodatočná aróma ku sviečkam či do krbu – horiace stonky vypúšťajú pomerne príjemnú arómu.

Takto uskladnené levandule sa dajú využiť či už ako čaj, dochucovadlo či dokonca ako prídavok do vane.

Taktiež sú skvelým prostriedkom proti moliam v šatníkoch, vďaka čomu vaše oblečenie ostane nepoškodené a skrine budú voňať od levandule.

Mohlo by vás zaujímať aj:

Ako sušiť huby Ako sušiť jablká
Ako sušiť paradajky Ako sušiť slivky

Sušenie levandule si vyžaduje predovšetkým čas, trpezlivosť a určitú dávku zručnosti, avšak pokiaľ sa vám to úspešne podarí, budete mať k dispozícií skvelú usušenú rastlinu, ktorú môžete využiť na rôzne veci a dokonca si ju odložiť aj na neskôr!

Pokiaľ sa vám tento článok páčil, prípadne máte nejaké svoje osvedčené metódy, podľa ktorých zvyknete sušiť levanduľu, napíšte nám v komentároch pod článkom!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button