Návody

Ako vybrať činely?

Vyberanie činelov na bicie nie je len tak!

Ste novopečený bubeník či skúsený hráč na bicie, ktorý zvažuje kúpu nových činelov? V takom prípade je tento článok určený hlavne vám! Výber činelov je pomerne komplexná záležitosť, pri ktorej záleží na mnohých veciach ako sú: materiál, veľkosť, kvalita spracovania činelov ako aj v neposlednom rade samotná cena za činely. V nasledujúcich riadkoch si preto rozoberieme ako si vybrať činely, ako sa vyrábajú a podľa čoho by ste sa mali (prípadne mohli) riadiť.

Ako vybrať činely

Spôsob výroby a používané zliatiny

Kvalita a (samozrejme) výsledný zvuk činelov je v prvom rade podmienená materiálmi, ktoré boli na činelu použité, ako aj spôsobom výroby (či boli robené ručne, strojovo a aké techniky na výrobu boli použité).

Kvalita činelov na bicie

Činely môžu byť vyrábané:

  • Lisovaním (ide o menej kvalitný spôsob výroby pomocou strojov)
  • Tepaním (podstatne kvalitnejšie spôsob výroby, ktorý môže byť uskutočnený strojom alebo ručne).
Činely sú vo väčšine prípadov vyrábané z bronzu. Niektoré najnižšie (a najlacnejšie) rady sa vyrábajú z mosadze (nakoľko ide o podstatne lacnejší materiál), avšak pri stredných a vyšších radách narazíte vždy na určitú kombináciu medi a cínu, prípadne budú obohatené o ďalšie druhy kovov (ako je napríklad nikel či striebro).

Medzi najčastejšie druhy bronzu, na ktoré môžete pri čineloch naraziť sú:

  • Bronz B20 (predstavuje 80% medi a 20% cínu)
  • Bronz B12 (predstavuje 88% medi a 12% cínu)
  • Bronz B10 (predstavuje 90% medi a 10% cínu)
  • Bronz B8 (predstavuje 92% medi a 8% cínu)

výroba a spracovanie činelov

Najpoužívanejšie typy bronzu sú B20 a B8.

Hoci B20 je vo všeobecnosti považovaný za „lepší typ“ čo sa týka zvukovej kvality, nemusí to byť vždy pravda.

Existujú rôzne činelové modely, ktoré obsahujú bronzové zliatiny typu B8, prípadne zliatiny medzi B8 a B20.

Výroba činelov

Každý výrobca používa trochu iné metódy a receptúry na výrobu činelov, pokiaľ vás zaujíma ako sa činely vyrábajú, určite si pozrite tieto videá najznámejších výrobcov činel – Zildjian, Paiste a Sabian, ktoré vám poskytnú náhľad do spôsobu výroby a spracovania činelov:

Výroba činelov Zildjian:

 

Výroba činelov Sabian:

 

Výroba činelov Paiste

Základné typy činelov

Klasická činelová sada by mala obsahovať ride činelu, hi-hat a crash činelu (1 alebo 2). Štandardne ide o najpoužívanejšie typy činelov, ktoré vám na cvičenie a hranie pre začiatok úplne postačia.

Ride činely

Činely typu ride sa radia medzi najzákladnejšie typy činelov. Ride činelu by mala obsahovať prakticky každá bicia sada, nakoľko sa používa na základné udržanie rytmu, zvýraznenie častí v hudbe alebo ako efektová činela.

Ride činela sa skladá z:

  • Plochého tela činely (celková plocha ride činely)
  • Pupok činelu (bell – stred činely)

ako vybrať ride činelRide činely ponúkajú široký množstvo odtieňov zvuku podľa toho, ako na ňu udierate – od úderu hlavičkou na telo, cez úder na pupok alebo udieranie na hranu ride činely.

Jej typický cinkavý zvuk sa hodí praktický do akéhokoľvek žánru a je preto nevyhnutnou súčasťou každej bubeníckej sady.

