Chcete si vybrať príslušenstvo pre bicie ale nie ste si istý, čo všetko je na bicie potrebné? Doplnky a príslušenstvo pre bicie je nekonečný sortiment rôznych vecí, zariadení a pomôcok, ktoré vám môžu buď uľahčiť samotné hranie, prípadne sú nevyhnutnou súčasťou, aby ste na bicie vôbec mohli začať hrať. V nasledujúcich riadkoch si preto prejdeme niekoľko základných príslušenstiev, ktoré na bicie potrebujete, spolu s pár doplnkami, bez ktorých sa žiaden bubeník jednoducho nezaobíde.
Hardvér ku bicím
Hoci sa k začiatočníckym bicím sadám často pribaľuje aj základný hardvér (stojany, prípadne aj stolička), nie vždy dostanete v ňom všetko čo potrebujete.
Pedále, stoličky, stojany – to všetko je príslušenstvo pre bicie, bez ktorého sa žiaden bubeník nezaobíde.
Pedále na bicie
Mimo samotných bicích (korpusov s blanami) a činelov by mal byť absolútnou alfou a omegou výber toho správneho pedálu (prípadne dvoj pedálu).
Hoci sa často pri bicích súpravách dodáva spolu s korpusmi aj počiatočný hardware (spolu so šľapkou – pedálom), zvyčajne ide o druh hardwaru pre začiatočníkov, ktorý nemá dostatočnú kvalitu a dlho nevydrží.
Začiatočnícky hardvér máva veľmi labilné a nekvalitné spracovanie, kvôli čomu budete musieť v konečnom dôsledku investovať do nového hardvéru.
Investícia do pedálu hneď od začiatku sa vám oplatí s dlhodobého hľadiska. Pedále ako sú napríklad Tama Iron Cobra, Pearl Eliminator či pedále z rady 5000 a 9000 od výrobcu DW, vám jednak podstatne uľahčia a zefektívnia hranie a jednak vám zaručia dlhodobú kvalitu pedálu.
Pri výbere toho správneho pedálu (prípadne dvoj pedálu) by ste sa mali riadiť:
- Cenou (pri kvalitných pedáloch bude cena vždy vysoká, avšak ak je to možné, radšej investujte do vyššej a lepšej verzie)
- Značkou (určite nekupujte pedále na bicie od neznámych výrobcov, radšej sa držte overených značiek ako sú Pearl, Tama, Sonor, DW, Mapex a pod.)
- Recenziami (niektoré pedále sú vhodné pre určitý typ bubeníkov, iný typ pre iných, vždy si prezrite ako sa na pedále hrá, aké má výhody a nevýhody a či je tento pedál vhodný pre vás).
Pokiaľ si nie ste istý, či potrebujete pedál alebo double-pedál, určite investujte do double-pedálu – v konečnom dôsledku získate novú perspektívu na hranie nohami a jednak budete mať tak istotu do budúcnosti, že môžete využiť hranie oboma nohami.
Bubenícka stolička
Nie každá bubenícka sada zahŕňa aj stoličku na bicie.
Vo všeobecnosti sa neodporúča používať na sedenie za bicími čokoľvek iné ako bubenícku stoličku, nakoľko pri nej si môžete nastaviť dostatočnú výšku a polohu, vďaka čomu môžete maximálne zefektívniť vašu hru na bicie.
Okrem toho sú bubenícke stoličky ľahko rozobrateľné a jednoducho sa prenášajú z miesta na miesto.
Pri kvalitnejších (a zároveň cenovo drahších) stoličkách na bicie môžete získať maximálne pohodlie pri hraní vďaka skvelej ergonomike stoličky.
Stojany na bicie
Stojany ako príslušenstvo na bicie sú nevyhnutou súčasťou každej bicej sady, nakoľko pomocou nich môžete používať činely, tomy, prípadne ich využiť na rôzne druhy perkusií.
