Záhrada

Ako sadiť cesnak?

Prečítajte si ako a kde si vypestovať váš vlastný domáci cesnak!

Pestovať a sadiť cesnak priamo na záhradke či záhone so sebou prináša mnoho výhod. Jednak ide o kvalitný druh zdravej zeleniny, pri ktorej viete, čo sa reálne na jej rast použilo, a jednak chuť podomácky vypestovaného cesnaku nedokáže nahradiť žiaden cesnak z hypermarketu. Okrem toho je pestovanie cesnaku veľmi jednoduchá záležitosť, ktorú zvládnu aj úplní začiatočníci. Cesnak nie je príliš náročná rastlina a nevyžaduje si toľko starostlivosti. V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili článok, kde sa dozviete ako sadiť a pestovať cesnak, ako sa o cesnak starať ako aj aké sú jednotlivé druhy cesnakov a kedy a ako sa oplatí cesnak sadiť.

Ako sadiť cesnak

Typy a odrody cesnaku na sadenie

Cesnak ako taký má veľmi veľa odrôd a druhov, ktoré sa v zásade líšia hlavne podľa toho, kedy je najlepšie ich sadiť a zberať, veľkosťou strúčikov, rôznymi variáciami chuti ako aj podľa dĺžky ich uskladnenia.

Cesnak – paličiak

Paličiak je typ cesnaku, ktorý môžete vidieť v záhradkách či na záhone najčastejšie. Paličiak spoznáte ako podľa chuti, tak aj podľa vzhľadu.

Vôňou ide o veľmi aromatický typ cesnaku, ktorý má širokú škálu chutí. Najtypickejším znakom paličiakov sú jeho kvetné stonky, z ktorých vyrastajú malé pa-cibuľky. 

Cesnak – nepaličiak

Nepaličiaky ste pravdepodobne naposledy videli v obchode s potravinami, nakoľko ide o najpredávanejší typ cesnaku.

Nepaličiak má mäkkú stonku a od paličiakov sa líši hlavne tým, že nemá takú silnú arómu a nevyrastá z neho kvetový stvol.

Rovnako má oproti paličiakom podstatne mäkšiu stonku. Nepaličiaky sa zvyknú pestovať skôr v klímach s vyššou teplotou (preto sa na Slovensko najčastejšie dováža cesnak – nepaličiak z Ázie).

odrody cesnakov

Jarný cesnak

Jarný cesnak označuje odrodu, ktorá je vhodná na výsadbu počas daného obdobia (v tomto prípade jar).

Na sadenie cesnaku počas jari sa odporúča použiť neskoršie odrody, ktoré sa môžu po správnom zbere podstatne dlhšie skladovať (v porovnaní s jesennými – ozimnými odrodami).

V tomto prípade ide o cesnaky typu:

 • Anton (Nepaličiak)
 • Benátčan (Nepaličiak)
 • Bjetín (Paličiak)
 • Japo (Nepaličiak)
 • Jovan (Paličiak)
 • Matin (Nepaličiak)
 • Stanik (Paličiak)
 • Valko (Paličiak)
 • A mnohé iné…

Výsadba jarného cesnaku prebieha už začiatkom februára a marca, prípadne apríla a mája (v závislosti od odrody), spravidla by ste sa mali snažiť s výsadbou začať čo najskôr, resp. hneď po rozmrznutí pôdy.

Jesenný cesnak

Výsadba jesenného cesnaku je o niečo populárnejšia, nakoľko takýto cesnak sa zakorení ešte počas jesene, začne dozrievať veľmi skoro a väčšinou prináša aj väčšiu úrodu (nehovoriac o tom, že sa dá skladovať podstatne dlhšiu dobu v porovnaní s jarným cesnakom).

