Chystáte sa aj túto sezónu zavárať broskyne? Broskyňové kompóty sú jedným z najobľúbenejších druhov spracovaného ovocia, nakoľko ho môžete využiť prakticky kdekoľvek a kedykoľvek – či už do ovocných pohárov, na tortu, do koláčov či dokonca ako prílohu k obedňajšiemu mäsu. V nasledujúcich riadkoch si preto povieme a vysvetlíme, ako na zaváranie broskýň, čo všetko na to budete potrebovať, ako sa na zaváranie pripraviť ako aj ako sterilizovať a uskladniť broskyňové kompóty. Poďme teda na to!
Čo je potrebné na zaváranie broskýň
Na zaváranie broskýň budete potrebovať:
- Broskyne (dobrá odroda s nie príliš prezretými alebo nezrelými kúskami)
- Čistú vodu
- Kryštálový cukor (prípadne môžete cukor nahradiť sladidlami, sirupom či dia-cukrom)
- Kyselinu citrónovú (prípadne môžete použiť klasickú citrónovú šťavu)
- Poháre na zaváranie (najlepšie 7 dcl, ale môžete použiť aj iné veľkostí)
- Zavárací hrniec
Krok 1 – Príprava na zaváranie broskýň
Vhodná príprava ovocia, pohárov ako aj nálevu sú prvým a prioritným krokom v procese zavárania broskýň.
Pri všetkých troch zložkách môže nesprávna príprava znehodnotiť vaše broskyňové kompóty.
Preto si v prvom rade dajte záležať na vhodnom výbere broskýň a ich dobrému spracovaniu, rovnako venujte zvýšenú pozornosť pohárom ako aj príprave nálevu na zaváranie.
Príprava broskýň na zaváranie
Výber a spracovanie broskýň, ktoré plánujete zavárať, je azda najdôležitejším krokom, ktorý by ste mali spraviť ako prvý.
V prvom rade začnite s vhodným výberom broskýň. Pokiaľ máte k dispozícií vlastnú záhradu s broskyňami, prípadne poznáte niekoho, kto má vlastné domáce broskyne, vyberajte vždy radšej tie.
Pri broskyniach z obchodov skrátka nemôžete vedieť, či pôjde o kvalitnú odrodu.
Pokiaľ máte už broskyne poruke, začnite s ich spracovaním. Najprv pretrieďte pevne a zrelé broskyne od nezrelých či prezrelých kúskov.
Správna a vhodná broskyňa na zaváranie by nemala byť mäkká, odretá a mala by byť bez chýb.Chybné broskyne spracujte radšej iným spôsobom (ako džem, do koláča a pod.).
Po pretriedení nasleduje spracovanie broskýň. Broskyne najprv dobre prepláchnite v čistej vode. Následne sa vám ponúka možnosť zavárať broskyne so šupkou alebo bez šupky (výber je čisto na vašich preferenciách).
Pokiaľ chcete zavárať broskyne so šupkou, mali by byť dobre umyté a odkvapkané.
Pri broskyniach bez šupky si pripravte najprv väčšiu nádobu s vodou, do ktorej nasypete kyselinu citrónovú – cca 10 – 30 gramov na 1 liter vody (prípadne použite citrónovú šťavu – cca 3 lyžice/1 liter).
Následne nádobu postavte na sporák a priveďte vodu do bodu varu. Pomocou sitka povarte broskyne na cca 15 – 30 sekúnd vo vriacej vode, ihneď ich vyberte a vložte do druhej nádoby s čistou (a hlavne studenou) vodou a s kyselinou citrónovou (rovnako cca 10 – 30 gramov).
Vďaka tejto metóde sa vám bude z broskýň odstraňovať šupka podstatne ľahšie. Po ošúpaní (alebo neošúpaní) broskýň prichádza na rad krájanie.
Každú broskyňu jednoducho prekrojte na polovicu, odstráňte z nej kôstku (skontrolujte či v jadre každej broskyne neostali zvyšky kôstky prípadne nemajú nejakú chybu), každú polku prekrojte znovu na štvrtiny a takto pokrájané kúsky ihneď vhoďte do nádoby so studenou vodou spolu s kyselinou citrónovou (prípadne s citrónovou šťavou).
Kyselina citrónová vo vode zabráni tomu, aby vám kúsky broskýň zhnedli. V tomto bode sú vaše broskyne pripravené na vkladanie do pohárov na zaváranie.
Príprava zaváracích pohárov
Rovnako ako broskyne aj poháre dokážu ovplyvniť celkovú chuť kompótu. Štandardná veľkosť, ktorá sa na zaváranie broskýň využíva, je 7 dcl fľaša/pohár, do ktorej sa zmestí približne 3 – 6 broskýň, avšak pokiaľ také nemáte (prípadne ich nemáte dostatok) môžete použiť aj menšie/väčšie.
Čistota a hygiena pohárov je kritickým bodom, ktorému musíte venovať veľkú pozornosť. Každý pohár dobre vydrhnite jarou, prepláchnite a vyvarte v nádobe s horúcou vodou.
Vďaka tomu zbavíte každý pohár hrubých nečistôt, potenciálnych baktérií a hlavne zápachu s predošlej várky (pokiaľ ste pohár už niekedy predtým použili).
