Recepty

Ako na zaváranie uhoriek?

Naučte sa zavárať domáce uhorky!

Leto so sebou prináša aj sezónu zavárania, vďaka ktorej si postupne plníte celú špajzu na celý rok. Zaváranie uhoriek je jednou z populárnych činností v našich domácnostiach, nakoľko dobre nakladané uhorky môžete použiť do rôznych druhov jedál či ako prílohu k hlavnému chodu a to počas celého roka až do najbližšej sezóny. V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili článok, kde sa dozviete ako zavárať uhorky, čo všetko na to budete potrebovať spolu s tým, ako a kde by ste ich mali skladovať. Poďme sa teda pustiť do zavárania!

Ako na zaváranie uhoriek

Čo je potrebné na zaváranie uhoriek

Zaváranie uhoriek si vyžaduje v podstate len niekoľko vecí:

  • Uhorky (veľké i malé)
  • Voda
  • Ocot
  • Kuchynská soľ
  • Cukor
  • Cibuľa
  • Mrkva
  • Korenie
  • Zaváracie poháre (najlepšie 7dcl)
  • Zavárací hrniec (prípadne si vystačíte aj s klasickým)

Okrem toho však môžete v prípade potreby (alebo na experimentovanie) použiť aj:

  • Rôzne druhy listov
  • Špeciálne korenia
  • Paradajky, cesnak a pod.

nakladané uhorky v pohári

Krok 1 – Príprava na zaváranie

Príprava pred zaváraním uhoriek je v podstate ten najdôležitejší krok, ktorý musíte spraviť. Kvalitný výber a spracovanie uhoriek, spolu s prípravou nálevu a zaváracích fliaš ovplyvní celkový výsledok vášho zavárania.

Preto sa najprv pozrieme na to, ako spracovať a vyčistiť uhorky spolu s pohármi na zaváranie, ale aj ako si pripraviť nálev na uhorky.

Príprava a spracovanie uhoriek

výber uhoriek na zaváraniePri zaváraní uhoriek je dôležité mať primerané množstvo ako veľkých, tak aj malých uhoriek.

Počas vkladania uhoriek do pohárov totiž využijete na základ veľké uhorky a malými vyplníte zvyšný priestor.

Z toho dôvodu si vyberajte uhorky o veľkosti od 5 cez 10 až do 15 centimetrov.

Následne začnite s umývaním uhoriek. Všetky uhorky najprv vložte do jednej veľkej nádoby s čistou vodou a nechajte ich tam „vymočiť“ tak, aby sa z nich uvoľnila všetka špina, hlina a pod. a zároveň ste ich zbavili ich pŕhlenia.

Následne ich prepláchnite pod prúdom studenej vody a vhadzujte ich do druhej nádoby s čistou vodou.

Teraz sa pustite do reálneho čistenia uhoriek či už pomocou hubky alebo jemnej zubnej kefky. Dajte si záležať na tom, aby ste z nich odstránili všetku prebytočnú hlinu a iné usadeniny.

Na záver ich ešte raz prepláchnite pod prúdom studenej vody a roztrieďte si ich do čistých nádob podľa ich veľkosti, vďaka čomu si uľahčíte prácu pri ich nakladaní.

Príprava zaváracích pohárov

uhorky v pohároch na zaváraniePri zaváraní uhoriek sa tradične využívajú poháre o veľkosti 7 dcl, avšak pokiaľ máte príliš veľa malých alebo naopak veľkých uhoriek, určite si odložte pár pohárov s odlišnými veľkosťami bokom.

Dajte si záležať hlavne na tom, aby boli poháre dokonale vyčistené a funkčné (resp. aby viečka dobre tesnili a neboli poškodené).

Na čistenie použite klasickú jar s horúcou vodou, každý pohár dôkladne vydrhnite a opláchnite (aby v nich neostali zvyšky jari) a nechajte odkvapkať.

Príprava nálevu na uhorky

Vyrobenie nálevu na uhorky je pomerne jednoduchý proces, podstatné však je, aby ste ho pripravili pred samotným nakladaním uhoriek (nálev musí dovtedy vychladnúť). Na uhorkový nálev budete potrebovať:

  • uhorky vo fľašiachVodu
  • 8% ocot
  • Cukor
  • Kuchynskú soľ

Množstvo nálevu je pomerne ťažké odhadnúť, nakoľko pri ňom záleží hlavne na počte pohárov, ktoré plánujete zavárať ako aj na tesnosti uhoriek v pohároch.

Na 1 liter vody v nádobe budete potrebovať cca 3 dcl octu, 100 gramov kryštálového cukru a 30 gramov soli (pomer si môžete trochu obmeniť podľa toho, ako chcete, aby vaše uhorky chutili).

Po vytvorení dostatočného množstva nálevu začnite nádobu s roztokom variť približne 5 až 8 minút tak, aby sa ingrediencie vo vode dobre rozpustili – priveďte vodu do bodu varu.

Po zmiešaní hrniec s nálevom odstavte nabok a nechajte dobre vychladnúť.