V prípade hardvéru existujú rôzne typy stojanov, pedálov a pod., ktoré musíte pri výbere príslušenstva zvážiť.
Stojan na snare
Hoci sa môže zdať, že na stojane pre rytmičák nemôže byť nič špeciálne, nemusí to byť tak úplne pravda.
Začiatočnícky stojan na snare má zvyčajne veľmi limitovanú výšku, do ktorej sa dá snare nastaviť, slabé úchyty a obmedzenú nastaviteľnosť polohy rytmičáku.
Kvalitný snare stojan v rámci príslušenstva na bicie by mal mať dostatočne masívne spracovanie tak, aby vám počas hrania nekolísal ale pevne stál na mieste, voľne nastaviteľnú výšku a rotáciu ako aj kvalitnú mechaniku (vďaka ktorej sa vám nezničí pri prenášaní a neustálom nastavovaní za krátku dobu).
Hi-hat stojan
Podobne ako stojan na snare, hi-hat stojan by mal disponovať kvalitným uzemnením tak, aby sa vám zbytočne pri hraní nepohyboval ani nekolísal.
Hi-hat stojan by mal mať rovnako (podobne ako pedále) kvalitný mechanizmus pedálov, vďaka čomu sa vám lepšie bude na ňom hrať.
Zvyčajne ho môžete vyberať spolu s pedálmi na bicie z rovnakej rady (ako je napr. DW hi-hat stojan z rady 9000). Rovnako si dajte pozor na to, ako sa činely hi-hat môžu na stojan upevniť a ako dobre na stojane držia.
Malý tip: Pokiaľ máte dva páry hi-hat činelov, kvôli ktorým potrebujete dva stojany, môžete namiesto klasického stojana na hi-hat zvážiť kúpu káblového stojana – takýto stojan môžete umiestniť na akékoľvek miesto, avšak s tým rozdielom, že činely (resp. hi-hat činely) nie sú obmedzené pozíciou samotného stojana (nakoľko ich vďaka káblu s drôtom, ktorý sa ťahá až k pedálu na stojane môžete umiestniť prakticky aj na opačnú stranu súpravy).
Stojany na činely
Výber správnych stojanov záleží jednak od ceny, kvality, značky a typu ale jednak aj od osobných preferencií bubeníka.
Spôsob ako a kde by sa mali činely so stojanmi v rámci bicej súpravy nachádzať je tak definované podľa predstáv bubeníka.
Štandardne sa stojany na činely delia na:
- Stojany bez ramena
- Stojany s ramenom (šibenice)
- Hybridné stojany (stojany s viacerými/rôznymi ramenami).
Investícia do vyšších rád stojanov zabezpečuje bubeníkovi dostatočnú stabilitu stojanov (napr. ťažká činela ride by na malom a slabom stojane nevydržala a kolísala by), kvalitu (pri nekvalitných stojanoch môže dôjsť k vydretiu kĺbov, uchytení apod.) ako aj dlhodobú životnosť.
Alternatívou pre stojany môžu byť rampy pre bubeníkov. Hoci ide o pomerne drahšiu verziu hardwaru, hlavnou výhodou rámp je pevné a stabilné rozostavenie činelov, bubnov a pod. na rampe, vďaka čomu dosiahnete maximálnu stabilitu.
Malý tip: Pri výbere stojanov na činely nemusíte vlastniť na každú činelu jeden stojan – môžete využiť rôzne formy hybridných stojanov s viacerými ramenami, vďaka ktorým môžete na stojan zavesiť 2 – 3 činely a zároveň ušetríte miesto okolo bicích.
Pre výber takéhoto stojana je dôležité si určiť o aké činely ide a kde ich chcete mať, nakoľko takéto stojany ponúkajú rôzne možnosti (v závislosti od typu stojanu).