Tak ako pohár, tak aj viečka by mali byť dokonale vydrhnuté.
Rovnako venujte pozornosť uzatváraniu a tesneniu každého pohára na broskyne (resp. či vrchnáky sa dobre uzatvárajú, prípadne či nemajú nejaké poškodenie).
Po vyčistení pohárov prichádza na rad príprava nálevu na zaváranie broskýň.
Príprava nálevu
Pripraviť nálev na broskyne je veľmi jednoduché, avšak odhadnúť vhodný pomer cukru je skôr na vás.
Štandardne sa odporúča použiť cca 400 – 600 gramov cukru na 1 liter vody, avšak to, do akej miery chcete mať broskyne sladké, záleží na vašich osobných preferenciách.
Množstvo vody s cukrom si pripravte v závislosti od množstva broskýň, ktoré sa chystáte zavariť.
Cukrový roztok dobre premiešajte a nechajte ho rozpustiť počas varenia. Keď sa všetok cukor vo vode rozpustí, roztok nechajte dokonale vychladnúť.
Malý tip: Pokiaľ sa obávate toho, že ste to s cukrom trochu prehnali, môžete pridať do nálevu trošku kyseliny citrónovej, ktorá sladkosť dokáže zmierniť.
V tomto bode by ste mali mať pripravené a spracované broskyne, poháre a i nálev na zaváranie.
Začnite ukladať pokrájané broskyne lícnou/krájanou stranou smerom nadol, resp. na dno pohárov, vďaka čomu ich zmestíte do 1 pohára podstatne viac.
Broskyne ukladajte až po hrdlo pohára, avšak nechajte si na vrchu malú cca 1 centimetrovú medzeru.
Po uložení pokrájaných broskýň každý pohár zalejte sladkým nálevom tak, aby boli všetky kúsky dokonale zaliate a zároveň aby vám ostala na vrchu pohára (na hrdle) malá medzera.
Nakoniec každý pohár dôkladne uzavrite a môžete sa pustiť do sterilizácie broskýň.
Krok 2 – Sterilizácia broskýň
Sterilizácia, resp. zaváranie broskýň, je veľmi jednoduchá:
Poháre s broskyňami začnite ukladať do hrnca na zaváranie (nechajte medzi nimi cca 1 cm medzeru) a zalejte všetky poháre až po viečka čistou vodou (resp. po okraj tak, aby boli doslova vo vode utopené).
Sterilizačný hrniec s kompótmi varte pri teplote cca 80 – 90°C po dobu približne 20 až 30 minút.
Poznámka: Teplota a dĺžka zavárania sa môže líšiť v závislosti od veľkosti pohárov, zrelosti broskýň a pod.
Pokiaľ máte väčšie poháre (1 litrové), zaváranie môže trvať niekedy aj 35 minút a naopak, pri menších pohároch by ste nemali zavárať broskyne viac ako 20 minút.
Rovnako to platí aj pri zrelosti broskýň – tuhšie broskyne zavárajte o niečo dlhšie oproti mäkším broskyniam.
Po uplynutí danej doby každý pohár opatrne (pomocou rukavíc alebo inej ochrannej pomôcky) zo zaváracieho hrnca vyberte a položte na drevenú dosku s kuchynskou utierkou obrátene hore dnom.
Nakoniec už len stačí poháre nechať dokonale vychladnúť a môžete sa pustiť do ich uskladnenia a kontroly.
Krok 3 – Kontrola a uskladnenie broskyňových kompótov
Prevrátením pohárov po zaváraní zistíte, či nie sú niektoré poháre chybné, resp. či vám spod vrchnáku nevytekajú.
Pokiaľ sa taký vyskytne, musíte ho odstaviť nabok, inak by sa vám broskyne v ňom skazili.
Vychladnuté broskyňové kompóty poutierajte od zvyšku vodu, prípadne si ich môžete označiť štítkom s dátumom zavárania, aby ste nestratili prehľad.
Pokiaľ sa zdá byť všetko v poriadku, môžete sa pustiť do uskladňovania broskyňových kompótov.
Kompóty by ste mali skladovať na suchom, tmavom a chladnom mieste s dobrým vetraním (inak by sa vám mohli pokaziť).
Kompóty nikdy neodkladajte na priame slnko, ani pri príliš vysokých či nízkych teplotách.
Takto uskladnené broskyňové kompóty vám vydržia naozaj dlhú dobu.
Mohlo by vás zaujímať aj:
Ako na zaváranie sliviek | Ako zavárať jahody |
Ako zavariť čerešne | Ako zavariť čučoriedky |
Hoci sa zaváranie broskýň môže zdať ako pomerne namáhavá a zdĺhavá činnosť, výsledok stojí naozaj za to.
Dobre zavárané kompóty s broskyňami môžete využiť prakticky do čohokoľvek, či už do koláčov, na torty alebo ako prílohu k obedu.
Okrem toho zavárané broskyňové kompóty môžete využívať prakticky po celý rok až do najbližšej sezóny.
Pokiaľ máte svoje vlastné osvedčené metódy alebo spôsoby, podľa ktorých zvyknete zavárať broskyne, napíšte nám o nich v sekcií komentárov po týmto článkom!