Pestrec mariánsky patrí medzi ten typ byliniek, ktoré by mal poznať každý človek, ktorý sa zaujíma o svoje zdravie. Disponuje nespočetným množstvom úžasných pozitívnych účinkov a je populárny po celom svete vďaka svojím skvelým liečivým vlastnostiam. Ide o zázrak prírody, ktorý vie človeku zlepšiť kvalitu života a hlavne zdravia. Prečítajte si o tejto zázračnej bylinke čo všetko dokáže človeku ponúknuť, o jej charakteristike, vlastnostiach a hlavne o jej liečivých účinkoch.
Charakteristika rastliny Pestrec mariánsky
Anglický názov: Milk thistle
Český názov: Ostropestřec mariánský
Latinský názov: Silybum marianum
Ľudové názvy: kristova koruna, strieborný bodliak, kardus mariánsky, podstrel, volček, mariánsky bodliak, volčec, bejlí panny Márie, bodliak, bodliak mariánsky, bodliak Márie, bodliak ostrý, imelo panny Márie, ostropes, podstřel, korenie podjedové, bodliak pestrý, kotlačka, kardus Márie, všeliek
Čeľaď: Astrovite
Pestrec mariánsky môže byť buď ročná alebo aj dvojročná rastlina, ktorá sa zaraďuje do čeľade astrovité.
Vyznačuje sa červeno-fialovými kvetmi, ktoré zvyčajne rastú na konci každej stonky a zvyčajne vyrastá do výšky až jedného metra.
Jeho široké ostatné listy sú typickým znakom pestreca, nakoľko sú pokryté bielym škvrnami alebo žilkami.
Semienka z pestreca sa využívali v ľudovom liečiteľstve od nepamäti ako prostriedok na liečbu rôznych chorôb a porúch. Jeho plody (nažky) majú relatívne malú veľkosť a vyznačujú sa malými, bielymi zhlukmi chĺpkov.
Nakoľko má Pestrec mariánsky nepodmienený rast a kvitnutie, často jeho zrelosť kvetov vyúsťuje do nerovnomerného vývoja a zrelosti samotných plodov.
Všetky informácie v tomto článku sú čisto informatívneho charakteru. Uvedené informácie o rastlinách a ich použití nie sú a nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia.
Všetky informácie majú len informatívny účel. Všetky texty sú čerpané z voľne dostupných zdrojov a štúdií na internete.
Výskyt a zber
Pestrec mariánsky pochádza pôvodom zo stredozemných krajín, avšak časom sa rozšíril aj do západnej a centrálnej Európy a do Severnej Ameriky.
V súčasnej dobe je ho možné nájsť aj v Južnej Európe, Afrike, Indii, Číne, Austrálii či dokonca v Južnej Amerike. Väčšina zo súčasných komerčných semien z pestreca dovážaných do Európy pochádza z Argentíny, zatiaľ čo kultiváciu pre USA zabezpečuje Texas.
Pestrec je veľmi odolná rastlina voči suchej pôde a celkovo preferuje dobre vysušenú a kamenistú pôdu s priamym a ostrým slnkom. Bežne ho môžete nájsť na kraji ciest, na poliach či dokonca na odpadových miestach. Avšak nie je to pre túto zaujímavú rastlinu podmienka, dobre zvláda prakticky akékoľvek podnebie, jedinou podmienkou pre ňu je dobre vysušená pôda. Pestrec mariánsky sa pestuje a zbiera hlavne kvôli jeho semienkam.
Zrelosť semienok spoznáte podľa ich farby nakoľko zrelé semená z pestreca zhnednú a budú obklopené drobnými strieborno-bielymi chĺpkami. Kvety pestreca po vykvitnutí obsahujú už dozreté semienka, ktoré môžete začať odrezávať.
Odrezky kvetových hlavičiek musia byť menšie ako 2 a pol centimetra. V prípade, že by ste sa ich rozhodli odrezávať ručne, odporúča sa mať na sebe hrubšie oblečenie a hlavne rukavice, nakoľko sa rastlina sama o sebe vyznačuje veľmi ostrými tŕňmi, ktoré vám môžu spôsobiť značné nepríjemnosti.
