Návody

Nosiť alebo nenosiť pyžamo?

Nosiť alebo nenosiť pyžamo - to je otázka! Prečítajte si náš článok a zistite viac o výhodách a nevýhodách nosenia pyžam!

Nosiť alebo nenosiť pyžamoNosiť alebo nenosiť pyžamo? To je otázka. Mnoho ľudí pokladá nenosenie pyžama do postele, resp. spávanie v posteli nahý za tak trochu exhibicionistický a zvláštny spôsob spávania. Predsa len pocit pyžama na tele dodáva človeku pocit istoty a bezpečia pod perinou. Ako to však v skutočnosti je? Oplatí sa nosiť pyžamo alebo je lepšie chodiť do postele bez pyžama? Aká je pravda? Pyžamo ako také má svoje pozitívne vlastnosti, kvôli ktorým ho drvivá väčšina ľudí na planéte preferuje, avšak nenosenie pyžama má taktiež určité pozitívne stránky. V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na to, prečo by ste mali alebo nemali nosiť pyžamo do postele.

Prečo nosiť pyžamo?

Teplo

Nosenie pyžama počas noci je jediný spôsob (okrem prikrývky) ako si udržať telo v teple. Hlavným dôvodom, prečo sa zo zdravotného hľadiska v rámci zahriatia odporúča nosiť pyžamo je to, že vám udrží hlavne vaše nohy v teple.

Pyžamo, resp. jeho nosenie sa určite odporúča vtedy, ak žijete a spíte v chladnom prostredí.

Prevencia chorôb

Pokiaľ jedinec má počas spánku zakryté nohy, znižuje sa šanca, že jedinec ochorie dôsledkom chladu. Zvyčajný dôvod, prečo ľudia prechladnú, popr. dostanú nádchu je ten, že nie sú dobre oblečený. Platí to aj pre oblečenie v spánku, kedy nie sú dostatočne zakrytý, hlavne nemajú zakryté nohy.

Veľa ľudí podceňuje chladné prostredie svojej izby a domnievajú sa, že ak sú relatívne zakrytý. Nemôžu predsa prechladnúť, resp. určite by si aspoň počas spánku všimli, pocítili, že im je veľká zima. Opak je však pravdou.

Zvyčajne sa pri chladnom prostredí a nedostatočnom prikrytí počas spánku ľudia prebudia až ráno s tým, že ich bolí hrdlo, hlava a majú sople a nechápu, ako mohli, popr. kde mohli prechladnúť.

nenosiť pyžamo

Nosenie pyžama znižuje riziko prechladnutia počas spánku a je určte skvelým spôsobom zahriatia v chladnej izbe.

Nepodceňujte preto pyžamo a ak bývate v izbe s nízkou teplotou, radšej si ho oblečte, aby ste mali zakrytý vrch aj spodok tela, resp. hlavne nohy.

Hygiena

Všeobecne je známe, že ľudské telo, resp. ľudská pokožka sa zbavuje odumretých buniek kože počas celej noci. Toto zbavovanie sa starej pokožky ide ruka v ruke s rôznymi druhmi baktérií, ktoré sa počas tohto procesu vylučujú z tela von rovnako. Pokiaľ nie je telo dostatočne zakryté, baktérie sa budú zhromažďovať na posteľnej plachte či prikrývkach.

Tým pádom je nosenie pyžama z určitého pohľadu hygienickou prevenciou proti baktériám, nakoľko namiesto usádzania baktérií na posteli ostávajú na pyžame, resp. v pyžame. To platí samozrejme len v prípade, že si meníte svoje pyžamo pravidelne a často, v opačnom prípade to má rovnaký dopad, či by sa baktérie usádzali na posteli alebo v pyžame.

Pohodlie

Nosenie pyžama je samozrejmým komfortom. Okrem spávania v pyžame v posteli sa dá taktiež využiť ako oblečenie na jogu, či do fitka alebo na behanie.

Nosenie pyžama je skvelým spôsobom ako sa chrániť taktiež v prírode počas kempovania v stane, resp. je to určite lepšie ako nenosiť pyžamo vôbec.

Pyžamo zachováva dôstojnosť

Nosenie pyžama je určitým spôsobom vhodné pre ľudí, ktorí sa počas spánku príliš veľa hýbu, vrtia alebo sú dokonca námesačný.

Nakoľko bez pyžama by ste mohli byť vystavený počas spánku trápnym polohám, v ktorých by z vás mohlo byť vidieť viac ako je žiadané, nosenie pyžama vás v takom tom prípade chráni pred trapasom a zachová určitú dôstojnosť.

Prečo nenosiť pyžamo

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí chcú posunúť formu spánku na ďalšiu úroveň a byť tak trochu odvážny, spávanie bez pyžama, resp. nahý je skvelou voľbou (v záležitosti od vašich preferencií).

nosiť pyžamo alebo spať nahýOkrem zdravotných benefitov, ktoré sa spájajú s nenosením pyžama ako sú napríklad zníženie rizika vyvinutia určitej kožnej alebo vaginálnej infekcie či podráždenia, alebo zvýšenie produkcie melatonínu (nakoľko priliehavé pyžamá túto produkciu znižujú), nenosenie pyžama tak trochu zvyšuje pocit intimity a blízkosti s vaším partnerom a má svoje výhody, ktoré na prvý pohľad vidieť nemusíte.

Spánok v posteli bez pyžama dokáže znížiť ľudskú teplotu, čo sa preukázalo ako faktor pre zlepšenie kvality a dĺžky spánku a navyše vám to môže pomôcť zredukovať rušenie počas spánku naprieč celou nocou.

Okrem toho už niektoré výskumy poukázali na fakt, že znížená ľudská teplota počas spánku pozitívne vplýva na určité metabolické zmeny v tele a taktiež sa spája so zlepšenou citlivosťou na inzulín.

Nosiť či nenosiť pyžamo?

Nosenie pyžama je klasickým štandardom v ktorom sa drvivá väčšina ľudí na svete ukladá do postele k spánku. Výhody nosenia pyžama sú zrejmé – hygiena, teplo, pohodlie, to všetko pozitívne vplýva na človeka a na jeho telo. Avšak pre niektorých ľudí môže byť nosenie pyžama skôr nepohodlné, nežiaduce a môžu mať svoje dôvody, prečo nechcú nosiť pyžamo.

Niekedy je pre ľudí tak trochu oslobodzujúcejšie, keď sa ukladajú k spánku bez pyžama a doprajú si trochu voľnosti. Či už patríte k jednej skupinke alebo k druhej, majte v prípade potreby blízko postele aspoň jedno pyžamo, popr. outfit, ktorý si v prípade núdze môžete ľahko a rýchlo obliecť. Nikdy neviete, čo sa môže počas noci stať.

Čo si myslíte o nosení resp. nenosení pyžama vy a ako spávate?

Podeľte sa o vaše skúsenosti a názory v komentároch pod článkom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button