Ako vyčistiť

Ako čistiť epoxidovú podlahu: Týmto prostriedkom sa vyhnite

Epoxidová podlaha patrí medzi moderné riešenia pre interiéry, v ktorých sa dôraz kladie na odolnosť i estetiku. Vzniká rozliatím špeciálnej zmesi na pripravený podklad, ktorá po stvrdnutí vytvára jednoliaty, pevný povrch. Hoci je mimoriadne odolná voči mechanickému poškodeniu či chemikáliám, ako každá iná podlaha aj ona si vyžaduje pravidelnú údržbu.

Ako čistiť epoxidovú podlahu

Epoxidová podlaha musí najskôr „vyzrieť”

Podlahu je po nanesení poslednej vrstvy potrebné nechať poriadne stvrdnúť a vyschnúť (liate viaczložkové epoxidové podlahy ponúka e-shop Modernestavebniny.sk). Hoci na podlahu môžete vkročiť už po 24 hodinách, povestnú odolnosť a nosnosť však získa až približne po týždni, pričom povrch je umývateľný až po tomto čase (odporúča sa použiť čistú vodu).

Po dvoch týždňoch môžeme používať už aj čistiace prostriedky.

Bežná údržba epoxidovej podlahy

Bežná údržba epoxidovej podlahy je jednoduchá, no dôležitá pre zachovanie jej vzhľadu a dlhej životnosti. Povrch je potrebné pravidelne zametať alebo vysávať, aby sa odstránil prach a drobné nečistoty, nasledovať by malo mopovanie vlhkou handričkou bez použitia agresívnych čistiacich prostriedkov.

Pre čistenie veľkej podlahovej plochy, napríklad v priemyselných priestoroch či zdravotníckych zariadeniach, je možné použiť čistiace pady – špeciálne kotúče z hustých vlákien, ktoré sa používajú v kombinácii s podlahovými čistiacimi strojmi.

Rozlišujú sa podľa farby, ktorá označuje ich tvrdosť a účel použitia. Pri čistení epoxidových podláh sú ideálne mäkké a stredne tvrdé pady (napr. červené, modré alebo zelené), ktoré odstraňujú nečistoty bez poškodenia povrchu.

Aké prostriedky (ne)používať

Vhodné sú len čistiace prostriedky s neutrálnym pH. Môžete použiť aj čpavok (chemicky amoniak) zriedený na 0,5 hm. %.

Vyhnite sa abrazívnym látkam, kyselinám a prostriedkom s bieliacimi činidlami na báze chlóru. Pri rozliatí kávy, octu či vína je nutné škvrny ihneď utrieť, aby sa zabránilo trvalému poškodeniu povrchu.

Ako odstrániť zatvrdnuté zvyšky škárovacej hmoty

Na odstránenie zatvrdnutých zvyškov epoxidovej škárovacej hmoty z povrchu dlaždíc je vhodné použiť špeciálny gélový čistiaci prostriedok, ktorý efektívne uvoľní a odstráni zaschnuté alebo zle vyčistené zvyšky epoxidu po škárovaní. Nakoniec sa odstránia kovovým hladidlom.

Obnovujúci náter pri výraznom opotrebovaní

Keď epoxidová podlaha vykazuje viditeľné známky opotrebenia alebo poškodenia, môžete ju znova natrieť.

Medzi hlavné indikátory patrí lúpanie povrchu, tvorba bublín, oddeľovanie vrstvy od betónu, výrazné škrabance, trhliny či celkové nerovnosti. Takéto poškodenia nielen znižujú estetický vzhľad, ale aj ochrannú funkciu podlahy.

Pred novým náterom je nevyhnutné podlahu dôkladne obrúsiť, vyrovnať a vyčistiť. Hoci menšie plochy zvládnete aj svojpomocne, pri väčších je rozumné zveriť obnovu profesionálom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button