Zloženie rastliny
- Apigenin
- Beta-karotén
- Cystín
- Draslík
- Flavonoidy
- Flavonoly
- Fosfor
- Fytochemikálie
- Glycín
- Chróm
- Kadmium
- Kaempferol
- Kyselina asparágová
- Kyselina glutámová
- Kyselina linolová
- Kyselina olejová
- Kyselina palmitová
- Lipidy
- Magnézium
- Mangán
- Meď
- Naringenín
- Nikel
- Olovo
- Polyacetylény
- Polynenasýtené mastné kyseliny
- Quercetín
- Selén
- Silibinín
- Silidianín
- Silybin B
- Silymarín
- Steroly
- Taníny
- Taxifolin
- Vápnik
- Vitamín E
- Zinok
- Železo
Pestrec mariánsky, jeho využitie a pozitívne účinky
Pestrec mariánsky je populárny vďaka svojím úžasným vlastnostiam, ktoré dokážu pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch, zlepšiť kvalitu zdravia a ochrániť ľudské telo pred mnohými ťažkými ochoreniami.
Nejde len o rastlinku, ktorá sa používa ako výživový doplnok ale aj o najmä v minulosti sa dala považovať za ako keby liek, ktorý môže pomôcť človeku pri boji s rôznymi ochoreniami, a ktorý môže slúžiť aj ako prevencia a ochrana proti chorobám a ťažkostiam, s ktorými sa človek dennodenne stretáva.
Užitočné účinky pestreca mariánskeho sú:
1. Chráni a podporuje funkciu pečene
Jedným z najznámejších účinkov Pestreca mariánskeho je jeho pozitívny vplyv na pečeň.
Taktiež napomáha pri produkcii hormónov, uvoľňuje glukózu do krvného obehu, vďaka čomu máme stabilný príjem energie, detoxikuje telo a uvoľňuje žlč do tenkého čreva vďaka čomu sa môže prijatý tuk z jedla efektívne absorbovať.
Pestrec mariánsky odoberá časť bremena, ktoré musí ľudská pečeň znášať.
Pomáha obnovovať pečeňové bunky a dokáže zvrátiť škodlivé účinky látok, ktoré prijímame ako sú napríklad pesticídy v našom jedle, ťažké kovy vo vode, znečistenie vo vzduchu či dokonca škodlivé účinky alkoholu a drog.
Pestrec bol taktiež vedecký schválený ako druh liečby, ktorá bojuje s rôznymi pečeňovými ochoreniami ako sú napríklad psoriáza, žltačka, hepatitída či pri problémoch, kedy dochádza k poškodeniu pečene z dôvodu užívania alkoholu.
Jedným z hlavných pozitívnych účinkov pestreca mariánskeho je jeho schopnosť ochraňovať ľudskú pečeň, vďaka obsahu látky silymarín. Silymarín, ktorý sa nachádza v pestrecovi, slúži ako antioxidant, ktorý znižuje produkciu voľných radikálov v tele. Predpokladá sa, že hlavne kvôli tejto látke je Pestrec mariánsky efektívnym detoxikačným prostriedkom pre ľudskú pečeň.
Štúdie poukázali taktiež na fakt, že užívanie pestreca ako výživového doplnok pri ľuďoch, ktorý trpia určitými pečeňovými ochoreniami, môže zlepšiť funkciu pečene, redukovať pečeňový zápal a hlavne liečiť celkové poškodenie pečene.
Jedna štúdia dokonca naznačuje nepatrné predĺženie života pri ľuďoch s cirhózou, ktorá vzniká kvôli značnému užívaniu veľkého množstva alkoholu.
2. Slúži ako prevencia proti úpadku mozgových funkcii
Pestrec mariánsky sa tradične využíval ako liek na neuorologické ochorenia ako sú Alzheimer či Parkinson už skoro dve tisícročia. Jeho protizápalové a antioxidačné účinky môžu pravdepodobne slúžiť ako prevencia proti zlyhávaniu mozgu, ku ktorému dochádza s pribúdajúcim vekom.
Niektoré štúdie naznačujú že semienka z pestreca môžu byť schopné redukovať počet amyloidných plakov v mozgu, ktorými trpia pacienti s Alzheimerovým ochorením. Amyloidné plaky sú lepkavé zhluky amyloidných proteínov, ktoré sa môžu vytvárať medzi nervovými bunkami s pribúdajúcim vekom. Tieto plaky sa objavujú sa vo vysokom množstve u ľudí, ktorí trpia Alzheimerom, a tým pádom by mohol pestrec byť v budúcnosti potenciálnym liekom proti tomuto druhu chorôb.
3. Chráni vaše kosti
Osteoporóza je ochorenie, ktoré zapríčiňuje progresívnu stratu kostného tkaniva. Zvyčajne sa vyvíja pomaly a niekoľko rokov, a spôsobuje to, že sú ľudské kosti slabé a krehké, a môžu sa ľahko zlomiť aj pri menšom ublížení.
