Návody

Ako sušiť huby?

Návod a postup ako sušiť huby doma

Ako sušiť hubyPatríte aj vy medzi vášnivých zberateľov húb, ktorí sa s radosťou prechádza po lese a zbiera tieto úžasné lesné dary? Zber a sušenie húb je fenoménom, ktorý môžete každoročne vidieť v našej krajine počas sezóny. Čo vám môže priniesť väčšiu radosť ako plný košík húb, ktorý donesiete domov? V každom prípade však huby nekončia zberom – na rad prichádza následne ich spracovanie. V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili postup, pomocou ktorého môžete začať sušiť huby tak, aby vám vydržali po dlhšiu dobu. Ako teda huby spracovať tak, aby sa nepokazili?

Ako zbierať huby na sušenie

Skôr ako sa vôbec budete zaoberať sušením húb je najdôležitejšie spraviť prvý správny krok – zbierať len dobré a zdravé huby!

Správny zber húb v lese je základom, ktorý vám jednak ušetrí kopec času pri sušení a jednak si ušetríte námahu tým, že nebudete so sebou po lese nosiť kopu zlých húb, ktoré aj tak nakoniec vyhodíte.

Snažte sa zbierať huby, ktoré nie sú mäkké, prípadne sú len trochu zmäknuté.

Rovnako začnite s čistením húb už priamo počas ich zberu. Zakaždým keď nájdete dobrý hríb, odstráňte z neho nečistoty, ihličie, smeti, prípadne odkrojte z hríbu zlú časť.

Na čistenie v lese si určite pripravte dobrý nožík a malú jemnú kefku, s ktorou huby očistíte po ceste.

sušenie húb

Ako čistiť huby

Po príchode domov je načase sa čo najskôr pustiť do čistenia húb. Čím dlhšie budete čistenie odkladať, tým viac sa zvyšuje riziko znehodnotenia húb.

Začnite tým, že každú jednu hubu dôkladne očistíte od nečistôt – môžete si pomôcť rukami, škrabkou alebo dobrým a čistým uterákom.

V prípade, že zbadáte nejaký hmyz, odkrojte z huby danú časť a zahoďte. Po takomto vonkajšom očistení prichádza na rad príprava na sušenie – krájanie húb.

Príprava na sušenie húb

Na krájanie budete potrebovať dobrý hubársky nôž a pevnú a hlavne čistú drevenú dosku na krájanie. Každú jednu očistenú hubu skontrolujte, či nie je napadnutá hmyzom – v takom prípade takúto časť odrežte.

Začnite krájať huby na jednotlivé jemné plátky, štandardne sa odporúča krájať huby na hrúbku cca 3 až 5 milimetrov (niekedy sa však odporúča krájať huby aj na podstatne tenšie plátky – resp. 2 -4 milimetre).

Snažte sa pokrájať huby čo najskôr a čo najpresnejšie nakoľko množstvo vody, ktoré môžu huby obsahovať spôsobujú tvorbu plesne pomerne rýchlo.

Uistite sa, že ste huby nepokrájali na príliš hrubé kusy/plátky! Pri priveľkej hrúbke sa vám budú huby zle sušiť, v horšom prípade vám môžu začať plesnivieť!

sušenie a čistenie húb

Ako začať so sušením húb

Sušenie húb si vyžaduje určitú dávku trpezlivosti a skúsenosti. V prípade sušenia sa vám ponúka hneď niekoľko metód, pomocou ktorých môžete huby vysušiť.

„Ručné sušenie“ húb

Tradične sa zvykli huby sušiť (a taktiež sa aj doteraz sušia) na sieťke prípadne na novinách či na plechu.

Hoci ide o pomerne zastaraný spôsob sušenia, ktorý vám navyše zaberie veľa času, môžete ho vyskúšať aj tak – koniec koncov stále funguje rovnako dobre ako predtým.

V prípade sušenia húb na novinách je dôležité, aby ste jednotlivé plátky kládli blízko seba ale zároveň sa uistili, že sa ani jeden z plátkov nedotýka iného plátku.

Takto poukladané huby odložte na teplé a suché miesto (po vysušení sa vám však môže stať, že sa niektoré huby na noviny prilepia).

Druhou o niečo lepšou alternatívou je sušenie húb na sieťke. Sieťku si môžete pokojne vyrobiť aj doma (postačí vám na to aj stará sieť z okien či z akéhokoľvek nábytku a pod.)

V oboch prípadoch môžete sušiť huby buď na slnku alebo v polotieni, na povale pri dobre teplote a veľmi suchom vzduchu – názory sa v tomto prípade často líšia. Niektorí ľudia preferujú sušenie vonku iný vnútri.

