Ako bicyklovať v horúčavách?
Ako zvládať letné horúčavy pri bicyklovaní: tipy na ochladzovanie a hydratáciu
V tomto článku zistíte, ako bicyklovať v horúčavách. Každé extrémne počasie vrátane horúčav nikdy neodradí pravého cyklistu. Jazda v náročnom počasí vás môže veľmi posunúť vpred, a tiež môže byť zaujímavou výzvou. Musíte byť ale opatrní a zbytočne moc neriskovať. Cyklistika v teple prináša riziká, s ktorými sa v bežných podmienkach nestretnete, a budete sa musieť na jazdu dostatočne pripraviť. Ponúkame vám preto jednoduché a účinné tipy, ako bicyklovať v horúčavách tak, aby to bolo príjemnejšie a hlavne bezpečnejšie.
Hydratácia na bicykli v horúčavách
Prvým najdôležitejším pravidlom, keď chcete bicyklovať v horúčavách je samozrejme hydratácia. Približne 60 percent ľudského tela tvorí voda, preto je veľmi dôležité ju pravidelne doplňovať. Počas pár hodinovej jazdy vo vysokej teplote ovzdušia môžete spotrebovať viac ako štandardnú dennú dávku vody.
Na to, aby ste sa hydratovali efektívne, je najlepšie použiť vodu, v ktorej rozpustíte elektrolyty. Sú to doplnky stravy, ktoré nahradzujú látky stratené pri potení. Tieto látky umožňujú telu vstrebať vodu prirodzenejšie a efektívnejšie. Sú to väčšinou minerály, ktoré používajú aj vrcholoví športovci na dlhé a náročné výkony.
Taktiež je dobré dať si v teple do fľašky pár kociek ľadu, ale vtedy si dajte extra pozor aby ste vodu pili pomalšie v menších množstvách. Záleží to aj od toho ako ste zvyknutí na pitie studených nápojov.
Veľmi dobrou stratégiou je naplánovať si trasu podľa zdrojov vody. V horách a na cestách je mnoho studničiek, prameňov, prípadne reštaurácií kde si vodu môžete doplniť. Tým pádom nebudete musieť niesť tak veľa vody so sebou a pôjde sa vám ľahšie.
Koľko vody treba vypiť, keď chcete bicyklovať v horúčavách?
Všetko záleží od dĺžky trasy, teploty vzduchu a od toho ako moc sa na bicykli potíte. Niektorí jazdci musia počas pár hodín vypiť aj dva litre vody, čo je priemer bežnej dennej spotreby človeka.
Jednoducho povedané – smädu by ste mali úplne predísť, pretože to je znak, že vaše nemá toľko vody koľko potrebuje na správne fungovanie.
Dajte si pozor na prehriatie a úpal
Dôležité je, aby ste sa naučili rozoznávať znaky prehriatia. Nie je zložité zistiť, že sa vaše telo prehrieva, ale niekedy ľudia pripisujú symptómy iným dôvodom a tým pádom sa podľa nich neprispôsobia. Vždy na tieto príznaky reagujte objektívne, a pokúste sa zistiť či sa príznak neobjavil z iného dôvodu.
V najhoršom prípade môžete odpadnúť, čo je pri jazde na bicykli veľmi nebezpečné. Telo vám bude určite dávať signály ak sa potrebuje schladiť, v záujme bezpečnosti tieto signály určite netreba ignorovať.
Tak isto ako na vás samotných, mali by ste si všímať znaky prehrievania na kamarátoch a ľuďoch s ktorými jazdíte. Keď sa vám zdá váš spolujazdec pri jazde v teple nemotorný alebo až príliš unavený, spýtajte sa ho na vyššie popísané symptómy.
