Návody

Z akých materiálov sa vyrábajú pyžamá?

Aké materiály sú najvhodnejšie na výrobu pyžam? Prečítajte si náš článok a dozviete sa viac!

Existuje viacero materiálov, z ktorých sa vyrábajú moderné odevy a oblečenie, ale je len pár druhov materiálov, z ktorých sa vyrábajú pyžamá. Materiál pre pyžamo by mal disponovať niekoľkými základnými vlastnosťami ako sú pohodlie – nakoľko v ňom človek spí, priedušnosť – je vhodné aby sa človek počas spánku príliš nepotil a zároveň určitá odolnosť – kedy by mal materiál vydržať rôzne naťahovania a polohy človeka počas spánku. Najčastejšie materiály, ktoré môžete na pyžame nájsť sú prevažne bavlna alebo flanel, avšak existujú aj iné druhy materiálov ako sú hodváb, kašmír či vlna. V nasledujúcich riadkoch si preto prejdeme viaceré druhy materiálov, z ktorých sa vyrábajú pyžamá, a ktoré si môžete vybrať a zakúpiť.

Z akých materiálov sa vyrábajú pyžamá?

Druhy materiálov pre pyžamo

Flanelové pyžamo

Flanel už nie je len materiálom pre robotníkov či drevorubačov. Je pár dôvodov, prečo sa oplatí nosiť flanelové pyžamo ako sú napríklad: zvyčajne je flanel zložený z bavlny avšak môže sa vyrobiť aj z vlny čo spraví z pyžama nesmierne pohodlné oblečenie; navyše je flanel relatívne hrubý a izolovaný, čiže dokáže počas zimy veľmi dobre zahriať; taktiež je dobre priedušný vďaka čomu zabraňuje prehriatiu ľudského tela.

Okrem týchto dôvodov je flanel vhodný aj na pranie nakoľko je veľmi silný, pevný a hlavne trvácny. Prečítajte si aj článok ako prať pyžamo.

Bavlnené pyžamo

Bavlna ako materiál je najklasickejším a najpraktickejším dennom-denným materiálom, ktorý môžete vidieť mimo pyžama prakticky na akomkoľvek štítku akéhokoľvek oblečenia.

Výhodami bavlneného pyžamá sú v prvom rade mäkkosť a pohodlnosť (veď sú to aj dôvody, prečo je bavlnené pyžamo tak obľúbené). Okrem toho dokáže absorbovať ľudský pot relatívne ľahko a rýchlo.

Okrem toho disponuje bavlna ako materiál určitými odolnými vlastnosťami, čiže sa v nepohodlnej posteli počas spánku len tak nepoškodí. A jeho najlepšou vlastnosťou je – dá sa bez problémov oprať ľahko v práčke.

pyžamá a ich materiály

Hodvábne pyžamo

Ide o niečo luxusnejší materiál ako je flanel. Jeho poprednou vlastnosťou je v prvom rade extrémna mäkkosť a jemnosť. Prakticky ide taktiež o jednu z najsilnejších látok, aké môžete bežne vo svete zohnať.

Okrem toho dokáže hodváb ako materiál absorbovať jasnejšie farby, čo v praxi vyzerá, ako keby žiaril, resp. svietil. Okrem toho je o niečo priedušnejší oproti flanelu. Hodvábne pyžamo má však aj svoje negatíva.

Pri potení sa v hodvábnom pyžame zvykne hodváb strácať svoju pevnosť, okrem toho môže jeho farba vyblednúť počas žehlenia. Zvyčajne sa odporúča prať hodvábne pyžamo v práčke pri studenej vode, avšak určite sa neodporúča ho sušiť v sušičke. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť žehličku.

Kašmírové pyžamo

Okrem jeho elegantne znejúceho mena ide taktiež o fantastický druh materiálu, ktorý môžete v pyžame mať.

Kašmír je nesmierne mäkký až doslova hodvábny a disponuje skvelými izolačnými vlastnosťami. Okrem toho sa dá v prípade potreby celkom dobre roztiahnuť a zároveň ide o veľmi vode odolný materiál, čiže nezáleží na tom, ako veľmi sa v ňom človek potí.

Azda jeho jedinými nevýhodami sú jeho čistenie, nakoľko sa odporúča prať, resp. čistiť kašmír za sucha a najlepšie len rukami.

Menej bežné typy pyžám

Ľanové pyžamo

Ľan ako materiál pre pyžamo je vhodnou voľbou pre ľahké a zároveň odolné pyžamo. Ľan je približne 2 až 3 krát silnejší oproti bavlne a je optimálnou voľbou pre pyžamo aj vďaka svojej skvele priedušnosti.

Hovorí sa, že v ľanovom pyžame sa človek potí 15 krát menej ako v pyžame z hodvábu či bavlny. V takom prípade ide o ideálnu voľbu pre materiál pre pyžamo najmä počas horúcich letných období, kedy je nutné sa schladiť ako sa len dá!

pyžamá a materiál a látky

Flísové/rúnové pyžamo

Tento typ materiálu je vhodný hlavne na zimu nakoľko má veľmi hrejivé vlastnosti. Okrem toho ide o mäkký, pohodlný a teplý materiál, v ktorom zaspí prakticky ktokoľvek.

Rúnové pyžamo z vlny oviec je možné nájsť aj bežne v obchodoch a je určený najmä pre chladne obdobia či prostredie, pri ktorom človek potrebuje teplé a hrejivé pyžamko.

Bambusové pyžamo

Hoci to je pomerne pre mnohých ľudí prekvapenie, bambus ako materiál sa dá využiť aj ako tkanina pre rôzne druhy oblečenia, v tomto prípade aj pre pyžamo. Ide o hodvábny a jemný, prírodný materiál, ktorý vás môže udržať v teple a zároveň má odolné vlastnosti voči vlhkosti. Jeho dominantnou vlastnosťou je však to, že je hypoalergénny, vďaka čomu je perfektnou voľbou pre alergikov a navyše má určité antibakteriálne vlastnosti.

Okrem toho ako bonus ide o 100 percentne recyklovateľný materiál, čiže je skvelou voľbou pre ekologických zástancov výberu oblečenia a materiálu pre oblečenie.

Plátené pyžamo

Plátenný textil je o niečo ťažšia, tkaná látka, ktorá je oproti bavlne podstatne pevnejšia a zároveň menej mäkká oproti flanelu. Tento materiál je možné nájsť najčastejšie pri pyžamových sadách, ktoré pokrývajú prakticky celé telo.

Plátené pyžamo sa s postupom času, resp. s jeho postupným nosením, stáva mäkším a mäkším nakoľko sa samotná látka postupne opotrebúva a prispôsobuje. Plátenné pyžamá sú preto skvelou voľbou pre pohodlie a príjemný pocit na dotyk.

Výber toho správneho materiálu pre pyžamo

Pri výbere z vyššie spomínaných materiálov je vhodné brať do úvahy ako cenu, nakoľko pyžamo sa dokáže cenovo vyšplhať do nesmiernych hodnôt, tak aj jeho praktickosť.

Pokiaľ ide o pyžamo do postele, snažte sa vyberať taký materiál, ktorý dobre dýcha a je pohodlný a naopak pri výbere materiálu pre pyžamo, ktoré chcete nosiť ako outfit, musíte zobrať do úvahy aj iné veci ako sú elegantnosť, odolnosť a pod.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button