Návody

Ako ušiť pyžamo?

Návod a postup ako si ušiť pyžamo

Pyžamo je nutným druhom oblečenia, ktoré by mal mať každý človek v šatníku. Pokiaľ nie ste ten typ, ktorý zvykne spávať bez pyžama, jednoduchou sa mu nevyhnete. V tomto článku sme si pre vás pripravili pomerne jednoduchý návod, ako si môžete ušiť pyžamové nohavice priamo u vás doma. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si môžete ušiť pyžamo a čo všetko budete k tomu potrebovať.

Ako ušiť pyžamo

Čo budete potrebovať na šitie pyžama

 • Jemnú až stredne – ťažkú látku (cca 2,5 metra)
 • Niť na šitie
 • Gumu (cca 1 meter dlhú a cca 0,5 cm širokú)
 • Stužku (cca 60 cm dlhú a cca 1,5 cm širokú)
 • Papier na šablóny
 • Kriedu

Postup krok po kroku ako si ušiť pyžamo

 1. šitie pyžama

  S pomocou pred pripravenej šablóny si načrtnite vzory jednotlivých kúskov pyžama na papier (vzorový prípadne odolný papier) podľa toho, akú veľkosť pyžama plánujete ušiť.

 2. Zložte látku na polovicu pozdĺžnej strany tak, aby smerovala k nesprávnym stranám, a potom prilepte kúsky vzoru k látke tak, aby línia na vzore zodpovedala priamym líniám látky. Vzor opatrne orežte na jednotlivé kúsky a označte všetky zárezy. Označte všetky miesta kde majú byť gombíky a vrecko s pomocou kriedy. Pomocou gombíkovej kriedy označte gombíkové dierky a značky na vrecko. Ak používate látku, ktorá má priamy a smerujúci vzor tak sa uistite, že ste jednotlivé kúsky pyžama podľa vzoru vyrezali správne (resp. so správnym smerovaním).
 3. Následne vytvorte gombíkové dierky na obi dvoch predných častiach pyžamových nohavíc na miestach, ktoré ste si vyznačili. Uistite sa, že sú dierky dostatočne veľké na to, aby ste cez ne zmestili gumu.
 4. Zložte hornú časť vrecka smerom na nesprávnu stranu o 0,5 cm a potom znovu o 1,5 cm. Miesto stlačte a zašite. Zložte zvyšné tri strany vrecka smerom na nesprávnu stranu, znovu o 0,5 cm a miesto stlačte.
 5. Umiestnite vaše vrecko na pravú stranu časti nohavíc pyžama tak, aby bolo umiestnené na vyznačenom mieste so správnou stranou navonok. Miesto si pripnite a spravte steh na bokoch a spodku vrecka v blízkosti okrajov.
 6. Položte si jednu prednú a jednu zadnú stranu pyžamových nohavíc so správnymi stranami dohromady, časti zarovnajte pozdĺž vnútornej strany nôh tak, aby sa zárezy zhodovali. Časti pritlačte a zošite pozdĺž vnútorného švu a následne šev stlačte. Zopakujte rovnaký postup aj s druhou časťou nohavíc, resp. prednej a zadnej strany.ušitie pyžama
 7. Položte si obe časti nohavíc so správnymi stranami dohromady tak, aby boli zarovnané okolo švu na rozkroku. Šev pritlačte a zošite okolo krivky. Z tejto línie zošite ďalší šev vo vzdialenosti 0,5 cm a odrežte akýkoľvek zvyšný šev nad líniou.
 8. Zatiaľ čo máte stále správne strany pyžama spolu, spojte 2 bočné švy vášho pyžama, ktoré stlačíte a zošijete dokopy po celej dĺžke.
 9. Preložte spodnú časť pyžamových nohavíc smerom k správnej strane o 0,5 cm a potom znovu o 1,5 cm. Miesto stlačte a zošite.
 10. Preložte pas na vašom pyžame smerom k správnej strane o 0,5 cm a potom znovu o 2,5 cm. Skontrolujte si, či sú gombíkové dierky umiestnené v strede pásu a potom miesto stlačte a zošite. Šite na mieste pozdĺž spodnej časti pásu a potom otočte pyžamo naopak, správnou stranou von.
 11. Zmerajte si gumu okolo vašich bokov, resp. tam, kde budú pyžamové nohavice na vás sedieť a zaznačte si na gume pohodlnú dĺžku. Pripevnite bezpečnostný kolík na jednom konci gumy, potom pretiahnite gumu cez jednu z gombíkových dierok okolo celého pásu (dajte si pozor na to, aby ste gumu nepretočili). Gumu vytiahnite na konci z tej istej gombíkovej dierky, prekrížte obidva konce gumy aby ležali na sebe naplocho a zošite ich na značke, ktorú ste si predtým vyznačili. Nakoniec gumu zatlačte späť do gombíkovej dierky, aby sedela vo vnútri pásu na pyžame.
 12. Prevlečte si pásik, resp. stuhu cez gombíkové dierky a zašnurujte si ju do mašličky. Týmto krokom ste dokončili vaše pyžamo, resp. ste sa naučili ako si ušiť pyžamové nohavice.

Internetové návody na šitie pyžám

Na internete existuje množstvo návodov ako si môžete ušiť pyžamo, toto je len jeden z nich. To ako vám návod a postup vyhovuje, prípadne či tento druh pyžamových nohavíc preferujete, je len na vás.

Niektorí odborníci v oblasti šitia pyžama ponúkajú zaujímavé tipy a rady, ako si môžete ušiť pyžamo. Ak ste sa dočítali až sem, tak nám dajte vedieť v komentároch pod článkom či vám tento návod poradil! Teraz by ste mali vedieť, ako si môžete ušiť pyžamo sami.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button