Mikrovlnka sama o sebe je veľmi jednoduchý, nie veľmi náročný druh kuchynského spotrebiča. Avšak zanedbávanie mikrovlnky vám môže do budúcna spôsobiť zopár veľmi nepríjemných problémov (životnosť, potenciálne riziká a pod.). Ako by ste si teda mali správne vyčistiť mikrovlnku?
Prečo čistiť mikrovlnku
Čistenie mikrovlnky je pomerne dôležité:
- z hľadiska hygieny – kto by už len chcel, aby sa do jedla dostávali pachy z predošlých pokrmov
- z hľadiska bezpečnosti – nakoľko znečistená mikrovlnka plná usadenín môže prestať fungovať tak ako by mala
- z ekonomického hľadiska – ak sa o svoju mikrovlnku dobre staráte, vydrží vám dlhšie
Preto sme si pre vás pripravili pár efektívny a rýchlych postupov ako si môžete vyčistiť mikrovlnku.
Ako vyčistiť mikrovlnku octom
Čistenie mikrovlnnej rúry octom je jedným z najklasickejších postupov čistenia mikrovlnky. Postup je veľmi jednoduchý a zaberie vám len pár minút. Azda jeho jedinou nevýhodou je (pre niektorých) nepríjemný zápach z octu.
Čo budete potrebovať na čistenie mikrovlnky octom:
- 2 hrnčeky/šálky vody
- 2 plné lyžice octu
- Misku alebo inú nádobu
- Suchú utierku/papierové obrúsky
Postup čistenia mikrovlnky octom
Po zohriatí misku opatrne vyberte (dajte si pozor, pretože miska môže byť pomerne horúca), a následne z mikrovlnky odstráňte aj rotujúci tanier/tácku (ten umyjete ručne v drese).
Vďaka výparom z octu počas zohrievania sa špina a nečistoty na vnútorných stenách mikrovlnnej rúry uvoľnia a tým sa vám ľahšie budú dať zotrieť suchou, prípadne jemne navlhčenou utierkou.
Ako vyčistiť mikrovlnku citrónom
Druhým možným a hlavne jednoduchým variantom čistenia mikrovlnnej rúry je čistenie s pomocou citróna.
Postup je veľmi jednoduchý a čo je pre niektorých ľudí podstatnejšie – metóda s citrónom nezanecháva po sebe žiaden nepríjemný zápach.
Čo budete potrebovať na čistenie citrónom:
- 2 až 3 hrnčeky/šálky vody
- Citrón
- Misku alebo inú nádobu
- Suchú utierku/papierové obrúsky
Postup čistenia s citrónom
Na začiatku si pokrájajte citrón na kolieska alebo plátky, tie vložte do misky a zalejte ich 2 až 3 hrnčekmi vody. Misku s vodou a citrónom vložte do mikrovlnnej rúry a zapnite ju približne na 3 až 5 minút. Po skončení nechajte mikrovlnku ešte cca na 5 minút zavretú.
Misku opatrne vyberte (nakoľko môže byť horúca) a rovnako aj rotujúci tanier. Tak ako aj pri metóde čistenia octom, odparovaná para z vody a citróna uvoľní nečistoty v mikrovlnke a tie tak môžete jednoducho zotrieť s pomocou handričky.
Ako vyčistiť mikrovlnku sódou bikarbónou
Treťou, o niečo menej známou možnosťou, je čistenie mikrovlnnej rúry s použitím sódy bikarbóny. Tak ako aj pri predošlých metódach je aj tento postup čistenia extrémne jednoduchý a môže vám skvelo pomôcť s čistením mikrovlnky.
Čo budete potrebovať na čistenie mikrovlnky so sódou:
- 2 až 3 šálky/hrnčeky
- 2 lyžice sódy bikarbóny
- Misku alebo inú nádobu
- Suchú handričku/utierku
Postup čistenia jedlou sódou
Do misky vysypte lyžice s jedlou sódou a zalejte ich 2 až 3 šálkami vody. Misku s obsahom trochu premiešajte (dajte si záležať na tom, aby v nej neostali nerozpustené hrudky sódy bikarbóny). Misku vložte do mikrovlnky a zapnite ju cca na 3 – 5 minút.
Misku opatrne vyberte a rovnako ako aj pri predošlých postupoch čistenia môžete vnútro mikrovlnnej rúry utrieť suchou handričkou alebo obrúskom.
Ako vyčistiť mikrovlnku čistiacimi prostriedkami
Pokiaľ by ani jedna z vyššie spomenutých metód nebola účinná, budete musieť na vyčistenie mikrovlnky použiť špeciálne čistiace prostriedky. Čistenie vám síce zaberie o niečo viac času, ale výsledky budete mať zaručené.