Výskumy poukázali na pozitívne účinky pestreca v súvislosti s týmto problémom, nakoľko dokáže v určitých prípadoch stimulovať mineralizáciu kostí a potenciálne ochrániť kosti pred ich oslabením. Pestrec mariánsky sa tým pádom odporúča ako užitočná prevencia proti strate kostného tkaniva.
4. Podporuje liečbu rakoviny
Aktívne chemické komponenty pestreca mariánskeho (silymarín, silibín a flavonoidy) fungujú ako antioxidanty. Tieto substancie sú už dávno preukázané ako prostriedky na spomalenie rastu rakovinotvorných buniek.
Výskumy taktiež naznačujú, že silymarín môže mať určite proti rakovinotvorné účinky, ktoré by mohli pomôcť pri boji so samotnou rakovinou. Niektoré štúdie taktiež naznačujú, že pestrec ako taký, zmierňuje vedľajšie účinky protirakovinovej liečby.
Navyše môže zlepšovať efektivitu chemoterapie a jej účinkov pri boji s rakovinou a v určitých prípadoch dokonca eliminovať rakovinové bunky samotné.
5. Pomáha pri akné
Akné je chronický zápalový stav ľudskej pokožky. Hoci nie je nebezpečný, môže spôsobovať jazvy. Akné sa taktiež môže prejavovať trochu bolestivo a pôsobiť negatívne na ľudskú pleť.
Pri tomto druhu zápalu sa určite oplatí užívať pestrec nakoľko, ako už bolo spomínané vyššie, disponuje antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami.
V rámci jednej štúdie sa zistilo, že látka silymarín (ktorá je prítomná v pestrecovi mariánskom) je schopná efektívne znížiť lézie (jazvičky) z akné a pri užívaní 210 gramov silymarínu denne počas 8 týždňov dokáže zredukovať zápal z akné až ho 53 percent.
6. Znižuje hladinu cukru v krvi
Pestrec mariánsky môže byť veľmi užitočným doplnkom stravy pri liečbe cukrovky 2. typu. Zistilo sa, že jedna zo zlúčenín v pestreci môže fungovať podobne ako niektoré lieky na cukrovku a to tak, že pomôže zlepšiť citlivosť na inzulín a zároveň znížiť cukor v krvi. Nedávna analýza poukázala na to, že ľudia, ktorý pravidelne užívajú silymarín z pestreca vykazujú značnú redukciu hladiny cukru v krvi.
Navyše, účinky pestreca mariánskeho môžu byť taktiež užitočné ako prevencia proti komplikáciám, ktoré sa s cukrovkou spájajú (ako je napríklad ochorenie obličiek).
Štúdie taktiež poukazujú na fakt, že silymarín z pestreca môže pomôcť pacientom trpiacim na cukrovku a to tak, že zredukuje ich oxidačný stres (proces, ktorý zohráva dominantnú úlohu pri vývoji diabetických ochorení).
7. Zlepšuje stav pokožky
Štúdia z roku 2015 zistila, že Pestrec mariánsky pomáha, zlepšuje a lieči zápalové ochorenia kože. Taktiež disponuje antioxidačnými a proti starnúcimi vlastnosťami, ktoré výrazne zlepšia a obnovia stav ľudskej pokožky.
Navyše redukuje viditeľné znaky starnutia ako povrchne, tak aj vnútorne, zabraňuje poškodeniu pokožky (napr. pri malých čiernych vyrážkach) a celkovo zvyšuje elasticitu kože. Jedna zo štúdii zistila, že aplikáciou silymarínu na pokožku pri chemoterapii sa výrazne znížilo poškodenie kože zapríčinené protirakovinovou liečbou.
8. Znižuje hladinu cholesterolu
Vysoký cholesterol môže viesť k srdcovým ťažkostiam a zvýšiť riziko mŕtvice. Výskum z roku 2006 naznačuje, že Pestrec mariánsky môže zohrávať dôležitú úlohu pri znižovaní hladiny cholesterolu v tele. Štúdia preukázala to, že počas testovania, ľudia, ktorí užívali Pestrec mariánsky mali nižšiu hladinu cholesterolu oproti tým, ktorí užívali placebo.
Znížením cholesterolu v tele sa tak môže taktiež znížiť riziko vyvinutia určitých srdcových ochorení. Pestrec mariánsky sa môže taktiež podávať spolu s liekmi, ktoré znižujú cholesterol ako sú napr. statíny.
Výsledok štúdie z roku 2006 poukázal na fakt, že užívanie extraktu z pestreca v kombinácii s tradičnými liekmi na zníženie hladiny cholesterolu výrazne upravil úroveň cholesterolu v tele a taktiež znížil riziko vyvinutia srdcového ochorenia.