Rovnako dokáže nahradiť crash, hi-hat a efektové činely (hlavne v prípade ak ide o hybridnú ride činelu, ktorá sa dá využiť na rytmus, zvýraznenie či na efekt).

Ride činely majú štandardne veľkosť 20 palcov ale pokojne ich môžete nájsť vo veľkostiach 18, 22 či dokonca 24 palcov.

Hi-hat činely

Hi-hat činely sa zvyčajne predávajú v pároch – spodná a vrchná činela. Ide o niečo hrubšie typy činelov, ktorých hlavnou úlohou je vo väčšine prípadov udržiavanie tempa a zvýrazňovanie určitých častí v hudbe.

ako vybrať hi-hat činelNajtradičnejšia veľkosť hi-hat činelov je 14 palcov ale môžete ju nájsť aj v iných veľkostiach (12, 13 palcov a pod.). Pri hi-hat-ke sa rozlišujú zvuky úderov na:

  • Úder na telo
  • Úder na hrany činelov
  • Úder činelov o seba (pedálom)

Samozrejme nejde o jediné spôsoby, podľa ktorých sa dá určiť zvuk činely, avšak ide pravdepodobne o najdôležitejšie zvuky, ktorým by ste mali venovať zvýšenú pozornosť pri výbere.

Pri hi-hat čineloch platí rovnaké pravidlo ako pri každom inom činely – čím tenšia činela, tým nižší tón zvuku a naopak. Pri hi-hat sa však môžete pohrať so zvukom vďaka kombinácií oboch činel:

Pri tvrdších žánroch môžete experimentovať s odlišnými hrúbkami činelov: spodná hi-hat môže mať väčšiu hrúbku ako vrchná a naopak – pri jemnejších žánroch môžete vyskúšať kombináciu tenkých činelov a pod.

Crash činely

Crash činely sú typické svojím explozívnym zvukom, ktorý prerazí cez všetko. Podľa hrúbky činelov, ako aj podľa ich spracovania, môžu po údere rezonovať len veľmi krátko alebo naopak veľmi dlho.

ako vybrať crash činelTypickými veľkosťami pri crash čineloch sú 14, 16 alebo 18 palcov. Hoci to nie je pravidlo, pre začiatočníkov sa odporúčajú veľkosti medzi 16 a 18 palcov.

Výber crash činelov je veľmi individuálny, nakoľko ich zvuk ovplyvňuje:

  • hrúbka (čím hrubšie, tým vyšší tón zvuku a zároveň dlhšia rezonancia)
  • spracovanie (nekvalitná výroba sa prejavuje na crash čineloch najčastejšie v podobe prasklín alebo ohýbaní)

Pri výbere crash-ov by ste mali venovať pozornosť tomu ako znejú pri silnejších a slabších úderoch, ako znejú pri postupnom zosilňovaní úderov ako aj aký pocit máte z úderov a či dokážu vydržať aj väčšie rany.

Doplnkové – efektové typy činelov

Efektové činely sa vo všeobecnosti považujú skôr za doplnky ku kompletnej činelovej sade.

Hoci ich nemusíte mať vo svojej bicej sústave, efektové činely rozširujú paletu zvukov, vďaka ktorým môže byť vaše hranie takpovediac „farebnejšie“.

China činely

Činely china majú veľmi atypický vzhľad – pripomínajú skôr pokrievku kontajnera ako činel. Vďaka svojmu jedinečnému zvuku sú však veľmi obľúbenou efektovou činelov najmä pri tvrdších žánroch ako sú heavy metal, trash či metalcore a pod.

ako vybrať china činelRovnako ju však môžete vidieť (a počuť) v jazzovej hudbe či pri alternatívnych žánroch.

Výber china  činely je pomerne zložitý proces nakoľko táto činela sama o sebe má veľmi tenkú hrúbku (môže pomerne rýchlo prasknúť) a škála jej zvuku je nesmierne široká.