Pre sadenie jesenného cesnaku sa využívajú skoré a poloskoré odrody ako sú napríklad:

 • Alan (skorá odroda – nepaličiak)
 • Anin (Poloskorá odroda – paličiak)
 • Arkus (skorá odroda – paličiak)
 • Bjetin (skorá odroda – paličiak)
 • Blanin (Poloskorá odroda – paličiak)
 • Dukat (Poloskorá odroda – paličiak)
 • Germidour (skorá odroda – nepaličiak)
 • Harnaš (skorá odroda – paličiak)
 • Lukan (Poloskorá odroda – nepaličiak)
 • Lumír (skorá odroda – paličiak)
 • Mojmír (Poloskorá odroda – nepaličiak)
 • Novozámocký (skorá odroda – nepaličiak)
 • Radoš (Poloskorá odroda – nepaličiak)
 • Tantal  (Poloskorá odroda – paličiak)
 • Záhorský (Poloskorá odroda – nepaličiak)
 • A mnohé ďalšie…

Kedy sadiť cesnak

To, kedy sa rozhodnete sadiť cesnak vo vašej záhradke či na záhone záleží na viacerých faktoroch.

Jedným z nich je napríklad to, či chcete niečo okrem cesnaku sadiť na dané miesto ešte počas daného roka, prípadne čo by ste reálne chceli vedľa cesnaku pestovať, ako aj kedy chcete samotné cesnak zberať.

Takže kedy a ako sadiť cesnak na jar a počas jesene?

Kedy sadiť jarný cesnak

jarný a jesenný cesnak na sadenieVýhodou jarného cesnaku je to, že ho stihnete zozbierať ešte v danom roku.

Rovnako môžete použiť dané miesto do konca roka na sadbu inej zeleniny.

Jarné sadenie cesnaku sa odporúča spraviť okamžite po rozmrznutí hliny, vďaka čomu dosiahnete maximálne množstvo úrody (ide o obdobia február a marec).

Kedy sadiť zimný cesnak

Jarný cesnak by sme mali, avšak ako sadiť cesnak na jeseň?

Sadba jesenného cesnaku naopak prináša veľmi skorý zber hneď po vymrznutí pôdy, vďaka čomu máte cesnak vypestovaný a môžete rovno začať so sadzbou novej zeleniny.

Jesenné sadenie cesnaku by sa naopak malo uskutočniť v čo najneskorší deň, resp. o deň skôr ako začne pôda mrznúť.

V takom prípade je však pomerne náročné odhadnúť ten správny deň výsadby, avšak v rámci predpovedného počasia a podmienok, v ktorých sa nachádzate by sa dalo odhadnúť približný termín (môže sa jednať o mesiace október, november, či dokonca aj december).

Dajte si však pozor na to, aby ste jesenný cesnak nezasadili priskoro – v takom prípade hrozí, že vám cesnak začne klíčiť ešte počas jesene a do jari chytí určité hubové ochorenie a stratí hodnotu.

Ako pestovať cesnak

Pestovanie cesnaku je v zásade rovnaké pri každej odrode, spôsob pestovania sa líši len v detailoch a podľa obdobia, kedy chcete cesnak pestovať (či už z jari do jesene alebo z jesene na jar).

Čo sadiť pred a po cesnaku

Spravidla sa neodporúča sadiť cesnak na miesto, kde ste predtým sadili cibuľoviny (cesnak, cibuľa, pór ale aj okrasné cibuľoviny), zemiaky, hrach či rajčiaky počas posledných 4 – 5 rokov.

Cesnak preferuje miesta, kde ste naposledy sadili koreňovú a listovú zeleninu, horčicu, karfiol, brokolicu či dokonca repu.

Kedy sadiť cesnak

Príprava pôdy na cesnak

Cesnaku vyhovuje nie veľmi kyprá pôda, ktorá by však mala obsahovať veľa živín a organických zložiek a mala by sa nachádzať na mieste, kde svieti slnko počas celého dňa.

Pôda sama o sebe by nemala byť príliš mokrá/premočená, nemala by mať žiadnu burinu, žihľavu ani pichliače.

Skôr ako sa pustíte do sadenia cesnaku, je vhodné pôdu vopred pripraviť – to znamená použiť vhodný hnoj (rozhodne nie maštaľný), ktorý obsahuje veľa minerálov, síru (proti hubovým ochoreniam) a hlavne hnojivá s obsahom draslíka. 

Jedným z obľúbených hnojív pre cesnak je Cererit, ktorý obsahuje chlorid draselný. Naopak, vyvarovať by ste sa mali čerstvého hnoja.

Ideálne pripravená pôda na cesnak by mala byť dobre premiešaná s hnojivom pomocou vidiel a pekne zarovnaná hrabľami.

