Ako vyčistiť

Ako si správne čistiť zuby?

Zdravé a biele zuby bez námahy? S našimi radami na čistenie zubov to nie je problém!

Umývanie zubov je pravidelným rituálom prakticky u každého človeka, ktorý už má vytvorené určité hygienické návyky. Čo by však mohlo niektorých ľudí prekvapiť je to, že si možno neumývajú svoje zuby až tak dobre a správne ako by mali. A čo vy? Viete ako si máte správne čistiť zuby? V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili jednoduchý návod na čistenie zubov spolu s pár tipmi, ktoré vám môžu pri ich umývaní pomôcť.

Ako si správne čistiť zuby

Ako si čistiť zuby

Hoci si prakticky každý človek postupne vytvoril určitý návyk a postup, pomocou ktorého si umýva svoje zuby, nikdy nie je na škodu si znovu prečítať dobrý návod na čistenie zubov.

V každom prípade sa veľmi odporúča pravidelne kontaktovať svojho zubného lekára, ktorý vám v prípade potreby dokáže pomôcť, poradiť a odporučiť nové tipy a rady na korektné umývanie zubov.

Začnite s čistením dolných zubov

S umývaním zubov začnite na vonkajšej časti spodného radu zubov na pravej strane. Nastavte si uhol kefky tak, aby časť kefky sa dotýkala zubov a časť ďasna a bola naklonená v 45 stupňovom uhle smerom k ďasnám.

Následne začnite pomocou jemných a krúživých pohybov s umývaním zubov. Každú časť niekoľko kráť prejdite zubnou kefkou a postupujte ďalej a ďalej až sa dostanete na opačnú stranu.

Snažte sa sústrediť na každý zub zvlášť a každému miestu venujte aspoň 10 – 15 pohybov.

Následne prejdite k vnútornej strane spodnej časti zubov. Rovnako môžete začať z pravej strany. Tak ako predtým sa snažte udržať správnu polohu kefky a postupne pomocou krúživých pohybov pokračujte od jedného zubu k ďalšiemu, až kým sa nedostanete na druhú stranu.

V prípade posledných stoličiek na oboch stranách spodnej časti zubov si nastavte zubnú kefku do čo najvertikálnejšej polohy tak, aby ste boli schopný pokryť dokonale zadnú časť stoličiek a pomocou jemných krúživých pohybov vyčistili aj túto časť.

Rovnako držte kefku vo vertikálnej polohe aj na vnútornej strane predných zubov, nakoľko len tak dosiahnete dokonalé vyčistenie tohto miesta.

umývanie zubov

Umývanie a čistenie horných zubov

Čistenie horných zubov je v podstate rovnaké, ako čistenej tých spodných. Začnite na úplnom konci zubného radu. Nastavte si kefku na vonkajšiu stranu zubov tak, aby časť kefky sa dotýkala zubov a časť ďasna a zároveň bola kefka naklonená v 45 stupňovom uhle smerom k ďasnám. Následne začnite s umývaním zubov pomocou jemných krúživých pohybov.

Postupujte od jedného miesta k ďalšiemu, od jedného zubu k druhému, až kým neprejdete celý rad. Následne prejdite k vnútornej strane hornej časti zubov. Tak ako predtým začnite z pravej strany a krúživými pohybmi postupujte od jedného zubu k druhému.

V prípade čistenia zadnej strany posledných stoličiek postupujte rovnako ako predtým – nastavte si kefku do čo najvertikálnejšej polohy a pomocou krúživých pohybov vyčistite aj tieto miesta.

Rovnako to platí aj pre predné rezáky, snažte sa o to, aby kefka pokryla časť zubov ale aj časť ďasien.

Čistenie stoličiek a žuvacích plôch

Pri čistení týchto plôch zubov postupujte rovnako ako predtým z pravej strany (ako pri horných tak aj pri dolných zubov) a pomocou pravidelných pohybov dopredu a dozadu postupujte od jedného zubu k ďalšiemu.

Pár tipov ako si čistiť zubov

  • Po dôkladnom vyčistení vašich zubov môžete použiť tzv. medzizubnú kefku, ktorú postupne budete jemne zasúvať a vysúvať medzi zuby (nevyžaduje sa pri nej žiaden iný pohyb).
  • Po čistení pomocou medzizubnej kefky prichádza na rad zubná niť, vďaka ktorej sa dostanete na prístupné miesta medzi zubmi (najmä medzi rezákmi a očnými zubmi).
  • Poslednou pomôckou je tzv. zahnutá single kefka, ktorá vám pomôže sa dostať na zadnú stranu posledných stoličiek a pomocou ktorej vyčistíte akékoľvek znečistené miesta na týchto zuboch.
  • To ako dlho by ste si mali umývať svoje zuby závisí hlavne na kvalite ako si ich umývate. Štandardne by vám však umývanie zubov malo zobrať aspoň 3 – 5 minút.
  • Frekvencia čistenia zubov je u ľudí rôzna, najčastejšie sa však odporúča si umývať zuby aspoň každé ráno a večer. Ideálne po každom jedle (avšak je veľmi dôležité aby ste s umývaním počkali aspoň pol hodinu po konzumácií).

čistenie zubov

Každý človek má už svoje metódy, postupy a zvyky, podľa ktorých si zvykne čistiť zuby. Hoci môžete mať vytvorený perfektný návyk na umývanie zubov, určite vám pár vyššie spomínaných rád a tipov nezaškodí.

V každom prípade nikdy nepreskočte svoju povinnú prehliadku u zubného lekára a vždy sa riaďte jeho odporúčaniami a pokynmi.

Ako si zvyknete umývať zuby vy? Máte umývanie zubov zaradené do svojich každodenných rituálov? Napíšte nám o svojich názoroch a skúsenostiach v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

2 Comments

  1. Správna čistenie je kľúčové k zdravým zubom, takisto ako pravidelná dentálna hygiena. Ja ju stále absolvujem a s bielym u Dental Brothers, sú podľa mňa najlepší

    1. presne, ja tiež ich navštevujem lebo maju aj najlepšie ceny a nenecháte tam polovicu výplaty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button