Doplnkový hardware
Mimo základného hardvérového príslušenstva (stojany, pedál, stolička a pod.) sa určite oplatí zvážiť doplnky k hardvéru ako sú napr.:
- Držiaky na tomy (pokiaľ nemáte držiaky na tomy, prípadne by ste chceli zavesiť tomy na stojan a nie na basový bubon, určite zvážte túto alternatívu)
- Clampy a držiaky (doplnkové perkusie a činely môžete dodatočne zavesiť na stojany a iný hardvér pomocou clampu a držiakou)
- Filce a úchyty na činely na stojane
- Náhradné diely a pod.
Malý tip: Niektorý výrobcovia ponúkajú veľmi zaujímavé doplnky k hardvéru ako je napr. rýchloupínacia matica Quick-Set Cymbal Mate od značky Tama, vďaka ktorej nemusíte pri výmene, nahadzovaní alebo odnímaní činely zo stojana neustále skrutkovať a zaskrutkovávať motýlik – stačí jednoducho stlačiť a vytiahnuť/nahodiť maticu.
Príslušenstvo na ladenie
Ladenie bicích je nevyhnutnou rutinou každého bubeníka, ktorý si potrpí na kvalitný a dobrý zvuk bicích. V rámci ladenia sa oplatí investovať do príslušenstva ako je:
- Ladička na bicie – existuje niekoľko druhov ladičiek na bicie, od mechanických (kedy ladička meria napnutie blany) až po elektronické (kedy vám ladička zobrazí presný tón, prípadne vás bude navigovať pri ladení bicích)
- Ladiaci kľúč na bicie– objavujú sa v rôznych tvaroch a veľkostiach, cieľom je, aby sa vám pomocou kľúča pohodlne otáčali skrutky na bicích
- Tlmiace príslušenstvo na blany – na trhu existujú rôzne typy tlmítok od tlmiacich blán, cez tlmiace prstence až po tlmiace pásky a gély, ktoré vám pomôžu regulovať tón, hlasitosť a rezonanciu bicích. Okrem toho je možné si taktiež zohnať tlmiace príslušenstvo na činely (v podobe magnetov, pások a pod.), ktoré vám rovnako pomôžu regulovať hlasitosť činelov
Malý tip: Príslušenstvo na tlmenie bicích sa vo väčšine prípadov oplatí vždy nakúpiť, avšak ak si tým nie ste istý, vyskúšajte si najprv zatlmiť bicie podomácky – zložte si kus vreckovky, prípadne toaletného papiera do malého štvorca a prilepte ho pomocou lepiacej pásky na okraj blán, ktoré chcete zatlmiť (prípadne na činely, ktoré si vyžadujú zatlmenie).
Pokiaľ vám takéto podomácky spravené tlmenie vyhovuje, určite do budúcna zvážte nákup tlmiacich prúžkov prípadne tlmiacich gélov – originál tlmiace príslušenstvo vám zlepší výsledok tlmenia nad vaše očakávania.
Paličky a držiak
Paličky ku bicím sú samozrejmosťou, ktorú nie je nutné príliš rozoberať. Na trhu existuje nespočetné množstvo výrobcov, značiek, veľkostí a typov paličiek, z ktorých si môžete vybrať také, ktoré vám najviac vyhovujú.
Malý tip: Pri paličkách sa určite oplatí si vyskúšať rôzne typy, veľkosti a hrúbky a rozhodnúť sa na základe vlastnej skúsenosti a spôsobe hrania, aké vám vyhovujú. Nenechajte sa určite ovplyvniť odporúčaniami výrobcov alebo recenziami. Každý bubeník má svoje vlastné preferencie, čo sa paličiek týka.
Okrem sady paličiek sa však oplatí zvážiť kúpu stojanov a držiakov na paličky. Stojany sa dajú umiestniť na rôzne časti bicích od stojanu na hi-hat, cez floor-tom až po stojany na činely.
Výber a preferencia, kde by ste chceli mať takýto držiak je len na vás.