Pokiaľ máte pôdu takto pred-pripravenú, môžete sa pustiť do výsadby cesnaku.

Príprava riadkov a cesnaku

Pred reálnym zasadením cesnaku by ste si mali v prvom rade vytvoriť vyvýšené hriadky o veľkosti cca 10 – 20 cm nad rovinou pôdy.

Ako hlboko sadiť cesnakPred výsadbou môžete pripraviť nie len pôdu ale aj samotné strúčiky a to morením. Strúčiky na sadenie namočte približne na 2 – 4 hodiny do 5 percentného moriaceho roztoku (zvyčajne sa odporúča rozriediť roztok v pomere 250 mililitrov na 5 – 6 litrov vody).

Po namočení sa snažte oschnúť strúčiky čo najrýchlejšie (mali by uschnúť do 10 – 12 hodín) na teplom, suchom a vyvetranom mieste. Vďaka moreniu predídete tomu, aby cesnak postihli roztoče a choroby.

Po morení sa odporúča taktiež tesne pred výsadbou namočiť cesnak na 2 hodiny do vody, nechať ho dôkladne uschnúť a následne sa okamžite pustiť do výsadby.

Ako hlboko sadiť cesnak

Pripravte si jednotlivé riadky, kde budete cesnak sadiť, pomocou motyky. Rozostupy medzi riadkami by mali byť približne 20 – 40 centimetrov.

Pripravte si jednotlivé strúčiky cesnaku na sadenie – vyberajte stredné a veľké strúčiky s približne rovnakou veľkosťou (nič sa nestane ak použijete aj malé strúčiky, len sa odporúča použiť tie najväčšie) a s celým obalom, ktorý nebol narušený.

Pokiaľ máte v jednom obale viac strúčikov tak ich neoddeľujte!

Začnite sadiť cesnak do pripravených riadkov do hĺbky približne 8 až 10 centimetrov (počas jesennej výsadby) alebo 4 až 6 centimetrov (počas jarnej výsadby).

Strúčiky saďte tak, aby špičky strúčikov smerovali hore. Cesnak saďte ručne, aby ste predišli vzduchovým medzerám, ktoré dôsledkom iných metód sadenia (ako je napríklad vyhlbovanie jamiek pomocou kolíka) vznikajú.

Rozostupy medzi cesnakovými strúčikmi by mali byť cca 10 až 12 centimetrov.

Každý riadok si vyznačte, aby ste cesnak sadili rovnomerne (zvyčajne sa riadky vyznačujú špagátom).

Po zasadení dôkladne zahrňte strúčiky pôdou tak, aby ste jednotlivé riadky vyrovnali s úrovňou pôdy naokolo a dobre každý riadok zaliali.

Ako sa starať o cesnak

Ochrana jesenného cesnaku po zasadení

Zasadenie jesenného cesnaku si vyžaduje aj určitú ochranu proti mrazom. Na to budete potrebovať si vytvoriť prikrývku zo slamy či čečiny (prípadne môžete použiť aj opadané a suché lístie), pomocou ktorej zakryjete všetky riadky s cesnakom.

Takáto prikrývka dobre ochráni cesnak pred extrémnymi výkyvmi teplôt a zabráni unikaniu vlhkosti (taktiež vám vďaka nej nebude rasť na riadkoch burina).

Ako sa starať o zasadený cesnak?

Cesnak sám o sebe si nevyžaduje nejakú špeciálnu starostlivosť, nakoľko ide o veľmi nenáročný typ rastliny.

Prioritami počas pestovania cesnaku je hlavne plevanie buriny a odstraňovanie škodcov.

Pri jesennej výsadbe cesnaku, resp. počas jari, môžete prikrývku z čečiny odstrániť a skontrolovať, či sa nezačala na riadkoch tvoriť burina.

Odstraňovanie buriny je hlavnou prioritou, nakoľko ako taká oberá váš cesnak o dôležité živiny a látky. Burinu môžete odstraňovať rôznymi spôsobmi – či už ručne, motykou alebo inými nástrojmi.