V tomto bode by ste mali mať pripravené a spracované uhorky, poháre, nálev spolu so zvyšnými ingredienciami a môžete sa pustiť do nakladania uhoriek.

umývanie uhoriek na zaváranie

Nakladanie uhoriek do pohárov

Samotné ukladanie uhoriek je ďalší veľmi dôležitý krok, ktorý môže ovplyvniť celkovú kvalitu zaváraných uhoriek.

V prvom rade si na dno každého pohára naukladajte niekoľko koliesok mrkvy (2 – 4 kolieska), cibule (2 – 3) a 1 súkvetie kôpru.

V prípade potreby môžete pre chuť pridať taktiež do pohárov celé korenie (stačí pár kúskov).

ingrediencie na zaváranie uhoriekZačnite s ukladaním veľkých uhoriek do pohárov. Uhorky pokladajte na stojato a snažte sa ich tam vtesnať čo najviac.

Keď máte prvú vrstvu poukladanú, môžete pridať na uhorky ďalšie kolieska mrkvy, cibule či iných ingrediencií ako je napr. cesnak, paprika a pod. Následne doplňte pohár tesne po okraj malými uhorkami – teraz ich však pokladajte naležato.

Dajte si rovnako záležať na tom, aby ste ich do pohára vtesnali čo najviac. Na vrchu pohára nechajte cca 1 – 0,5 centimetrovú medzeru, vďaka čomu sa vám bude lepšie pohár uzatvárať viečkom.

Malý tip: počas nakladania môžete využiť kúsky mrkvy a cibule na vyplnenie drobných medzier – cieľom je, aby vám vaše uhorky po zaliatí nálevom v pohári neplávali.

Po naplnení všetkých zaváracích pohárov už len stačí jednoducho každý pohár zaliať vychladnutým nálevom.

Venujte pozornosť tomu, aby boli všetko uhorky doslova „utopené“ v náleve a zároveň aby ste mali 1 cm medzeru medzi nálevom a okrajom pohára.

Nakoniec už len stačí každú pohár poriadne zatvoriť, tu si dajte naozaj veľký pozor, aby vám viečka dobre „sadli“, v opačnom prípade sa vám sterilizácia uhoriek nepodarí.

Malý tip: Pri nakladaní uhoriek sa môžete trochu s ingredienciami pohrať a pridať aj rôzne iné doplnky pre zlepšenie chuti ako napríklad:

  • Hroznový list
  • 1 – 2 malé paradajky (zelené)
  • Kúsok chrenu
  • Feferónky
  • Bobkový list
  • Strúčik cesnaku
  • Ligurček
  • Tymian
  • Mäta
  • Fenykel
  • Listy viniča

uhorky v zaváracom pohári

Krok 2 – Sterilizácia uhoriek

Pomaly sa blížime k finálnemu produktu. Na sterilizáciu uhoriek môžete použiť buď zavárací hrniec, prípadne použite aj obyčajný (v takom prípade vám však môže zaváranie trvať o niečo dlhšie).

Do hrnca postupne vkladajte zaváracie poháre s uhorkami o rovnakej veľkosti a zalejte ich cca do ¾ studenou vodou.

Uhorky zavárajte pri teplote 85 až 100°C po dobu 10 – 20 minút. Pri zaváraní v obyčajnom hrnci môžete zavárať uhorky len cca 5 – 6 minút (do bodu varu).

Následne uhorky veľmi opatrne vyberte (na ochranu použite rukavice), položte ich hore dnom na drevenú dosku s handrou (uhorky prikryte utierkou alebo inou handrou) a môžete sa pustiť do ďalšej várky.

Poznámka: Pri každej novej várke sa odporúča z hrnca odliať polovicu vody a doliať do neho novú studenú vodu – vďaka tomu znížite riziko toho, že by vám poháre mohli v hrnci prasknúť.

Po sterilizácií už len stačí uhorky nechať dobre vychladnúť a môžete sa pustiť do ich uskladnenia.

zavárané uhorky

Krok 3 – Kontrola a skladovanie zavarených uhoriek

Každý pohár dôkladne voľným okom skontrolujte, či z neho nevyteká nálev – v takom prípade sa niečo pokazilo a budete musieť takýto pohár odstaviť bokom (resp. do chladničky – do mesiaca by ste ho mali skonzumovať).

Ak sa zdá byť všetko v poriadku, môžete začať s ich ukladaním.

Zavárané uhorky odkladajte na suché, tmavé a relatívne chladné miesto – najlepšie do špajze alebo do komory.

Poznámka: Nevystavujte takéto uhorky priamemu slnku ani príliš vysokým či nízkym teplotám.

Zavárané uhorky sa odporúča konzumovať až cca po 30 dňoch od ich sterilizácie – počas tejto doby sa jednotlivé chute dobre premiešajú, vďaka čomu budú nakladané uhorky mať úplne inú chuť ako predtým.

Zaváranie uhoriek sa môže zdať ako pomerne zdĺhavá a náročná práca, avšak pokiaľ si na nich dáte záležať, budete mať takto k dispozícií pripravené poháre uhoriek na akékoľvek jedlo a to počas celého roka!

Pokiaľ sa vám tento článok páčil, prípadne by ste sa chceli podeliť o vaše skúsenosti so zaváraním uhoriek, napíšte nám v komentároch pod týmto článkom!

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button