Ako často meniť pyžamo?
Záleží to na vás, ale odporúčame meniť pyžamo aspoň raz týždenne - prečítajte si náš článok a dozviete sa viac!
Veľa ľudí si neuvedomuje ako dokáže frekvencia menenia pyžama vplývať na ich kvalitu života. Nosiť pyžamo, ktoré nebolo vypraté dlhšie ako týždeň – dva, môže zvýšiť riziko rôznych kožných a bakteriálnych či infekčných ochorení. V nasledujúcich riadkoch si prejdeme ako a prečo sa pyžamo tak ľahko počas nosenia znečistí, aké sú riziká ak budete nosiť pyžamo, ktoré je nečisté ako aj ako často by ste mali meniť pyžamo.
Prečo meniť pyžamo?
Ľudské telo počas doby spánku vylučuje zo seba množstvo látok ako sú napríklad ľudský pot, ktorý je absorbovaný do pyžama, či stará koža, ktorá sa neustále odlupuje a obnovuje.
Okrem bežných látok môže telo vylučovať do pyžama rôzne tekutiny ako sú ženské výtoky či mužský ejakulát.
Okrem kože či tekutín netreba zabúdať ani na ľudské vlasy, pachy, špinu a pod. Toto všetko sa usádza na spodnej bielizni, pyžame a na posteľnej plachte.
Vďaka týmto faktorom sa môžu na vašom pyžame usádzať rôzne potenciálne škodlivé organizmy, ktoré voľným okom nemôžete vidieť, avšak určite sa môžu v pyžame začať rozmnožovať.
Pyžamá ako kus odevu sú tým pádom vystavené rôznym organizmom a je pomerne ľahké ich kontaminovať a znečistiť.
Riziká a problémy z nosenia špinavého pyžama
Väčšina ľudí nosí na sebe, resp. na svojej pokožke určité malé množstvo stafylokokových baktérií. Ide o bežný malý mikrób, ktorý sa nachádza na koži, v nose či dokonca v ústach a za normálnych okolností sa jeho nosenie nespája so zdravotnými problémami či s pyžamom.
Problém nastáva vtedy, keď sa jeho množstvo začne v pyžame zväčšovať, resp. zhromažďovať sa vo vašom nevypratom pyžame, ktoré nosíte po dlhšiu dobu.
V prípade kožného poranenia alebo v podobe inej otvorenej rany sa môžu tieto kolónie stafylokokov dostať z vášho pyžama do ľudského tela a spôsobiť tak nebezpečnú infekciu. Je preto dôležité si pravidelne prať a vymieňať pyžamo ako prevenciu pred týmto potenciálnym a bolestivým rizikom.
Vyrážky či cysty nemá rád, resp. si nepraje nikto a preto by ste sa im mali snažiť zabrániť aj tým, že si budete meniť častejšie svoje nočné pyžamo. Nemenenie pyžame môže spôsobiť to, že sa všetky látky, ktoré cez noc vylučujete, t.j. odumreté kožné bunky, kožné oleje či rôzne baktérie, začnú zhromažďovať vo vašom pyžame a doslova sa tlačiť na vaše kožné póry.
Tým pádom sa vaše póry vďaka nečistému pyžamu začnú zapchávať a blokáda pórov môže spôsobiť infikovanie v podobe škaredých a bolestivých vyrážok a v niektorých prípadoch dokonca nebezpečné a bolestivé cysty. Menenie pyžama sa dá tak zobrať aj ako prevencia voči vyrážkam a cystám, ktoré by mohli potenciálne vyvolať oveľa horšie zdravotné problémy.
Roztoče v pyžame
Roztoče ako také sa živia odumretou kožou, čo je jeden z dôvodov, prečo sa môžu nachádzať v hojnom množstve na vašom nosenom pyžame nakoľko do neho vylučujete počas spánku veľké množstvo odumretej kože.
Problémy s roztočmi v rámci nosenia pyžama sa môže prejaviť v podobe respiračných problémov, ktoré môžu byť spôsobené nečistým pyžamom, v ktorom spíte.
Nosenie nečistého pyžama v podstate spôsobí, že sa znovu po večernej sprche zašpiníte, nakoľko pyžamo nasiaknuté potom a baktériami sa znovu dostane do kontaktu s vaším telom a môžete sa ísť osprchovať znovu.
Okrem hygieny tela môže nečistého pyžamo spôsobiť zlý spánok a navyše sa tým môže kontaminovať aj vaše oblečenie do práce, ktoré si potom oblečiete.
Ako často meniť pyžamo?
Štatisticky si podľa niektorých prieskumov menia ľudia pyžamo každých 13 – 17 dní. Podľa niektorých odborníkov to je však pridlhá doba nosenia, nakoľko sa dovtedy už stihne pyžamo kontaminovať rôznymi baktériami a tak zvýšiť riziko ochorení, infekcie, alergií a pod.
Niektorí odborníci či zdroje uvádzajú, že by sa malo pyžamo meniť približne každé 2-4-6 dní.
Faktorov, ktoré tieto čísla ovplyvňujú je veľa ako napr. obdobie: v zime je ľudské teplo oslabené a imunita znížená, čo zvyšuje riziko infekcie a ochorenia z nosenia nečistého pyžama, v lete sa zvyčajne zas ľudia viacej potia a to sa prejaví aj na čistote pyžama.
Okrem toho môže frekvenciu menenia pyžama ovplyvňovať aj to, ako často sa potíte, ako kvalitne pyžamo je vypraté, v akom prostredí spíte (či je perfektne čisté alebo nie) a pod.
Pár tipov na menenie pyžama
Aby ste sa vyhli vyššie spomínaným problémom, ktoré sa s nosením pyžama spájajú, mali by ste sa snažiť jednak o čistotu svojho miesta, kde spíte, jednak o frekvenciu, ako často si pyžamo meníte, taktiež ako svoje pyžamo periete, či dokonca aký typ pyžama nosíte, resp. či je prispôsobené vášmu telu a pod.
Hoci sa to nezdá, časté menenie pyžama môže pomerne výrazne ovplyvniť kvalitu vášho spánku, zdravia vášho tela ako aj dostatočne zvýšiť váš hygienický štandard.
Možno sa vám môže zdať to, že meniť pyžamo každé 3 dni je trochu veľa, ale snažte sa meniť pyžamo aspoň každý týždeň. Vaša spálňa ako aj vaše zdravie sa vám aj vášmu pyžamu poďakujú.
Teraz v lete mením pyžamo každých pár dní, pretože sa kks veľmi potím počas spánku. možno lepšia metoda je spávať bez pyžama