Nikdy by ste sa nemali nechať tlačiť do vysokých výkonov kamarátmi s ktorými jazdíte, keď ide o jazdu v horúcich podmienkach. Je dobré keď sa navzájom posuniete do lepších výkonov, ale nechajte to na dni s chladnejším počasím, pretože inak riskujete zranenie. Tak isto v tomto počasí nikdy nikoho netlačte nad jeho sily. Už samotná jazda v teple je náročná, a tým pádom treba byť ohľaduplnejší a navzájom si pomáhať.
Čo robiť pri prehriatí na bicykli?
Ak cítite jeden alebo viac popísaných symptómov po jazde v horúcom počasí, zastavte na bezpečnom mieste a oddýchnite si. Ideálne je samozrejme zastaviť v tieni. Opatrne sa oblejte vodou, čo najviac pomáha na krk, na celé ramená a na tvár.
V prípade ak ste to naozaj prehnali, pre istotu zavolajte 112, kde vám presne poradia čo robiť, prípadne vám poskytnú následné ošetrenie.
Nikdy nie je hanba požiadať vašich kamarátov nech vás chvíľku počkajú. Každý jazdec má lepšiu alebo horšiu formu, a takmer vždy bude potreba aby jeden z vás nešiel na plný výkon. Vaša forma by mala prísť postupne a automaticky podľa predchádzajúceho tréningu, nezávisí od toho ako moc sa snažíte v danom momente. V prípade že to preženiete, budú to práve vaši kamaráti ktorí sa o vás budú musieť starať, čo ich zdrží omnoho dlhšie ako bežná prestávka.
V prípade že sa chcete oddeliť, stanovte si miesto na ktorom sa počkáte, pri jazdách na bicykli nikdy neurobíte rozdiel väčší ako pár minút, tým pádom sa nemusíte báť dlhého čakania.
Ako predísť prehriatiu na bicykli?
Hlavné je si na horúce počasie zvykať postupne. Nie je dobré si ísť zajazdiť na dlhú trasu vo vysokej teplote po dlhej nečinnosti na bicykli. Telo by si malo postupne na horúčavy zvykať, a ak už máte za sebou pár kratších jázd v teplých podmienkach budete na dlhšiu trasu viac pripravený. Tak či tak by ste to ale s dĺžkou a náročnosťou určite nemali preháňať.
Veľký rozdiel v tom, či bude jazda príjemná a zvládnuteľná, dosiahnete dobrým naplánovaním trasy. Najlepšie je ísť si zajazdiť do lesa alebo na miesta kde bude dostatok tieňa, prípadne tam budú úseky s tieňom v ktorých si môžete oddýchnuť a schladiť sa.
Určite si neplánujte dlhú trasu po otvorenom slnku kde nebude možný oddych v tieni. Tiež si trasu naplánujte podľa toho kde sú zdroje vody ako studničky alebo reštaurácie.
Opaľovanie na bicykli
V lete je vždy dobré natrieť sa krémom na opaľovanie. Hlavné časti tela, ktoré sú najviac vystavené slnku sú krk, uši, tvár a ruky. Ak nosíte letné oblečenie vyrobené z veľmi tenkých látok, slnko nimi môže preniknúť a spáliť aj zakryté časti tela ako chrbát alebo stehná. V tom prípade si natrite aj tieto časti.
Čo najdôkladnejšie by ste sa mali natrieť ak ide o prvú jazdu na ostrom slnku, a nie ste ešte dostatočne opálení. Ak sa dobre natriete, predídete červenému opáleniu, ktoré vás dokáže na pár dní odstaviť od cyklistiky a celkového pobytu na slnku. „Cyklistickému opáleniu“ sa ale pravdepodobne nevyhnete, hlavne nie ak už nie ste opálení pred jazdou.
V prípade dlhších trás si so sebou krém na opaľovanie zoberte. Pri potení sa krém z pokožky zmyje, a tým ju vystavíte slnečnému žiareniu a bude viac náchylná na spálenie. Opakovanie si natrite v prvom rade tvár a krk, a tak isto všetky ostatné časti tela, ktoré sú vystavené slnku najviac.