Pri výbere nebudete mať inú možnosť ako vyskúšať jednotlivé činely ručne a rozhodnúť sa, ktorú chcete.

Pri veľkostiach china-činely je to veľmi individuálne: pri tvrdých žánroch sa zvykne používať veľkosť 16 – 18 – 20 palcov (zvyčajne ich môžete počuť v rytmických častiach ako sú breakdowny) ale rovnako aj veľkosti ako sú 12 či 14 palcov (prechodové efekty).

Pri výbere si teda premyslite akú úlohu by mala vaša činela zohrávať, ako by mala podľa vás znieť a kde by ste ju v rámci svojho drum-setu chceli mať.

Splash činely

Splash činela je veľmi malý druh činely, zvyčajne vo veľkostiach od 6 do 12 palcov.

ako vybrať splash činelSplash činely pridávajú rozmanitosť zvukov do súpravy, vďaka ktorým sa dá hudba obohatiť o rôzne zvukové efekty.

Činely splash majú prenikavý a rýchlo utíchajúci zvuk, ktorý je samozrejme ovplyvnený ako veľkosťou, tak aj samotnou hrúbkou činely.

Pri čineloch takejto malej veľkosti je rozhodujúci skôr samotný účel, resp. to – ako ju plánujete využívať (či už hovoríme o prechodoch, držaní rytmu ako aj kde presne by ste ju chceli v rámci bicej sústavy umiestniť).

Bell činely

Bell činely (niekedy aj zvonce) svojím vzhľadom až tak činelu nepripomínajú. Ide o pomerne malú, úzku činelu, ktorá veľkosťou pripomína činely splash, avšak má skôr miskovitý tvar.

ako vybrať bell činelBell činela je populárna vďaka svojmu cinkavému zvuku, ktorý je obľúbený (a potrebný) naprieč všetkým žánrom.

Hoci ide o veľmi malú činelu (jej veľkosti bývajú zväčša od 6 do 10 palcov), jej cena je rovnako veľká (ak nie vyššia) ako pri ostatných druhoch.

Pri bell čineloch však nemáte na výber priveľké množstvo druhov (i keď stále veľké) oproti ostatným druhom činel.

Preto by ste mali pri jej výbere venovať zvýšenú pozornosť každému jednotlivému bell-u a rozhodnúť sa aký vysoký tón chcete.

Rovnako by ste pri bell čineloch určite nemali šetriť na peniazoch, lacné belly mávajú katastrofálny zvuk a veľmi rýchlo sa vám dôsledkom lacnej zliatiny ohnú a poškodia.

Príslušenstvo pre činely

Výberom činel to však pre vás nekončí. Pokiaľ to beriete s bicími vážne (a teda aj s činelmi), mali by ste zvážiť aj vhodný výber príslušenstva k nim.

Obaly a stojany dokážu ovplyvniť nie len životnosť a ochranu činelov, ale aj ich konečný zvuk a skúsenosť hrania na nich.

Obal na činely

Tak ako je pre vás výber kvalitných činel dôležitý, rovnako je aj výber správneho obalu (alebo obalov) na ne. Bez dobrého obalu vám klesá životnosť vašich činel a zvyšuje sa riziko ich poškodenia.

Pri výbere obalu by ste mali venovať pozornosť:

  • Krytu/obalu (pevné a tvrdé obaly predstavujú lepšiu ochranu pri úderoch, pádoch a nehodách, mäkké obaly sú lacnejšie ale pred pádom vaše činely neochránia)
  • Vnútorne tlmenie – polstrovanie (pri pevných obaloch je dôležité, aby boli vyplnené tlmiacou penou, mäkkými materiálmi a pod, ktoré tlmia jednotlivé nárazy obalu, ale aj činelov medzi sebou
  • Upínaním, rúčkam, kolieskam a pod.

Stojany na činely

Vedeli ste, že konečný zvuk činelov počas hrania, životnosť, ako aj pocit z hrania na činelov ovplyvňujú predovšetkým vaše stojany?

