Ako prať uteráky?
Naučte sa, ako správne prať uteráky a mať ich vždy dokonale čisté
Pravidelné pranie uterákov je dôležitá súčasť každodennej hygieny človeka. Pri nepravidelnom praní sa usádzajú na uteráku zvyšky kože, baktérií a nečistôt, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach a navyše poškodzujú štruktúru vlákien na uteráku. Ako teda správne prať uteráky aby boli mäkké a pekne voňali? V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili pomerne jednoduchý návod, ako by ste mali správne prať uteráky, ktoré využívate bežne v kúpeľni.
Príprava uterákov na pranie
Pred samotným praním sa v určitých prípadoch odporúča uterák namočiť na noc (prípadne na 24 hodín) do studenej vody.
Pokiaľ ide o nový uterák, ktorý sa chystáte prvý krát oprať, je dôležité, aby ste ho nechali vymočiť v studenej vody a až potom ho vhodili do práčky. Rovnako sa táto metóda namáčania odporúča pri uterákoch, ktoré sú už tvrdé a nepríjemné.
Na prípravu vám postačí obyčajné vedro, prípadne vaňa. Pre lepší efekt je vhodné aby ste do vody s uterákom pridali pár lyžíc octu a kyseliny citrónovej a nechali roztok na uterák pôsobiť. Vďaka tomu pustí nový uterák prebytočnú farbu a škodlivé chemikálie, ktorým je zvyčajne napustený.
Pri tvrdých uterákoch dopomôže takýto roztok k tomu, aby bol po vypratí mäkší.
Nemusíte sa obávať zápachu z octu, nakoľko tento zápach po vypratí a dôkladnom vysušení vyprší.
Pranie uterákov
Vyprať uteráky je tak trochu odlišný proces v porovnaní s inými druhmi prádla, ktoré zvyčajne periete. Štandardne sa neodporúča prať uteráky spolu s inými druhmi oblečenia (resp. by ste ich mali prať samostatne) a rovnako by sa nemali prať v preplnenej práčke.
Pri výbere prášku na pranie je dôležité, aby ste nepoužívali prášok na bielu bielizeň pri farebných uterákoch a naopak.
Rovnako nepoužívajte priveľa pracieho prášku, nakoľko by ste tým mohli uterák len znehodnotiť. Priveľa pracieho prášku spôsobuje onú nepríjemnú tvrdosť uteráka.
Rovnako sa neodporúča do prania pridávať akýkoľvek aviváž (hlavne pri bielych uterákoch), vďaka ktorému dochádza k zošediveniu uteráku.
Uterák by ste sa mali snažiť prať pri nízkej teplote, najlepšie okolo 30 – 40 stupňov Celzia (Tip: pred zapnutím práčky môžete pridať k uterákom 1 – 3 tenisové loptičky, ktoré s otáčaním bubna spôsobujú nadvihnutie vlákien na uteráku).
Pokiaľ váš uterák nepríjemne zapácha pred praním dôsledkom usadených baktérií a zvyškov kože na uteráku, neostáva vám nič iné, ako zvýšiť teplotu prania (cca na 60 – 90°C), prípadne použiť antibakteriálny prášok na pranie.
Po správnom vypratí uteráka je nutné, aby ste ho hneď vybrali a poriadne s ním zatriasli. Vďaka tomu dôjde k oddeleniu vlákien na uteráku, čím po vysušení uterák o niečo zjemnie a samotné sušenie je efektívnejšie.
Sušenie uterákov
Po vypratí je sušenie uterákov ďalšia veľmi dôležitá fáza, ktorá ovplyvní ako budú uteráky čisté a hlavne mäkké. Uteráky hneď po vypratí vyberte, v opačnom prípade vám zatuchnú a môžu začať znovu zapáchať.
V opačnom prípade sa odporúča sušiť uteráky tradičnou cestou a to prevesením na šnúre. Pri sušení je dôležité, aby sa uteráky sušili pri izbovej teplote a vo veľmi dobre vetranej miestnosti. To platí najmä pri hrubších uterákoch, nakoľko pri zlom prevesení sa vám môžu začať usádzať baktérie na zlepených stranách mokrého uteráka.
V prípade farebných uterákov sa vyvarujte priamemu slnečnému svetlu, nakoľko môže spôsobiť vyblednutie uteráku. Za žiadnych okolností neprevesujte uteráky na radiátor, nakoľko vplyvom horúceho vzduchu môže dôjsť k poškodeniu vlákien na uteráku, ktoré sa prejaví v jeho tvrdosti.
Po vysušení by mali byť vaše uteráky pripravené na opätovné použitie. Uteráky sa zvyčajne neodporúča žehliť, nakoľko tým môžete spôsobiť poškodenie vlákien, ktoré sa prejaví v zlom absorbovaní vody.
Prečítajte si aj články a návody ako:
Pár tipov k uterákom
- To, ako často by sa mal meniť uterák sa líši v závislosti od jeho používania (či už ide o uterák po sprche alebo len na utieranie rúk). Uterák by ste mali meniť minimálne aspoň raz za týždeň, najlepšie po 1 – 3 použitiach, prípadne hneď ako si všimnete jeho znečistenie.
- Mäkkosť uteráku môžete dosiahnuť aj časom, nakoľko pravidelne pranie uteráku zvyšuje jeho mäkkosť.
Pravidelné a dôkladné pranie uteráka je nutnosť ako z pohľadu zdravia a hygieny, tak aj z pohľadu komfortu a pohodlia.
Hoci sa nemusíte riadiť do písmena zásadami správneho prania uteráku, určite vám vyššie spomínané tipy a metódy dozaista pomôžu.
Každý už má vytvorené svoje vlastné zvyky a metódy, pomocou ktorých perie uteráky u seba doma. Aké sú tie vaše? Máte nejaké svoje tajné procedúry, pomocou ktorých zvyknete prať uteráky?
Napíšte nám a podeľte sa s nami o vaše názory a skúsenosti v komentároch pod článkom!
Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:
- Mopy a vedierka
- Parné čističe
- Pekné a praktické odpadkové koše
- Pomôcky na ľahšie pranie a sušenie
- Pracie prášky
- Upratovacie a čistiace prostriedky
- Novoročný výpredaj
Ešte by som dodala, že treba mať naozaj kvlaitné uteráky z dobrého materiálu. Pretože obyčajné uteráky sa pri praní veľmi rýchlo opotrebujú a zničia a je to na nich veľmi cítiť aj vidieť.