Marhule sa považujú za jedno z najbežnejších ovocí, ktoré môžete v domácnostiach nájsť. Rovnako to platí aj pri výrobe kompótov, nakoľko marhule ako ovocné plody, sa dajú využiť pri nespočetnom množstve kulinárskych príležitostí – či už hovoríme o koláčoch, zákuskoch, k obedu, ako dezert a pod. V tomto článku sme si preto pre vás pripravili komplexný návod na zaváranie marhúľ, spolu s tým čo všetko budete k tomu potrebovať, ako ich pripraviť ale aj ako marhuľové kompóty uskladniť. Pustíme sa teda do zavárania!
Čo je potrebné na zaváranie marhúľ
Na klasické zaváranie budete v podstate potrebovať len:
- Marhule (zrelé ovocie bez chýb)
- Čistú vodu
- Kyselinu citrónovú (prípadne citrónovú šťavu)
- Kryštálový cukor
- Konzervačný/protiplesňový prípravok (len v prípade potreby)
- Zavárací hrniec/rúru
- Poháre na zaváranie
Rovnako však môžete použiť na zaváranie kompótov aj:
- Klinčeky
- Hnedý cukor
- Medovku
- Rum
- Škoricu
Krok 1 – príprava na zaváranie marhúľ
Príprava pred zaváraním je najdôležitejší krok celého postupu na zaváranie marhúľ. Príprava a spracovanie ovocia, pohárov ako aj nálevu ovplyvní celkovú kvalitu vašich kompótov (prípadne dokáže celú vašu námahu pokaziť).
Dajte si preto záležať na výbere a spracovanú marhúľ a rovnako venujte zvýšenú pozornosť pohárom a výrobe nálevu.
Príprava marhúľ
Samotné marhule ovplyvnia výslednú chuť vášho kompótu. Vo všeobecnosti sa odporúča vyberať zrelé, avšak nie príliš sladké ani mäkké marhule, nakoľko vám budú po zaváraní s postupom času sladnúť (a meniť farbu).
Pokiaľ máte marhule vo vlastnej záhradke, prípadne máte možnosť si odniesť bedničku marhúľ od suseda, určite ich uprednostnite pred marhuľami zo supermarketu (nakoľko nikdy presne nebudete vedieť, odkiaľ a aké takéto marhule sú).
Po vyselektovaní správnych marhúľ všetko ovocie dôkladne poumývajte v čistej vode a môžete sa pustiť do ich krájania.
Marhule jednoducho krájajte na polovice, odstráňte z nich kôstky, skontrolujte vnútro (či nemá nejaké chyby alebo nie je napadnuté škodcami) a ak sa zdá byť všetko v poriadku, vhoďte pokrájané polky marhúľ do nádoby s vodou a kyselinou citrónovou (odporúča sa použiť približne 2 – 3 gramy kyseliny citrónovej na 1 liter čistej vody, prípadne môžete namiesto kyseliny citrónovej použiť obyčajnú citrónovú šťavu).
Vďaka tomuto roztoku zabránite tomu, aby vám vaše marhule po rozkrojení zhnedli. Pokiaľ máte marhule spracované a pripravené, môžete sa pustiť do prípravy pohárov na zaváranie.
Príprava zaváracích pohárov
Zvyčajne sa na marhule používajú 7 decové poháre, avšak nič nepokazíte, ak použijete väčšie či menšie veľkosti.
Dôležité je hlavne to, aby ste ich mali dostatok a aby boli dokonale vyčistené a pripravené.
Zaváracie poháre dôkladne vydrhnite jarovou vodou tak, aby ste z nich odstránili zvyškové nečistoty, dobre ich prepláchnite a v prípade potreby ich nezabudnite vyvariť v horúcej vode (vďaka čomu sa zbavíte zvyškového zápachu, ak ste ich v minulosti už použili).
Pokiaľ sa vám nechce venovať veľa času umývaním pohárov (prípadne ich máte jednoducho príliš veľa), pokojne ich môžete umyť v umývačke riadu.
Nakoniec ešte raz poháre dobre prepláchnite, nechajte odtiecť a môžete (prípadne nemusíte) sa pustiť do prípravy nálevu na marhuľový kompót.
Príprava nálevu na marhule
Samotná príprava marhuľového nálevu je veľmi jednoduchá, problém nastáva v pomere cukru k vode.