Výhodou držiaku na paličky je komfort a efektívnosť pri hraní. Počas hrania na koncerte sa často stáva, že bubeníkovi praskne alebo vyletí palička z ruky a je nutné čo najskôr siahnuť po druhej.
Držiak vám takto zabezpečí paličky na dosah ruky, vďaka čomu neprerušíte hru na bicie.
Metronóm a slúchadlá
Cvičenie bez metronómu je ako kapela bez bubeníka. Hranie a precvičovanie rytmov za pomoci metronómu vám dopomôže k presnému hraniu a zároveň si vytvoríte zvyk hrať čo najpresnejšie.
Na trhu existuje nespočetné množstvo druhov a typov metronómu. Najjednoduchšie metronómy disponujú základným meraním bpm, spolu s nastavením počtu taktov, zvuku kliku a pod.
Okrem toho však môžete nájsť aj rôzne zabudované metronómy pri zariadeniach, prípadne si nainštalovať aplikácie s metronómom priamo na mobilu.
Malý tip: Pokiaľ zvyknete hrať s doprovodom vašej obľúbenej piesne, určite si aspoň zapnite metronóm, prípadne nainštalujte aplikáciu s metronómom vo vašom softwari, ktorý zvyknete používať. Cubase, Ableton, Logic Pro – všetky tieto softwari disponujú metronómom, ktorý si spolu so zvukovou stopou môžete nastaviť.
Počas hrania s metronómom, prípadne počas hrania vašej obľúbenej piesne nemôžete zabudnúť ani na kvalitné bubenícke slúchadla.
Okrem toho sa slúchadla hodia aj v rámci ochrany sluchu, nakoľko bubeníci majú vďaka bicím pomerne zaťažené sluchové ústrojenstvo.
Na výber máte rôzne typy slúchadiel, od veľkých cez celé uši až po štupľové. Kvalita sa poväčšine určuje na základe izolácie sluchu od vonkajšieho okolia, držania na hlave ako aj od kvality a hlasitosti zvuku, ktorý zo slúchadiel vychádza.
Malý tip: Pri výbere metronómu a slúchadiel sa určite oplatí si pozrieť recenzie od iných bubeníkoch, ktorý s nimi majú skúsenosti. Mimo dojmov z tohto príslušenstva sa tak môžete dozvedieť aj rôzne funkcie metronómu, prípadne rôzne tipy ako slúchadla a metronóm používať.
Obaly a kryty na bicie
Obaly a kryty na bicie či činely sú nevyhnutnou súčasťou príslušenstva pre každého bubeníka, najmä ak plánujete s vašou bicou súpravou cestovať, prípadne prenášať bicie z miesta na miesto.
Obaly nájdete ako na bicie (korpusy) a činely, tak aj pre hardware a doplnkové príslušenstvo k bicím.
Najkvalitnejšie obaly na bicie sa považujú tvrdé kufre, ktoré chránia perkusie pri páde a ktoré disponujú mäkkým polstrovaním zvnútra.
Malý tip: Obaly, resp. kufre na bicie sa môžu zdať ako priveľká investícia (kvalitné obaly na bicie sa niekedy pohybujú aj v stovkách eur).
Pokiaľ si takéto obaly nemôžete dovoliť, zvážte nákup mäkkých obalov – hoci nedokážu ochrániť perkusie tak efektívne ako tvrdé obaly, pomôžu vám chrániť bicie počas ich prenášania a skladovania.
Koberec na bicie
Hoci koberec na bicie nie je nevyhnutným príslušenstvom pre začiatočníkoch bubeníkov (nakoľko vám na bicie postačí aj obyčajný koberec), takýto koberec pod bicie vám môže uľahčiť život v mnohých ohľadoch.
Bubenícky koberec jednak ochráni podlahu, na ktorej sú bicie položené, čiastočne dokáže absorbovať zvuk z bicích ale hlavne zabraňuje bicím, aby sa na zemi šmýkali.