9. Zlepšuje činnosť obličiek
Pozitívne účinky Pestreca na obličky sa často prirovnávajú s jeho liečivými účinkami na ľudskú pečeň.
Hoci neexistuje veľa štúdii, ktoré by to potvrdili, často sa pestrec využíva ako stimulant na regeneráciu buniek v obličkách, čo by mohlo byť veľmi prospešné pre ľudí, ktorí sú na dialýze. Avšak užívanie Pestreca sa nemusí brať len ako liečba ale aj ako prevencia proti zlyhaniu obličiek a na zlepšenie ich činnosti.
10. Slúži ako prevencia proti žlčovým kameňom
Žlčové kamene postihujú minimálne 20 miliónov ľudí ročne a hoci ich mnoho ľudí má a ani si to neuvedomuje, v niektorých prípadoch môžu spôsobiť roztrhnutie žlčníka a eventuálne aj smrť človeka.
Pestrec mariánsky je populárny aj vďaka svojej schopnosti zabrániť vytváraniu žlčových kameňov. Jeho účinky podporujú gastrointenstinálny a endokrinný systém tým, že napomáha pri produkcii enzýmov a žlče a zároveň očisťuje a detoxifikuje krv v obehu.
Niektoré štúdie poukazujú na to, že táto zaujímavá rastlinka znižuje riziko vytvorenia žlčových kameňov tým, že stimuluje kontrakcie žlčníka.
11. Môže slúžiť ako protijed proti muchotrávke zelenej
Pestrec mariánsky je jediný známy protijed proti otrave z Muchotrávky zelenej. Požitie tejto muchotrávky môže zlikvidovať pečeň tým, že zruší produkciu proteínov v pečeňových bunkách.
Pestrec neutralizuje tieto toxíny a ochráni pečeň pred otravou. Taktiež je veľmi užitočný pri predávkovaní sa acetaminofénom.
12. Pomáha pri liečbe svrabu
Nakoľko ľudská pečeň neutralizuje určité toxíny, ktoré sa spájajú so psoriázou, užívanie pestreca marianského (vo forme čaju, oleja, alebo jeho extraktov) sa tým pádom môže považovať za prevenciu, ktorá zabraňuje vzniku svrabu tým, že podporuje funkcie pečene.
V súčasnej dobe sa už skúma niekoľko dermatologických využití pestreca mariánskeho pre ľudskú pokožku. Antioxidačné účinky pestreca majú liečivý efekt na poranenia a popálenie kože. Pestrec sa môže taktiež využívať ako kozmetický činiteľ na zlepšenie odtieňu kože a jej kvality.
Vedľajšie účinky
Hoci sa vo všeobecnosti považuje užívanie pestreca mariánskeho za bezpečné, je lepšie sa o jeho užívaní najprv poradiť so svojím lekárom. Rozhodne sa neodporúča ho podávať tehotným alebo dojčiacim ženám.
Užívanie silymarínu z pestreca môže pri niektorých ľuďoch spôsobovať niekoľko vedľajších účinkov alebo vyvolať alergiu pri vysokých dávkach.
Použitie Pestreca mariánskeho
Výživové doplnky, ktoré obsahujú Pestrec mariánsky sa často predávajú v najrôznejších potravinách s bio-potravinami, drogériách, lekárňach a v obchodoch, ktoré sa špecializujú na predaj bylinkových produktov.
Pestrec si môžete taktiež zadovážiť z on-line lekární.
Pestrec mariánsky môžete používať v týchto formách ako:
- Čaj
- Tinktúru
- Prášok
- Ingredienciu do šalátu
- Prídavok do smoothie
Bylinkový čaj
Na začiatku si nakrájajte Pestrec tak, aby ste ho mali za jednu čajovú lyžičku (cca 5g) a nasypte ho do malého čajového vrecka alebo ho jednoducho odfiltrujte v čajovej kanvici.
Pokrájaný Pestrec mariánsky zalejte 2 šálkami (alebo pol litrom) vriacej vody a nechajte ho lúhovať cca 3 až 5 minút. Následne z čajníka vyberte vrecúško s pestrecom a môžete ho podávať. Čaj si môžete dochutiť citrónom alebo medom.
Tinktúra z pestreca
Návod ako si vyrobiť tinktúru z pestreca. Najprv si odmerajte približne 150ml alkoholu, ktorý nalejete do odolnej sklenenej nádoby. Následne pridajte cca 30g spracovaných (rozomletých, rozdrvených) semienok z pestreca a celú nádobu zakryte vrchnákom.