Množstvo cukru záleží hlavne na vašej odrode marhúľ a na vašich preferenciách, nakoľko kyslejšie marhule si budú vyžadovať o niečo viac cukru a naopak sladšej odrody zas o niečo menej.
Štandardne sa odporúča zmiešať do 1 litra vody cca 500 gramov kryštálového cukru. Pokiaľ chcete o niečo sladšie marhuľové kompóty, môžete zvýšiť množstvo cukru na 600 – 800 gramov a naopak pri menej sladkých použite cca 300 – 400 gramov kryštálového cukru.
Vodu s cukrom si zmiešajte vo väčšej nádobe (vo veľkom hrnci), priveďte roztok do bodu varu a varte dovtedy, kým sa všetok cukor dôkladne nerozpustí.
Na záver nádobu/hrniec odložte bokom a nechajte dobre vychladnúť.
Malý tip: V prípade potreby môžete do nálevu pridať prípravok proti plesni, prípadne prípravok na konzervovanie (nie je to však potrené). Množstvo určíte podľa návodu na obale samotného prípravku.
V tomto bode by ste mali mať pripravené: ako marhule a poháre na zaváranie, tak aj vychladnutý nálev, čiže sa môžete pustiť do napĺňania pohárov.
Poháre plňte ukladaním marhuľových poliek tak, aby boli lícnou, resp. odkrojenou stranou smerom nadol, vďaka čomu ich dokážete uložiť do pohárov v podstatne väčšom množstve.
Poháre napĺňajte až do výšky cca 1 – 1,5 cm od okraja pohára (nechajte jednoducho na vrchu určitú medzeru.
Následne zalejte marhule vaším nálevom tak, aby bolo ovocie dokonale „utopené“ v náleve a zároveň ostala na vrchu taktiež 1 centimetrová medzera.
Nakoniec už len poháre dôkladne a pevne uzavrite a môžete sa pustiť do sterilizácie marhúľ.
Príprava marhúľ bez nálevu
Druhou alternatívou je príprava a naplnenie zaváracích pohárov marhuľami, bez použitia akéhokoľvek nálevu.
Výhodou tohto postupu je hlavne jednoduchšia príprava a spracovanie a rovnako vám môžu marhule chutiť o niečo prirodzenejšie. Postup je veľmi jednoduchý:
Na dno každého pohára dajte za jednu lyžičku kryštálového cukru a začnite pokladať marhule do polovice pohára.
V polovici pohára pridajte ďalšiu lyžičku cukru a doplňte pohár až na vrch (s malou medzerou na vrchu).
Na záver pridajte na vrch marhúľ ešte 1 – 2 lyžičky cukru a v prípade potreby môžete pridať aj prípravok proti plesni.
Nakoniec marhule spolu s cukrom zalejte čistou studenou vodou a dobre uzavrite (uistite sa však, že na okrajoch pohára neostali zvyšky prilepeného cukru – v takom prípade hrdlo pohárov dobre utrite, v opačnom prípade by vám vrchnáky nemuseli dobre tesniť).
Malý tip: Pokiaľ máte náladu na experimentovanie, prípadne si chcete spraviť pár pohárov špeciálnym spôsobom, môžete k cukru a k vode pridať aj niektoré iné ingrediencie ako sú:
- 1 klinček do každého pohára
- Lyžička rumu (na to však pozor, ak budú kompóty konzumovať deti)
- Medovku (pár lístkov na každý pohár)
- Škoricu
- Hnedý cukor (namiesto klasického kryštálového)
Vďaka nim môžete dosiahnuť unikátne a zaujímavé chute v marhuľových kompótoch.
Krok 2 – sterilizácia marhuľových kompótov
Zaváranie marhúľ sa dá vo všeobecnosti uskutočniť 2 spôsobmi: v zaváracom hrnci alebo v kuchynskej rúre.
Pokiaľ ste zvládli prípravu na zaváranie, najhoršiu časť máte už za sebou.
To aký postup si zvolíte je len na vás (i keď zaváranie v hrnci sa považuje za bezpečnejší a jednoduchší spôsob, ako môžete marhule zavárať).