Ako sušiť huby v elektrickej rúre

Pomerne nezvyčajnou metódou je sušenie húb v elektrickej rúre. Tento typ sušenia je pomerne riskantný (najmä ak ste takto huby nikdy nesušili), prípadne nemusíte dosiahnuť požadovaný výsledok.

príprava húb na sušenieV každom prípade ak spravíte všetko správne, môžete pomocou rúry vysušiť huby naozaj veľmi rýchlo a efektívne – je to na vás.

Skôr ako vložíte huby do rúry si vyhrejte rúru na 40°C. Po nahratí rúry môžete huby do nej vložiť – zvyčajne sa odporúča mať pred pripravené a poukladané huby buď na papieri alebo na rošte, prípadne na plechu. Huby vložte do rúry a nechajte pootvorené dvierka tak, aby mohla z rúry, resp. z húb, unikať vlhkosť.

Po cca 2 hodinách sušenia zvýšte teplotu na 50°C (to, ako dlho ich budete musieť nechať pri tejto teplote sušiť nie je nijak dané ani jednoznačné).

Pred skončením sušenia teplotu nastavte znovu na 40°C. V zásade je vhodná teplota na sušenie húb v elektrickej rúry cca 40 – 50°C, dĺžka je individuálna (budete to musieť pri prvom sušení zistiť sami).

Sušenie húb v sušičke

Najúčinnejšou metódou ako môžete sušiť huby je využitie sušičky. Sušička ako taká vám dokáže jednak zaistiť tú správnu teplotu a vlhkosť vzduchu a jednak dokážete pomocou sušičky vysušiť huby najrýchlejšie.

Podľa typu sušičky a množstva húb sa môže nastavenie sušičky líšiť, avšak štandardne sa odporúča poukladať plátky húb do jednej vrstvy tak aby sa nelepili a po uložení nastaviť sušičku na 50°C.

Zakúpiť si sušičku na huby a ovocie môže byť vnímané aj ako veľmi dobrá investícia. Pretože si na zimu môžete dokonale usušiť kvaitné a zdravé huby a ušetriť peniaze na nakupovanie rozličných korenín a húb.

Kvalitné sušičky na huby nájdete na tejto stránke.

Doba sušenia je individuálna ale môže sa pohybovať od 8 do 12 hodín (je to rozhodne rýchlejšie ako sušenie na slnku).

návod ako sušiť a uskladniť huby

Prečítajte si aj články a návody ako správne sušiť:

Ako uskladniť sušené huby

Po dôkladnom vysušení prichádza na rad uskladnenie húb.

Skôr ako sa však pustíte do skladovania, uistite sa že huby sú dobre vysušené: Stlačte medzi prstami jeden plátok – pokiaľ sa vám ohne, je nutné ho ešte nechať sušiť.

Pokiaľ sa vám však drolí a praskne je to znamenie, že huby sú pripravené a dobre vysušené.

Huby sa môžu skladovať v rôznych uzavieracích a vzduchotesných nádobách (závisí to od vašich preferencií). Štandardne sa v domácnostiach používajú klasické fľaše na zaváranie.

V takom prípade je však nutné, aby ste do fliaš spolu s plátkami húb pridali taktiež trochu soli, pár klinčekom a bobkový list vďaka ktorým sa zvýši trvácnosť húb a jednak tak odpudíte hmyz, ktorý sa do fliaš môže dostať (nakoľko takéto druhy fliaš nie sú vzduchotesné).

Alternatívne môžete použiť vákuové fľaše alebo poháre na skladovanie ovocia či zeleniny, ktoré majú rôzne tvary.

Ich hlavnou výhodou je, že vám takto uskladnené huby vydržia aj 5 rokov (oproti zaváraninovým fľašiam, ktoré zvyčajne vydržia cca 2 až 3 roky).

Po správnom naplnení fliaš vám už len stačí jednotlivé fľaše po označovať a uskladniť na tmavé a suché miesto tak, aby sa vám huby neskazili (postačí aj špajza).

uskladnenie húb

Sušenie húb si vyžaduje trpezlivosť

Zber, príprava a sušenie húb je tak trochu umenie, ktoré si vyžaduje okrem správnych vedomostí aj prax, skúsenosť. Preto to hneď nevzdávajte ak vám prvotné sušenie nepôjde od ruky.

Postupom času si vytvoríte svoj spôsob sušenia, ktorý budete preferovať. Rovnako sa však môžete vždy poradiť so skúsenými hubármi, ktorý vám môžu dať rôzne cenné rady na sušenia a skladovanie húb.

Aké máte skúsenosti s hubami vy? Máte nejaké vlastné osvedčené tipy a triky pomocou, ktorých huby čistíte, sušíte či skladujete?

Podeľte sa s nami a napíšte nám o nich v komentároch pod článkom!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button