Výber kvalitného stojanu na činely je kapitola sama o sebe, avšak z pohľadu činelov by ste určite mali venovať pozornosť týmto faktorom.

  • ako vybrať príslušentvo k činelomSpôsob upevňovania činelov – existujú rôzne druhy ako sa dajú činely upevniť na stojan či už klasickým mäkkým filcom a motýlikom na zaskrutkovanie, upevnenie klapkou a pružinou a pod. Dôležité je, aby stred činely bol počas úderov chránený a nedotýkal sa (a hlavne neudieral) kovových častí stojanu.
  • Rovnako by ste mali venovať pozornosť tomu, ako sa dá činela na stojan nastaviť – aký uhol stojan poskytuje, ako ďaleko sa dá nastaviť rameno stojana a pod.
  • V neposlednom rade by mal stojan poskytovať aj dobrú stabilitu – určite by ste si nechceli nastoknúť ťažkú ride – činelu na malý a útly stojan, pri ktorom by hrozilo, že sa činela prevráti a spadne.

Tipy na výber činelov pre začínajúcich bubeníkov

Výber činelov je niekedy zdĺhavý a náročný proces, ktorý pre začiatočníkov môže znieť príliš komplikovane a odstrašujúco. Nasledujúce tipy by vám preto mohli pomôcť s výberom činelov a zjednodušiť vaše rozhodovanie:

  • Pravidlo č. 1vždy sa riaďte vlastným sluchom! Hoci existuje kopa bubeníkov, ktorí odporúčajú jeden alebo druhý typ činelov, riaďte sa vlastným názorom a preferenciami a vyberte si také činely, ktoré sa vám páčia najviac (zvukovo)!
  • Pravidlo č. 2 počúvajte názory ostatných! Tak ako pri prvom pravidle sa naznačuje, že by ste mali ostatných ignorovať, rovnako by ste si mali vypočuť aj ich názory. Skúsení bubeníci vám môžu poskytnúť nedoceniteľné informácie čo do kvality činelov, tak aj do skúsenosti pri hraní na nich.
  • Pravidlo č. 3prezrite si čo najviac činelov a až potom sa rozhodnite! Nie je nič horšie, ako si vybrať 1 činelu ale potom zistiť, že existuje lepšia a za lepšiu cenu! Recenzie, nahrávky a pod. o čineloch nájdete na internete (a hlavne na youtube) prakticky všade. Hoci to nie je dobrá reprezentácia toho, ako činely znejú, poskytnú vám aspoň dobrú orientáciu o tom, aké činely chcete (alebo nechcete).
  • Pravidlo č. 4vždy si činely pred kúpou vyskúšajte! Po výbere tých správnych činel si zájdite do najbližšie kamenného obchodu s hudobninami a vyskúšajte si ich ako reálne znejú. 2 absolútne rovnaké rady činelov nebudú znieť nikdy rovnako.
  • Pravidlo č. 5nešetrite na čineloch! Je to niekedy naozaj ťažké ale investícia do kvalitných činelov sa vám z dlhodobého hľadiska určite vyplatí. Lacné činely sa vám môžu podstatne rýchlejšie zničiť, prípadne ich zvuk bude katastrofálny. Ak je to teda v rámci možností prijateľné, radšej si priplaťte.

tipy a triky ako vyberať činely

Výber činelov je niekedy naozaj fuška, avšak je to činnosť, ktorá sa vám vyplatí. Kvalitné a dobre znejúce činely dokážu ovplyvniť celkový dojem z hrania a hlavne z hudby. Preto si dajte záležať na ich výbere – koniec koncov, je to súčasť bicích, ktorá vám robí radosť, no nie?

Aké máte skúsenosti s činelmi vy? Máte nejaké obľúbené značky či rady, s ktorými ste spokojní?

Napíšte nám o vašich názoroch a skúsenostiach s výberom činelov v komentároch pod článkom!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button