Zaváranie marhúľ v hrnci
Samotné zaváranie marhúľ v hrnci je v podstate veľmi jednoduché. Pevne uzavreté poháre s marhuľami začnite ukladať do hrnca s vodou tak, aby medzi nimi bola malá medzera.
Po uložení dolejte vodu tak, aby boli poháre až po okraj zatopené.
Následne začnite hrniec variť pri teplote zhruba 80 – 90 stupňov Celzia po dobu 15 – 30 minút.
Po uplynutí tejto doby marhule hneď z hrnca vyberte (opatrne) a odložte ich na drevenú podložku s handrou tak, aby boli prevrátené hore dnom a nechajte ich dôkladne vychladnúť.
Poznámka: Dĺžka zavárania ako aj samotná teplota sa môže líšiť v závislosti od typu a kvality marhúľ, ako aj od veľkosti pohárov.
Klasické 7 decové poháre s marhuľami môžete zavariť približne pri teplote 80°C za 20 minút, väčšie litrové poháre sa môžu zavárať aj pol hodinu.
Zaváranie marhúľ v rúre
Druhou alternatívou, ako môžete marhule zavárať, je s použitím kuchynskej rúry. V prvom rade si pripravte hlboký plech, do ktorého nalejete 1 – 2 centimetre vody, vložíte ho do otvorenej rúry a začnete naň pokladať marhule.
Poznámka: Dajte si záležať na tom, aby medzi jednotlivými pohármi boli cca 1 – 2 centimetrové medzery. V opačnom prípade hrozí prasknutie pohárov!
Po uložení marhuľových kompótov dolejte vodu do plechu, resp. centimeter po okraj a rúru zapnite.
Nastavte si teplotu rúry na 160 – 180 stupňov Celzia a nechajte poháre s marhuľami zavárať po dobu cca 30 – 40 minút.
Malý tip: To, kedy sa začnú marhuľové poháre zavárať spoznáte podľa toho, že sa v pohároch začnú tvoriť malé bublinky.
V tomto bode znížte teplotu rúry na 90 – 100°C a pokračujte v sterilizácií po dobu 15 minút.
Nakoniec rúru úplne vypnite, veľmi opatrne vyberte jednotlivé fľaše z rúry a uložte ich na drevenú podložku s handrou (nezabudnite na ochranné rukavice alebo iné ochranné pomôcky).
Marhuľové zavárané poháre ukladajte na podložku naopak hore dnom a nechajte ich dôkladne vychladnúť.
V tomto bode by ste mali mať už marhule zavarené a môžete sa pustiť do och kontroly a uskladnenia.
Krok 3 – kontrola a uskladnenie marhúľ
Všetky obrátené poháre hneď po vybratí skontrolujte, či vám nezatekajú – v takom prípade ich budete musieť odstaviť nabok (inak by sa vám marhule logicky skazili).
Pokiaľ sa zdajú byť všetky marhuľové kompóty v poriadku, pekne ich utrite suchou handrou, aby ste sa zbavili vody a môžete si ich označiť štítkom s dátumom zavárania (pre lepšiu orientáciu v budúcnosti).
Zavárané marhule by ste mali skladovať na suchom, tmavom, teplom a dobre vetranom mieste – najlepšie v špajzy alebo v komore (skrátka tam, kde zvyknete svoje kompóty skladovať).
Marhuľové kompóty by ste nemali odkladať na príliš chladné ale ani príliš teplé miesta a už vôbec nie na priame slnečné slnko. Po dobrom uskladnení by vám mali vaše marhule vydržať veľmi dlhú dobu.
Mohlo by vás zaujímať aj:
Ako na zaváranie sliviek | Ako zavárať jahody |
Ako zavariť čerešne | Ako zavariť čučoriedky |
Zaváranie marhúľ ako kompót sa môže na prvý pohľad zdať ako celkom pekná makačka, avšak ak sa vám to podarí, budete mať k dispozícií marhule počas celého roka aj mimo sezóny.
Vďaka tomu ich budete môcť použiť prakticky kedykoľvek a kdekoľvek, či už do koláčov, zákuskov, k obedu alebo ako individuálnu pochutinu poobede.
Pokiaľ sa vám náš článok páčil, prípadne máte svoje vlastné osvedčené metódy a postupy, podľa ktorých zvyknete marhule zavárať, napíšte nám o vašich názoroch v komentároch pod článkom!