Bicykel

Ako vybrať materiál rámu na bicykel?

Správny materiál rámu je kľúčom k pohodlnému a bezpečnému jazdeniu na bicykli - vyberte si ho s rozvahou

Vďaka tomuto článku zistíte, ako si správne vybrať materiál rámu na bicykel. Popíšeme vám presné výhody a nevýhody najviac používaných materiálov, aby sme vám uľahčili kúpu. Existuje nespočetne veľa kreatívnych materiálov, z ktorých sa dá vyrobiť rám na bicykel, ale vám bohato postačia tie ktoré sú popísané v nasledujúcich riadkoch.

Ako vybrať materiál rámu na bicykel

Z čoho sa vyrábajú rámy bicyklov

V prvom rade treba poznamenať, že rámy bicyklov sú vždy vyrobené zo zliatin viacerých materiálov. Nikdy nejde len čisto o jeden materiál, ako napríklad hliník alebo titan.

Najdôležitejšími faktormi materiálov sú určite tuhosť a váha. Tuhosť sa dá dosiahnuť zväčšením priemeru trubiek, ale tiež zväčšením hrubosti trubiek. To ale zvyšuje váhu bicykla, ktorá by mala byť čo najnižšia.

Preto výrobcovia vždy hľadajú najlepšie možnosti použitím rôznych zliatin, tvarov a uhlov, aby dosiahli čo najvyššiu tuhosť pri čo najmenšej váhe.

Taktiež je rovnocenným faktorom cena bicykla, pretože aj v rámci toho istého materiálu, drahšie rámy väčšinou bývajú vyrobené kvalitnejšie.

Duralové a hliníkové rámy na bicykel

Hliník je zďaleka najpoužívanejší materiál rámu na bicykel. Nájdete ho na všetkých typoch bicyklov. Má veľmi dobý pomer váhy a tuhosti, a v neposlednom rade dobrý pomer ceny a výkonu.

V súčasnosti sa hlavne používa na lacnejšie bicykle. Hliníkové trubky majú menšiu tuhosť ako oceľ, a preto musia mať hrubšie steny a väčší priemer.

Napriek celkovo hrubším trubkám sú ale hliníkové rámy aj tak ľahšie ako oceľ.

Nevýhody hliníkových rámov

hliníkový rám

Hliníkové rámy bicykla majú ale aj svoje nevýhody. Materiál neabsorbuje vibrácie tak dobre ako iné materiály.

Tak isto je hliník omnoho menej odolný, a po dlhom čase sa môže zlomiť vďaka únave materiálu.

Nemusíte sa ale obávať, trvá to dlhé roky a treba k tomu naozaj veľmi náročné jazdenie aby sa materiál unavil, a silný náraz aby sa zlomil.

Čo sa týka duralu a duralových rámov, je to len presnejší typ, alebo skôr iná zliatina hliníka. V angličtine sa tento materiál nazýva „durable aluminium“, čo v podstate znamená odolný hliník.

Karbónové rámy na bicykel

Tento materiál je zďaleka najpoužívanejší na drahšie a profesionálne rámy. Karbónové rámy sú postavené tak, že sa pláty karbónu (uhlíku) spoja dokopy pomocou lepiaceho produktu, ako napríklad živice.

Karbón nie je moc hustý, a preto veľmi dobre pohlcuje vibrácie. Takisto má veľmi dobrú tuhosť, zatiaľ čo je zďaleka najľahším materiálom ktorý sa dá použiť na výrobu bicykla.

Práve preto sa rámy z uhlíkových vlákien používajú v najprofesionálnejších súťažiach, ako napríklad:

  • Tour de France
  • svetový pohár v zjazde (UCI downhill world cup)
  • alebo svetová enduro séria (EWS)

Výhodou karbónu je aj to, že takéto bicykle vyzerajú omnoho krajšie. Dizajnéri môžu vytvoriť tvary, ktoré bežne nie sú možné pri použití iných materiálov. Preto dizajnéri môžu zapojiť kreativitu, a vytvoriť nie len zaujímavé tvary, ale aj tuhšie rámy vďaka špeciálnym tvarom.

Na karbónovom ráme tiež nie sú zvary, a tým pádom sú všetky línie krásne čisté.