Čo budete potrebovať na čistenie:
- Vhodný čistiaci prostriedok (odmastňovač, klasickú jar, prípadne iný špeciálny čistič)
- Utierku alebo handričku
Postup ako vyčistiť mikrovlnku s chemickým čističom
V prvom rade sa uistite, že je mikrovlnka vypnutá a odpojená zo zástrčky. Z mikrovlnnej rúry vyberte rotujúci tanier, prípadne zvyšné odnímateľné časti mikrovlnky.
Skôr ako aplikujete chemický čistič pretrite vnútro mikrovlnky suchou handričkou alebo utierkou. Na steny, dvierka a okienko (sklo) naneste čistiaci prostriedok.
Dajte si však pozor na to, aby ste nenaniesli čistiaci prostriedok na miesto, kde prechádzajú mikrovlny (zvyšky čistiaceho prostriedku by sa tak mohli dostať do vášho nasledovného jedla).
Následne poumývajte a poutierajte vnútro mikrovlnky jemne vlhkou utierkou, dajte si záležať na tom, aby ste jednak očistili mikrovlnku od všetkej mastnoty, nečistôt, zvyškov jedla ale hlavne aby v nej nezostali zvyšky čistiaceho prostriedku.
Nakoniec ešte raz pretrite mikrovlnku suchou handričkou, uistite sa, že je mikrovlnka suchá, vložte do nej poumývaný rotujúci tanier, prípadne ostatné časti a zapojte mikrovlnku znovu do elektriny.
Prečítajte si aj články a návody:
ako vyčistiť digestor | ako vyčistiť odtok | ako vyčistiť olej |
ako vyčistiť mosadz | ako vyčistiť nerez | ako vyčistiť vosk |
Pár tipov a rád na čistenie mikrovlnky
- Pri mikrovlnke s grilom nemusíte nevyhnutne čistiť aj výhrevne miesto grilu nakoľko žiara samotná dokáže spáliť akékoľvek usadeniny z jedla. Pri mikrovlnke s grilom sa však uistite, že ste vyčistili stenu nad výhrevným miestom.
- Za žiadnych okolností nečistite mikrovlnnú rúru s použitím drôtenky, drsného papiera či iného objektu s drsným povrchom. V prípade poškriabania či poškodenia stien alebo samotného vnútra mikrovlnky hrozí narušenie pôsobenia mikrovĺn. Vždy používajte len jemne a mäkké handričky alebo hubku.
- Pre potenciálne silnejší účinok s použitím vyššie spomínaných metód môžete jednotlivé postupy skombinovať dohromady. To znamená, že môžete skombinovať ocot spolu s citrónom a pridať do misky s tekutinou taktiež trošku jedlej sódy. Vyhnete sa tak prebytočnému zápachu z octu (vďaka citrónu) a efekt by mohol byť potenciálne účinnejší.
- Pri čistení mikrovlnnej rúry s použitím octu, citróna či sódy bikarbóny môžete taktiež použiť špáradlo, ktoré dokáže naviazať bublinky, ktoré sa pri zohrievaní v mikrovlnke uvoľňujú a tak zabránite prílišnému bublaniu tekutiny, prípadne potenciálnej malej explózií (ktorá je úplne bežná a nič nebezpečné v tomto prípade nehrozí).
- Dajte si pozor na to, aby ste nenamočili panel s ovládaním mikrovlnky.
- Nezabúdajte taktiež na prevenciu, ktorá predchádza čisteniu – to znamená, že sa snažte zohrievať pokrmy v zakrytej miske a z času na čas pretrite vnútro mikrovlnky suchou handričkou (aby sa v nej zbytočne neusádzali mastnoty a neostával zápach z jedla). Ak sa o mikrovlnku budete dobre starať a pravidelne ju čistiť, môže vám poslúžiť ešte dlhú dobu.
Máte nejaké iné vlastné „babské tipy“ a rady ako jednoducho a rýchlo vyčistiť mikrovlnku? Poraďte ostatným v komentároch pod článkom.
Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:
- Mopy a vedierka
- Parné čističe
- Pekné a praktické odpadkové koše
- Pomôcky na ľahšie pranie a sušenie
- Pracie prášky
- Upratovacie a čistiace prostriedky
- Novoročný výpredaj
Mikrovlnnu rúru cistim zásadne iba citronom. Je to ekologické, nič to nestojí a je to aj rýchle. Môžem zásadne odporúčať.