Nádobu s alkoholom a pestrecom nechajte odležať na 5 – 6 týždňov a počas tejto doby s ňou pravidelne každý deň dôkladne zatraste. Po uplynutí tejto doby pestrec sceďte.
Tinktúru z pestreca môžete uchovávať niekoľko rokov pokiaľ ju budete skladovať na tmavom suchom mieste. Tinktúra sa odporúča v prípade potreby užívať 1-2 kvapky na jazyk, 2 až 4 krát denne.
Prášok z pestreca
Semienka z pestreca vložte buď do mixéra alebo do kuchynského robota a dôkladne ich rozmixujte/rozdrvte, až kým vám nevznikne jemný a hladký prášok. Ten následne vložte do vzduchotesnej nádoby a odložte na tmavé a suché miesto.
Prášok z pestreca môžete využívať cca až 6 mesiacov ako doplnok do stravy.
Šalát s pestrecom
V prípade, že si vypestujete vlastný Pestrec mariánsky, môžete z neho využiť prakticky každú časť ako doplnok do šalátu, ktoré šalát nielen skvelo dochutia ale mu taktiež významne zvýšia jeho výživovú hodnotu.
Môžete použiť stonky, kvety, listy či dokonca aj korene. Časti z pestreca stačí do šalátu len primiešať alebo ich využiť ako ozdobu.
Ingrediencia do smoothie
Pestrec mariánsky sa výborne hodí ako prídavok do vášho ranného smoothie. Jednoducho si vezmite pár semienok z pestreca a nechajte ich namočené vo vode počas noci.
Ráno ich pridajte spolu s vaším obľúbeným ovocím a zeleninou do smoothie mixéra, pridajte trochu citrónu a všetko si dobre rozmixujte. Výsledkom bude lahodné a neskutočne výživné smoothie, ktoré vás nakopne do dňa.
Prečítajte si aj články:
22 pozitívnych účinkov rastliny Fenikel obyčajný | 10 pozitívnych účinkov rastliny Čakanka obyčajná |
21 pozitívnych účinkov Prasličky roľnej | 11 pozitívnych účinkov Alchemilky žltozelenej |
Uskladnenie
Hlávky kvetov z pestreca so semienkami vložte do papierového vrecka a nechajte ich sušiť na teplom a suchom miesto približne 5 až 7 dní. Vďaka tomu by sa vám po uplynutí tejto doby mali vysušiť semienka kompletne.
Ako náhle sú semienka vysušené, preložte ich do nejakej vrecoviny alebo do vrecka z hrubého plátna.
S vreckom poriadne zatraste tak, aby sa semienka z hlavičiek kvetov uvoľnili.
Semienka následne presypte z vrecka do misy alebo inej nádoby. Keď budete mať semienka pripravené na uskladnenie, presypte ich do vzduchotesnej nádoby a odložte ich na chladné a suché miesto.
Ak sú semienka správne spracované a uskladnené, mali by vám vydržať približne rok.
Zdroje:
- http://www.usask.ca/agriculture/plantsci/vegetable/resources/med/Milk%20Thistle%20-%20Background.pdf
- https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Milk-Thistle-Cid1648
- https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-in-general/treatment/complementary-alternative-therapies/individual-therapies/milk-thistle-and-liver-cancer
- https://www.encyclopedia.com/places/africa/tunisia-political-geography/milk-thistle
- https://www.gov.mb.ca/agriculture/crops/production/print,milk-thistle.html
- https://www.healthline.com/nutrition/milk-thistle-benefits#section8
- https://www.herbazest.com/herb-garden/growing-milk-thistle
- https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-milk-thistle/art-20362885
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/320362.php
- https://www.naturallivingideas.com/milk-thistle-benefits/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16675592
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19577454
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19647779/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19943837
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20127732
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20564545
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21071836
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21185897
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22352731
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22555054
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23492971
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23757319
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23781510
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24093748
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24118806
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24354586
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24460990
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24672644
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24866499
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25396404
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25944486
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26526990
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26881043
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27340676
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27517806
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27557939
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28025940
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28125040
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28629389
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29190895
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9027949
- https://www.nifa.org.pk/FSDMilkThistle.htm
- https://www.omicsonline.org/effects-of-oral-antioxidants-on-lesion-counts-associated-with-oxidative-stress-and-inflammation-in-patients-with-papulopustular-acne-2155-9554.1000163.php?aid=10078
- https://www.rxlist.com/consumer_milk_thistle_carduus_marianum/drugs-condition.htm
- https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=19&contentid=MilkThistle
- https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-milk-thistle-88325
- https://www.webmd.com/digestive-disorders/milk-thistle-benefits-and-side-effects