Na škodce sa odporúča použiť špeciálne siete do záhrady na ochranu voči škodcom, pomocou ktorých zakryjete vaše cesnakové riadky počas jari (marec, apríl a máj) a zabránite tak tomu, aby rôzne druhy škodlivého hmyzu nakládli vajíčka do cesnaku.

Cesnak – paličiak si vyžaduje o trochu viac starostlivosti, resp. budete pri ňom musieť odštipnúť kvetné stonky počas ich prvotného tvorenia, vďaka čomu zvýšite prísun energie do cesnakových strúčikov (porastú vám tak do veľkosti).

 Cesnak nepolievajte nijak pravidelne, nepreferuje prílišné zalievanie. Môžete ho polievať len v prípade, keď budú prílišné obdobia sucha bez dažďov a s vysokými teplotami.

Ako zberať cesnak

Zber cesnaku bez predošlých skúseností s danou odrodou je mierne náročná. Niektoré odrody dozrievajú v júli, iné v septembri a niektoré je najlepšie zas pozberať začiatkom mája a pod.

Zrelé paličiaky spoznáte podľa toho, že sa ich kvetné stvoly vzpriamia dorovna (na základe toho by ste mali nechať vo svojich riadkoch aspoň 1 – 2 stvoly na to, aby ste videli, kedy cesnak zreje).

Nepaličiaky majú zas počas zrelého obdobia žlté listy na konci a ich rastliny si začnú doslova „líhať na zem“.

Cesnak by ste mali vykopávať vtedy, keď je pôda dobre suchá (t. j. nie deň po daždi) a dobre sa vám v rukách drobí. Na zber použite vidly na rýľovanie, prípadne si pomôžte aj rukami.

Dôležité je po zbere cesnak pekne očistiť od hliny a špiny, odstrihnúť z neho korene a stonku a na približne 8 – 12 dní ho nechať dôkladne vysušiť.

Stonku môžete nechať dlhú aj pol metra a následne zviazať jednotlivé cesnaky tradičným spôsobom do vrkočov alebo vencov a zavesiť ich na teplé, suché, tmavé a hlavne veľmi dobre vetrané miesto.

Na sušenie môžete taktiež použiť drevenú podlahu, rošty, siete a pod.

ako skladovať cesnak

Ako uskladniť cesnak?

Správne sušenie a uskladnenie je dôležité hlavne kvôli zachovaniu a vypestovaniu arómy, ktorá sa zvyšuje s postupným sušením.

Pri nesprávnom sušení a skladovaní môže dôjsť buď k príliš rýchlemu sušeniu, vďaka čomu hrozí spráchnivenie cesnaku a naopak pri veľkej vlhkosti alebo nízkej teplote vám môže cesnak začať hniť, plesnivieť, prípadne sa môže mrazom znehodnotiť.

Cesnak preto po cca 30 dňoch po zbere a sušenia skráťte odstrihnutím stonky na cca 3 centimetre a skladujte ho v drevenej bedničke alebo v košíku v dobrých podmienkach tak, aby sa vám neskazil a vydržal veľmi dlhú dobu.

Na skladovanie môžete použiť miesto s tieňom: či už hovoríme o pivnici, špajzy alebo komore, prípadne ak máte vyhradené tmavé miesto v skrinke v kuchyni.

Prečítajte si aj tieto podrobné články:

Ako sušiť huby Ako sušiť slivky
Ako sušiť jablká Ako sušiť paradajky

Pestovanie domáceho cesnaku preferuje mnoho domácich záhradkárov, nakoľko majú tak k dispozícii čerstvý cesnak s perfektnou chuťou, ktorú jednoducho nedokáže nahradiť žiaden umelo vypestovaný cesnak zo supermarketu.

Aké máte skúsenosti s pestovaním cesnaku vy? Máte svoje obľúbené odrody, ktoré zvyknete na sadenie používať? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti s pestovaním cesnaku v komentároch pod článkom!

Podobné články

1 komentár

 1. Cesnak som pekne zasadil na jeseň a na všetky vírusy, a choroby sme pripravení. Neni ako nad domáci cesnak a nie nejaký kupovaný čínsky cesnak pofidernej kvality a navyše cesnak je aj pomerne drahý. Doma si ho ľahko vypestujeme a zásobujem skoro celú rodinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button