Ako sa obliecť na bežky?
Viete, ako sa obliecť na bežky tak, aby ste zostali v teple, suchu a zároveň sa cítili pohodlne?
V poslednom čase sa veľa ľudí rozhodlo dať šancu bežkám, resp. bežkovaniu. Problém však nastáva vtedy, keď podcenia vonkajšie počasie, popr. nemajú absolútne žiadne skúsenosti s bežkovaním. V tomto článku si prejdeme preto pár základných orientačných tipov a rád, ktoré vám dopomôžu sa vhodne obliecť na bežky. Koniec koncov, bola by to škoda si hneď na začiatku spôsobiť zdravotnú ujmu v podobe prechladnutia.
Čo presne by ste si mali obliecť na bežky?
Existuje veľa druhov oblečenia na bežky, ktoré sú vyrobené z rôznych materiálov, či už polyester, bavlna, ovčia vlny a iné materiály. Každý z materiálov má svoje výhody a nevýhody, dôležité však je to, aby ste pri výbere oblečenia mali na sebe to, čo odvádza efektívne pot preč z tela.
Existujú dva pohľady ako sa dá pozerať na oblečenie určené pre bežky – niekoľkovrstvové a viac vrstvové.
Niektorí odborníci odporúčajú nosiť viac vrstiev oblečenia na sebe, od niekoľkých termotričiek, cez termomikinu až po termobundu. To isté platí aj pre dolné oblečenie, čiže termonohavice a elastické nohavice.
Druhým pohľadom na oblečenie je presný opak, teda menej vrstiev oblečenia, nakoľko sa v súčasnej dobe už vyrábajú oblečenia, ktoré majú samé o sebe hneď niekoľko vrstiev, čiže nie je potrebné ich dopĺňať ďalšími.
Aké oblečenie si obliecť na bežky?
Termoprádlo by malo byť základne oblečenie pre každého bežkára. Často sa využíva ako najspodnejšia, teda prvá vrstva na tele, nakoľko vie efektívne odvádzať z tela pot.
Druhú vrstvu oblečenia na bežky môže tvoriť buď dres, bunda alebo aj mikina. Jej úlohou je to, aby jednak odvádzala pot z prvej vrstvy a jednak aby vás chránila pred vonkajším chladom a poveternostnými podmienkami.
Druhá vrstva býva často vyrobená z materiáli fleece. Tento materiál je veľmi mäkký a hebký a je perfektným tepelným izolantom. Jeho ďalšou výhodou je fakt, že nezadržiava vodu.
Tretia vrstva by hlavne nemala prepúšťať žiadnu vlhkosť dnu a musí byť extrémne odolná voči chladu, vetru a taktiež potenciálnym nárazom. V rámci tretej vrstvy si tak môžete obliecť buď vetrovku alebo softshell bundu. Taktiež je vhodne to, ak dokáže tretia vrstva odrážať lúče slnka, nakoľko sa tak nebude príliš potiť a škvariť na slnku.
Rukavice a čiapka
Pri rukaviciach a čiapke platí niekoľko pravidiel. V prvom rade by mali mať niekoľko vrstiev a mali by byť veľmi dobre odolné voči chladu, vetru a vlhkosti.
Niektoré rukavice určené čisto na bežky majú protišmykový materiál, ktorý vám dopomôže pri držaní bežkárskych palíc.
Dajte si záležať na tom, aby boli rukavice odolné a pevné ale zároveň aby ste cez ne mali ešte nejaký cit, nakoľko budete musieť pevne zvierať palice.
Bežkárska obuv
Pri výbere obuvi na bežky by ste si mali vyberať kvalitnú a hlavne pohodlnú obuv, nakoľko v nej budete pravdepodobne celý deň.
Ak by ste si pri výbere nedali záležať, okrem bolestivých otlakov ich takisto rýchlo zničíte a z výletu nebudete mať prakticky nič. Dajte si pozor na to, aby vám obuv pevne držala nohu a siahala až nad členok.
S topánkami sa taktiež spájajú vhodné ponožky, ktoré by nemali byť príliš hrubé, musia pekne vkĺznuť do obuvi a zároveň by vás mali ochrániť pred chladom a vlhkosťou, preto si radšej investujte do kvalitných termoizolačných ponožiek.
Prečítajte si aj články ako sa obliecť:
Pár tipov ako sa obliecť na bežky
Vždy si zoberte so sebou nejaké oblečenie do zálohy. Keď budete čakať niekde na autobus, popr. pôjdete z bežkovania k autu, radšej sa na 5 minút zastavte a rýchlo si vymeňte vaše mokré oblečenie z bežkovania za suché.
Predídete tak nechcenému nachladnutiu a budete hneď v teple. Čakanie v mokrom oblečení dokáže výrazne znížiť vašu telesnú teplotu, čo môže byť v určitých prípadoch nebezpečné.
Pokiaľ sa chystáte na nejaké extrémne bežkovanie, vezmite si so sebou taktiež malú ľadvinku, z ktorej si niekde medzi extrémnym a pomalým bežkovaním rýchlo prehodíte oblečenie.
To či ste správne oblečený zistíte pri odchode z domu. Ak vyjdete z dverí a je vám stále teplo, tak nie ste správne oblečený. Mala by vám byť tak trochu zima nakoľko, ak by ste vyrazili na bežkovanie oblečení až príliš, tak vám bude teplota už len stúpať a vy sa veľmi rýchlo spotíte, čo môže viesť k závažným ochoreniam. Toto pravidlo platí prakticky pri každom zimnom športe, od bežkovania až po oblečenie na lyžovačku.
Preto je nutné, aby ste sa obliekli tak, aby vám nebolo ani príliš teplo ani príliš zima. Musíte skrátka vonku cítiť tak trochu chlad.
Pri bežkovaní sa zahrejete. Bežky sú skvelá aktivita ako pre mladých ľudí, tak aj pre starších seniorov. Preto je dôležité sa snažiť o to, aby ste boli na túto aktivitu adekvátne pripravený a mohli ju praktizovať často bez nehôd, prechladnutí a pod.