Cena karbónových rámov

Čo sa týka ceny, karbón ako materiál rámu na bicykel išiel počas posledných rokov výrazne dole. Čím ďalej tým viac ľudí si bicykel z karbónových vlákien môže dovoliť. Stále ale platí, že tieto bicykle bývajú výrazne drahšie ako tie z iných materiálov.

Nevýhodou je, že karbón je náchylnejší na údery zboku a ľahšie praská. Ak je karbónový rám prasknutý, jediným možným riešením je kúpa nového, pretože rám stratí svoju pevnosť a je nebezpečné na ňom jazdiť.

Oceľové rámy na bicykel

Oceľ je zliatina železa s uhlíkom. Na výrobu rámov bicyklov ju používajú hlavne malé firmy, pretože sa s ňou veľmi ľahko pracuje, a tiež je drahá na použitie do veľkej masovej výroby.

Oceľ sa hlavne používala v minulosti a bola hlavným materiálom na výrobu bicyklov. Približne posledných 10 – 20 rokov ale firmy našli lepšie náhrady na výrobu, ako napríklad hliník alebo karbón.

oceľový rám

Výhody oceľových rámov

Čo sa týka výhod, oceľ je stále omnoho tuhší materiál ako hliník. Oceľ sa tiež používa na touringové bicykle, na ktorých strávite v sedle napríklad aj celý deň.

Tuhosť ocele (oceľového rámu) predurčuje bicykel lepším na dlhé trasy. Takisto je oceľ najodolnejší materiál, a zlomený oceľový bicykel môžete pozvárať dokopy znovu a znovu.

Oceľ sa používa aj na bmx bicykle. Tie vyžadujú maximálnu tuhosť napríklad voči nárazom zboku, pri ktorých sú karbón aj hliník náchylné na zlomenie.

Nevýhodou ocele je v prvom rade jej vysoká váha. Taktiež vám oceľový rám začne hrdzavieť, ak sa oň nebudete dobre starať, ale väčšina výrobcov predáva rámy z ocele ktorá je ošetrená voči hrdzi.

Titánové rámy na bicykel

Titán je zriedkavým materiálom rámu na bicykel. Je to kov, ktorý má vysokú tuhosť a nízku váhu.

Ak si chcete kúpiť rám, ktorý vám vydrží celý život, môžete sa spoľahnúť práve na tento materiál. Veľmi dobre tlmí vibrácie a tiež vyzerá štýlovo.

Je odolný voči hrdzi, a preto sa môžu rámy predávať v prírodnej podobe bez farby. Taktiež ho dokážete namerať na milimetre presne, takže si svoje miesto našiel u výrobcov, ktorý urobia bicykel presne podľa proporcií vášho tela.

Nevýhody titánového rámu

Čo sa týka nevýhod, titán je ťažší ako karbónové vlákna. Ak chcete dosiahnuť podobnú váhu ako pri karbónovom ráme, bicykel bude veľmi veľmi drahý, prípadne bude nemožné ho vyrobiť.

Takisto je to veľmi zriedkavý kov a nie je vôbec ľahké ho spracovať do podoby rámu na bicykel. To prispieva k tomu, že titánový rám na bicykel je väčšinou veľmi drahý.

Drevené rámy na bicykel

Áno, čítate správne. Drevo ako materiál na bicykel nemá takmer absolútne žiadne výhody nad vyššie popísanými rámami. Jediným scenárom býva, že bicykel používate iba občas, na cestu do práce alebo na nákupy.

Výhodou týchto rámov je práve ich vzhľad a štýl. Rôzne typy dreva majú rôznu kresbu, takže bicykel bude vyzerať naozaj výnimočne.

Budete sa oň musieť ale viacej starať, a nebude mať také výhody ako nízku váhu alebo perfektnú tuhosť. Výhodou dreva pre ľudí, ktorí vedia veľmi dobre pracovať s drevom je to, že si môžu skúsiť vyrobiť špeciálny rám podľa svojich predstáv.

Ktorý materiál rámu na bicykel je váš najobľúbenejší? Z akého materiálu máte bicykel vy? Prípadne máte s rôznymi materiálmi osobné skúsenosti?

Poraďte aj ostatnými nižšie v komentároch.

Detský horský bicykel 300 x 600

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button