Ako sa obliecť na bicykel v lete?
Či už idete do dažďa alebo do horúcich podmienok, vždy si zoberte prilbu. Tá vám na slnku tiež pomôže pred úpalom a spálením tváre vďaka šiltu.
Ak jazdíte v teple často, zvážte kúpenie špeciálnej prilby do horúcich podmienok, ktorá je omnoho lepšie odvetraná. Tieto prilby sú aerodynamicky navrhnuté tak, aby vám prúd vzduchu príjemne chladil celú hlavu počas jazdy.
Na vrch si dajte krátke tričko z ľahkej látky. Špeciálne prevzdušnené tričká do tepla sa dnes dajú kúpiť veľmi lacno, a pôjde sa vám omnoho príjemnejšie ako v klasickom bavlnenom tričku. Na spodnú časť tela uprednostnite krátke nohavice, tiež ideálne z tenkej látky.
Čo sa týka obuvi, nikdy na bicykel nenoste žabky. Ideálna je aj v horúcich podmienkach cyklistická obuv, prípadne obuv ktorá pevne drží na nohe.
Keď chcete bicyklovať v horúčavách, mali by ste tiež zvážiť nosenie rukavíc. Ich výhody sú napríklad ochrana proti odretiu rúk pri páde, ale tiež lepšie uchopenie riadidiel. V teple sa vám budú potiť ruky, a preto budete musieť držať riadidlá silnejšie, čo spôsobí väčšiu bolesť rúk. Toto ale môžete kompenzovať tým, že si kúpite kvalitné a mäkké gripy na bicykel.
Čo urobiť po jazde na bicykli v teple?
Po jazde na bicykli v teple je dobré sa schladiť studenou sprchou. To vám dokonca lepšie pomôže bojovať so svalovicou na druhý deň. Iba pre istotu sa ochladzujte postupne, neskočte hneď pod prúd ľadovej vody.
Letná cyklistika môže byť pre telo veľmi náročná. Preto vaše telo bude potrebovať všetky potrebné látky na regeneráciu. Určite po jazde doplňte tekutiny, vitamíny a bielkoviny. Tiež je fajn sa schladiť sa zvnútra zmrzlinou alebo studeným nápojom, po tom ako sa ochladíte zvonku.
Všeobecné rady, ako bicyklovať v horúčavách
Keď chcete bicyklovať v lete, mali by ste si dať pozor na pár unikátnych záležitostí. Pri moc vysokých teplotách sa na cestách môže roztopiť asfalt. Tieto „mláky“ bývajú klzké a je ľahké na nich spadnúť. Vždy si dávajte záležať aby ste sa im vyhli.
V prípade horskej cyklistiky si vždy dajte dlhší oddych pred zjazdom a doplňte tekutiny. Zjazdy bývajú rýchle a menej bezpečné, preto nie je dobré riskovať točenie hlavy. S krátkym oddychom a vodou, prípadne doplnením energie a bezpečnejšou jazdou ako obvykle sa ale nemusíte obávať.
Pred dlhším výletom, prípadne závodom v teple pár dní dopredu dodržujte pitný režim, jedzte veľa ovocia a zeleniny, a postupne sa pripravte na teplo napríklad opaľovaním alebo kratšími jazdami na slnku.
Ak naozaj nemáte radi jazdiť na bicykli v teple, dobrým nápadom sú napríklad ranné, večerné alebo dokonca nočné jazdy na bicykli. V tom prípade môžete počas najväčšieho tepla ostať doma v chládku a nemusíte podstupovať riziká prehriatia a spálenia, pričom budete stále zlepšovať svoju formu.
Máte nejaké tipy, ako jazdiť na bicykli v horúčavách?
Alebo rady ako sa zregenerovať po jazde na bicykli v teple?
Poraďte ostatným v komentároch nižšie…