Koberce na bicie môžete nájsť v rôznych veľkostiach (150x150cm, 200x200cm a pod.). Pri výbere koberca je rozhodujúca hlavne jeho veľkosť, preto si dobre prepočítajte, koľko aký veľký priestor vaše bicie zaberajú.
Malý tip: Pokiaľ si nemôžete dovoliť bubenícky koberec, prípadne nemáte takýto veľký koberec k dispozícií, môžete si vystačiť aj s malým kobercom – dôležité je, aby pedál, basový bubon a hi-hat stojan boli položené na koberci (nakoľko sú to hlavné časti bicích, ktoré sa môžu šmýkať a zároveň jediné časti, ktoré by vám mohli poškodiť podlahu). Takýto koberec môže mať veľkosť cca 100×100 cm.
Prečítajte si aj:
Mikrofóny na bicie
Mikrofóny na bicie možno nie sú nevyhnutným príslušenstvom pre bubeníka, avšak pokiaľ plánujete v budúcnosti nahrávať svoju vlastnú hudbu, prípade prezentovať svoju tvorbu, mikrofóny môžu byť skvelou investíciou do budúcna.
Existujú rôzne druhy mikrofónov v závislosti od toho, aké perkusie chcete nahrávať (mikrofón na bicie, snare, prechody, činely, priestorové mikrofóny a pod.).
Mikrofóny ako také sú pomerne drahou investíciou avšak často môžete nájsť rôzne sady za rozumnú cenu (a pomerne dobrú kvalitu).
Malý tip: Pokiaľ nemáte absolútne žiadne skúsenosti s výberom mikrofónov na bicie, určite si prezrite aké mikrofóny používajú vaši obľúbený bubeníci – či už v štúdiu, počas live hrania alebo počas obyčajného hrania coveru.
Dobrým príkladom môžete byť napr. svetoznámy bubeník Cobus Potgieter, ktorý v tomto videu poukazuje na svoje nahrávacie príslušenstvo spolu s tým, akú sadu na hranie používa:
Cvičné pady
Byť dobrý bubeníkom si vyžaduje neustále precvičovanie a trénovanie rytmov, čo však robiť keď máte susedov, ktorých hra na bicie privádza do šialenstva? Na to sa vám ako príslušenstvo určite oplatí investovať do cvičných padov na bicie.
Cvičné pady sa hodia do malých izieb, kde si biciu súpravu nemôžete len tak rozložiť. Vďaka padom môžete tak precvičovať ako ruky tak aj nohy (pady na pedále).
Existuje široký sortiment cvičných padov, ktoré tlmia údery ale zároveň simulujú pocit z hrania na bicích.
Pri výbere cvičných padov si stačí prezrieť pár recenzií a rozhodnúť sa na základe svojich potrieb, ktoré cvičné pady potrebujete.
Malý tip: Pokiaľ nemáte dostatočné prostriedky na bicie a príslušenstvo celkovo, cvičné pady môžu byť veľmi ekonomickým riešením pre vás. Na cvičenie tak budete potrebovať len:
- Pad na ruky (ako náhrada snaru)
- Stojan na snare (resp. na pad)
- Pad na nohy (náhrada kopáku)
- Pedál
- Paličky
Na trhu existujú rôzne formy cvičných padov, ktoré sú veľmi efektívnou a hlavne lacnou náhradou bicích.
Existuje veľa rôznych príslušenstiev na bicie, ktoré by vás mohli zaujať, avšak vyššie spomínané doplnky sa radia medzi fundamentálne základy, bez ktorých sa bubeník nezaobíde.
Aké používate príslušenstvo pre bicie vy? Máte nejaké skúsenosti s iným špecifickými bubeníckymi doplnkami? Podeľte sa o svoje skúsenosti a napíšte nám v komentároch pod článkom!